29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

ÚVAHA: Co přineslo křesťanství

V řadě článků, i na NP, autoři přetřásají agresivitu muslimů a jejich chování neslučitelné s chováním kulturních a slušných lidí v Evropě. Řada autorů chování muslimů přirovnává k chování evropské společnosti ve středověku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Škodák 24.1.2016 21:18

Ve středověku se společnost začala kultivovat!

Sláva,konečně o tom někdo napsal,jako by mne vyslyšel,protože jsem již několika příspěvky reagoval na ty nesmyslné články,jako poslední od I Burešové Markové uvedené nadpisem:Zpět do středověku,11.01.2016 zde v Lidovkách. V souvislosti s islámem psala o postavení žen ve společnosti a hodila to vše do jednoho kotle a tak zde podáván jako ukázku pár vět z mého příspěvku.

Autorka článků je ve vleku takového výkladu dějin,kterým nás kantoři a marxistická propaganda krmili a v této tradici se vesele pokračuje,jak nám dokazuje autorka tohoto článku. Je to křesťanská úcta k panně Marií,která již na začátku středověku ovlivňuje postavení ženy ve společnosti! V antice byla zbožím a v judaismu nebyla rozhodně rovnoprávná. Úcta k ženě se rozvíjí ve vrcholném středověku,době rytířů, kteří jsou galantní a dvoří se ženám. To,jaký máme u nás k ženám vztah,to by bez toho středověku nebylo!!! Autor článků velmi správně na pozadí dějin ukazuje přínos křesťanství.

Zaráží mne však tupost a blbost některých vzdělaných lidí,kterak neustále papouškují tato chybná klišé. Patří mezi ně hlavně ateisté a neomarxisté,ale tam to bude asi zlý úmysl,kterak manipulovat s lidmi!!!

B. Rybák 22.1.2016 23:51

Výborný článek!

Ano! Tomu čím se západ stal vděčí bezpochyby křesťanství které po mocenských krizích vždy čerpalo ze svého původního, v žádné jiné civilizaci neexistujícího křesťanskému ideálu!

V tom je podstata nepřekonatelného rozdílu mezi vývojem křesťanství a neměnným barbarstvím muslimů!

J. Hanzlík 22.1.2016 20:58

Kverulanti, běžte někam, hoří vám střecha

Tleskám autorovi a myslím to zcela upřímně! Pohled autorův je naprosto legitimní a není třeba něco doplňovat a snášet nekonečné výhrady pod vylhaným právem na analýzu a falešnou diskusí nakonec všechno převracet v pravý opak, jak to dokazují některé hlavy, jimž stačily tři generace vymývání mozků diktaturami k tomu, aby se jim vykouřilo vědomí původu.

Pohrdají svými předky a myslí si, že překonávají jejich předsudky. Jako věční puberťáci, kteří vzdorují svým rodičům, domnívají se, že zítřek bude jejich svobodnou volbou i když zhanobí a zahodí kulturně civilizační zdroje, z kterých pocházejí jejich dnešní běžné jistoty.

Všechny nám známé civilizace byly založeny na kultu, který sjednocoval vytvářením společných zvyků a všem srozumitelných symbolů, které byly alegorií nezbytných zákonů společenství. Jestli si někdo myslí, že je tomu dnes jinak, tak se krutě mýlí. Moderní doba se pokouší nahradit kult ideologiemi a dva pokusy ateistických systémů s tragickými následky zažily poslední generace. Jestli si někdo myslí, že tímto verbuji do společného náboženství, tak je úplný magor!

Z. Frys 22.1.2016 20:27

Zdá se, že autor věří

že vesmírná židovská zombie, která byla svým vlastním otcem, může nechat člověka žít věčně, pokud budeme jíst symbolicky její maso a telepaticky jí řekneme, že ji přijímáme za svého pána, čímž nás ona oprostí od zla, které je v podstatě lidstva schované proto, že jakousi ženu, která vznikla z žebra, přemluvil mluvící had, aby snědla jablko z magického stromu.

J. Švub 22.1.2016 23:00

Re: Zdá se, že autor věří

...ať už věří nebo nevěří, jeho text má hlavu a patu a realitu dneška i minulosti vykládá způsobem, který je logický a racionálně velmi těžko zpochybnitelný.

Nějaké argumenty, když už zjevně nesouhlasíte, by nebyly?

B. Lukáš 22.1.2016 18:50

Schází charaktery.

Autorovi děkuji za hodnotný příspěvek. Velký podíl viny za současné dění v EÚ je trend konzumního způsobu života, lhostejnost a touha majetkového bohatnutí za každou cenu . Starost o duševní zdraví a budoucí život nedospělých zejména západoevropských i našich dětí je nemoderní , společenský imperativ dneška je : žij dobře dnes o zítřek se nestarej! .Mladá generace postrádá vzory. Média předkládají veřejnosti na obdiv často bohaté celebrity a politické "žvanily" o jejichž morálce se dá silně pochybovat. O jejich užitnosti pro společnost lze hodnotit pouze to , že vykonávají výměnu látkovou kultivovaným způsobem. Dobře uspořádaná společnost ve všech sférách užší nebo širší, ve veřejné správě ve školách i v rodinách se bez charakterů neobejde. Charaktery jsou pilíři , které drží společnost, aby se nerozpadla.

J. Sova 22.1.2016 19:45

Re: Schází charaktery.

"o zítřek se nestarej!"

To už přece říkal Ježíš:

Mt 6,25 Proto vám pravím: Nemějte starost o svůj život, co budete jíst, ani o tělo, co budete mít na sebe. Což není život víc než pokrm a tělo víc než oděv? Pohleďte na nebeské ptactvo: neseje, nežne, nesklízí do stodol, a přece je váš nebeský Otec živí. Což vy nejste o mnoho cennější? ... Nemějte tedy starost a neříkejte: Co budeme jíst? Co budeme pít? Co si budeme oblékat? Po tom všem se shánějí pohané. Váš nebeský Otec přece ví, že to všechno potřebujete.

J. Vintr 22.1.2016 23:54

Re: Schází charaktery.

Pane Sova, smekám klobouk před vaší pílí, se kterou jste, ač zjevně zavilý ateista, nesmírně podrobně prostudoval Bibli a jiné náboženské texty zřejmě jen proto, abyste se mohl blýsknout v podobných debatách ...

D. Polanský 22.1.2016 18:33

PF 2016 pro své známé jsem napsal

v podobném duchu.

http://dusanpolansky.cz/stripky/pf2016.html

Jenom mám obavy, že dnešní znalost dějin křesťnaství je velice ubohá. Více toho ví o mobilech a PC. Vlastně ateisté ani neví, co je to ateismus.

V. Čermák 22.1.2016 17:59

Posmívání se dnešních antikřesťanů křesťanství

mi připomíná hloupost studenta Gymnázia Bohumila Hrabala samotnému Hrabalovi. Nebude trvat dlouho a dorostlí mladí chytrolíni vybavení superpočítači a chytrými telefony se budou posmívat jakémusi Billu Gatesovi.

J. Krásenský 22.1.2016 16:18

Děkuji,

souhlasím se vším. Výborný článek.

O. Prokop 22.1.2016 14:45

Pane autore

stručně vzato z Vašeho článku: Současné chování islamu není středověké, ale barbarské. Se spousty věcí lze souhlasit. Ale pár faktů máte mimo. Kritizovat Aristotela a nad něj stavět nějakého katolického biskupa? Srovnávat současné poznatky vědy se 4. stoletím před Kristem? Patrně víte, kdy byl poprvé objeven dalekohled. Nebo Maďaři a Římská říše- co mají společného? Jste možná bigotní katolik a kreacionista?

J. Myslivec 22.1.2016 14:10

Křesťanství

Stačí se podívat na úpadek a rozpad říše Římské. Povolnost a vstřícnost k barbarům způsobila vyvrácení této civilizace z kořenů. Čeká nás totéž, není vyhnutí! Můžeme to oddálit o pár let, ale přijde to. Brutalita barbarů společně s množstvím zvítězí! Salám alejkum.

P. Vaňura 22.1.2016 21:20

Kdzž čtu Salam aleikum, mám chuť napsat Heil Hitler

Oba pojmy mají v reálu podobný význam...

C. Hulka 22.1.2016 13:40

Skvěle napsáno!

ovšem hlupáci to nepochopí a budou dál mektat o svaté inkvizici a honech na čerodějnice.

J. Chaloupka 22.1.2016 11:50

Obávám se, že kdyby zvítězilo křesťanství, tak bychom

rozhodně neměli vědu a techniků a nebyli bychom tak rozvinutá společnost. Dobře připomínáte práci. Ale možnost myslet i něco jiného, než je v bibli, přineslo vítězství "císaře nad papežem". Nejsme nuceni žít podle jedné knihy a nemyslet něco jiného. I proto došlo k rozvoji racionalismu a používání rozumu, za cenu možná odvrhnutí víry. To, a tvrdá práce, nutná k přežití v této části světa, mělo vliv i na naše dnešní bohatství. Bez ropy by muslimové jezdili doposud na velbloudech a v jejich zemích by to vypadalo tak, jak to popisuje v r. 1869 Mark Twain: "Všude je nadbytek cárů, bídy a špíny, těchto znaků, jež svědčí o tom, že je město pod muslimskou nadvládou průkazněji, než kdyby nad tím vlál prapor s půlměsícem."

V. Kain 22.1.2016 12:08

Re: Obávám se, že kdyby zvítězilo křesťanství, tak bychom

Jeden britský novinář po návratu z muslimských zemí řekl: Ta města smrdí močí a výkaly.

J. Vintr 22.1.2016 13:00

Re: Obávám se, že kdyby zvítězilo křesťanství, tak bychom

Evropa je křesťanská víc jak tisíc let a ve většině evropských zemí a v USA zaujímá křesťanství stále významnou roli. Chcete říct, že věda a technika se začala rozvíjet až v několika posledních desetiletích, kdy přišel do módy ateismus?

V. Vaclavik 22.1.2016 13:45

Re: Obávám se, že kdyby zvítězilo křesťanství, tak bychom

Naprosto souhlasim ohledne toho vitezstvi krestanstvi, kdyby pretrvalo dodnes a co by to znamenalo pro vedu a techniku.

Krestanstvi melo pozitivni vliv v negativnim vyznamu - bylo mene skodlive rozumovemu vyvoji cloveka, nez vychodni viry, vcetne tech zdanlive neskodnych, jako Budhismus apod., bylo mene mozky vymyvajici, proto mohlo byt prekonane s tim, ze dnes je prese vsechno pambickarstvi na definitivnim ustupu, nebo minimalne nehraje a uz nikdy nebude hrat hlavni roli v zivotech lidu Zapadni civilizace.

V. Vaclavik 22.1.2016 14:07

Re: Obávám se, že kdyby zvítězilo křesťanství, tak bychom

Jeste dodam, ze kdyz si dnes krestane prisvojuji uspechy toho dnesniho pokroku, jak na nej v dobach temna zadelali, je to podobne jako kdyby, nebo kdyz si komuniste prisvojuji pokrok za jejich totalitni nadvlady, ktery se sice dozajista odehral, ale nedoslo k nemu z titulu komunismu, ale naopak jemu navzdory. A je bez debat, ze bez komunismu bychom na tom dnes byli nesrovnatelne lepe. A to same plati pro kazdou viru (komunismus byl take vira, vira sekularniho typu, ktera boha nahradila lidem), i tu krestanskou.

O. Prokop 22.1.2016 14:49

Re: Obávám se, že kdyby zvítězilo křesťanství, tak bychom

Křesťanství není taky jenom jedno. Nechci se nikoho dotknout, ale katolicismus nebyl tím "pokrokovým". Nebýt protestantismu, tak by věda nebyla, kde je. Stačí si jenom vzít v úvahu až do současné doby postoje Vatikánu.

K. Janyška 22.1.2016 10:37

Nic !!!

Nic, než zlo !!! Teprve až byli křesťanisté civilizováni obchodem, stali se z nich tzv.křesťané, tedy lidé pohádkám jen věřící, ne už za ně tak krvavě bojující a zabíjející pohany... Dzp.

V. Čermák 22.1.2016 17:29

Blbost

Obchod existoval dávno před křesťanstvím, Neobjevil jste jeho pozitivum ani vy, ani Hajek.

P. Maleček 22.1.2016 10:27

Nebýt renesance je křesťanství stejné jako islám

No s tím přínosem toho prapůvodního křesťanství bych byl hodně opatrný, stejně jako s prý humanitou křesťanských válečníků (nejen jihoameričtí indiáni by mohli vyprávět). Expanze křesťanství, stejně jako později islámu (což je jen křesťanství pro jeho úspěšnost kopírující projekt) byla dána právě brutalitou a krutostí vyznavačů nového jediného Boha. A také se ukázalo jako mnohem vhodnější pro manipulaci s davem než množství rozhádaných a vzájemně soupeřících bohů a bůžků.

Křesťanství do jeho současné humanitní fazóny postavila až renesance, která do společnosti po víc jak tisíci letech vrátila demokratické principy a lidské svobody starého Řecka a před křesťanského Říma. A to dnešními slovy zdola, přes zuřivý odpor křesťanských papalášů. Však jejich úplné prosazení trvalo dalších téměř 500 let.

Islám se naopak lidským svobodám a demokratickým principů zuřivě brání. Což způsobilo jeho humanitní i technologické zaostávání.

Takže ne původnímu křesťanství, ale řecko-římské civilizaci (byť ano - značně zidealizované) děkujme za dnešní podobu křesťanské civilizace.

J. Vintr 22.1.2016 13:08

Re: Nebýt renesance je křesťanství stejné jako islám

Co víte o "brutalitě a krutosti" šíření křesťanství? Vaše vědomosti se nejspíš zakládají na "historických" filmech, které si tuto látku berou s oblibou jako divácky vděčné téma "zlí běloši - hodní divoši".

Jinak tvrzení, že by z řecko-římské civilizace vzniklo někdy něco podobného naší civilizaci, je hodně ujeté. Téhle civilizaci totiž zcela chybělo to, co je základem křesťanství - to že všichni lidé jsou si ve vztahu k Bohu rovni a že život každého člověka má stejnou cenu. V antice byl obyčejný člověk míň než nic.

B. Hamáček 22.1.2016 18:16

Re: Nebýt renesance je křesťanství stejné jako islám

Různí SVĚTŠTÍ dobyvatelé a též inkvizitoři se zaštiťovali církví , i když s ní toho měli společného pramálo. Viz na losinsku takový Boblink , to byla světská figura , proti které bojovala i církev , dost těžce. Ovšem pisálek okresního formátu , kterého skoro jedno století hodně lidí bralo jako hodnověrný zdroj informací - Jirásek si psal ty své romány a spisovatelsky si vymýšlel a jeho knihy se z historickou pravdou téměř nepotkaly . Dodnes z toho mnoho církevních odpůrců čerpá.

R. Langer 22.1.2016 10:16

Ano,

alternativní dějiny křesťanství mám nejraději. Je to jako pohádka na dobrou noc, a stejně tak je to reálné... :-)

R. Gramblička 22.1.2016 9:10

od někoho

kdo věří ve vznik všehomíru za sedm dní nebo v Adama a Evu, jsem ani nic jiného nečekal... :-P

V. Běhal 22.1.2016 10:30

Re: od někoho

V to věří jenom některé protestantské sekty v USA. To, že katolíci věří, že svět byl stvořen v semi dnech nás ušili v hodinách marxismu .

V. Čermák 22.1.2016 17:45

Já bych těch "ne sedm, ale šest dní" nezavrhoval.

Jedná se o šest "Božích dnů a šest Božích nocí", tedy o šest vývojových etap v celkovém průběhu od počátku až doteď. Každá má svůj čas od početí až po naplnění, pak je počata další etapa. Srovnávat to s pozemskými dny je negramotnost. Slunce, hvězdy a planety počaty a učiněny až ve čtvrtém Božím dni. Ani čas, ani způsob nehrají roli, jen to, že to bylo počato Božím slovem, vyvíjelo se to a vyvinulo, stalo se to.