18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

ÚVAHA: Česká demokracie, česká referenda…

Ideální demokracie je patrně tam, kde lid v každém referendu určí vhodnou správu věcí veřejných, ba i soukromých. V naší republice bývají výsledky občanských hlasování dosti nejednotné, naivní, až škodlivé, s následky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 7.2.2015 1:53

Ten článek mi přijde vcelku naivně pošetilý

přímá i zastupitelská - má v sobě zakódovánu genetickou vadu - totiž voliče. Ne snad hloupé - i když taky - ale k dané otázce nekompetentní. Navíc ovlivnitelné, neřkuli zblbnutelné, a taky prodejné za pár grošů (u nás za třicet korun). A je-li navíc volební právo rovné, nezohledňující přínos jedince pro společnost a jeho schopnost zvážit důsledky volby, dopadá to jak to dopadá.

Ona ta demokracie funguje stejně dobře nebo špatně - záleží na úhlu pohledu - kdekoliv, tedy i u nás.

A na druhé straně - jak můžete napsat "V naší republice bývají výsledky občanských hlasování dosti nejednotné, naivní, až škodlivé, s následky, které vedou k debaklům jak ekonomickým, tak mravním, navíc často zničujícím pro životní prostředí a pro politické vztahy v zahraničí." - když rozhodl lid, ba přímo Lid - Vox populi, vox Iovi - nad nějž není? To, co píšete a já cituji je vlastně popření demokracie ... :-) ... někde asi bude chyba ... :-)

J. Peřina 6.2.2015 22:18

Důvod,proč v naší krásné vlasti demokracie

nefunguje,jako v druhých zemích je jednoduchý.Můj děda mně vždy učil,že demokracie je o odpovědnosti každého jednotlivce,což je v naší společnosti jaksi cizí jev.Drtivá většina se totiž stará o druhé.Toto potvrzuje fakt,že pro téměř 70% obyvatel je nejdůležitějším médiem pro informace bulvár.Pokud se tento špatný trend nezmění,bude pro společnost demokracie jen zástěrkou pro výmluvy.

K. Janyška 6.2.2015 16:34

Demokracie funguje všude ve světě stejně špatně.

Obsahuje příšernou chybu a nerespektuje SŘLI... Dzp.

J. Cervenka 6.2.2015 15:34

ironie

Brouskova i Vlk jsou obdivuhodne vzdelani historici . Ale proc ta ironie, sarkasmus v komentarich. To je tak blebe cesky , a nemeni se to. American (ja) by nerozumel.

V. Vlk 6.2.2015 16:07

Re: ironie

Zdravím pana Cervenku. Co znamená : To je tak blebe cesky , a nemeni se to... Můžete vysvětlit? Zdravím

Vlk

M. Zikmund 6.2.2015 13:24

Taková malá šlechtická demokracie

Takže řádná demokracie vznikne když - je osvícený panovník + dobře seřízený stroj byrokracie + poslušné obyvatelstvo, které řádně a odpovědně volí své osvícené nadřízené. Pak "demokracie" funguje. A protože Češi jsou takoví nevychovaní a volí si koho chtějí a ne kdo je ten správný, tak stroj demokracie nefunguje. Oni prostě ještě nepochopili (nikdo je k tomu "nevychoval"), že demokracie není nějaká "vláda lidu", to je nesmysl, ale správné vedení občanstva jeho elitami. Já se jen nemohu zbavit té vzpomínky z mládí, kdy nám pořád jen někdo cpal do hlavy, jak je tady ten předvoj, ta pokroková síla, která nás vede k tomu novému a správnému řádu. A pokud ten socialismus nefunguje, tak je to proto, že jsou ti občané ještě takoví nevychovaní, neuvědomělí a že jde jen o to je správně vychovat a vést a pak už to bude fungovat.

V. Vaclavik 6.2.2015 17:22

Re: Taková malá šlechtická demokracie

Spolecensky system musi, ci mel by byt, jako obleky od krejciho - sity jednotlivym lidem na miru, aby kazdemu dobre pasoval. 

Jediny system splnuje takovou podminku, system ktery nikomu nerika, co ma delat a jak to ma delat, ale ktery lidi necha delat, jak mysli. Je to system soukrome ekonomiky, soukromych zivotu, zkratka system svobody, zkratkove zvany z historickych duvodu kapitalismus. Spravne by ale mel byt zvany individualismus.

Kazdy jiny system je dirigisticky, tedy ridici - ridi lidi ku obrazu svemu, tak rikajic a ve vysledku je to jako kdyz krejci masove, na vyrobnim pasu sije obleky dle sve predstavy, jak by mely vypadat a lide se do tech univerzalnich obleku musi nejak vejit, nebo maji smulu.

K. Janyška 6.2.2015 10:52

PPužívaná model demokracie vede neomylně

k totalitě. Svým většinovým hlasováním bez institucionální korekce soukromým právem. A to všude ve světě... Dzp.

K. Janyška 6.2.2015 10:53

Re: PPužívaná model demokracie vede neomylně

Používaný...

I. Mertl 6.2.2015 16:20

Re: PPužívaná model demokracie vede neomylně

Bože, všude ten vrbenský Einstein vleze. Kdyby islám nedržel ruku nad blázny, ...

I. Mertl 6.2.2015 16:24

Re: PPužívaná model demokracie vede neomylně

I staršího Vlka němcožrouta.

D. Polanský 6.2.2015 7:02

Ani tak nejde o výsledky voleb,

jako chování těch politiků, co se dostanou k moci. Pak jsou to již jenom hraboši bez rozdílu politických stran. Ve voličích chyba není. A dost hraje roli i povaha národa. S tím moc nenaděláte. Proč je Francie Francií? Proč je Německo Německem?

V. Vaclavik 6.2.2015 6:44

Jak uz tu bylo ihned

vypichnuto - knize ani monarchu si lid nevybira, naopak knizata a monarchove si 'vybiraji' svuj lid, presneji receno vybira jim je jina slechta. Jinymi slovy, vladu knizat, nebo monarchu budeme mit, az si ji nejaky takovy vezme, nebo nam ji sem nekdo dosadi. Lid v tom tradicne bude hrat jen roli pesaku.

V. Vlk 6.2.2015 0:45

Milá paní,

podle Vás mají Němci sto let demokracii? V roce 1915 zrovna byli v prvním roce 1světové války, pak rozpoutali a pak druhou1938 a po roce 1945 byli ti kovaní němečtí tak demokratičtí, , že je dodnes hlídají okupační armády USA, Francie a Británie. Tak podle vás byl český lid analfabet? V době křižáckých válek si papež Pius II stěžoval, že v Čechách zná Bibli každá banka lépe než většina římských kleriků. Pak jsme tady měli jako jediní demokratickou možnost býti katolíky anebo kališníky a to podle „sub utraque specie“, čili pod obojí způsobou, od 1414 do roku 1620! Víte o tom,že čeští králové byli demokraticky voleni až do Ferdinanda II ? A to i Habsburkové ? Víte že české země byly daleko déle 1348 1620 konfederací než Švýcarsko? Schválně ,s kým jsme byli v té konfederaci? Dále již nemám sílu ….

V. Vlk 6.2.2015 0:46

Re: Milá paní,

pardon, každá babka

R. Szewczyk 6.2.2015 1:07

Re: Milá paní,

Vlku,až vám dojde,že král nemůže být volen ,tak zavolejte,pokecáme,zvlášť unikátní spojení je demokraticky zvolený král,a k te demogracyy,uplně fest je ta česka demogracyja,z toho vyplivá,že ani naši pravnuci se nedožijijou demogracyje v česku

ad české země: jako patřící čechum,nebo ležící v česku či v čechách,?

V. Vlk 6.2.2015 10:41

Re:Vážený pane

král může být zvolen a také je často zvolen ,jistě že ne všeobecným a rovným volebním právem.Výklad toho, co to jsou "české země" psané též jako "země koruny české" najdete v učebnici dějepisu. Jestlipak víte, že i císaři "Říše římské (lidu německého)“ jako byl Karel IV (zvolen 5. dubna 1355) a Zikmund Lucemburský (zvolen roku 1410 ) byli také voleni. Také první Habsburk na českém trůně měl být volen -z roku 1497 bylo v případě smrti panovníka bez dědiců zaručeno právo stavů zvolit si nového krále.Nakonec byl „kooptován“.

Zdá se, že se snažíte psát "po našymu" , usuzuji podle příspěvků a jména- a trpíte nějakou fobií vůči Čechům tak si najděte historii Slezska .Bude Vám možná lépe.Nebýt Čechů, Slezsko by nikdy nevzniklo a pak by ani nemohlo být germanizováno.

R. Szewczyk 6.2.2015 20:09

Re: Re:Vážený pane

ad král,podledním králem  byl popravený Václav Přemyslovec v Olomouci,Krasavec Jan z Lucemberka už byl v zásadě prezidentem,tedy předsedou,v čechách smrtí přemyslovce skončil středověk,obecně středověk skončil likvidací Byzance a to o něco později

ad slezsko:ano,jsem občanem českého státu,ovšem národnosti slezské,tady to chápe každý,to chápaní se vytrací někde u Pelhřimova,v Praze to berete jako zradu,když se občan prohlásí jinou národností,ty pak odsunete,viz Slováci ,Němci,Židé,Poláci,Maďaři,Ukrajinci,

ad po naszymu:jsem hrdý,že tuto řeč ovládám,je to odkaz předků,malebnost a krása této řeči ve zpěvu vynikne třebas na festivalu Gorolů v Jablunkově,přijeďte se podívat,Naopak,vy v Praze máte strach z hrdých a nepoddajných lidí v rostlých do země jako dubiska,

P. Sulc 6.2.2015 1:52

Re: Milá paní,

Pane Vlku, jste opravdu popleta. Ten vyrok o babce a bibli byl 1. minen ironicky, protoze se kazdy vidlak tou bibli ohanel, asi jako dnes slovem rasista. A za 2. nebylo to ve valkach krizackych, ale o 200 let pozdeji, v husitskychA ze kralove byli demokraticky voleni? Uz premysl Otakar I zavedl primogenituru. . Volili jen vymrela-li dynastie, ale cisar musel dat svoleni  a ten soulas dali i pri volbe Rudolfa I i pri volbe Jana I. A demos + lid, s tim nemel co delat.Tak zase nezvante.

B. Brousková 6.2.2015 9:35

Re: Milá paní,

"Ten výrok o babce byl míněn ironicky". Patrně nebyl míněn ironicky. Byla to nejspíše jen nadsázka. Dnes bychom asi výstižněji  řekli bulvární nadsázka. Pochází z latinsky psané knihy Historia Bohemica, kterou vydal v roce 1458 Aeneas Silvius Piccolomini, který se v témže roce stal papežem Piem II. Těmi křížovými válkami myslel pan Vlk jistě křížové výpravy proti husitským Čechám. Byly celkem čtyři. Ta poslední v létě roku 1431 skončila porážkou křižáků v bitvě u Domažlic. Dvacet let po této bitvě přijel pozdější autor knihy do Čech jako člen a vlastně vedoucí poselstva císaře Fridricha III. Setkal se tehdy mimo jiné i s Jiříkem z Poděbrad , který ovšem v té době ještě nevládl nad celými Čechami. Neuznávala ho tehdy  například  města Tábor. Písek, Źatec a další. V knize která má asi sedmdesát kapitol , je zhruba polovina z nich věnována husitským  válkám. (Vyšla před nedávnem v češtině i u nás). Znalci latiny se shodují, že originál je psán perfektní latinou a velice čtivě. V době pobělohorské byla u nás dokonce na seznamu zakázaných knih. Autor aní náhodou nijak husity nechválil. Co ovšem nepopíral a naopak obdivoval, bylo jejich bojové umění. A aby ještě lépe vyniklo, občas popustil uzdu i své fantazii. Z jeho pera pocházejí například pleny a závoje husitských žen na dně vypuštěného rybníka, do kterých se zamotávaly ostruhy železných pánů v jedné bitvě i  obráceně přibité  podkovy na kopytech Žižkových koní a celá řada dalších popisů. Pokud jde o naše sečtělé vesnické babky v době, kdy číst a psát neuměli dost často ani panovníci o šlechtě ani nemluvě, je to totéž. Navíc autor nenapsal, že by ty babky bibli četly, ale jenom že jí znaly. To ovšem není totéž. Bibli mohly znát z kostelů  a z jejího čtení při mších. Ale  určitě si z ní po večerech  nečetly. Kde by jí také,vzaly? Víte kolik tehdy stála ručně psaná kniha? Obrozenci si pochopitelně z knihy  vzali co se jim líbilo. A to co se jim nelíbilo ignorovali jako lež.

V. Vlk 6.2.2015 11:24

Re: Milá paní Brousková ,

Díky za rozumný příspěvek do diskuze. Jen bych opravil to s těmi Biblemi. My žijeme poněkud v egocentrické představě ,jak jsme vzdělaní a naši předci byli tupí analfabeti. Ono to byli jinak. U nás a v Německu (Sasko, Bavorsko, Frankem atd.) byla gramotnost na mimořádně vysoké úrovni. Vzniklo to kvůli kolonizaci českých zemí. Češi žili v „české míse“ do cca 450 m n.m. a nejprve holandská a pak německá kolonizace byla prováděna organizovaně. Pověřená osoba –lokátor- zajišťovala vybudování celých vesnic podle předem daných PSANÝCH regulí. Aby v tom byl pořádek byl sepsán manuál, zvaný „Sachsenspiegel“ směs zákonů a návodů. Ten si přeložili Češi.Díky kolonizační činnosti katolíků byly stovky tisíce mladých mužů naučeny číst a psát. Z nich pak vznikla podobě „písmáka“ na každé vesnici a mnohde i na větším statku ( u „barona“) Takže dostatečně mnoho lidí číst umělo .Kdyby neměli Češi knihy a to nejen Bibli, a nepředávaly si husitské a luteránské knihy po generace, copak by asi zabavoval páter Koniáš?! Viz:. „Bludné“ knihy nahrazoval katolickými, některé „opravil“ (vytrhnutím listu, začerněním, vepisováním textu) a ostatní většinou odevzdával na biskupství, malou část z nich (se souhlasem nadřízených) teatrálně pálil – celkem zabavil prý až 30 000 knih.

B. Brousková 6.2.2015 12:10

Re: Milá paní Brousková ,

Knihtisk byl vynalezen, (jak se alespoň udává), někdy kolem roku 1445. První česky tištěná kniha, Kronika Trojánská pocházi z roku 1468. Páter Antonín Koniáš působil ve východních Čechách až po roce 1720.Tedy téměř třista let po husitech. Luther (ten původní), začal působit co by náboženský reformátor až sto letech po husitech. Všechny kroniky z husitské doby jsou psané latinsky. Hus psal také latinsky. Povinnou školní docházku v našich zemích zavedla až Marie Terezie. Že by v době husitských bouří, byly venkovské babky u nás gramotné, je tedy krajně nepravděpodobné. Kdy a kde a hlavně kdo by je číst a psát naučil?

P. Sulc 6.2.2015 23:00

Re: Milá paní,

Problem je, ze to oznaceni ''krizacke vypravy'' ma opravdu jen jeden vyznam: vypravy do Svate zeme. Cestina sice neni zdaleka tak presny jazyk jako je nemcina, ale v tomto bode je to jednoznacne,

V. Vlk 6.2.2015 10:58

Pane Sulci

pozdravuji diskutéra se "zdravě německými názory". Ale chce to více studovat,než začnete jiné „mustrovat“ . Jak říkal Lenin:"Učit se, učit se, učit se!“ Já jsem pochopitelně mluvil o křižáckých výpravách proti Čechům. Ty byly celkem čtyři (1419 až 1434.) a v té době žil papež Piu II z rodu Piccolomini který to řekl. Politické výroky papežů nejsou NIKDY ironické, verstanden ?. Jste nějak mimo .Při volbě českých králů do toho neměl žádný císař co kecat. Naopak ,český král jako první mezi rovnými měl jedno z hlavních slov,kdo bude zvolen císařem římským .Král český (jako nejvyšší číšník) měl zásadní slovo. Když českého krále Zikmunda obešli, vyprovokovali vlastně italsko-germánští kurfiřté spor a husitské války .Vy si asi pletete císaře rakouské a římské. To je jako plést si Dalmácii a decimálku.

P. Sulc 6.2.2015 23:07

Re: Pane Sulci

Kecat do toho co mel, a to uz od dob, kdy Boleslac III, Oldrich a Jaromir se predhaneli skladat vasalskou prisaju a prijimat Cechy v leno. A ten ironicky vyrok nerekl papez, ale jeste kardinal.