Úterý 9. prosince 2025, svátek má Vratislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuse

ÚVAHA: Boží soudy v 21. století

Čas od času mi přijde e-mailem nějaký domněle prorocký článek, předpovídající různé katastrofy, které mají být projevem Božího soudu. Tyto předpovědi se většinou nevyplňují, což zřejmě některým lidem nevadí, takže po čase zplodí zase novou katastrofickou předpověď.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

OK

O. Kadlec

28. 9. 2011 0:24
Já autorovi,

ač rozumím jeho terminologii, východiskům, i rozpoložení, prostě nerozumím.

Důsledky zavilosti lidského srdce, a vnímavým lidem zjevný soud, jsou to po generace a generace. Žádné "co nevidět." Někteří křesťané vždycky takhle psali! V každém století. Autor to musí vědět, vždyť je dobře obeznámen se světovou literaturou a dějinami.

Kromě důsledků zavilosti lidského srdce však vnímaví lidé vidí i důsledky jednání těch lidí, kteří mají srdce z masa a jdou proti proudu. Copak žily někdy děti Boží v lepším světě? Nosíme Krista do světa, který není v pořádku, ale nad kterým se Bůh smiloval. Křesťané, kteří vidí za každou povodní Boží soud, to prostě nevidí. Měli by si protřít oči. Mast je k dostání v Hospodinově lékárně.

0 0
možnosti
TB

T. Bílek

28. 9. 2011 1:00
Re: Já autorovi,

Těžko říct... Jednomu kamarádovi, který se zamýšlel nad tím, zda novozélandské město Christchurch postihl Boží soud, jsem napsal:

"Je docela možné, že právě v tomto případě mohlo jít o Boží soud. Ale "celý svět leží ve zlém," a tudíž mohlo jít o podobný případ, jako v Siloe, kde spadla na 18 lidí věž. Ptali se tehdy Ježíše, čeho se ti lidé dopustili (za co ten soud přišel) a Ježíš odpověděl poněkud jinak, než se všeobecně čekalo. Co z toho plyne? Bez konkrétního duchovního vhledu a modlitby nelze říct, zda šlo o projev Božího soudu za nějaký konkrétní hřích. A nebo se jen projevila skutečnost, že v tomto světě nemáme jistotu jinou než spasení pro život věčný."

Opatrně důvěřuji Danovi, že přináší nejen rozumové poznání, ale i duchovní vhled. Proto jsem nakloněn jeho dnešnímu poselství věřit.

0 0
možnosti
OK

O. Kadlec

28. 9. 2011 12:42
Re: Já autorovi,

pokud vím tak v Christchurch bylo zemětřesení. Normální, ale silné zemětřesení.

Tohle je něco jiného než píše Dan Drápal. Ten píše o Božích soudech, které si ateistická mysl může vysvětlit jako důsledek nezodpovědného lidského chování. Ale myšlenka, že snad město Christchurch bylo stiženo Božím soudem, je prostě kravinium.

Zemětřesení je podle dnešních znalostí geologů důsledek práce zemských sil. Díky těmto silám je Země pro člověka obyvatelnou planetou. Vydáváme-li se na moře, musíme počítat s možností bouře. Pověrčiví námořníci se prý ovšem báli Božích trestů v podobě bouře. Bydlíme-li na zemi, zvláště v seismologicky aktivních oblastech, počítáme s možností zemětřesení - jakkoli ta katastrofální jsou vzácná, jednou to přijít musí. Po tisíce let vyhledávali zemědělci místa pod sopkami, pro velmi úrodnou půdu pod nimi. Ani pohané ovšem nebyli tak zabednění jako někteří moderní lidé a věděli že když je to sopka tak to taky bude soptit.

0 0
možnosti
DD

D. Drápal

28. 9. 2011 6:59
Re: Já autorovi,

Milý Oline, přece víš, že nepatřím k těm, kdo "za každou povodní vidí Boží soud", a varuji opakovaně před vyslovováním katastrofických proroctví. Ano, máš pravdu, v jistém smyslu Boží děti nikdy v lepším světě nežily. Proto také často varuji před nevděčností.

Na druhé straně jsou jevy, které tu nebyly vždy. (Dobrovolné) vymírání národů se mi jeví jako opravdu novodobý fenomén. Praktické zrušení téměř všech autorit tu taky nebývalo. Nebo znáš období dějin, kdy žáci šikanovali učitele? Ano, svět vždycky ležel ve zlém. Já se snažím upozornit na cosi jako "systémové" změny ve společnosti, které vedou k rozpadu. Byl bych rád, kdyby k němu nedošlo. Ale taková Srebrenica se udála velice rychle...

0 0
možnosti
OK

O. Kadlec

28. 9. 2011 12:20
Re: Já autorovi,

Dane, máš pravdu že svět se mění. V Evropě vidíme jevy, které nebyly vždy, například dlouhotrvající mír. Srebrenica se udála velmi rychle a vyděsila Evropu. 300 let zpátky ovšem bylo takových událostí za život jediné generace nepočítaně. Evropou se proháněly tři velké války najednou.

Období dějin, kdy žáci šikanovali učitele, neznám. Neznám ale ani žáky, kteří by šikanovali učitele, ani učitele šikanované svými žáky. Přesto uznávám, že se takové věci dějí, protože to vím z médií. Ze stejného důvodu, že se to mohu dozvědět jedině z médií, nemohu vědět, zda se to nedělo taky před sto lety. Ale četl jsem Knoflíkovou válku a nepřijde mi dnešní škola horší...Z médií taky víme, že se v amerických školách střílí. Už jenom ten mediální bugr by ti mohl napovědět, že to není normální. A nebýt médií a jejich světového dosahu nemohl bys to vědět. Ale oba víme, že Billy Kid, který zastřelil hodně lidí, měl ve skutečnosti sedět ve škole a ne lítat s partou a flintou.

Dobrovolné vymírání národů je fenomén, ale taky zbytečný strašák. Tady bohužel vystrkuje růžky ta tvá xenofobie: Němci ubývají, ale místní Turci mají dětí dost...je smutné, že ty děti pro tebe nejsou Němci. Jsou to "místní Turci". Co dělat? Pro mne je Mehmet Scholl Němec. Má turecké rodiče, ale on je Němec. Adrian Sutil je Němec. Má rodiče z Argentiny, ale je to Němec. Obtížnost integrace některých (některých!) přistěhovalců je problém. Prostě to je problém, nic víc. Zbytek světa má problémy taky a větší. A před sto lety se v Německu obtížně integrovali Poláci a nikoho dnes nenapadne že Schimanski má být "zdejší Polák".

0 0
možnosti
JV

J. Václavíková

28. 9. 2011 23:08
Re: Já autorovi,

Váš pohled je zřejmě objektivnější, přesto tak nějak cítím, že naše pohodlnost a egocentrismus, které vytlačují Boha s jeho nároky z našeho života, se nám vymstí.

0 0
možnosti
OK

O. Kadlec

28. 9. 2011 23:50
Re: Já autorovi,

Já myslím že v tomhle stojí před Bohem každý sám za sebe.

Dan Drápal nás kdysi učil, že v časech Ježíšových si někteří zákoníci představovali, že kdyby všichni židé dodržovali jeden den Zákon, přišel by Mesiáš. A byli dost namíchnutí na hříšnou chátru, která příchodu Mesiáše bránila. Ale Mesiáš přišel, a je psáno, že jeho vlastní ho nepřijali. Přijaly ho ovšem tisíce lidí, což taky znamená, že statisíce ho nepřijaly.

Myslím, že tento poměr jde průběžně staletími, že tomu tak bylo i ve středověké nebo barokní Evropě, a trvá to dodnes. Ale D.D. se za ta léta nějak posunul směrem k názoru těch zákoníků, a pro nevěřící nějak nedoceňuje ty věrné.

0 0
možnosti
JV

J. Václavíková

29. 9. 2011 10:38
Re: Já autorovi,

Víte, co mě teď při čtení Vaší odpovědi napadlo? Že skutečnost má tolik různých poloh, jako diamant plošek. Záleží, do které nahlédneme, vždy to bude trochu jiný pohled. Ne nepravdivý.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz