19.3.2024 | Svátek má Josef


ÚVAHA: Jsme připraveni?

3.8.2020

Jako malý kluk jsem často slýchal heslo „vždy připraven!“. Přichází teď druhá vlna koronaviru, nebo jsme si jen rozvolnění vyložili mnohdy po svém, jako úplnou volnost? Jsou roušky na místě, nebo jsou k ničemu, jak občas soudí někteří odborníci? Náš život je plný otázek, odpovědi bývají různorodé, což je v pořádku. Jen v dnešní situaci ta různohlasost poněkud zneklidňuje. Začátek jsme zvládli; nemalý podíl na tom jsme měli my, občané, docela disciplinovaní a také šijící roušky. Když vše začalo, premiér halasně sliboval, že je osobně kamkoli dodá. Kdyby tehdy bylo odkud. Virus nás zastihl v nedbalkách. Přitom v Itálii už řádil, takže trochu času bylo. Vzpomínáte si ještě?

Nedávno, v horkém dnu, jsem byl v Praze. Překvapilo mne, že nebylo mnoho těch, kdo roušku měli. Myslím v MHD. Jistě, opravdu to není pohodlné, přitom ale kolik chodí po městě (a jezdí tramvají) těch, kdo nemají příznaky vůbec, nebo zatím nemají, a přitom byli v kontaktu s někým nakaženým. Nemuselo to být jen v dnes proslulém tanečním klubu.

Zašel jsem do lékárny s dotazem, zda mají roušky. Ano, ale jen jednorázové. Opakovalo se to i v dalších čtyřech lékárnách. Nic proti jednorázovým rouškám, mají svůj význam, ale existují i takové, které lze použít opakovaně. Po vyvaření. Některé dokonce obsahují stříbrná nanovlákna, což může pomoci alespoň proti bakteriím. Je tu ještě otázka, co s použitými jednorázovými rouškami? Jak se likvidují?

Slyšel jsem před časem ministra zdravotnictví, že všeho je dost, vzduchem létaly miliony roušek a kde čeho. Pak někteří novináři napsali, že ve státních hmotných rezervách je nula. Nic. Je to tak, nebo snad fake news? Ale přece je to klíček pochybnosti.

Dosud totiž vláda vystupovala mírně řečeno chaoticky. Tohle není kritika, protože v prvních fázích dramaticky se šířící nákazy nevěděla asi žádná vláda co dělat. Příkladů je více než dost. Postup u nás možná nebyl ideální, ale zřejmě pomohl. Za cenu dluhu, který budou platit ještě naše vnoučata, ovšem lepší je dluh než plné márnice. Není nadsázkou, že tohle byla (a pořád je) situace, jakou lidé nepamatují. Pomineme-li silnější epidemie chřipky, pak naposled to byla ta španělská, před sto lety. To jsou skoro čtyři generace. Zapomíná se po dvou, nejpozději po třech.

První fáze tak byla u nás zvládnuta docela dobře. Tehdy nastala hvězdná hodina páně Hamáčkova červeného svetru, v jehož záři se ztráceli premiér i ministr zdravotnictví. Jen profesor Prymula čněl, a jeho vojácký přístup má hodně do sebe. Je vzdělán nejen ve vakcínách, ale také v tom, co by měla armáda dělat (až teď ji povoláváme).

Pak se premiér vrátil na výsluní – pandemii jsme prý zvládli (díky němu – Andrej Babiš rozhodně netrpí neskromností, ale jde také o volby). Vracím se k úvodu. Nastává druhá vlna? Ať je to, jak chce, nakažených rychle přibývá, začínáme se blížit premiantům Evropy. A jak jsme připraveni? Třeba ty roušky. Jistě, dají se sehnat po internetu, ale nakonec jsem je dostal v další lékárně levněji. Budeme snad roušky vozit zase z Číny za drahé peníze? Snad je tu dost firem, které je mohou vyrábět. Prý se samy nabízejí. Tady by měl říci něco ministr průmyslu. Co chytrá karanténa, také oblíbené téma politiků? Náš devítiletý vnuk se chystá na Mars. Rád bych věřil, že tu bude chytrá karanténa dříve, než on odstartuje …

Obraz z března jako by se opakoval, jen v odlišné kulise. Jsme mnohem poučenější, otázka je, zda poučitelní. Ministr zdravotnictví vyzařuje nejednou bezradnost, což bylo vlastně pořád. Nevíme-li, jak postupovat, vytvoříme komisi. Tak nějak to kdysi napsal profesor Parkinson. Ta vládní nedávno vznikla, v čele s premiérem, přičemž odborníkem na boj s epidemiemi je v osmičlenném kolektivu snad jen profesor Prymula. Dokáže tahle skupina říci jasně a hlavně srozumitelně, jaké jsou možné scénáře, o nichž nutno uvažovat? Nestrašit, ale naznačit i ten horší scénář a hlavně, jak se mu pokusíme vyhnout. My všichni. Jak by to dopadlo, kdybychom nedbali doporučení a omezení, která jsou bezpochyby nepříjemná. A třeba ty opakovaně použitelné roušky – budou v každé lékárně? Zvýší se počet testů? Jen na okraj – nižší počet nakažených může prostě souviset s tím, že se testů provádí málo. I v méně početném Izraeli jich dělají víc. Teď školní rok. Ministr školství to má více než obtížné.

Jak také napsal kdysi profesor Parkinson, jestliže je počet členů výboru nebo komise větší než deset, ztrácí toto těleso schopnost usnášet se. Vládní komise je osmičlenná, což je nadějný stav. Takže – budeme připraveni? Budou roušky, chytrá karanténa i testy? Doufejme.