30.9.2020 | Svátek má Jeroným, Ráchel


Diskuse k článku

ÚVAHA: Intelektuál v době koronavirového teroru

Každá minulá krize a válka změnila naši civilizaci. Jaké změny přijdou po koronakrizi, to se lze jen dohadovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kraus 13.4.2020 19:24

Osobně znám jen jednoho člověka, na kterého by se pro jeho vzdělání, šíři zájmů, způsob řeči, známosti i povahu hodilo pojmenování intelektuál. Když ho chci, výjimečně, opatrně trochu popíchnout, řeknu "vy intelektuálové". Lze doporučit též znamenitou knihu P.Johnsona "Intelektuálové".

Co se týče šermování s míněním, jeho brilantní ukázkou je předposlední odstavec páně autorova textu.

V. Pavelka 13.4.2020 18:15

Pan Hvíždala začíná jako Intelektuál, pravdou a spravedlností ,novou dobou a jeho lepším snad údělem.A skončí jako Inteligent ,,pražského dolíku".

H. Kotaz 13.4.2020 19:09

1***

J. Jurax 13.4.2020 15:51

Ano.

Článek se ovšem vyhnul kruciální otázce - kdo nebo co je to vlastně hen ten oný intelektuál?

J. Vlček 13.4.2020 14:13

Ano, pane Hvížďalo, s tím počítejte, že lidi jsou úplně blbí, a tím pádem zapomenou, co pro ně vláda v době koronavirové krize dělala.

Po opadnutí této krize vládu jistě zavrhnou a vrhnou se do náruče intelektuálů a kecálků, vám podobných, a konečně nastolí vládu opozice.

Pravda a láska každopádně zvítězí jako v té pohádce o sametové revoluci.

V. Kain 13.4.2020 16:34

Máte pravdu Vlčku.Lidé určitě blbí nejsou a myslím si,že nezapomenou co pro ně tato vláda neudělala,ale slibovala.

J. Vlček 13.4.2020 16:48

A copak vám ta vláda slíbila a nesplnila, pane Kaine?

V. Dudák 13.4.2020 13:42

Pane Hvížďalo, v obecné rovině ano, souhlasím. Posláním "intelektuála" (nerozebírejme teď, co se tím myslí, to by bylo na dlouho) by mělo být poukazovat na neověřená a krajní tvrzení, na zkreslování pravdy výběrem faktů a výběrem slovníku (intelektuál je mj. ten, kdo to se slovy "umí" - a bohužel právě on pak ta slova často zneužívá). Klást důraz na dialog, nikoho z něj nevyčleňovat. Kam v hlídání faktů patří Vaše tvrzení (ničím nepodložené a zkreslené), že právě vláda zavinila trápení seniorů v domovech důchodců a důchodci tudíž ztratili ve vládu důvěru? Kážete vodu, pijete víno. A většina těch, kteří se dnes považují za intelektuály publikuje na Foru 24. Hlídacím psu, Neovlivni.cz a podobných webech. Otevřel jste si někdy Forum 24 - "Názorový internetový deník pro šíření svobodných informací"? Deník, který mj. na rozdíl od Neviditelného psa neumožňuje reakci čtenářů v diskusi pod článkem oněch intelektuálů. Jak hodnotíte objektivitu a nestrannost tohoto deníku? A zkuste, prosím, tu míru objektivity porovnat s kterýmkoli tzv. Babišovým médiem. Učiňte prostou komparaci, které by měl být každý intelektuál schopen. A zaujměte potom, prosím, fundované stanovisko. Veřejně a hlasitě. Naplňte poslání správného intelektuála! Děkuji.

V. Pavelka 13.4.2020 18:23

Pic kozu do vazu,p. Dudák!

V. Pavelka 13.4.2020 18:26

Tento páně Hvíždalův článek ,víc než kdy jindy ukazuje co je zač..

J. Novak 13.4.2020 22:03

Ještě jste, pane Dudáku, ve Vašem velmi výstižném příspěvku zapomněl na DeníkN, z kterého tak ráda cituje např. Česká televize. To je také studnice modrosti :-)

F. Houžňák 13.4.2020 13:33

Levičáci všech zemí jsou stejní a Hvížďala je jejich čítankovým příkladem. Jako v Americe, kde všichni levičáci ječí, že za všechno může Trump, a to, že v USA jsou skoro všechny kompetence v době epidemie v rukou jednotlivých států, zhusta ovládaných "demokratickými" levičáky v roli guvernérů a parlamentní většiny, nonšalantně opomíjejí a zamlčují, i když v jejich státech je epidemie a počet nakažených a mrtvých největší. Viz stát a město New York, s Demokraty coby guvernér a starosta a s demokratickou většinou jak ve státním parlamentě (Assembly), tak i ve státním senátě. Ale za všecko může, podle amerických hvížďalů, samozřejmě Trump.

P. Nemec 13.4.2020 10:47

nejhorší intelektuál je samozvaný intelektuál :-)

H. Kotaz 13.4.2020 11:24

A že jich poslední dobou je.

Š. Hašek 13.4.2020 12:11

I každá pátá středisková obec bude mít multiuniversitu humanitních studií. Tedy alespoň gymnasium.

D. Polanský 13.4.2020 10:42

Stačí nedefinovatelné slovo intelektuál, nemluvě už vůbec již o těch samozvaných, těch máme jako hnoje, a člověk si říká bacha, tady tě chce někdo oblbnout.

Š. Hašek 13.4.2020 12:11

Máte recht.

V. Pavelka 13.4.2020 18:36

To jsou jen Inteligenti ,kterým nebylo dáno být intelektuály.

P. Lenc 13.4.2020 10:15

Problém je, že se v naší společnosti díky "intlektuálům" typu Pehe, Drahoš , mohl bych pokračovat, začíná slovo intelektuál používat jako nadávka, tak jako za komančů slovo soudruh.

Š. Hašek 13.4.2020 11:09

Jasný souhlas.

H. Kotaz 13.4.2020 11:26

Ano.

J. Vlček 13.4.2020 13:53

Pane Lenci, to jste vystihl jedinečně.

S. Rádl 13.4.2020 10:07

Od autora bych docela rád slyšel jeho definici intelektuála.

F. Navrátil 13.4.2020 9:58

Hvížďala zdůrazňuje význam intelektuálů v zápase s dezinformacemi v článku plném dezinformací. Bohužel skutečná úloha lidí, kteří se pasovali na intelektuály, je v době epidemie mizivá. Možná krize smete skupinu užvaněných pseudointelektuálů a nahradí ji skutečnými intelektuály a rytíři ducha.

Š. Hašek 13.4.2020 11:21

Nejraději mám "informaci/poučení" od majitele papíru, který mě s úvodními slovy "říkali to v televizi" nějak informuje a poučuje.

Naštěstí se dají odhalit (snadno) že jim dáte nějakou i honem vyčtenou, dokázanou, ověřenou slovníkovou definici (které oni moc nerozumí), "zabalíte to jako svůj opatrný názor" ........ a pak už se jen kocháte, jak Vás pucují!!! Protože Vy máte papír nižšího stupně/jste typický neitelektuální, matematicko praktický blbec.

Začíná mě mrazit z toho, že to jde čím dál tím snadněji! Tedy dostat je na lopatky.

Netýká se vždy přímo tady NP.

J. Krásenský 13.4.2020 6:37

Používat pojem "teror" v této souvislosti je znevážením obětí opravdového teroru. Jde o vyprázdnění slova, zneužití jazyka. To už je slušný "intelektuální" výkon, který kdysi ohodnotil G. Orwell: "Na světě je pár takových věcí, že jenom intelektuálové jsou tak šílení, aby jim uvěřili."

P. Dvořák 13.4.2020 5:52

"Kromě veřejnoprávních médií tu totiž chybí prestižní média s vysokým nákladem. Orientace na internetu vyžaduje velkou kompetenci."

Intelektuále, prestižní média bude někdo určovat a předplatné bude pro členy té které strany znovu povinné?

Velkou kompetenci vyžaduje orientace ve veřejnoprávních médiích, zejména v ČT a ČRo. Tam probíhá denně gumování mozku.

K. Kovařovic 13.4.2020 6:28

Souhlasím. A k panu Hvížďalovi: V péči o seniory zejména selhávají kraje tj. hejtmani, rady a zastupitelstva. Zřizovateli domů pro seniory jsou kraje, které ale od začátku koronavirové krize házely veškerou odpovědnost za špatné vybavení ochrannými prostředky na stát a hrubě narušovaly krizové řízení státu. Vynikal v tom například hejtman z Pardubic. Zodpovědnost za vybavení ochrannými prostředky mají tedy kraje. Však při vyhodnocení pandemického plánu se ukáže pravda. Ještě k personálu v domovech pro seniory : zoufalá je početní nedostatečnost zdravotnického a sociálního personálu a ubohé platy tohoto personálu. Tímto směrem by měly směřovat pozastavené platy poslanců a senátorů.

A. Jaroš 13.4.2020 9:35

Hvížďala si hvízdnul správným směrem a tvrdí že prý" A to nehovořím o seniorech, o které se nedokázala postarat v domovech důchodců, a tím ztratila jejich podporu. Jenže právě důchodci tvořili podstatnou skupinu voličů ANO."

Taky jsem viděl v čtv jak mnozí ředitelé DS obviňovali MZd a slušňáka Vojtěcha , ale ani slovo o svém přímém šéfovi - zodpovědném zřizovateli, kraji, městu a pod.kteří mají /měli zásobování pod palcem. A to že se do DS dostal vírus, který tam nebyl je přece jasné selhání organizace DS, zavlečení od návštěv, personálu, a pod., nedalo se tomu asi 100% zabránit, ale házet vinu jen na stát, není kóšer pane Hvížďalo, tfuj tajb

Z. Lapil 13.4.2020 21:44

Taky jsem viděl Babiše i toho Vojtěcha, jak prohlašují, že roušek bude dost, páč je dovezou z Číny. Babiš dospěl až ke zvolání "kdo nemá roušky, ať mi zavolá, já mu je osobně dovezu". Že tím šlápl do měkkého, to mu nevyčítám, koneckonců je to taky člověk a dal mi příležitost se potměšile zachechtat, ale co jemu a celé vládě vyčítám, že neukázali aspoň tolik respektu, že by lidem, včetně hejtmanů a PŘEDEVŠÍM hejtmanům řekli pravdu: valí se na nás průser, horko těžko zajistíme státní nemocnice, vy dělejte, co umíte. Pro normální lidi pár dní nedokážeme udělat nic, tak ať si aspoň ušijou nějaké hadry přes pusu. Přebytky vděčně berem.

Teď s hrůzou zjišťuju, že za to, že stát skrze ministerstvo zdravotnictví nedodal slíbený materiál, můžou kraje.

Mimochodem - náš starosta se tuším vaším předřečníkem neuctivě zmíněného hejtmana Netolického vysloveně pochvaloval: evidentně prý "na kraji" seděli lidi, kteří vládní nařízení a informace vůbec obratem transformovali na místní podmínky a posílali dál.