8.10.2022 | Svátek má Věra


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Grundmann 23.9.2022 13:32

Češi jsou až posedlí vírou v nejrůznější pravidla a právní pozitivismus je součástí myšlení téměř každého Čecha. Možná je to způsobeno 40 lety komunismu, kdy tradice právního a sociálního myšlení téměř zanikla, a nyní není na co navazovat. Sociální a právní myšlení většiny Čechů je i dnes kvůli tomu vysoce dogmatické a chybí mu hloubka, která existuje v západních zemích.

Zásady typu Co je psáno, to je dáno, naprosto nekritická víra v soukromé vlastnictví, názor, že majitel si může se svým majetkem dělat úplně vše, co se mu zamane, že je každá smlouva výrazem svobodné vůle apod. jsou jenom příkladem zaostalosti českého právního a sociálního myšlení. Bohužel, v této oblasti jsou Češi někde na úrovni našich předků z 19. století a co je nejhorší, vůbec si to ani neuvědomují. Tento nedostatek se projevuje i v chování většiny našich nejvyšších státních představitelů, nejenom současného prezidenta.

Příkladem lidového právního pozitivismu jsou například kauzy plagiátorství. Nikdo se nezajímá o to, zda daná práce nebo dokument obsahují užitečnou nebo originální informaci, zda daný student nebo pracovník splnil úkol, ale bazíruje se na zcela formálních aspektech jeho práce, zda odněkud neopsal naprosto nezajímavý úvod či závěr.

Sám jsem napsal jenom velmi malou část své vlastní doktorské práce. Vše jsem vymyslel a sám vypočítal, všechny výsledky byly mé, originální a oceňované, ale většinu mé práce nakonec sepsali mí spolupracovníci a školitel. Každá kapitola tak má zcela odlišný styl. Závěr napsal školitel a dokonce jsem tento závěr ani jednou v životě nečetl, takže nevím, co tam je. Přitom byly mé výsledky považovány za zajímavé a několik dalších doktorandů pokračovalo v práci, kterou jsem sám začal. Z hlediska morálního pozitivismu jsem úplná zrůda a nejhorší na tom je, že je mi to úplně jedno. Navíc se tím nikde netajím.

J. Vorlický 23.9.2022 15:45

k Grundmann, 23.9.22, 13:32. Souhlasím, jen dodám:

Posedlost s pravidly není způsobena KSČ režimem. TGM se cca 1895 všímá a píše: vzdávající se samočinnosti, očekáváme od vlády, nešťastná víra v policii (Česká otázka). Konečně již KHB měl o nás podobné postřehy. TGM píše, že k tomu přispěli Palacký a další buditelé. Buditelé by asi mělo být v uvozovkách. Republika byla založena na myšlence, že jsme a) 400 let trpěli pod b) cizí vládou; ani jedno zřejmě nebyla pravda. Připravili jsme se tak o 400 let naší historie. Zbyly nám sabotáž a nechuť k státu a obdiv k češtině jako nejlepšímu jazyku na světě. Kombinace těchto několika vlastností nám znemožňuje cestu vpřed. Doba 1938 -1989 byla vlastně jen jejich výsledkem, protože nám bylo slíbeno, stejně jako dnes, že o nás bude postaráno.

Smlouva, nekritická víra v soukromé vlastnictví, dodám nepochopení (ergo nezájem) zásady svobody, zodpovědnosti a povinnosti. Pořád mne udivuje s jakou lehkostí (dokonce ověnčenou českým právem) se snažíme odstoupit od soukromé smlouvy v okamžiku, když zjistíme, že se pro nás stává nevýhodnou!!

P. Hatina 25.9.2022 17:43

Jenže, když se podíváme třeba na ten příklad plagiátorství, tak na tom je právě vidět, ten rozpor v užití formálních předpisů.

Přece citovat ve své odborné práci z cizí práce můžete, ale musíte ten úsek zkrátka označit jako citací, s uvedením autora a díla. . Čili - toto je ta formalita kterou je nutné dodržovat, a tím se tomu obvinění vyhnete.

Ale současně, a v tom je ten rozpor, tímto způsobem vlastně nedochází k čistému plagiátorství, v tom smyslu, že si "přivlastňujete", označujete za svůj ten původní objev předešlého autora.

Pouze ho citujete v nějaké své práci, která je obvykle čistě školního charakteru, slouží jako podmínka k získání nějakého univerzitního titulu. Takže takto ani k žádnému "vědeckému zločinu" nedochází.. Dokonce když se podíváme na definici plagiátorství na wiki, tam se přímo píše " nedbalé nebo nepřesné citování použité literatury, opomenutí citace (byť neúmyslné) některého využitého zdroje"..

Tudíž, největší bengál z toho udělají média, která tomu sama zbla rozumí..

M. Grundmann 25.9.2022 21:45

Podle školních pravidel je za plagiátorství považováno použití jakéhokoliv cizího textu bez upozornění, nikoliv nějakých myšlenek, výsledků či objevů. Pokud školy po studentech požadují naučit se produkovat myšlenkově prázdné, ale inteligentně vypadající texty, má taková úprava smysl. V praktickém životě je však tato dovednost úplně nanic.

Připomíná mi to otravné slohové práce na střední škole, které jsem se vždy snažil odněkud opsat. Osobně mi není jasné, k čemu by dovednost psát dlouhé texty na témata, kde člověk nemá co říci, mohla být v praktickém životě užitečná. Většinu užitečných textů může dnes člověk najít na internetu a zkopírovat a zatím se mi nestalo, že bych kdy v životě potřeboval vypisovat dlouhé prázdné texty jen kvůli tomu, abych předstíral, že je nějaké nesmyslné téma něčím zajímavé. Tento problém existuje asi jenom v době studií.