23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

ÚVAHA: Konám snad utrácením dobro?

Jen párkrát v životě jsem se s onou větou dostal do křížku a řekl bych: „Stačí.“ Poněvadž na té větě mi vše nesedí. Zní: „NECHEJ HO PŘECE VYDĚLAT!“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Fencl 14.3.2021 7:45

Lucie K. míní: je to zajímavý zamyšlení a leccos z toho mě i pobavilo, například ten Sklepák, jak si kupuje v supermarketu žvýkačku. :-D

Nicméně, když říkáš, že nikdo nevznesl argumenty, tak já bych nějaké měla.

Předně je třeba si uvědomit, že nakupování není charita, ve smyslu - něco utratím a zase se trochu víc naplní státní kasa, anebo - i ten výrobce dostane nějaký ten peníz. Jistěže se nějaký peníze do státní kasy dostanou, třeba formou DPH. S utrácením peněz v supermarketech je to trochu složitější - ty peníze jaksi odtečou (ale ne všecky) do zahraničí, protože takový Albert, Globus, Kaufland, Lidl, DM drogerie, Rossmann atd. vlastní cizí vlastník, nikoliv česká firma. A to, že tyto krámy v této době (v době pandemie) frčí dál - potraviny, drogerie aj., tím se spíš napakují cizí firmy. A co má z toho ČR? Proto se mi to tak nějak nelíbí - že supermarkety mohou mít otevřeno každý den, kdežto např. knihkupectví musí být zavřené.

A ještě je to takhle - jak se říká, každé zboží má svého kupce. Spisovatelé a všichni, co mají co do činění s knihou, ale asi i jiný odvětví, to mají těžší. To by se mohli načekat, kdyby pořád jen čekali na toho svého kupce. Proto je důležitá reklama.

I. Fencl 14.3.2021 7:45

Ten příklad - kdy nabízíš knihu, mi nepřipadá zrovna šťastný, protože vrámci rodiny je to tak nějak jinak. Svojí knížku přeci nebudu v rodině prodávat, tu členům rodiny věnuji. Takže - tady o žádné kšefty nepůjde. A ta věta: „Ale tak Iva nech taky něco vydělat, ne?“ Nepatrná pauza. „Máme kapitalismus.“ - mi přijde absurdní a legrační. To mi právě zase připomíná tu charitu ve smyslu: tak tomu chudákovi spisovateli něco dej, ať je z čeho živ... Spisovatele by tohle mohlo urážet, protože on několik měsíců, možná i rok? tu knihu tvoří a výsledek je potom ten - tak mu nějaký peníze dejte. Já vím, že to tak mnohdy vypadá, že málokterý spisovatel se v ČR skutečně živí jenom psaním. Ale pořád si tak nějak myslím, že tu nejde o charitu. A jestli je kniha zboží? To nejspíš je, protože lidi jsou ochotni dát za ni peníz a přečíst si příběh. Kniha je něco víc, než jenom zboží, protože nezískají jenom salám, který by hned spořádali, ale budou mít něco co jim v hlavě zůstane dýl.

Stejně tak je absurdní, když někdo říká "vždyť jinak zkrachují, koupíme to.“ - to je zase o tom, že každé zboží má svého kupce. Neni nutný něco koupit jenom proto, abych se někomu zavděčila. Ale třeba někdo tu věc bude hrozně potřebovat nebo chtít, tak si to koupí. Anebo to někomu koupí jako dárek.

V závěru článku se zamýšlíš nad tím, nakolik svými útratami pomáhá spotřebitel státu. Ale ony ty peníze nejdou jen státu, ony jdou i výrobcům. Ti také potřebují peníze, nevyrábí ty věci zadarmo.

I. Fencl 14.3.2021 7:46

Co se popelnic týče, tak to by bylo na další diskusi. Třídíme jak magoři - sklo, plast, papír. Děláme to rádi - pro ten pocit, že tak více chráníme přírodu. Skutečně se všecky ty plasty recyklují? Anebo se to nerecykluje. Pečlivě to vytřídíme a ostatního odpadu pak máme míň. No, tak jak to, že platíme pořád víc za sběr odpadu? Neměl by nám stát nějaký peníze vrátit za to, že se chováme odpovědně k přírodě? Nebo by nám třeba mohli dát alespoň poukázku na slevu až si půjdeme koupit další potraviny. Ostatně dodáváme další suroviny - sklo, plast, papír na další výrobu.

Máš pravdu v tom, že za odvedené daně státu (ať už je to jakýmkoliv způsobem - daň z příjmu, DPH aj.) nedostáváme dostatek. Silnice jsou poničené, někde připomínají tankodrom. Opravují se stylem, že se díra zazáplatuje a "to je dobrý, Máňo, to tak stačí." (To s oblibou říkává Radek). Ale dobrý to neni.

Kdyby se lidi rozhodli, že nebudou utrácet, tak by tím neškodili jenom státu, ale právě i prodejcům a výrobcům. Ale to se myslím nestane, protože každý něco potřebuje, ať už je to jídlo, nebo nějaký ten nábytek, oblečení, boty, ale třeba i ta kniha.

L. Novák 12.3.2021 19:28

Netočily by se peníze. Zaměstnanci by neměli co dělat, protože se málo prodává. Zaměstnavatel by musel část z nich propustit, protože nemá tržby, ze kterých by mohl vyplácet mzdy.

Stačí takhle zjednodušeně nebo to mám napsat ještě polopatěji? :-P

J. Kraus 12.3.2021 10:56

Někdo by si mohl myslet třeba i to, že všechny věci, všechno zboží je vyrváno více či méně citlivě z útrob Země. Zde by, pokud člověk vnímá Zemi jako bytost, mohl být začátek úvah o osobní odpovědnosti. Končívá to tak, že po jeho smrti dědici rozchvátí obrovský majetek se slovy "ten držgrešle (krkoun, hlupák,...) si nic neužil, asi čekal, že si to vezme s sebou do hrobu". Následuje ponoření se do přepychu, cesty na makčupikču a podobně. Ano, hranice odpovědnosti, kde jsou?

P. Hatina 12.3.2021 7:10

A proč tak hypoteticky? To se snad pan Fencl může podívat do zpráv, co to udělá s ekonomikou, když jsou půl roku zavřené obchody. Takže lidi nemůžou takto konat "dobro", ani kdyby chtěli..;-D

S. Hejda 12.3.2021 7:09

Ivo, moc rád si čtu Vaše psaní, (neb jsme patrně podobná generace)... na Vaši dnešní pointu=řečnickou otázku odpovídám: to se nestane; (na obsáhlé vysvětlení tu není místo), ale nestane se to; (nás) špagetových - či dosaďme jakých asketů - je opravdu málo...