8.12.2019 | Svátek má Květoslava


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kraus 2.12.2019 23:51

Vážený pane doktore, rád čtu Vaše články. Doba mě dotlačila, někdy to drhlo, stát se Klausovcem a Zemanovcem. Jejich odpůrce, vykazující porůznu špatnou orientaci ve světě, naivitu, hloupost, prospěchářství, zlomyslnost poněkud lituju, i když vím, že je to oboustranné. Vy jste výjimka, prostá, doufám, uvedených vlastností, a to dává jakousi naději. Je zřejmé, že budoucnost nepatří Klausovcům a Zemanovcům, souvisí to s generační výměnou. Mladým ve svém okolí bych byl nesrozumitelný, proto o politice a podobně ani slovo - už jen mírný náznak vyvolává odpor. Lepší je mlčet, přitakávat, občas se vhodně zeptat a drbat jejich psy. Rád bych se zařadil na jejich stranu, není dobré stát na břehu a pozorovat řítící se proud, který za čas stejně ten břeh strhne. Cesta zpět není a nikdy nebyla. V tomhle Vám trochu závidím.

Ale dost osobního, to jen na úvod, aby další nevypadalo že ze sebe dělám chytrého. Bible je kniha fascinující, bohužel přístupná jen v překladech překladů. Pár jsem si jich otevřel. V Bibli kralické Zacheus vylezl na strom planého fíku, v Bibli ekumenické na moruši. Ale to není podstatné. "Když Ježíš přišel k tomu místu, pohlédl vzhůru a řekl: Zachee, pojď rychle dolů, neboť dnes musím zůstat v tvém domě. On rychle slezl a s radostí jej přijal." Čtenáři sběhlého trochu v Pavědě je zde předvedena typická situace, podobně jako při obrácení Šavla. Zacheus byl již duchovně připraven. Ježíš to poznal a stačil už nepatrný impuls, snad vyslání proudu lásky, a Zacheus přestoupil hranici. Málokdo z nás je ale Zacheem. Milost sestoupí jen na připravené, a běda tomu, kdo se za takového považuje.

Trochu mne dojímá B-h. Lze se dočíst, že pravé jméno židovského B-ha neznáme, i Je--va je pouze jméno zástupné. V mnoha náboženstvích shluk souhlásek správně intonovaný otevírá brány do jiných světů.

Ano, slézt ze svého fíkovníku a rozběhnout se za světlem. Poznáme ho? Neslezeme předčasně? Ta chvíle čeká na každého z nás. Těším se na další článek.

T. Vodvářka 3.12.2019 6:28

Vážený pane Krausi. volím tuto cestu jako poděkování za Váš milý příspěvek. Několikrát jsem měl už chuť napsat panu Neffovi, aby přestal mé články z blogu i dnes zde zveřejňovat. Důvodem je až nesmyslná agrese některých diskutérů. Osobně se mne žádné urážky tohoto typu nedotýkají, ale jde mi o to, abych nezvyšoval již tak vysokou hladinu zla ve společnosti. Mám občas pocit, že zveřejněním mého názoru ( a jsem přesvědčen, že jsou zde autoři, kteří píší mnohem ostřeji než já) se objeví lavina negace, která se poté šíří i mimo tento prostor. Získal jsem několikrát dojem, že mé články nikoho jiného už nezajímají a že je čas skončit. Díky Vám a v diskusi pod článkem dalším jsem získal jakési povzbuzení, že to snad nějaký smysl má. Nepíšu jen články o společnosti, ale i občasné zamyšlení v podobném duchu, jako je toto adventní rozjímání. Udivilo mne, že je pan Neff zveřejnil, protože jiné moje články na podobná témata doposud míjel. Třeba to byl nějaký pokus cosi změnit a v tom případě jsem velmi rád.

Ještě jednou Vám děkuji a přeji Vám a Vašim blízkým krásný adventní čas a v novém roce 2020 Jeho přízeň.