23.11.2020 | Svátek má Klement


Diskuse k článku

ÚVAHA: Chvála člověku

Celý svět sleduje s napětím záchrannou akci v Thajsku, kde v jeskyni zůstalo dvanáct chlapců se svým trenérem. Ve chvíli publikace tohoto článku je zachráněno již osm z nich s nadějí, že se ven dostanou všichni.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kovaříček 11.7.2018 0:25

Re: Zajímavé zamyšlení.

Ano, Pol Pot strávil nějaký čas v Buddhistickém klášteře. Žel z nějakých důvodů dal přednost marxismu, který si s kamarády dovezl z Evropy. Tragedie v Kambodži není následkem Buddhova učení, spíše kázání velkého Evropana J.P.Sartra. To snad víte.

P. Harabaska 10.7.2018 16:32

Re: Už jsou kluci všichni venku

Vy musíte být duševně postižený.

P. Harabaska 10.7.2018 16:30

Re: Kontroverzní názor

A vy byste přátelsky a s uznáním po vysvobození z jeskyně poklepal na rameno toho trenéra, který by zavedl vaše dítě do té jeskyně a vy jste se musel dva týdny třást a strachovat o život a zdraví vašeho třeba jediného syna? Jste skutečně podivný člověk, který si cení více "hrdinství" tzv. trenéra nežli zdraví a život svého dítěte?!?

E. Pawlica 10.7.2018 14:03

Re: Kontroverzní názor

Urválkové nevymřeli.

E. Pawlica 10.7.2018 14:02

Už jsou kluci všichni venku

I s trenérem.

Ještě že v Thajsku není nějaký pan P. Harabaska prokurátorem.

I když Urválkové se vyskytují všude na světě ...

Č. Berka 10.7.2018 10:05

Re: Zajímavé zamyšlení.

V buddhistickém klášteře strávily rok života i miliony mladých Kambodžanů- jeden z nich byl i Saloth Sar, více známý pod jménem Pol Pot.

P. Harabaska 10.7.2018 9:49

Re: Kontroverzní názor

Ano. Přesně tuhle koncovku by měl mít tento dojemný příběh o skvělém jednání blba, který vystavil nebezpečí krom sebe také těch 12 svěřenců, udržoval je v zajetí jeskyně v dobrém duševním stavu, zaměstnal desítky lidí a organizací zbytečnou činností a přivodil vynaložení zbytečných nákladů na nápravu situace, kterou způsobil svojí blbostí sám. Doufám jen, že u vchodu do jeskyně na poslední zachráněné krom sanitářů a jejich vozidel čeká také četa policistů s antonem. V Thajsku udělované tresty bývají vysoké, tento skvělý hoch by však neměl dostat trest absolutní, protože jen usilovnou nucenou prací může vydělat prostředky na uhrazení jen malé části oněch jistě velmi vysokých zbytečných nákladů spojených s realizací záchranné akce.

V. Loula 10.7.2018 8:36

Kontroverzní názor

Víte, ono je to dvojsečné. Ten trenér se skutečně zachoval skvěle, když držel při životě 12 svěřenců v té jeskyni. Ale předtím se zachoval naprosto nezodpovědně, když s těmi dětmi, přes všechny varovné a zakazující cedule, do té jeskyně lezl.

Připomíná mi to začátek románu "93" Victora Huga, kde starý dělostřelec nejprve nedbalostí přivede lod k hranici potopení, a potom svoji odvahou a nasazením života odvrátí bezprostřední nebezpečí plynoucí z pohybu uvolněného děla. A velitel lodi tohoto dělostřelce veřejně vyznamená a následně jej nechá zastřelit.

R. Langer 10.7.2018 8:14

Re: Zajímavé zamyšlení.

Nerouhej se, bratře! ;-)

J. Kovaříček 10.7.2018 4:30

Zajímavé zamyšlení.

Jedna okolnost, většinou západními komentátory opomíjená, jest, že onen mladý trenér prodělal kurz Buddhistického mnicha, jak je v Thajsku starým obyčejem. A i ti chlapci vyrostli v Buddhistickém prostředí. Buddhismus je životní filosofie, v které hraje důležitou roli cvičení mysli a její kontrola. To jistě pomohlo onomu trenérovi udržet chlapce v přijatelné mentální kondici. Buddha není uctíván coby Bůh, ale jako moudrý učitel. Západnímu člověkovi by neublížilo načerpat něco moudrosti z této laskavé východní filosofie.