5.3.2021 | Svátek má Kazimír


Diskuse k článku

ÚVAHA: Hořké vzpomínky

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J.G. Pašek 24.6.2007 18:25

Mě stačí Browning P35 Hi-power 15patron zásobník 9mm luger . . .

Kolik mám patron? Ani pořádně nevím kolik mám v šuplíku krabiček po 50 . . . V mém státě NY žadatel musí k soudu požádat o a zaplatit dokumenty. Musí požádat 5 občanů dobrého charakteru, kteří mě znají minimálně 5 let, nesmí to být příbuzenstvo. Těch 5 musí nezávisle napsat o mém charakteru a poslat soudu bez mé znalosti co napsali. U policie fotky, otisky prstů, u  soudu zaplatit $100 a důvod proč a čekat 6 - 12 měsíců na odpověď.  

Kanuk 26.6.2007 17:34

Re: Re: Re: Narozen 1966.

Mně dochází, že zákaz zbraní nic neřeší. Chcete snad říct, že v amerických městech se nestřílí jak na Božím těle? Zatím se nepamatuju, že by nějaký cvok v Kanadfě postřílel půlku svých spolužáků. A já se nezmínil o tom, proč mladí kluci vstupují do armády, ale o tom, proč Jimové vstupují do USMC. Jestli nevidíte rozdíl, sorry.

Kanuk 26.6.2007 17:44

Re: Re: Re: Re: Narozen 1966.

No, došlo mi se zpožděním, že snad někde v Montrealu nějaký cvok postřílel hejno ženských. Takže on ten rozdíl není tak velký.

honzak 24.6.2007 8:06

poznámky staříkovy

něco málo k reáliím, popisovaným v článku a diskusi. Do Pionýra se za mého mládí opravdu vstupovalo ve třetí třídě. Já osobně jsem byl vstoupen v roce 1960, krátce poté co ke všemu ochotný Antonín Novotný vyhlásit socialismus. O 13 let později jsem byl vstoupen do SSM (během vojny). Pro přijetí na ČVUT v roce 1969 stačila jednička z fyziky a matiky na maturitním vysvědčení.

K tématu soustružnictví - pro pana Paška informace, že jím popisovaný výrobní postup je ÚKOLOVKA, kde je člověk placen OD KUSU (má úkolový lístek, kde má předepsán KUSOVÝ a PŘÍPRAVNÝ čas). Pro ostatní ještě připomínka, že dobrý soustružník si musel umět nabrousit nože, s tupým se mohl jít klouzat. Sám jsem viděl machry, kteří dělali na soustruzích ze 40 let ještě na začátku kapitalismu. Museli to umět...

Také se hlásím k antikomunismu, jen ho rozšiřuji i na nerudé varianty tohoto jedovatého učení. Závěrem k Havlovi. Ten pán mě za panování soudruhů oslovil podobně jako autora článku. Poté co se stal presidentem rozfrnacal všechny svoje kladné body během neuvěřitelně krátké doby a dnes ho řadím mezi kryptokomunisty a nemůžu ho ani cítit.

R 24.6.2007 10:40

Re: poznámky staříkovy

Jak si někdo může pamatovat, kdy vstoupil do pionýra, jestli ve třetí nebo čtvrté třídě? Takové věci jsem já už dávno zapomněl. Maximálně si pamatuji pár vedoucích, co se na nás vystřídali.

michal 24.6.2007 15:14

Re: Re: poznámky staříkovy

Já, prosím, vážené R. Mimo tři zlobivé žáky - Frantu. B, Jardu S. a mne, ostatní ve třídě byli vstoupeni do Pionýra ve třetím postupném ročníku, my tři grázlíci až ve čtvrtém. Mám z toho šátkování ještě fotku  s podpisy a datem. Do Svazu mláděže, tehdy ještě ČSM, jsem už nevstoupil, ani nebyl vstoupen. A vejšku, kterou jsem dělal až později v 70. letech, jsem taky absolvoval jako nečlen SSM. Prostě někdo si něco pamatuje, někdo ne. Ty, co si nepamatujou, jsou kandidáti na opakování dějinných průserů.

R 25.6.2007 0:49

Re: Re: Re: poznámky staříkovy

že jsem tam chodil, si přirozeně pamatuji, ale ani se vstupem ani s vlasním pionýrem nemám spojeny žádné ani problémy a průšvihy ani události opačné. Proto si konkrétní datumy a události nepamatuji. Pamatuji si jen, že co půl roku až rok se střídali vedoucí ze svazáků obvykle bez nadání ani chuti se děckám věnovat, prostě kdo z tehdejších svazáků měl zrovna smůlu a musel si to vedení pionýru odbýt, aby mu někde do jakési kolonky zapsali čárku.

Olinka 24.6.2007 7:43

Díky za tento článek..

také budu antikomunistka až do smrti smrťoucí...a svým dětem o té době vyprávím...čím víc, tím líp!

Pavel Rychetský 24.6.2007 2:47

Děkuji (a o Američanech)

Děkuji pěkně všem přispěvatelům za (povětšinou) kladné reakce. Článek reflektuje stav mé mysli o problému komunistů a vlastním selhání, netroufám si poskytovat nějaké návody. Jelikož se někdo ptal co s tím, neuškodí utrousit trochu těch nabubřelých frází. Pro mne z toho plyne, že člověk si má uvědomit, jaké hodnoty jsou pro něj důležité, být velice napozoru, když se nějaké síly snaží je i maličko omezit, a být připraven se o tyto hodnoty zasadit. Když to není komunismus, tak to bude islamofašismus, putinismus či cosi ještě nepředstavitelného. Nyní je tu naštěstí Amerika a Izrael, jež se budou nějakou dobu zasazovat o prosazeni zdravého selského rozumu do interakcí mezi státy a kulturami. Navěky to však asi taky nebude a bude záležet na vzdělaných, nezávislých, seběvědomých a charakterních lidech, kudy se bude ubírat budoucnost. 

Velikou inspirací mi byl po příchodu do Ameriky kolega Jim z práce. Bylo mu v té době asi 24 let, příjemný a vtipný biochemik, mírný samorost. Říkal, že doma má asi 5 pušek a skorosamopalů, šest pistolí a téměř metrák munice. Kromě občasného lovu byl připraven se zabarikádovat a ustřelit hlavu jakémukoli vetřelci, který by ho na jeho pozemku chtěl neoprávněně obtěžovat a tím myslel hlavně nějaké federální policajty či berňák. A to v zemi, kde se už dlouho neuskutečnil převrat či měna, lidé jsou přijemní a policajti zdvořilí, korektní a nezkorumpovaní. Zavádějte pak takovýmto lidem bolševismus.

Druhou inspirací je poměrně běžný úkaz mezi arizonskou populací, tedy libertarián. S myslí nastavenou podobně jako zmíněný biochemik, od státu očekává ochranu území USA a už skoro nic jiného. O školství, důchody, bydlení, zaměstnání, zdravotnictví a jiná evropská “lidská práva“ by se raději staral sám či s jinými soukromníky, neboť moc dobře ví, že jakákoli vláda to udělá špatně a nemělo by to tedy vůbec být v popisu její práce. Když přišel dobývat Arizonu, taky mu s těmito záležitostmi také nikdo nepomáhal. Z Evropy bych to asi těžko chápal.

MILA 24.6.2007 4:42

Re: Děkuji (a o Američanech)

konecne nekdo vyhmat Ameriku, je na povazenou ze se tady a hlavne na lidovkach ozyvaji  soudruzi-doslova , co US nemuzou prijit na jmeno, a nejradeji by zavadeli komunismus jako na Cube, i kdyz volu co se tam narodili je taky vic jak dost (M.Moore). Ale obycejni lide jsou opravdu rozumni, a radeji by vse delali sami, a maji recht

Malý Aston 24.6.2007 10:23

Re: Re: Děkuji (a o Američanech)

Evropa a evropané nikdy nebudou schopni pochopit myšlení američanů.A protože je nemohou pochopit,vytvářejí o nich špatné mínění.Američané nejsou národ ve smyslu chápání evropanů.Amerika,to je hnutí občanů svobodných,kteří jsou ochotni za svobodu a demokracii ale také o svou osobní svobodu a svůj majetek bojovat a to se zbraní v rukou.To evropané nechápou a nikdy nepochopí.Někdo řekl,jakmile vystoupíš na území USA je z tebe američan ať jsi přijel z kterékoliv země.Evropa to spousta státečků,politikaření jak vydrbat jeden s druhým,plná huba demokracie a svobody ale spousta omezení a příkazů.Evropa má více obyvatel než USA,ekonomicky se nemůže srovnat s ekonomikou USA.Čím to je?Je to jiným myšlením,jiným postojem k životu,společnosti a k chápání svobody jednotlivce,skupiny a celého společenství.Jen doufám,že socialistické myšlenky které ovládají evropany nezasáhnou i USA a možných volů je jistě i tam dosti.Pokud zůstane USA tím,čím je nemusíme se bát ani našich přídělových socialistů.V nejhorším případě,můžeme rozšířit počet obyvatel USA.:-D

čtenář 24.6.2007 16:08

Re: Re: Re: Děkuji (a o Američanech)

Evropa USA hospodářsky nikdy nedohoní a nepředhoní, i kdyby se po ..., protože je méně svobodná. Je to právě lidská svoboda, co generuje bohatsví. Dokud tohle Evropanům nedojde, bude to stále jako dnes: nejbohatší státy EU jsou srovnatelné s nejchudšími státy USA.

Eva D. 24.6.2007 17:13

Re: Re: Re: Re: Děkuji (a o Američanech)

Jsem přesvědčena, že máte pravdu.

Chris Kelvin 24.6.2007 1:52

Jsem stejný ročník jako autor.

A některé postřehy jako by byly z mého života. Pro pochybovače z příspěvků níže: ani já nevstupoval do pionýra ve tředí třídě (ba ani v první třídě do jisker), ale až koncem šesté třídy. Ano, ze stejné příčiny - aby mě vzali na místní gymnázium, kterému vládla jistá SOUDRUŽKA, která šmahem odmítala všechny z jejího komunistického pohledu podezřelé jedince (samé jedničky byly opravdu malá "kvalifikace" ke studiu). Tam nám v prváku rozdali přihlášky do SSM a doporučili o tom nediskutovat. Jeden jediný student o dva ročníky výše přihlášku nepodepsal a prostě neodmaturoval. Koncem studia si svolala naše třídní (antikomunistka jaksi trpěná z nutnosti protože učila předmět, na který by nikoho s rudou knížkou asi nesehnali) všechny studenty z těch politicky problémovějších rodin a řekla, že si smíme podat přihlášky na vysoké školy, že nám to SOUDRUŽKA dovolila a dá nám doporučení. Předpokládá se ovšem, že se bude jednat o školy technického zaměření.

Jinak co dodat k té informovanosti o režimu. Osmašedesátý naše generace nepamatovala. Naši rodiče zpravidla utrpěli něco drsného od režimu v padesátých letech. K nám prý v té době jednou týdně chodil milicionář se samopalem, vždy si prohlédl byt a odešel. Dědeček budoval celá padesátá nedobrovolně socialismus v nějakém dole, naštěstí to nebyl důl na uran. V osmašedesátém všichni podepsali 2000 slov a po bratrské pomoci u prověrkových komisí potkávali lidi (teď už na druhé straně barikády), kteří toto prohlášení předtím roznášeli. Všeobecný strach a pokud možno nemluvit o režimu před dětmi. takže Voice of Amerika, rádio Svobodná Evropa, staré časopisy s osmašedesátého roku ukryté na dně šuplíku jako největší svátost. Deset dní před plyšákem nám Veřejná bezpečnost chodila po koleji a věděla, proč nás hledá. Revoluce nás asi zachránila před jistým vyhazovem.

Jo, taky se hlásím do klubu zpozdilých antikomunistů ;-)

dsben 23.6.2007 23:48

Dobrý článek

Jeden z nejlepších za posledních pár měsíců. Díky autorovi a z komundírů si nic nedělejte. Když nadávají tak ze zlosti že víc nezmůžou.

Mistr Jan Hus 23.6.2007 21:31

Bože, co to je za hňupa ???

Havlova kultura. :-D

Chris Kelvin 24.6.2007 2:02

Re: Bože, co to je za hňupa ???

Hňup se asi právě ozval..... :-/

MILA 24.6.2007 4:45

Re: Bože, co to je za hňupa ???

HAvel  nezakazal komunisty, mozna chyba, ale nerikal cechum aby je znovu volili - tot jejich svobodna volba, a jako ti z tech rozvojovych zemi, tak mistre si myslis ze za to muze nekdo jiny  a nikoliv cesti volici?

Mistr Jan Hus 24.6.2007 13:58

Re: Re: Bože, co to je za hňupa ???

Za výsledky voleb mohou jistě voliči, bezpochyby. :-)

michal 24.6.2007 14:57

Re: Re: Re: Bože, co to je za hňupa ???

a voliči volí podle mnoha kritérií, jedním z nich je, ci o tom a onom řekl  - anebo neřekl!! - V. Havel. Jak psal mukl: vrtění psem je realita. kdo vrtí vrtiči, tedy kdo vrtěl a vrtí Havlem, toť otázka. Každopádně jeho slogany o lásce a pravdě, místo poukazování na podivnosti lidské nátury, velmi přispěly k nevyčistění atmosféry v Čechách a pozdějšímu překvapenému procitnutí dobromyslných lidiček ve velké rvačce o veřejný majetek a moc v polistopadové republice. Tak opravdu buď neviděl nebo pblboval, obě špatné pro tuto zem.

MILA 24.6.2007 23:25

Re: Re: Re: Re: Bože, co to je za hňupa ???

jenze volici ve statech slysi ze jediny dobri jsou ti protirepublikani, slysi to z medii a hlavne z Hollywoodu, a presto se nedaji tak oblbnout

blb 23.6.2007 19:26

a nebyli tu

islamisté, mešity, teroristé. Hrozně bych byl rád, kdybyste cca řekněně za 20 let mohl říci " no a co? Nejsou tady ani teď. Mně je 65 a na rozdíl od Vás se to nedozvím. Jinak jsem slyšel mnohokrát "nikdy neříkej nikdy". 

MILA 24.6.2007 4:47

Re: a nebyli tu

taky bych chtel vedet  co se stane

Olinka 24.6.2007 7:44

Re: Re: a nebyli tu

stane se to, co dopustíme, aby se stalo!!

jkotek 23.6.2007 18:19

Dekuji za clanek

Dekuji za uprimnou zpoved.

Co dal? Snad jen cist, psat a pochopit.

Jeste si ale neodpustim upozornit na divadelni hru Rock'n'Roll - http://www.narodni-divadlo.cz/default.aspx?jz=cs&dk=Inscenace.aspx&ic=5130&sz=295&sb=2 . Hra o Ceskoslovensku let 1968-1990. Az krute pravdiva.

vlad. 23.6.2007 16:35

díky

Díky, taky mi mluvíte z duše!

Eva D. 23.6.2007 15:03

Díky za pěkný článek o nepěkných časech...

Jen mám občas obavu, že jsme fakt nepoučitelní. Mnozí si dělají naděje, že nové generace budou lepší, jenže, takhle jako jste to napsal Vy s nimi mluví málokdo a tak mi připadají jakoby měli sníženou imunitu. Doma se dovědí, že hlavně nebyly pomeranče a banány, ale zase měl každý práci... Ve škole s nimi proberou do detailů Tutanchamona a novodobou historii letem světem a hlavně bez diskuse...

Jenže, dneska píšou v MF, jak to bylo s denacifikací v Rakousku. Tak co jiného čekat u nás, že?

No 23.6.2007 14:44

Cloveku se ulevi

Je mi dobre , po precteni clanku, ktery mluvi z duse..Ta odporna ideologie, postavena na nenavisti ke vsemu inteligentnimu ( protoze oni sami jsou primitivni imbecilove), kde "intelektual" je nejhorsi nadavka a zavist je vysoka hodnota- do hnoje dejin s tim drekem! A komu se po tom styska, ten se pomalu musi naucit respektovat majetek, inteligenci, vzdelani a socialni postaveni druheho. A hlavne- rozdilny nazor. Nazor, za ktery mohl clovek v 50. letech prijit o zivot, pozdeji pak aspon o svobodu, o cest, o vzdelani..Rus nabira dech, vsichni ti , co si myslime, ze jsme delali malo, mame moznist to napravit. Podporujme NATO a USA, jedine realne garanty nasi svobody, jak se da, abychom se uz nikdy nestali obetmi te primitivni chatry.

Dik za clanek!

michal 23.6.2007 14:21

jeden mukl 1982-1986 za paragrafy Hlava 1.

Velmi důležitý článek, ptát se nutno stále a stále a hledat odpovědi!!  Jsem starší než autorův bratr. Když jsem po pubertě opatrně rodičům kladl otázky, co oni v padesátých letech, tak jsem dostal odpověď, jejíž upřímnost a otevřenost jsem ocenil až později - že se báli. Trochu mi vadí spojování bez souvislostí, to může být dost kontraproduktivní - že jsem slabší v pingpongu, za to nemůžou bolševici, že...

Pro moji generaci byl přelomový  rok 1968, to mohlo docvaknout i mladým idealistům, že svět je rozdělený na rybáře a ryby.

Že populace žijící v české kotlině je demoralizovaná nejméně od bitvy na Bílé hoře, respektive od jejích následků (poprava 27, exulantství, rekatolizace atd.apod.) je dost známo, a ani celá slavná první republika to moc nevylepšila, dokonce IMHO spíš zadělala na následné zbolševizování.  

Jakkoliv statečně se V. Havel choval za bolševika, jeho postoje v Listopadu a následně jsou jen další zradou inteligentů v novodobé čsl. historii. Že mj. i z toho puklo srdce Krylovi je příznačné. Buď  Havel nevěděl, že láska a pravda je jen idealistický slogan, ale zcela nerealistický, ba škodlivý, nebo to věděl a manipuloval davy, vrtěl psem. Ani jednu mu neslouží ke cti. Tolerance autora k Havlovým chybám je důkazem, že husa přeletěla oceán a zůstala husou.   Komunismus je totiž jen jednou z mnoha podob zla v člověku, které zakazováním nezmizí. To, co je na komunistické ideologii a především praxi příznačné - nerespektování jedinečnosti lidského jedince, netolerance - objevíte i v jiných systémech. A možnost toto objevovat a poukazovat na to, je jedním z mála rozdílů mezi dobrýni a špatnými uspořádáními lidské společnosti. Nebojte se svému synovi poukázat na to, že největší mizerie našich životů nejsou černobílé a že za komunismus a pod. si částečně můžeme taky my sami. A také, že ne všechno, co nevypadá jako komunismus, taky komunismem není. Prostě ať spolehne taky trochu na rozum a trochu na srdce.

Přes všechny výhrady, autore, díky za článek.

R 23.6.2007 13:26

hospodářský konec komunistického státu

Konec komunistů u nás odpovídal hospodářskému konci jimi vedeného státu. Měl jsem možnost ještě několik let po škole pracovat v končícím komunismu a viděl jsem do investic jedné fabriky docela tehdy preferované, protože vyráběla kromě jiného i pro vojáky. Kde v roce 86 nebo 87 nechybělo nic, tam v roce 88 chybělo na investice 10 - 20 miliónů a během roku 89 ten deficit vyrostl na 150 miliónů, což byla tehdy odhaduji asi pětina celkových ročních investic nutných pro chod  a vývoj fabriky. Jinde, třeba kde vyráběli méně důležité věci, jako třeba pračky nebo salámy ten vývoj musel proběhnout nejméně o několik let dříve. Kdo byl z komunistů trochu chytřejší a viděl souvislosti, viděl to taky. Komunisté prostě povolili v represích, aby byla nějaká záminka předat vládu.