25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ÚVAHA: Kapitalismus je hra

Kapitalismus je kritizován obvykle tehdy, když jsou s ním potíže, přičemž tato kritika se množí zejména v poslední době.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kučer 20.5.2020 21:44

Kapitalismus jest soukromá ekonomika. Socialismus je státní ekonomika. Vše ostatní je náboženství.

T. Hraj 20.5.2020 14:37

Tentokrát s panem Payne souhlas. Kapitalismus funguje, pokud stejná pravidla platí pro všechny jeho účastníky. "Pravidla hry musí platit pro všechny stejně", ergo dotace a regulace nejsou ničím jiným než pokusem "obcházet je korupcí či dopingem".

Předně ale kapitalismus není jen jeden z možných ekonomických systémů. Je to přirozený stav: dobrovolná směna dvou svobodných jedinců. Kapitalismus je jednoduše jedním z projevů této svobody (zde na poli ekonomiky).

I. Schlägel 20.5.2020 14:01

Kapitalismus funguje, pokud je v konkrétním ekonomickém prostoru vůbec přítomen v nějaké nezdegenerované formě. Ekonomický prostor pro kapitalismus je ve "vyspělých" zadlužených, přeregulovaných státech se svými nenažranými mandatorními a jinými výdaji stále menší. Střední stav, který má ze své podstaty zájem o zákazníka, mizí. Motorem kapitalismu je dostatek konkurence a vymahatelnost práva. Ne dotace a regulace.

J. Ganaur 20.5.2020 13:50

Kapitalismus je ekonomický projev svobodné společnosti, kde platí, že moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého.Ostatní systémy jsou vynucované, tedy zločinné.Kibuc je dobrovolný.To je pro ty, co by chtěli jím argumentovat..

T. Hraj 20.5.2020 14:37

Přesně tak.

V. Petr 20.5.2020 13:09

Autor žvaní a nakonec z toho vyleze protičínská a protiruská propaganda!

Těžko může pekař odmítnout prodat někomu rohlík, protože chlastá. Ekonomický nátlak je sice možný ale ne vždy úspěšný. Může vést dokonce k válce...

I. Schlägel 20.5.2020 14:03

Proč by pekař někomu neprodal rohlík, když ho prodej rohlíku dobře živí. A pokud chce někoho diskriminovat a vychovávat s pomocí neprodeje rohlíku, je to jeho věc. Ekonomicky jde škoda za ním a zákazník jde za jiným pekařem. Win-win situace.

P. Kubáč 20.5.2020 11:20

Kapitalismus je v malých částeh asijské ekonomiky, kam místní vlády nestrkají pazoury. Označovat všechny ostatní části světového společenského zřízení, zejména evropský "wirtschaft 2.0" za kapitalismus je buď odvaha, nebo zaslepenost

V. Čermák 20.5.2020 11:07

Pan Propagandista má v jednom pravdu. Kapitalismus je často kritizován, hlavně, když má problémy. Tedy zejména v současné době. Předpokládat, že problémy Kapitalismu se budou zmenšovat je nereálné. Co tedy s tím. Inu, je potřeba odklánět od současnosti a poukazovat na staré Zločiny Komunismu, proto taky tolik Opožděných bojovníků se urodilo. Taky je dobré, živit si i vnějšího Nepřítele. Neustále pranýřování Ruska a Číny je velmi vhodné. No a to pan Payne právě předvedl. Toš tak...

R. Langer 20.5.2020 13:32

Kapitalismus má problémy zejména s tím, že se ho dnešní pokrokoví soudruzi z EU minimálně posledních 10 let intenzivně snaží předělat na socialismus s lidskou tváří. Pokud ho nechají na pokoji, žádné problémy mít nebude.

J. Kanioková 20.5.2020 17:30

1*****

J. Jurax 20.5.2020 19:32

No, možná.

Ale Černý pátek v roce 1929 fakt nebyl z předělávání na socialismus s lidskou tváří.

A ano, zmíněné předělávání má potenciál stvořit potíže s Černým pátkem srovnatelné. Nakonec viz krize 2008.

V. Klepetko 20.5.2020 10:50

Pan Payne se už definitivně zbláznil? Možná že ne - celý tento text, to je jakýsi podivný nekonzistentní blud, kdežto blud šílence bývá naopak vnitřně konzistentní, takže si autor spíše z nás jen dělá legraci...

Severní Korea, to je zářný příklad Payneho "kapitalismu"! Tamní hráče ta hra evidentně baví: zblblé propagandou davy ji hrají s evidentní nadšením! Hra probíhá na jasně vymezeném hřišti a s jasně danými pravidly. "S tím žádný z hráčů potíže nemá. Hlavně ovšem každý hráč chápe, že nikde jinde se jeho hra hrát nedá", jak trefně říká pan Payne. I zákony platí v diktarurách pro všechny stejně: na koropčníky platí trest smrti. Dělník nebo ministr, když zklame stranu, skončí v nějakém Gulagu. Nebo podstoupí frontální lobotomii a začne psát blog, jako autor! :-)

J. Pavelka 20.5.2020 10:58

Oni ji zblblé davy nehrají s nadšením...patrně to bude jen tupá rezignace...Ostatně před časem byli "hlavní soudruzi" v čele s Grebeníčkem v této zemi a je to zklamalo je to tak, že to kupodivu sami přiznali

V. Klepetko 20.5.2020 18:57

Tupá rezignace? Ano, i to je v totalitách běžné. Ale nepodceňoval bych ani ten nadšený fanatismus "osamělého davu" a masové poblouznění lidí pod vlivem propagandy.

„Otrok netouží po svobodě. Touží stát se dozorcem otroků! “ — Gabriel Laub

P. Staronový 20.5.2020 10:02

Poněkud zmatené.

"Kapitalismus" jsou prostě běžné lidské vztahy. Pokud jsou dobrovolné. A největší omezení dobrovolnosti je obvykle stát.

V. Petr 20.5.2020 13:11

ANO!

J. Pankovic 20.5.2020 9:06

Payne, Payne, "tvrzení, že všechny hodnoty pocházejí z lidské práce" nevymyslel Marx, píše o tom Bible. Marx věděl o práci asi tolik, co Vy a to je přibližně tolik, za kolik stojí celá tahle mizerná agitka

T. Menyhért 20.5.2020 8:38

Autor napísal túto povrchnú úvahu, len aby si na konci mohol kopnúť do Číny a Ruska.

Každé zriadenie je "hrou", ale hrou v ktorej sa pravidlá postupne a niekedy skokovo menia.

Keď hrám s niekym tenis alebo šach, tak ma nezaujíma jeho sexuálna orientácia, či je alebo nie je manželke verný, ak náhodou zistím, že je neverný, nepôjdem jej to nabonzovať. Jedine, že bije neprimerane svoje deti, či tú manželku, tak by som sa to snažil riešiť, ale aj to tak, aby som nenarobil viac škody ako úžitku. Neobchodovanie s Čínou alebo Ruskom komu prospeje? Ani nám, ani ich obyvateľstvu, nehovoriac o tom, že máme za spojencov režimy, ktoré sa chovajú oveľa horšie, napr. Saudská Arábia. Pliesť do zahraničného obchodu svoje predstavy čo je správne a nesprávne, je to isté, ako sa prestať hrať s niekym, kvôli jeho súkromným preferenciám, do ktorých ma nič nie je.

Aby kapitalizmus či skôr obchod fungoval, musí to byť hra s nenulovým súčtom, či lepšie povedané, s kladným súčtom. Obe strany majú z obchodovania výhodu. Takže je to zároveň kooperatívna hra, ako napríklad volejbal v kruhu, keď sa snažíme, aby sa lopta udržala čo najdlhšie v hre.

D. Stirsky 20.5.2020 7:29

Nejprve bychom museli definovat, co to vlastně kapitalismus je. A já dospěl k názoru, že u nás vlastně nikdy neustal. Období 1948 - 89 si definuji jako státně-monopolní kapitalismus dotažený do extrému.

R. Langer 20.5.2020 10:16

Tak to jste dospěl ke názoru zcela mylnému, protože kapitalismus není žádné zřízení, ale společnost založená na osobní svobodě každého jednotlivce, na volném trhu a na respektu k soukromému vlastnictví. Tudíž naopak, skutečný kapitalismus není naprosto nikde, protože se zatím nikde všechny tyto podmínky nevyskytují. Nemluvě o tom, že u nás nebyly vůbec nikdy, a za komančů ani vůbec žádná z nich. ;-)

D. Zítko 20.5.2020 7:08

A u nás je hráč zároveň rozhodčí, to se potom hraje !

J. Novak 20.5.2020 2:27

Svatá prostoto .. nějak mi hned nedošlo kdo ten článek napsal a omylem jsem si jej přečetl .. snad se mi to už nikdy nestane ..

R. Gramblička 20.5.2020 6:20

:-)))

R. Langer 20.5.2020 7:10

Asi tak. Ale já jsem to raději ani nečetl... ;-)

P. Hatina 20.5.2020 1:53

Bohužel, přirovnání "kapitalismus jako hra" má dva aspekty, z nichž jeden pan Panye nezmínil vůbec - a druhý jen velmi nepřesně.

Za prvé, "hra je jenom hra", čili na jejím výsledku životně nezáleží. Ani u kapitalismu v prostředí dnešního sociálního státu, kdy potom co podnikatel (živnostník) zkrachuje si jde na sociální úřad pro podporu - a stát se o něj i jeho rodinu postará. Jako že obvykle vůbec nepříjde o svůj majetek, protože větší byznys se se svými penězmi neděla.

Ovšem za b) Pokud dojde ke korupčnímu jednání, tak jaksi nestačí ".všechny transakce transparentně předkládat k posouzení všem" - to je totiž, jak všichni dobře vědí, pouhý začátek, když diváci při sportovním utkání začnou nespokojeně pískat kvůli nečestné hře. Pokud s tím rozhodčí něco rychle neudělá, je první kdo si to odnese...A i v tom řešení dnešní stát v kapitalismu beznadějně zaostává, protože tyto fauly neřeší obvykle vůbec (leda - sportovně řečeno "střídáním hráče") popřípadě takzvaně právně", v řádu několika let. Což je ale nejen ve sportovním ale i ekonomickém prostředí pro kočku...