29.1.2022 | Svátek má Zdislava


Diskuse k článku

ÚVAHA: Je nás zkrátka moc

Četl jsem nářky klimatologů nad růstem průměrné teploty Země, nárůstu emisí. Nákupní předměty mi už začínají zdražovat odpustky za vypouštěný oxid uhličitý. Prý budeme žít v uhlíkové neutralitě, což mi tak trochu připomíná myšlenku komunismu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pokoutný 4.10.2021 9:26

Na výrazně zvýšenou populaci dojeli nejspíš už Mayové v 9.stol., kdy ta "prvotní džungle", jak je nám to teď podáváno, neexistovala už několik set let - místo ní byla pole, vodní rezervoáry, města a silnice.

V. Kolman 1.10.2021 20:05

Neposílat do Afriky (a dalších přelidněných zemí) potravinovou (i jinou) pomoc, ale ve zdejším podnebí, umožňujícím více sklizní za rok nechat Afričany, aby si potřebnou potravu vypěstovali (třeba i s technickou pomocí západoevropanů?) sami!!!!!!

V. Petr 1.10.2021 19:20

R^R^R^

Š. Hašek 1.10.2021 18:19

Není. Začíná být moc/hodně blbosti.Kdo stanovuje hodnotu "moc/hodně"??? Viz velice zajímavé rozdíly na Zemi.

Kdys, na všech základních školách se udával počet obyvatel na km2. A další údaje. Žáčkové to schroustávali dohromady a fakt se to učili. Dnes na základních školách se baví o čem? Jestli se dá ve třídě sednout na měkký koberec .............

Lumíci udávají množství, přírodě. V politice (kšeftech), lidospolečnosti, kdo???

Kolik členů rodiny se vejde ka stolu? Nají se? Popovídá si? Uloží se? Uživí se?

Zkráceno.

Š. Hašek 1.10.2021 18:09

A cena bude zřejmě vyšší, než "cena/důsledky Tisícileté Říše národa německého" 1935.

Š. Hašek 1.10.2021 18:07

Tak nějak.

I. Teren 1.10.2021 17:23

Autor sa uz nemusi obavat. "Elity" uz navakcinovali naivne ovce.

J. Lukavsky 1.10.2021 16:32

"zásoby světového fosforu, který se těží zejména v Maroku se tenčí" Fosfor je myslím na desátém místě obsahu v zemské kůře. Takže jeho vyčerpání, tedy náhrada dnešních snadných ložisek je spíš otázka techniky a peněz. Kdysi byl hliník dražší nežli zlato. Takže na dvoře Ludvíka snad XV. nejváženější host dostal ešus hliníkový a ostatní jenom zlaté. Doba kamenná neskončila proto, že došel pazourek, ale člověk našel lepší materiály, měď, bronz, železo, hliník.... Strašením vyčerpáním zdrojů hrozí Římský klub už sto let.... a furt nic. J.L. end

I. Schlägel 1.10.2021 15:46

Školit mne nemusíte. Pokud se i chudé země mají chovat ekologicky, musejí nejprve (nejen) zbohatnout díky modernizaci všeho, co souvisí s fungováním standardního vyspělého státu. Ekologie je především čistá voda a vzduch. Nižší objem CO2 v atmosféře je všem k ničemu, když jsou lidé otráveni exhalacemi a chemií v půdě a vodě. "Pokud se za brutálního zadlužení vrhneme do boje s CO2, čeká nás návrat ke standardně znečištěnému životnímu prostředí, vygenerovaném chudobou a úpadkem. Iracionální, z podstaty věci socialistické zásahy do tržní ekonomiky jsou realitou. Která ovšem musí být nějak financována. Díky tomu je iracionální celá moderní finanční politika založená na dluzích vytloukanými dalšími dluhy ve jménu Dobra. Přinese to takový fičák, že po celosvětových klimatických jevech potom neštěkne ani pes. Lidé budou mít opravdu jiné starosti.

P. Kubáč 1.10.2021 15:19

Před nástupem renesance byl "Objem ekonomiky" jednoznačně určen výkonností zemědělství, které se nezměnilo po generace. Pak přišly obchodní karavany, banky, Norfolkský osevní systém, průmyslová revoluce a svatý Václav by se nestačil divit, kdyby mu někdo ukázal C. a K. Česko 19. století

Dneska jsme na tom podobně - všichni křičí "konec světa" - z uhelné elektrárny stoupá smrtelné CO2 a větrný mlýn už více elektřiny nedá....

"Pokrok" na který si hrajeme - je naprd - Blbky na Internetu podrobně sledují další blbky..... Automatická pračka s "automatem na péro" byla spolehlivější než dnešní křehký WIFI - zázrak, který po chvilce programování i pere - pokud to dovolí ekologické politbyro.

Takže čekáme buď válku o hlupáky uměle omezené zdroje, nebo na odvážlivce, kteří předvedou, že ani současný "objem ekonomiky" není konečný.

R. Langer 1.10.2021 13:56

Já tam řadím i bruselouše. ;-D

R. Langer 1.10.2021 13:55

R^ ;-D

R. Langer 1.10.2021 13:54

No, příroda si poradí. Ale kovid to fakt nebude. ;-D

M. Těhanová 1.10.2021 13:49

No nevím, nevím, ten konec se mi moc nezdá: " mají inteligenci" tak někteří určitě, ale tak moc jich není.

Ale: "mají ohromný potenciál nahromaděných vědomostí", jak se to prosím u nich projevuje, že jsem si toho nikde nevšimla. Kde je ukrývají? Mám ráda kvízy, sleduju různé vědomostní soutěže. A vždycky mě ohromí, jaké mají mladí lidé mezery ve vzdělání. Oni většinou neznají základní všeobecné vědomosti, a navíc nejsou schopni si logicky něco vyvodit ze souvislostí. A to se většinou kasají, jak studují vysokou školu. Většinou humanitního směru. Mám obavy, že tihle budou v praktickém životě nepoužitelní, momentálně akorát s velkou vervou chtějí zničit normální svět.

F. Kusák 1.10.2021 13:21

Ale tady se bavíme o Zemi jako celku. Klimatické jevy působí celosvětově, no nechci vás školit. A pokud budeme postupovat sebezničujícím způsobem jako dosud, tím myslím hlavně iracionálními zásahy do kapitalistické ekonomiky, tak se brzo staneme zemí rozvojovou. Mluví z nás podivná pýcha, že to bez úžasného Západu nejde.

I. Schlägel 1.10.2021 13:00

Nejkvalitnější životní prostředí je v těch nejbohatších zemích s největší spotřebou. Chudé země ani neví, co je ekologie, mají jiné starosti. Omezení spotřeby v bohatých státech znamená chudnutí obyvatelstva a následně přesun ekologie mimo jeho důležité priority. Ekologie znamená i vývoj a zavádění vyspělých technologií. Chudé země to nedovedou a nemají motivaci se to učit.

P. Sura 1.10.2021 12:23

Humanitní vědci, co spřádají teorie o tom, že se primitivní kmeny přestanou množit, až je necháme zbohatnout stejně jako sebe..... (kde k tomu asi přišli ??)

P. Sura 1.10.2021 12:21

A každej, kdo ji při tom běsnění uvidí si uvědomí, že má pravdu .....

P. Sura 1.10.2021 12:19

Nepomíjí, jen nepozorně čtete.

P. Sura 1.10.2021 12:15

Moje řeč pane Hlubučku.

Ś. Svobodová 1.10.2021 12:08

Pojmenováno je od r. 1972, Meze růstu, Římský klub Vydáno jako podklad ke konferenci OSN. Členové klubu v ČR: Václav Havel (čestný člen), ing. Miloš Zeman, ing. Jiří Drahoš. V USA a EU: Al Gore, Bill Clinton, Tony Blair, Romano Prodi, Jacques Delors

F. Kusák 1.10.2021 12:04

Obecně vzato nejúčinnějším ekologickým opatřením je omezení spotřeby. To lze docílit dvěma způsoby: sebeuvědoměním celého lidstva a askezí v řádu desítek procent nebo dramatickým snížením počtu obyvatel Země. Jako realista říkám, že nic takového nenastane (pominu-li katastrofické scénáře). Takže souhlasím s autorem. Ale zase, funguje zpětná vazba, a po čase bude mít záporný efekt. Jen je otázkou v jakém bodě na vývojové křivce se nacházíme. Jestli jsme alespoň už minuli inflexní bod. Omlouvám se, ale na podobné téma nelze jinak, než filosofovat.

O. Vašíček 1.10.2021 12:03

Řešením vysokého nárustu populace v zaostalejších zemích je celkem jednoduché. Stačí nabídnout jim jinou zábavu než sex. Sex je zábava pro chudé.

Občas se podaří amíkům dovézt nějakou válku, což je taky oblíbená kratochvíle. Ale nevýhodou je, že se pak najde nějaký dobroděj a nabídne humanitární pomoc uprchlíkům. Tím je pro ně jednodušší utéct než bojovat. To má pak několik neblahých důsledků. Veškeré snažení na snížení populace jde vniveč. Utečenci necítí zodpovědnost za svůj domov ani za nové místo, kam utekli. A vzhledem k dnešnímu propracovanému humanitárnímu systému mají lepší péči než doma, a to bez práce.

Zbývá jim dovézt televizi pro rodiče i s nějakým chytlavým nekonečným seriálem a pro děti počítače.

To by v tom byl čert, aby měli pořád chuť se jen množit!

V. Petr 1.10.2021 12:03

Vy vyspělém světě je porodnost skutečně nízká, třeba rozlišovat!

V. Petr 1.10.2021 12:02

HUMANITNÍ "vědci," vyjadřujte se přesně.

V. Petr 1.10.2021 12:01

Množí se hlavně největší primitivové v zaostalých státech. Ale to pan autor jaksi pomíjí.

M. Valenta 1.10.2021 11:39

Ano, včetně hlupáků.

J. Jurax 1.10.2021 10:57

Myslíte zvířátka?

V. Chrastina 1.10.2021 10:56

Klimaalarmističtí aktivisté by měli bláznivé Grétě, které zbožně naslouchá celá zelený svět, raději poradit, aby začala zlostně, jak to umí, vytrubovat, je nás moc, množíme se jak myši, dejme zátečku. Klima nás stejně neposlechne, dělá si co se mu zamane, problém je přelidněn planety, ale to ji jak se zdá příliš nezajímá.:-/

O. M. 1.10.2021 10:49

Nebojte, i ten beton se v řádu stovek nebo pár tisíců let rozpadne. Kdyby tomu tak nebylo, není nutné udržovat paneláky, mosty, dálnice. Že se rozpadá, ukazují příklady z praxe (nejznámější jsou spadlý janovský most, rozpadlá D1...)