25.9.2023 | Svátek má Zlata


Diskuse k článku

ÚVAHA: Karel Marx versus Henry Kissinger

Patřil nicméně k podmnožině Židů, která židovství nejen odvrhla, ale nenáviděla. Taky nad tím se zamýšlí nedávno (letos 12. ledna) zesnulý historik Paul Johnson, autora mistrných Dějin židovského národa (1987).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Lukešová 1.6.2023 8:08

Židovská sebenenávist je psychická diagnóza, a uvnitř židovského národa se vyskytuje dodnes. Již prorok Izaiáš varuje židovský lid slovy "Tvoji nepřátelé a bořitelé budou pocházet i z tvého nitra". To vysvětluje i to, že se najdou Židé a dokonce i Izraelci, kteří špiní a démonizují Stát Izrael po nacistickém stylu.

Jedním z nich je George Soros, které se neštítí jakékoliv ohavnosti, financuje proti-izraelská bojkotová hnutí jako je BDS, které má za cíl urážet, bojkotovat, izolovat a pomocí diplomatického teroru zničit židovský stát, stejně tak podporuje řadu palestinských teroristických organizací.

Další takoví jsou Noam Chomsky, Richard Falk, Norman Finkelstein, v Izraeli Yair Golan a spousty dalších. Až 5% Židů ze světové populace jsou sebenenávidějící Židé, nenávidící svůj původ s Izrael. V USA existuje řada "židovských" levicových proti-izraelských organizací jakojsou New Israel Fund, J-Street, v samotném Izraeli Peace Now atd. atd. Tito odpadlí židovští antisemité posyktují alibi všem antisemitům ze všech národů...

Když Židé a Izraelci nenávidí sami sebe tolik moc, a říkají o svém národu a svém státu takové věci, tak je to přece pravda a Židé jako národ a židovský stát zaslouží z pohledu antisemitů jen a jen likvidaci.

I. Fencl 1.6.2023 8:24

Věřím, že jde jen o těch 5% a navíc někteří umělci, ale taky intelektuálové zastávají ten postoj, aby provokovali. Narážím třeba na postoje levicového rockera Rogera Waterse z Pink Floyd (nyní jezdí po světě bez této kapely) a na Chomského, který je specifický; do skupiny sebenenávistníků podle mě nepatří.

H. Lukešová 1.6.2023 8:46

Ano. Roger Waters je antisemita a jaké jsou jeho pohnutky, nevím...Každopádně se jedná o člověka velmi nebezpečného. Dobrý článek o něm si dovolím nakopírovat Prase zůstává prasetem...Někdejší rocková skupina Pink Floyd už před lety dala najevo svůj zájem o živočišný druh prase domácí. Jedna z jejich písní se jmenovala „Pigs on the Wings“ (Prasata na křídlech).

Její bývalý frontman Roger Waters nám teď dává lépe pochopit, co tím tehdy asi myslel. Přitom není pochyb, že oni sudokopytníci jsou v tom nevinně. Je to o nás, lidech.

Waters, kterého mezitím jeho bývalý spoluhráč, kytarista David Gilmour, označuje za „prohnilého antisemitu“, je v těchto dnech na evropském turné. O titulky se postaraly už snahy zakázat jeho vystoupení ve Frankfurtu, což tamní soud nakonec zvrátil. Svoboda projevu má přednost, což lze v dnešní době spíš přivítat. Nicméně na nechutnosti Watersova vystupování to nic nemění.

Podle zpráv izraelského tisku vystoupil v těchto dnech v Berlíně v uniformě SS a přirovnal Anne Frankovou, kterou zavraždili nacisté z principu proto, že byla Židovka, mimo jiné k palestinské novinářce Abu Akleh, která zahynula nešťastnou náhodou při přestřelce mezi teroristy a izraelskými vojáky, nebo k americké aktivistce Rachel Corrie, která, nedbajíc bezpečnostních pokynů, schválně vyhledala smrt pod koly izraelského buldozeru v pásmu Gazy před 20 lety.

Srovnávání izraelských obranných akcí s nacistickou genocidou je podle uznávané mezinárodní definice IHRA jedním z projevů antisemitismu. To je právní stránka věci. Nechutnost Watersových projevů právě v Berlíně, odkud byly tisíce Židů odváženy do vyhlazovacích táborů, je do nebe volající.

H. Lukešová 1.6.2023 8:47

Waters současně provozuje neméně zavrženíhodnou morální ekvivalenci: podle něj kdo se brání agresi, je stejný jako ten, kdo agresi rozpoutal. Aby nebylo mýlky, Roger Waters se staví na stranu Ruska v jeho agresi proti Ukrajině (kvůli čemuž ho Poláci prohlásili za „osobu non grata“ ve své zemi) a obecně opakuje rozšířené konspirační teorie, v nichž „prasata“ jsou symbolem těch, „kdo ovládají svět“. Tato fráze je oblíbeným heslem antisemitů, kteří z této snahy obviňují Židy, přesně v souladu s podvrhem ruské tajné služby, která přivedla na svět tzv. „Protokoly sionských mudrců“.

Kdo se v této situaci chová jako vepř ve smyslu českého jazykového úzu, o tom není sporu. Roger Waters patrně neúmyslně veřejně ukazuje, že antisemitismus je prostě prasárna. Toto hodnocení v našem prostředí už před více než 120 lety prosadil TGM a je dobře se v tomto názoru utvrdit. Kdoví, kolik vepřů se tady ještě bude veřejně producírovat.

Autor: Mojmír Kallus, 25. května 2023, Jeruzalém

P. Hák 1.6.2023 9:29

Dobrý den paní Lukešová, nevím, zda je RW antisemita, ale pikfloydovská deska "Animals" je očividně inspirována Orwellovou "Farmou zvířat".

Padl argument, že kostým ve stylu uniformy SS je připomínku alba "The Wall", která je jednoznačně antidiktátorská - znak diktatury v černo-červeno-bílé kombinaci je jednoznačnou parodií na "Reich". Že je také anti-kdeco, je nezpochybnitelné, RW kolem sebe mlátí hlava nehlava.

Problém se sebepřijetím u něj nepochybně existuje, to je z textů vidět. Příčinou bude patrně to, že nikdy nepoznal otce, který padl ve druhé světové válce.

Podle mého je Waters spíše všeobecně konfliktní člověk než antisemita. Jeho hrdina a alter ego Pink nesnáší matku, učitele, manželku, všechny politiky, obchodníky, televizi... Myslím, že RW to má stejně.

H. Lukešová 1.6.2023 9:41

Víte, pane Háku, Davidova hvězda (výsostný symbol judaismu) na praseti, které vypustil RW do ovzduší je urážkou všech Židů bez rozdílu, samozřejmě nejvíce těch věřících, jeho časté urážení a znevažování Izraele, je dle mého názoru, nebo alespoň tak to cítím, antisemitské je. Právě nenávist takových Watersů z minulosti zanítila holocaust a pogromy napříč dějinami. Slova předcházejí činy. I slovo může zabíjet.

Já abych se přiznala žádnou pikfloydovskou desku nevlastním, ani neznám žádnou Watersovu píseň a ani se k tomu nikdy neodhodlám. Nebudu podporovat takového člověka, zrovna RW ne. Bojkotuji bojkotéry. Charakter je také důležitou věcí.

Řada lidí argumentuje, že je RW velký umělec, to nepochybně, ale to byl jakýsi Adolf Hitler také, byl skvělý malíř a jaký byl (zlý) člověk. Pro mě je charakter lidí velmi důležitý. Antisemitismus a antisemity, ať jsou jejich pohnutky jakékoliv, podporovat nikdy nebudu. To je ale čistě můj názor, který nikomu nevnucuji.

C. Berka 1.6.2023 16:24

neznáte žádnou pikfloydovskou desu ( Waters je pro vás Pink Floyd?) ani píseň, ale z medií, která nikdy nelžou, víte, že vystupoval v nacistické uniformě :-D . Jenže, kdybyste znala, věděla byste, že on nacismus soudí a ne, že obhajuje. Kritika státu Izrael je pro vás automaticky antisemitismem... hmmm

H. Lukešová 1.6.2023 16:54

Ne každá kritika Izraele je antisemitismus, každý stát se dá kritizovat, na každé zemi lze najít nějaké nedokonalosti, ale delegitimizace a démonizace Izraele používání dvojího metru na Izrael než na jiné státy, popírání jeho práva ne existenci je antisemitské. Pro dnešní antisemity, kteří si říkají antisionisté, se obávají útočit na jednotlivé Židy, tak útočí na kolektivního Žida- židovský Stát Izrael.

Avšak je mi záhadou, proč se ti, co se zaštiťují právem kritizovat Izrael, nekritizují také jiné země, muslimské, Čínu, Rusko, KLDR i některé z Evropy, Německo, Francii, Velkou Británii a tak.

H. Lukešová 1.6.2023 17:13

-Dnešní antisemité, kteří si říkají antisionisté-

H. Lukešová 1.6.2023 16:54

Ano, neznám písně Waterse ani Pink Floyd, vážně ne.

C. Berka 2.6.2023 13:34

neznáte, ale soudíte. Podle medií. Oni jsou Židé autory různých podivuhodných výroků. Třeba takový rabi Ovadia, kterému šel na pohřeb málem milion Izraelců:

"Gójové se narodili jedině proto, aby sloužili nám. Jiné poslání kromě služby národu Izraele na světě nemají. K čemu jsou pohani potřební? Budou pracovat, orat a žnout. My budeme sedět jako páni a jíst," vysvětlil rabín.

K tomu, proč pohané vůbec žijí tak dlouho, prohlásil: "Pohani jsou jako ostatní - musí zemřít, ale Bůh jim dal dlouhověkost. Proč? Představte si osla. Když uhyne, přijde člověk o peníze. Je to jeho sluha, a proto je mu dán dlouhý život, aby pro Žida mohl dlouho pracovat."

A také : Například o světských Židech řekl, že “opustili Tóru” a “stali se z nich blázni”. O poslankyni za stranu Merec Šulamit Aloniové prohlásil: “V den, kdy zemře, by se měl slavit svátek”. A o jejím stranickém kolegovi Josim Saridovi: “Měli by ho oběsit na padesátiloketní šibenici [jako antisemitu Hamana v knize Ester]”. V uplynulém roce označil nacionalisticko-náboženskou stranu “Židovský domov” vedenou Naftalím Bennettem za “Pohanský domov” a Davida Stava, nacionalisticko-náboženského kandidáta na úřad vrchního rabína při posledních volbách, za “ničemu bez Boží bázně”. Ministerského předsedu Benjamina Netanjahua poctil Ovadia Josef hodností “slepé kozy” a Avigdora Liebermana otituloval jako “Amáleka” neboli arcinepřítele národa.

Holocaust byl podle něj trest za hříchy židů v minulosti.

P. Hák 2.6.2023 19:21

Tak prase s Davidovou hvězdou určitě hrubou etnickou urážkou je, o tom není sporu. V dobách vzniku desky "The Wall" nebo "Animals" (právě na té se nafukovací prase objevilo poprvé) se jí ale Pink Floyd nedopustili, to je až z Watersovy sólové dráhy.

Má to dvě roviny. Hudba Pink Floyd je dobrá a texty zajímavé, na druhou stranu doma bych autora mít nechtěl. Oni se taky Pink Floyd zřejmě rozpadli především pro Watersovu osobní nesnesitelnost.

Podle mne Hitler velký umělec nebyl. Ne že by neuměl malovat vůbec, byl ale průměrný. Že by nadělal méně zla, kdyby u toho zůstal, je jasné. Ale dnes by o něm nikdo nevěděl. Jinými slovy kdyby ty obrazy namaloval někdo jiný než Adolf, neštěkne po nich pes.

I. Fencl 1.6.2023 9:57

Díky, já jsem řadu těch skutečností neznal; ale Waters říká pravdu v tom, že je tu úspěšná deska Zeď a film podle ní. Ve filmu je postava, která se cítí být diktátorem. Waters při koncertech jen kopíroval scénu z toho zřejmě protinacistického filmu. To lze porovnáním ověřit. Vystupuje tedy na koncertech v jisté roli...