Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ÚVAHA: Jen jeden důvod

diskuse (21)
Ještě v době mé povinné školní docházky (tehdy se ty školy nazývaly měšťanky) jsem přišel jednou bez domácí úlohy v češtině. Přiznávám se dodatečně, že to nebylo poprve a také že to bylo především z mého lajdáctví. Takto jsem to ale pochopitelně nemohl presentovat ve vyučováni.

Ještě v době mé povinné školní docházky (tehdy se ty školy nazývaly měšťanky) jsem přišel jednou bez domácí úlohy v češtině. Přiznávám se dodatečně, že to nebylo poprve a také že to bylo především z mého lajdáctví. Takto jsem to ale pochopitelně nemohl presentovat ve vyučováni. A tak jsem si pro jistotu připravil hned tři důvody, které mi jakoby zabránily vyplnit mé školní povinnosti. Na dva z nich si již nevzpomínám, tím třetím, hlavním důvodem ale byla vypnutá eletřina - v těch dobách docela pěkná a pravděpodobná výmluva. Pochopitelně jsem byl přistižen, nejvíc mne ale překvapila reakce mého češtináře. Aniž by nějak zkoumal pravdivost mého zdůvodnění, uvedl jen jednu zcela prostou větu, kterou jsem si zapamatoval lépe než leckterá gramatická pravidla. Že totiž ke všemu, co děláme či neděláme, máme vždy jen jeden důvod.

V podstatě celý svůj život jsem si prověřoval na sobě i na jiných, je-li tomu skutečně tak, a mohu svému již zesnulému učiteli nejen dát za pravdu, ale dodatečně mu i poděkovat za jednu životní moudrost. Pochopitelně je zcela možné a běžné, že těch důvodů k jistému jednání či rozhodnutí může být i víc, někdy dokonce celá řada. Podstatný ovšem bývá zpravidla jen jeden hlavní důvod, který ovlivňuje naše jednání a bez kterého bychom asi jednali zcela jinak. A ten si někdy ani neuvědomujeme nebo nepřiznáváme, v každém případě se o něm nemusíme zmiňovat, někdy jej dokonce úmyslně zamlčujeme. Tak například ne každý drahý zájezd do ciziny je motivován touhou po poznání cizích zemí. Někdy to může být třeba i jen jednoduchá snaha blýsknout se před sousedy. Příklady by se daly nalézt i při různých nákupech, a také leckterý sňatek není motivován jen vzájemnou láskou a náklonnosti, o tom se však nemluví.

V daném případě mi ovšem nejde ani tak o pohnutky pro ryze osobní záležitost, domácím úkolem počínaje a třeba až po chlubivé nebo vypočítavé jednání. Asi by stálo za to především z tohoto hlediska posuzovat pohnutky politiků, proč se ucházeli o danou funkci. A zejména pak jednání a projevy těch, kteří rozhodují nebo mohou ovlivnit veřejné záležitosti. Jaké jsou ty hlavní pohnutky a důvody veřejně činných osob pro to či ono a jak to souhlasí s tím, co oni sami proklamují.

Jde skutečně všem poslanům, kteří brojí třeba proti platbám u lékaře, jen a jen o blaho nemocných nebo jde o jediné – o získání, resp. udržení křesla. Nějak se mi nechce věřit, že dr. Rath je takový lidumil a bojovník za blaho chudého lidu, za jakého se při každé příležitosti vydává. A co třeba ta nedávná volba prezidenta. Šlo tam skutečně jen o to najít jako reprezentanta republiky toho nejlepšího či tu nejlepší? O zákulisí voleb si přece vrabci cvrlikali na střeše, takže si každý pravé pohnutky voličů i nevoličů mohl nebo měl uvědomit. Pokusme se z tohoto hlediska posoudit jiný, v daném okamžiku zcela aktuální problém, „ano či ne radarové základně“. Kolik zde bylo na obou stranách vyjmenováno zcela zásadních důvodů. Tak třeba v těchto dnech má řada odpůrců základny „cíl nebýt cíl“. Titíž lidé ale současně tvrdí, že žádné rakety nikomu nehrozí, protože žádné nejsou a nebudou. Že by si snad někdo pořídil raketu a cítil se být vyprovokován k útoku jen proto, že exituje radarová stanice? Nedovedu si představit, že by si můj soused pořídil paklíč a vyloupil můj dům jenom proto, že jsem si na dvéře namontoval zámek, zatímco nezajištěný dům by zůstal nedotčen. Tato záležitost se pochopitelně netýká jen pohnutek fyzických osob, ale i některých konkrétních států a organizací. Že by se plánovanou radarovou základnou a několika obranných raket cítila být vyprovokovaná k atomovému útoku mírumilovná velmoc, která vlastní stovky, ne-li tisíce nejmocnějších raket světa a které navíc demontrativně ukazuje při vojenské přehlídce?

Rádoby premiér pan Paroubek se v některých případech dal slyšet, že hlas lidu hlas boží. Takto se ale vyjadřoval jen ve zcela vybraných případech, kdy mu to vyhovovalo. Hlasu lidu by politik jistě naslouchat měl, ale řídit se jím - na co je pak politik? Podle hlasu lidu by dokázal spravovat stát každý slušný úředník. Nebo třeba pan Čunek - jednal on skutečně vždy v souladu s přikázáním „nepodáš křivého svědectví proti bližnimu svému“ a plnil slib člena vlády, že „bude zastávat svůj úřad svědomitě a nezneužije svého postavení“? A co třeba důvody pro (znovu)budování socialismu, uváděné jednou politickou stranou, která si na historii již jeden takový pokus vynutila a totálně ztroskotala?

Dala by se zde uvést celá řada dalších případů, kdy lidé zodpovědní za veřejné zákežitosti nejmenují nebo dokonce úmyslně zamlčují ten pravý důvod svého jednání a chování. A to dokonce v přímém protikladu s přísahou, kterou slavnostně dali. Každý, kdo případně souhlasí s výrokem mého učitele-češtináře, jistě sám dokáže takové případy nalézt a snad i pojmenovat. Bylo by jistě dobré, kdyby co nejvíce lidí dokázalo z tohoto hlediska posuzovat jednání jak svoje, tak i jiných. Zejména žádoucí by to pak bylo u voličů. A již dopředu si troufam tvrdit, že i internetoví diskutéři maji ke svému postoji také vždy ten jeden hlavni duvod. Jenže jaký?

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Ivo Fencl
15. 7. 2024

Od té doby, co zemřel Kennedy, neustalo rojení konspiračních teorií ohledně jeho smrti.

Neviditelný pes
15. 7. 2024

Dyktando, můj velký, rezavý přítel je stájový aristokrat

Daniel Vávra
15. 7. 2024

Jednoduchý návod, jak řídit stát

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

pari Anna Pařízková
15. 7. 2024

V noci na pondělí došlo v Praze 3 v okolí Žižkova náměstí ke konfliktu mezi několika cizinci, který...

Miloš Balabán
15. 7. 2024

Druhé kolo francouzských parlamentních voleb přineslo překvapení. Zvítězil v nich levicový blok...

fuk Jana Fuksová, oh Ondřej Holubec
15. 7. 2024

Krajský soud ve Zlíně dnes zamítl žádost o obnovu řízení v případu brutální vraždy ve Slopném na...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

Růst čínského hospodářství zpomalil. HDP země v druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 4,7 procenta,...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

V Praze se v úterý uskuteční společné jednání české a ukrajinské vlády, oznámil Úřad vlády. Naváže...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz