7.3.2021 | Svátek má Tomáš


Diskuse k článku

ÚVAHA: Hořké vzpomínky

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
čtenář 23.6.2007 14:06

Re: hospodářský konec komunistického státu

Ano, a to bylo vlastně to národní bohatství vytvořené pracujícím lidem, co ho rozkradli za privatizace.

Eva D. 23.6.2007 14:55

Re: Re: hospodářský konec komunistického státu

R^R^R^R^R^

R 23.6.2007 19:02

Re: Re: hospodářský konec komunistického státu

No, v podstatě máte pravdu. Ale navíc se k tomu připojilo to, že revoluce jako vždycky vynesla nahoru týpky, co uměli nejlíp mluvit nebo křičet na tribunách.  Ti pak z těch tribun velice často plynule přešli do šéfovských křesel a tam se často  ukázalo, že to mluvení na tribunách nebo později mluvení na poradách a různých schůzích a motivačních mítincích zaměstnanců jaksi na to, aby fabrika dlohodobě vzkvétala a rostla nestačí. Když chybí základ, na kterém každá fabrika musí nutně stát. Taky kodexy chování takových šéfů se utvářely velice dlouho, velice brzy zapomínali, že na taková místa byli tehdy vyneseni spíše náhodou než vlastní píli, takže nějaká "malá domů" byla taky velice často.

Pamětník starejch dob 23.6.2007 15:40

Re: hospodářský konec komunistického státu

Někdy mě mrzí, že ten konec režimu přišel tak brzy. Nejaké dva roky navíc, a neplakal by pro něj nikdo.

Pro mě je normalizace symbolizována jedním předsedou ZV KSČ. Nevalný soustužník (dle mínění spolupracovníků, výroba byla totiž kusovka, tak se poznalo), v roce 1970 předseda prověrkové komise, opájející se mocí, který byl nakonec neudržitelný pro samotné soudruhy, roku 1982 skončil a dostal z toho infarkt.

A další jsou dva soudruzi, kteří za svou kariéru vděčí pilné činnosti v Lidových milicích, oba inteligentnější, než ten předseda.

R 23.6.2007 19:14

Re: Re: hospodářský konec komunistického státu

Já si nejsem tak jistý, kdyby přišel ten konec o ty dva roky později, jestli by to bylo lepší. Na jedné straně ta fabrika, ve které jsem pracoval, stejně žila od roku 1990 zhruba do roku 2000 z socialistické podstaty a stravovala sama sebe.  Na druhé straně stát prodával zhruba do roku 2000 socialistický majetek, který neměl komu vrátit a který nebyl úplný šrot a z toho pomáhal fimacovat stání rozpočet.  Kdyby to trvalo o dva roky déle, toho šrotu by bylo víc a zájemců méně a peněz taky.

R 23.6.2007 19:30

Re: Re: hospodářský konec komunistického státu

"Náš" symbol staré doby byl taky předseda jakéhosi většího Výboru Ksč, která s námi pracoval. Taky téměř nic neuměl vyprojektovat, ani to zřejmě nepochopil, že to neumí a vyráběl v projektech koniny. Hlavně že po 68 roce vedl prověrkovou komisi a vyhazoval lidi z míst.... V 89 roce měl konflikt v soukromí  s jedním mladým spolupracovníkem stran udávání, zkolaboval, byl kříšen v sanitce, následoval soud, kde ho obvinil z zfackování, jenže první soud prohrál, protože se mu nepovedlo prokázat, že ty facky nejsou stopy po kříšení doktorkou v sanitce. K dalšímu soudu už nedošlo, protože u něho našli rakovinu a za půl roku zemřel. Ještě před smrtí stihl vstoupit tuším k adventistům. Jeho pohřed prý bylo divadlo. Dali ho do bílé rakve a pěli ódy ve stylu "návrat ztraceného syna" a podobně. Onen tehdy mladý spolupracovník se dal po 89 roce na podnikání a  nyní vlastní jednu v místním měřítku docela velkou firmu.

R 23.6.2007 19:44

Re: Re: hospodářský konec komunistického státu

No ale výroba kusovek na soustruhu je skutečně velice kvalifikovaná práce, pokud člověk nemá zkazit více materiálu než odevzdat  správně udělaných kusů. Na to skutečně každý nemá, tak jeden z  10 - 20 soustružníků na to měl tehdy a dneska, pokud to není počítačem programovaný CNC stroj, by to zvládl možná tak jeden z 100 nebo 500 soustružníků

J.G. Pašek 23.6.2007 20:21

Machrn nástrojař to ANO , soustružník na kusovce NE . . .

Soustruh, fréza, bruska na KUSOVKU byly už před válkou  "naprogramovaná" a jely podle šablonzy. Z vozejku vzít, zasadit a upnout kus připraveného železa do mašiny, zmačnout vypinač a čekat až mašina dojede nakonec, vrátí a sama vypne, nádeník hotový výrobek vyndá na jiný vozejk . . . a  proces se tak opakoval 8 hodin mínus čas na svačinu a oběd v závodní jídelně . . . . takový když byl trochu inteligentníměl dalo největší námahu a práci, aby se nudou nezbláznil. Na to nemusel kluk strávit 3 roky v učení . . . . kde 2-3/4 roku se učil kdy kterej král vládnul, počet obyvatel Ghany a Brazílie, datum kdy vystřelila Aurora a zda se píše i nebo y ve slově slepice . . . a po vyučení takový kluk až do penze stál u soustruhu, který sám dělal příruby k vodovodním trubkám . . . . .  pokud se nestal uvědomělým  a členem KSČ a fušoval do politiky . . . .to je ale na jiné povídání. 

R 23.6.2007 20:30

Re: Machrn nástrojař to ANO , soustružník na kusovce NE . . .

A to je opravdu kusovka? Není to náhodou série?

J.G. Pašek 23.6.2007 21:26

Re: Re: Machrn nástrojař to ANO , soustružník na kusovce NE . . .

Když jinak nedáš . . . . . Ten soustružník, frézař, brusič atd. placeni od kusu? . . .  tak takové výrobě se běžně a lidově říkalo KUSOVKA, což v učebnicích, tisku, étheru, spisovně a politicky korektně byla SÉRIOVÁ VýROBA . . . ..

R 23.6.2007 22:46

Re: Re: Re: Machrn nástrojař to ANO , soustružník na kusovce NE . . .

To já jsem viděl jinou kusovku. V koutě dílny na údržbě stál soustruh. Údržbář přinesl zmršenou součástku soustružníkovi, ten ji proměřil, přidal někde desetinku na opotřebení, vybral správný materiál, seřídil soustruh a udělal to. A údržbář to přivařil k dalšímu polotovaru a  zpátky namontoval do linky...  Jednotliví mistři údržby sledovali v těch výrobních dílnách, kde stály řady soustruhů, kde se podle šablony dělaly série stejných kusů, jak to komu jde, a když se vyskytl jednou za dlouhou dobu někdo, komu to  šlo skutečně dobře, lanařili ho.

J.G. Pašek 24.6.2007 1:10

Co mě nesedělo, že chytrý kluci vyučený soustružníkem byli nuceni dělat práci . . .

kterou mohla dělat ženská od sporáku, kdyby jí někdo ukázal jak nato 3 dny . . . . Jenomže socialistický systém ty učně chrlil ať byli potřeba a vhodné zaměstnání či ne . . . . co jiného kde najít něco lepšího ve stagnující ekonomice plánované z hradu a UVKSČ. Ano, byli, jsou a budou machři kteří mají talent a ta práce je baví a je to pochopitelně vidět co dokážou vykouzlit  . . . . každá poctivá práce je hodna respektu. Vyjímka jsou politici = ukecaný darmojedi.

R 24.6.2007 1:56

Re: Co mě nesedělo, že chytrý kluci vyučený soustružníkem byli nuceni dělat práci . . .

No možná tehdy byli soustružníci chytří kluci. Nedávno jsem se setkal s bývalým spolupracovníkem, dělal roky strojírenského technologa, nyní je v důchodu a přivydělává si jako soustružník na nějakém starším soustruhu. Sám si čte výkresy, sám seřizuje soustruh, sám sleduje okolní teplotu a koriguje podle toho a nechává soustruh běžet naprázdno, aby se rovnoměrně všechno prohřálo a on se vešel do tisíciny milimetru a provádí další fígle. Z mladých už nikdo na takovém soustruhu  tak přesně dělat neumí. V horším případě mladý maximálně umí upnout obrobek a zmáčknout spínač, v lepším potřebuje na takový dílec drahý CNC soustruh za pár miliónů, jinak ho neudělá

Pavel Lukavský 23.6.2007 21:19

Re: Machrn nástrojař to ANO , soustružník na kusovce NE . . .

Nevím, jestli jsi někdy na soustruhu pracoval, ale mám pocit, že vyprávíš bludy odposlouchané v hospodě. Dovoluji si tvrdit, že kvalitní soustružník (i ostatní strojaři) museli umět ještě tisíckrát víc, než jen upnout kus železa. a nikdy se mne nikdo neptal kolik obyvatel má Ghana. Takto presentovaný názor na imbecilnost strojařů dovedl k nedostatku kvalifikovaných sil v našem průmyslu. Dobrý stojař je ve všech ohledech stejně hodnotný jako dýler čehokoliv akorát třikrát méně placeným. Bohužel, je mne vás líto. S pozdravem Pavel Lukavský

J.G. Pašek 23.6.2007 21:46

Re: Re: Machrn nástrojař to ANO , soustružník na kusovce NE . . .

Pro mě život v ČSSR skončil v 1968 a já psal ze zkušenosti co jsem viděl já tehdy v Královopolských strojírnách  . . . kde 90% těch učňů skončilo a byli vzácní a váženi společností jako sníh po sněhové vánici . . .  a to vím na tuty, že to nebyli žádní Einsteinové . . . . Platy? Možná to je tím, že každý dýler, kdyby opavdu chtěl, mohl být soustružník, ale ne každý soustružník má žaludek a drzost na to být dýlerem . . . nebo politikem.

tich@dohoda 23.6.2007 13:12

ano hezky napsanu, se znalosti veci a doby

jen bohuzel nemam rad primitivni antikomunisty, rikam jim "partyzani, co si spatne natahli budika a k jednotce do hor dorazili nekdy v cervenci roku 1964" . Bohuzel jsem patril k tem idiotum, co se komunistum postavili, tak jsem si uzil poznani zbabelosti sveho okoli dosta, od lidi ktere jsem povazoval za kamarady nektere dokonce za skutecne pratele, kolegu, sousedu atd. Proto mi vadi dnesni klavesnicovy antikomunismus, moc dobre vim, ze 95 % tech dnesnich "hrdinu" by se v momentu, kdy se lame chleba, jednoduse ohnulo a drzelo hubu, delali to tak jejich dedove, tatove, a nakonec i oni samotni/cest vyjimkam/ . Prekvapuje me, ze autorovi nevadi napr. priznivci ODS, protoze ti se v drtive vetsine chovaji presne jako to delali komuniste. Zkratka nemam rad "antikomunisty" co se chovaji stejne ci hure nez komuniste, ze jen zmenili retoriku nikdo nezaznamenal. Ale za clanek dekuji, je to skutecne velice objektivne napsano, jen jsem to zkratka zazil z opacne strany a moc dobre si vzpominam jak se lide tehdy chovali.. Diky :-)

komantsch 23.6.2007 22:23

Re: ano hezky napsanu, se znalosti veci a doby

Ja zase nemam rad cesky primitivni antiamerikanismus a lezeni do (Y) rusakum. S bolsevickym dobytkem muze mluvit zase jen dobytek. Nenavidim take keca jako nesmitze videt vse cernobile atd. meli jste komose potrestat a nejvetsi papalase povesit. Co se muze od zbabelych cehunu ocekavat.

Maurice 23.6.2007 13:09

Napsal jste to moc hezky!

Jenže - blbost a tupost se vznáší všude, kam se podívám, koruce, bezcitnost a negramotnost policie, parlamentu, justice, úřednictva je bezbřehá. V tomhle děsivém státě je hanba žít, stejná hanba, jako tomu bylo za totáče. Odborářské pochody jsou hnusné, ale proč jim ti papaláši s minimálně stotisícovými příjmy (za co?) berou stravenky?  Rozhazují  miliardy a chtěj se hojit na těch bídných? Jediná myšlenka z raného bolševismu je sympatická - představitelé by měli mít průměrné dělnické mzdy a svou činnost ku prospěchu celku konat z enthusiasmu. Hahahá! 

Pamětník starejch dob 23.6.2007 15:43

Re: Napsal jste to moc hezky!

Máte pravdu, ale pozor na ten enthusiasmus. Robespierre byl až do konce chudý a nich po něm nezůstalo. Jen ty tisíce mrtvých.

A. 23.6.2007 13:07

Vážený pane Rychetský,

co kdybyste se zkusil řídit Vaší vlastní radou, kterou udělujete kolegům z rozvojových zemí? Víte, on ten komunizmus do této země nespadl s nebe. Češi si jej sami a s nadšením, jako jediný národ v Evropě, zvolili ve svobodných volbách roku 1946. Bylo to nepochybně dáno vyčůraností národa s mentalitou sluhů, jak jej charakterizoval TGM. Sluhům se zachtělo majetku z rozdělených velkostatků, zalézt do ještě teplých peřin po Němcích a nakrást něco stříbrných lžiček panstvu, jak to bolševická ideologie slibovala.  Ta vyčůranost je dodnes patrná ve výsledcích současných voleb, národní mentalitě pak odpovídá promořenost samosprávy, vlády, soudnictví i policie korupcí.  Politici neberou svou roli jako poslání a službu národu ale jen jako příležitost nakrást víc a větších stříbrných lžiček. Takže nezbývá než doufat v oněch Masarykových 40 let, potřebných k tomu, aby se tu narodily a vyrostly dvě generace lidí s páteří a hrdostí.  Ostatně i Mojžíšovi se to osvědčilo. Ten ale musel vodit cestou z otroctví svůj národ 40 let pouští, protože si byl vědom toho, že lidé pokřivení životem v otroctví nemohou mít rovnou páteř a jsou pro budování svobodného státu nepoužitelní.

Rezumé? Nenadávaej na zrcadlo, když máš křivou hubu. A pokud si nepřiznáme, v čem je problém, nemůže dojít k nápravě. Ani radar ani hon na agenty ty pokřivené hřbety nevyléčí.   

Jindřich 23.6.2007 21:45

Re: Vážený pane Rychetský,

Ty volby (1946) zas nebyly až tak úplně svobodné (i když s tím, co přišlo potom, se to nedá srovnat). Komunisti dostali  42% což je hodně, ale většina to není. A bylo to jen na dva roky a ne na 40 let.  Jinak platí, že si Češi svobodně a s nadšením zvolili komuniskus. (To je tak hezkej  překlep, že ho tu nechám)

Petr Partyk 23.6.2007 12:48

Úplně zbytečný článek

Úplně zbytečný článek. Autor se narodil, žil, žije a nakonec zemře. Proč nám takové banality sděluje, to nechápu. Proč to vydavatel Neff zveřejňuje, to tuším. Zřejmě nemá dost zajímavých a smysluplných příspěvků.

J.G. Pašek 23.6.2007 21:12

Re: Úplně zbytečný článek

Jak pro koho . . . . já jsem si to přečet 2x, natisknul a schoval . . . .  to když budu potřebovat, abych to měl při ruce, jak spisovně, slušnou češtinou nadávat po internetu drzým všivákům dnešním  komunistům . . . 

dsben 23.6.2007 23:53

Re: Úplně zbytečný článek

naopak jeden z nejlepších v poslední době

Pavel Šůra 23.6.2007 11:06

Pochvala

Hezky jste to napsal, málem jsem to nečetl, protože jste podepsán stejně, jako ten bolševik, co u nás dělá zákony.

Ale zaujal mě ten ročník 66 a Tuscon, s tím krásným letecký hřbitovem, o kterém sním, že se tam jadnou taky podívám.

Zdravím Vás

Pavel Rychetský 29.6.2007 8:42

Re: Pochvala

Dekuji, rozhodne se sem vydejte.  Rradi vas tu uvidime a na letecky hrbitov a do muzea rakety Titan, ktera nam mirila na nase rudy tykve, zavedeme.

čtenář 23.6.2007 11:04

Generace o 20 let mladší

zažila jen zdegenerovanou formu komunizmu, kdy si ti nahoře už ani na žádnej socializmus nehráli, ten byl jen pro ty blbečky dole, aby se dala změřit (např. o těch zmíněných volbách) jejich manipulovatelnost. My o 20 let starší jsme zažili bolševizmus v plné síle. Tam šlo o krk jako za Němců, jen to trvalo dýl a konec v nedohlednu. Po 68. už to bylo jen na blití. To, že i dnes někteří mohou mít celkem oprávněný pocit, že prožíváme recidivu komunistických ideí, ať už mají jakýkoliv nátěr, je dáno tím, že ti opravdoví budovatelé onoho vražedného režimu před 68., které tenkrát odstavili, se ve svobodném prostředí cítí povoláni opravit své mladické "omyly" a konečně nám tady zavést ten správný, ideální, nezkorumpovaný a nejhumánnější ze všech možných socializmů či komunizmů dle svých představ, který dosud korupčníci nahoře kazili. Naše budoucnost závisí na tom, zdali to lidé ve své většině prokouknou a uvědomí sí, že zkažené je jádro tohoto tzv. nejhumánnějšího systému, nikoliv jen těch pár funkcionářů nahoře, a na tento lep znovu nesednou.

No 25.6.2007 17:08

Re: Generace o 20 let mladší

Když jsem svým, o generaci mladším, kolegům vyprávěl, že jsem maturoval ze Solženicyna, jen se mě zeptali, v které zemi. Stejně to ale stálo za h***o.

steppenwolf 23.6.2007 10:58

vídím to podobně

Jsem vrstevník autora, asi z 95 % bych to mohl podepsat. Jen si nejsem jist tím, že generace o 5 let starší byla méně konformní vůči komunistům. Možná to je tím, že nejsem z Prahy. Tak y jsem řešil ten problém s vlastní podělaností - vystoupením z SSM. Když člověk žije v USA, asi má větší potřebu takové zpovědi. Naštěstí se teď v ČR zatím dá docela žít, i když tu je skoro polovina těch, kterým komančové tolik nevadí. Zatím...

Ivoš 23.6.2007 10:31

Přesný

jsa z generace staršího bráchy, tedy méně otupělý, nezbylo než utéct. Ani nevíte jak se ulevilo.