15.1.2021 | Svátek má Alice


Diskuse k článku

ÚVAHA: Čím dál víc patníků

Taky se vám zdá, že je zákonů nějak moc a některé jenom otravují život? A stále vznikají další a už jsou nápady, jak ty další ještě zdokonalit. A zanikají vůbec zákony? Je nějaké smetiště zákonů, kde by se pro poučení mohl člověk prohrabávat?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Navrátil 23.7.2017 11:19

Bezmozci

Dříve to byla pohodová restaurace. Panovala taková nepsaná domluva. V restauraci se kouřilo a na zahrádce s dětským hřištěm pobývaly rodinky s kočárky a dětmi. Situace současného léta. Restaurace prázdná, kuřáci sedí na zahrádce a rodinyky s dětmi mizí. Páni nemyslící poslanci musí páchat dobro, ať to stojí, co to stojí.

P. Rada 23.7.2017 15:37

Re: Bezmozci?

Statistika jednoznačně vypovídá o 20x vyšším riziku vzniku rakoviny plic na kuřáky, o nárůstech zdravotních dopadů dětí vystavených působení nanočástic prachu ... za léčení kterých však platí společnost nemalou CENU.

Tuto statistiku zřejmě dotyčný provozovatel neměl v "pohodové restauraci" vyvěšenou. Podstatné jsou dodnes tržby a tak věřím, že tato CENA na jídelním lístku dotyčné restaurace nechyběla.

"Bezmozci" hold nemívají dostatečný nadhled a za "bezmozky" proto označují odlišně se chovající.

M. Prokop 23.7.2017 18:11

Re: Bezmozci?

On tam za chvíli bude mít vyvěšenu cedulku "Zavřeno".

Dobroserové a Rada se budou radovat.

P. Rada 23.7.2017 20:07

Re: Bezmozci?

Raduji se pane Prokope trochu s toho, že myslíte alespon na prosperitu a svobodu podnikání jiných. Proč takový přístup ale neaplikovat i na právo jiných dýchat čistý vzduch?

Osobně bych byl pro ponechat právo kouření všem podle libosti - pokud by se ale adekvátně postarali jak o své externality, tak se na povinném zdravotním pojištění podíleli adekvátně rozdílnou částkou.

Jak Vy hledíte na to, že ze své peněženky doposud doplácíte na neodpovědnost sousedů?

Jak už jsem uvedl jinde - lepší by bylo dokázat se obejít bez takovýchto uzákonění. Uznávám, že jen jedno uzákonění samo o sobě celou problematiku a do všech důsledků nevyřeší. Normální ale je nekouřit. Nenormální je jednotlivě prosperovat ze zvrhlé závislosti jiných na alkoholu, nikotinu,... s dopady na celou společnost.

Nyní i pro ty hostinské kteří budou ctít zákon může vyvstat nespravedlivá situace třeba vzhledem k tomu, že jiný v okolí bude i jim dál zamořovat vzduch. Kouření v pohostinstvích přeci zdaleka není dominantou špatné situace s polétavým prachem v řadě metropolí světa.

M. Prokop 23.7.2017 18:10

Re: Bezmozci

U nás restaurace rovnou zavřená.

P. Rada 23.7.2017 20:23

Re: Bezmozci

A představte si, že I některé herny se po vlivu "bemozků" také zavírají a některé dealery drog "bezmozci" také zavírají... - a jakou slast přitom dotyční oproti jen alkoholu či nikotinu zprostředkovávali?

Restaurování je pojem popisující obnovu. Leckterý návštěvník restaurace by se po odchodu měl tedy cítit obnoven a tu a tam jsem taková zařízení také poznal.

Znám ale naopak i jiné případy které jsou spíše o obnově peněženky majitele restaurace.

Jaký typ restaurování jste měl na mysli Vy? Ptám se abych věděl jestli Vám mám zatleskat nebo vyjádřit soustrast.

M. Prokop 22.7.2017 8:42

Pochybuji, že situace má dobré řešení.

Dobroserové se dobytých pozic nevzdají, dokud je nesmete něco opravdu důrazného.

J. Jurax 22.7.2017 22:15

Re: Pochybuji, že situace má dobré řešení.

Jednou smete. Doufám. Ve jménu vyššího dobra, jinak to nepůjde.

J. Štrobl 23.7.2017 10:19

Re: Pochybuji, že situace má dobré řešení.

No, ale musíme se všichni snažit.

P. Rada 23.7.2017 11:24

Re: "Dobré řešení"?

Už jen pojem "dobro" je sám o sobě krajně problematický. Co je totiž dobré pro někoho - může totiž být špatné pro jiného a navíc v jiné době atd.

Snažit bychom se sice měli už s důvodů sebezáchovného pudu. Někomu ale zřejmě už velí naopak nekrofilní orientace.

Cestou biofilie by mělonaopak být co možná využití kritického myšlení. Nikoli pejorativních, obhroubllých a zároven vágních pojmů jako je Prokopovo "dobroserství".

J. Jurax 23.7.2017 11:30

Re: "Dobré řešení"?

Ach jo - když zase napíšu ale kuš, budete se čílit. Nicméně i tento příspěvek najmě v daném kontextu dobroserství našich zákonodárců shledávám - hodně diplomaticky řečeno - vydatně a nehorázně pošetilým. A vězte, že do klábosnice se mi tlačí adjektiva mnohem, mnohem údernější ... :-)

P. Rada 23.7.2017 15:06

Re: "Dobré řešení"?

Ano - ohledně těch "úderných adjektiv..." co ce Vám kamsi nutkavě tačí... - přesně to Vám věřím.

Dík za ten příklad nadvlády Vaší emotivity nad racionalitou.

M. Prokop 23.7.2017 18:13

Re: "Dobré řešení"?

Dobroserové vnucují svá dobra jiným, kteří o ně nestojí. Kupříkladu vy jste Rado přímo typický.

P. Rada 22.7.2017 8:31

Lidé a jejich zákony.

Někteří lidé na rozdíl od autora rozlišují zákony přírodní a společenké. Ty přírodní fungují nezávisle na lidech jako vzorem svrchovanosti řádu světa - kdežto ty společenké jsou obrazem mezilidských třenic až egoismu, který použitím téhož slovního popisu šálivě propůjčuje lidké mu zákonodárství kabátek svrchovanosti a kýžené osnovy pořádku kulturního světa.

Ideálním stavem ve společnosti je co možná se řídit nepsanými zákony. Realita je o tom, že jen spontální soudnost zejména na rozmarně se chovající tvory kteří neznají meze prostě nestačí.

Podstatné se mi jeví, že všechny kontroverznosti lidského světa by nejspíše přešly do rovnováhy samozřejmostí, pokud by lidské zákony nebyly dokonce v příkrém rozporu a těmi přírodními.

Například tiskneme peníze jako fiktivní hodnotu odtrženou od jakéhokoliv faktického krytí - kdežto příroda obchoduje v neokecatelných joulech, koligramech... Nebo si ze zákona ustanovíme majetky uměle dědičně a deklarujeme své pozemky dokonce i na Měsíčním povrchu atd.

Dnešní směřování zákonodárdtví se tedy už dlouhodobě souladu zákonů přírodních a společenských vymyká. Není proto divu, že často slýcháme obrat "svět se zbláznil" a zvláčtě v okurkové sezoně vznikají články jako tento autorův.

M. Prokop 22.7.2017 8:45

Re: Lidé a jejich zákony.

Správně jste připomněl, že hodně velkých podíl těch dobroserných lumpáren pochází od zelených vyděračů. Část z nich jsou obyčejní pomatenci, toužící napravovat jiné, část vykukové, tušící v onom napravování lidí a světa dobrý kšeft.

P. Rada 22.7.2017 14:42

Re: Lidé a jejich zákony.

Pokud přírodní zákony a zákonitosti pokládáte za "zelené" a náturou jste vykuk egoista - pak se Vám vůbec nedivím, že jejich platnost pomateně považujete za analogické jakémusi pokřivernému kšeftování až vydírání.

J. Jurax 22.7.2017 22:26

Re: Lidé a jejich zákony.

Ale kuš - zelení jsou zemští škůdci, nemající s přírodními zákony nic společného. Nezřídka je jménem své zcestné ideologie přímo popírají.

A buď jsou vykukové egoisté a zelení raketýři nebo se na jejich naivním neznalém nadšení jiní vykukové egoisté vezou jako na užitečných tažných idiotech. Za podpory nevzdělaných, blbých a uplacených, pardon zlobbovaných, politiků.

Viz třeba celý ten bengál s globálním oteplováním na švindlu založený a z něj plynoucí miliardový kšeft s fotovoltaikou, dotacemi, povolenkami, biosajrajty v palivech a lány řepky a vůbec bojem proti CO2 etc.

P. Rada 23.7.2017 11:14

Re: Lidé a jejich zákony.

1. Máte pane Jurax ledacos příznačně popletené. Zde je/měla by být volná diskuse. Okřikovánív "kuš" náleží spíše školometskému až totalitnímu přístupu. Je s toho však vidět co preferujete.

2. Kdo je "zemský škůdce" ví tak akorát Bůh - pro ostatní je to pojem ideologizující situaci. Rozdíl mezi přírodními a společenským zákony tkví ale příznačně právě v ideologizaci těch společenských.

3. Nezávisle ověřitelným faktem je, že se planeta otepluje a že se mění poměry základních biogenních prvků biosféry a tím i její stabilita. http://abicko.avcr.cz/2010/07/04/meze.html

J. Jurax 23.7.2017 11:25

Re: Lidé a jejich zákony.

To kuš si tak neberte - je to jen vyjádření toho, že shledávám příspěvek takto okřiknutý - hodně diplomaticky řečeno - vydatně a nehorázně pošetilým.

P. Rada 23.7.2017 15:26

Re: Lidé a jejich zákony.

Já to u Vás pane Juraxi beru co možná s pochopením a děkuji předvedení za příkladné reakce pošetilce.

Např. lidé s pravěku či ještě i dnes ti předpotopně uvažující, kteří prostě nevědí vůbec nic o radiačně aktivních vlastnostech skleníkových plynů - nebo to alespon důsledně předstírají ... si proto vůbec nedovedou představit důsledky jejich dlouhodobě zvýšených koncenrtrací.

Tací se k technickým informacím o změně stability planetárního systému (viz výše) ... pochopitelně staví jako k ... " vydatně a nehorázně pošetilým".

Ctít alespon zákony přírodní - je jim prostě nehoráznou pošetilostí - natož ctít ty společenské - že?

A. Bocek 24.7.2017 6:26

Hlava mi nebere.

Pořadí skleníkových plynů dle významu je : Vodní pára, metan, CO2 proč sakra pronásledujeme jen ten jeden ?

M. Prokop 23.7.2017 18:14

Re: Lidé a jejich zákony.

Proti přírodním zákonům nic nemám.

Zelení teroristé lumpačí s lidskými zákony.

P. Aron 23.7.2017 14:32

Re: Lidé a jejich zákony.

Používáním rádoby filosofických obratů a floskulí nezakryjete téměř nulový obsah Vašeho sdělení.