13.8.2022 | Svátek má Alena


Diskuse k článku

ÚVAHA: Chytrý růst civilizace

Současná planetární společnost je stále založena na nekonečném růstu. S tím souvisí nastalá klimatická krize, jež je konkrétně způsobená přemírou spalování fosilních látek, mýcením pralesů, nemilosrdným přístupem k přírodě v celku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Klepetko 21.11.2019 15:20

Utopie bývá často uhelným kamenem totality, matkou úpadku a bídy a cestou do otroctví!

Je téměř vždy založena na zbožné víře poctivých a užitečných idiotů v nějaký vědecky podložený, líbivý, jednoduchý a zdánlivě logicky vypadající nesmysl...

Autor nás nevede k "chytrému růstu", ale zpět do mezolitu!! :-)

P. Rada 21.11.2019 15:43

Utopie dneška už jen fyzikálně tkví v paradoxu nedržitelnosti extenzivního růstu v uzavřeném systému planety.

Reálná by mohla být cesta nerůstu - cesta intenzifikační... ale ta potřebuje čas a dlouhodobý odklon od konzumní spohodlnělosti.

Možná by byla i cesta migrační směrem do kosmu - ale ta vyžaduje nejvíce času a prostředků které dnes konzumujeme - ničíme - protože to probíhá bez schopnosti recyklace.

Nemyslím si proto, že má autor pravdu ve smyslu snadnosti překonávání tak extrémní krize která nadchází. Na druhou stranu rozum velí radikálně změnit systém - nebo si užívat a po nás potopa?

V. Klepetko 21.11.2019 16:25

Pane Rado, jsem mnohem lepší matematik, než fyzik, a proto pro mě diskuze na toto téma nebývá jednoduchá. Vím ale naprosto jistě -

1) 99% vědců, kteří se k věci vyjadřují, nedokáží posoudit míru adekvátnosti současných modelů klimatu. Ne že by nám chtěli lhát - v důsledku své odborné specializace prostě nevidí úskalí, která se skrývají v modelování složitých dynamických systémů, plných nelineárních zpětných vazeb. Já vidím jen, jak jsou žalostně nedokonalé...

2) Je intelektuálně nepoctivé vydávat své domněnky za prokázaná fakta, a na tomto základě žádat financování pro sebe a jinou budoucnost pro lidstvo...

Mám temné podezření - humbuk kolem Grety, řeči o rozhodujícím vlivu CO2 na klima a prezentace různých podobných chemtrails na úrovni OSN odvádí pozornost veřejnosti a vysává zdroje, nutné pro řešení skutečných, reálných problémů: mikroplasty v biosféře, adaptace na neodvratné klimatické změny... Dokonce i terraforming Marsu bych považoval za lepší investici, než to současné běsnění kolem New Green Deal :-) Ano, růst lidstva uvnitř uzavřeného systému může mít a jistě má své limity. Řešení ale může být jinde, než v tom návratu do mezolitu... Četl jsem nedávno zajímavou úvahu o příčinách absence signálů od mimozemských civilizací. No a jedno z možných vysvětlení je, že jdou zákonitě cestou minituarizace, takže člověk budoucnosti nebude větší než mravenec, a ty vlivy na klima budou tím pádem mnohem skromnější :-)

J. Lukavsky 21.11.2019 16:57

"úskalí, která se skrývají v modelování složitých dynamických systémů, plných nelineárních zpětných vazeb" aneb "smetí dovnitř - smetí ven". Probatum est. J.L. end

P. Rada 21.11.2019 21:12

Pane Klepetko 1. i bez precizní matematiky považuji řadu prognoz za dostatečně věrohodnou - byt jsou pravidelně zatížené přijatelnou nejistotou. Mám pro to několik důvodů. Předně ten, že zjednodušení je v komplexních systémech vždy nutnou cestou. To ví "99%" vědců.

Uvedu příklad. Pokud dáte ohřívat běžnou nádobu s vodou na plotýnku a k odhadu kdy se asi začne vařit... použijete hrubé odhady podle příkonu, oběmu, jak na základní škole... dostanete při pominutí odparu, albeda .... sice nepřesný výsledek ale při troše rutiny ještě zavčas než se začne voda vařit.

Pokud si ale usmyslíte, že na to půjdete důkladně na základě precizního popisu interakcí pro všechny molekuly tak aby jste zohlednil..."úskalí, která se skrývají v modelování složitých dynamických systémů, plných nelineárních zpětných vazeb"... - nedoberete se výsledku dřív než se voda vyvaří ani s dopředu perfektně naprogramovanými nejdokonalejšími počítači světa.

O tomto principu vypovídá teorie chaosu. Ta také říká, že v deterministicky chaotickém systému lze přesto popsat pravděpodobnostní výskyt - atraktor. Nemá ale příliš smysl lpět na preciznostech - ba naopak.

2. Doměnky jsou pravidelně vydávány ve společnosti za fakta a pravidelně se takto tvoří státní rozpočty a pravidelně se na základě jen odhadů všichni chováme.

"Temné podezření" zkuste racionálně otestovat poučením s geologické minulosti. Paleoklimatologie vznikla právě takto.

Miniaturizace je skutečně jednou s možností, která se v prehistorii velmi osvědčila. 99.9% všech oranismů které na planetě přežily miliardu let až do dneška totiž vyhynulo a zbyly jen miniaturní sinice. Pokud zkrátíte interval třeba na 100milionů let pak zjistíte že zas pravidelně přečkaly ty nejmenší formy života. Po událostech na K/T rozhraní před 65miliony let nepřežilo podle fosilních nálezů nic hmotnějšího 23kg.

V diskusi jde o horizonty jen max soletí (3 generace?) při extrémní náročnosti na zdroje oproti jiným formám života. Jak s tohoto úhlu vnímáte šance?

V. Klepetko 21.11.2019 22:51

Pane Rado, to je na delší diskuzi. Souhlasil bych snad s tím, že máme žalostně málo času.

Naopak zřejmě nebudete mít pravdu když se domníváte, že přílišná zjednodušení v klimatických modelech nemohou zcela devalvovat kvalitu jejich výstupů, podivné atraktory jsou zrádné, pane Rado!

:-)

Dobrou noc.