20.2.2020 | Svátek má Oldřich


Diskuse k článku

ÚVAHA: Kořeny konce naší civilizace

Na naší planetě už byla řada zajímavých civilizací jako třeba sumerská, egyptská, čínská, mongolská, mayská či římská. Všechny skončily v propadlišti dějin a zaměstnávají dnes už jen historiky. Jako by byla civilizace živým organismem a měla svou mladost, dospělost, stáří a zánik.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 2, poslední: 17.12. 2019 0:07, přehled diskusí

B. Rameš 16.12.2019 17:43

Civilizace se rodí a zanikají s neúprosnou pravidelností již pěkných pár tisíc let. Není rozumný důvod očekávat, že ta naše bude výjimkou. Jediný způsob, jak cyklus obejít, který mě napadá, je vytvořit globální civilizaci - ale jednak je to aktuálně nemožné, protože by se rozpadla vnitřním pnutím, druhak se bojím, že kdyby se to přece jen povedlo, brzy (na historické poměry) by toho lidé hořce litovali.

P. Rada 16.12.2019 18:54

Globální civilizaci ale už svým způsobem máme. Prakticky globálně lze totiž celosvětově obchodovat a taky se to děje. Možná polovina věcí co jsem si nedávno koupil např pochází z číny i když nese jméno západní či japonské firmy.

Mocenská rétorická roztříštěnost sice ještě trochu kryje rozdílné kulturní okruhy ale takováto rozmanitost sama o sobě nemusí znamenat tak velký problém - jako globální nestabilita přírodních systémů na jejihž životaschopnosti jsme jako lidstvo dlouhodobě závislí.

http://abicko.avcr.cz/2010/07/04/meze.html