29.9.2021 | Svátek má Michal


Diskuse k článku

ÚVAHA: Bibloidi coby škůdci lidské civilizace

Můj vztah k bibloidům se postupně vyvíjel. Od neutrálního postoje a dokonce i jistého obdivu k některým z jeho frakcí se nakonec přesunul k poznání o jejich všeobecné škodlivosti a vyslovené nedůvěře.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kočvar 18.6.2021 1:12

Vynikající článek, děkuji!

A. Renjascu 17.6.2021 23:57

Je neuvěřitelné jaké slátaniny je dnes možné vydávat za články. Ještě, že blboidi jako je autor článku mají internet a tak můžou mít pocit, že snědli Šalamounovo exkrement. Autor se zřejmě domnívá, že Bůh Bible a Koránu jsou tytéž entity a tak dle něj zní muslimské vyznání takto: "Není žádný jiný bůh než bůh a Mohamed je jeho prorok" . To je, ale naprostý nesmysl, protože Bůh je v arabštině Al-illah. Al je člen, illah je bůh. Slovo Alláh je odvozené z těchto dvou slov, takže muslimské vyznání je přesně: "Není žádný jiný bůh, než Alláh a Mohamed je jeho prorok. Přičemž Alláh je označení měsíčního boha, který byl uctíván již v Uru a různé arabské kmeny pro něj měli různé tituly jako: Húrbal, Sín, Allah. A právě tento Alláh byl uctíván v Mekce v Ka'bě dávno před narozením Mohameda. Zatímco Biblický Bůh se vždy jmenoval JHWH (Jahve) a neměl s muslimským Bohem nikdy nic společného. O Ježíši ani nemluvě. Teologický důraz Islámu jde podvolení, to je ten význam a z tohoto výrazu je taktéž odvozen arabský výraz pro mír. Zatímco teologický důraz křesťanství je získat pokoj, usmíření s Bohem (Šalom = pokoj, mír) a milovat bližního jako sebe samého. Žel tak to dopadne, když si internetový fanda hraje na znalce. A schválně pane autore sem hoďte statistiku, kolik mrtvých bylo způsobeno opravdu křesťanstvím (jen pro zajímavost, kvůli opravdovým křesťanům jako byli třeba Valdenští, kteří usilovali o očistu církve od světských vlivů a praktik vznikla ona slavná inkvizice) a kolik Islámem a hlavně kolik ateistickymi ideologiemi jako třeba marxismus, nacismus, fašismus... To by bylo počteníčko.

M. Mařák 18.6.2021 5:06

"Allah (AllāhÉcouter, écrit الله) est le mot arabe qui désigne « Dieu », et signifie littéralement, « le Dieu » avec un article défini, faisant référence à un Dieu considéré par principe comme unique, le « dieu unique » des religions issues du judaïsme. À l’époque préislamique, un dieu nommé Allah existe au sein du panthéon polythéiste arabe, et est un dieu créateur."

"Allah (/ˈælə, ˈɑːlə, əˈlɑː/;[1][2] Arabic: الله‎, romanized: Allāh, IPA: [ʔaɫ.ɫaːh] (About this soundlisten)) is the common Arabic word for God. In the English language, the word generally refers to God in Islam.[3][4][5] The word is thought to be derived by contraction from al-ilāh, which means "the god", and is linguistically related to El (Elohim) and Elah, the Hebrew and Aramaic words for God.[6]"

Tolik WIKY.

Nemám, co bych k tomu dál dodal.

J. Zaorálek 18.6.2021 6:43

Není Bůh jako bůh. To, že něco nazvete obecným označením bůh z toho Boha neudělá. Nazvat tak můžete cokoliv. Váš článek je velice hloupý, ale máte právo na svůj názor, ale to jen tady v západní civilizaci, jejíž kořeny jsou v křesťanství, právě proto, že Bůh bible je úplně někdo jiný než bůh koránu.

M. Mařák 18.6.2021 7:27

To by mne tedy zajímalo, člověče nešťastná, odkud se vzal ten archanděl Gabriel, jehož Bůh podle Vás nebiblický našeptal Mohamedovi svatý Korán.

Ano proroci biblického Boha jsou různí.

J. Zaorálek 18.6.2021 15:21

Teď úplně nechápu Váš skok k archandělovi Gabrielovi.

Mohamed něco napsal. Napsal to on sám. On sám tvrdil, že mu to někdo řekl, aby to napsal. Vy ani já nevěříme, že to byl Gabriel. Oba ale pravděpodobně z jiného důvodu.

Mimochodem, všechna velká náboženství, možná že všechna náboženství, mají své zakladatele, kteří něco učili a své učení sepsali. Oni sami. Jsou to jejich myšlenky, slova. Je jen jedno náboženství, chcete-li tomu tak říkat, jehož nejdůležitější postava nenapsala vůbec nic. Ale udělala něco nepochipitelneho. Všechno napsali očití svědkové a nebyl to 1 nebo 2. Chci tím říct, že člověk si může říkat nebo napsat, co chce. Ale důvěryhodnost jeho výpovědi je jiná věc.

M. Mařák 18.6.2021 16:25

Vzkaz Božího slova skrze archanděla Gabriela potomku Abrahámova syna Izmaela Mohamedovi je podle mne stejně důvěryhodný jako možná existence proroků Mojžíše a Ježíše a jejich legendy a mýty. Víra není exaktní věda a legendy a mýty nejdou nijak dokázat. Tyto různé esoterické školy prostě jen vstupují do reálného světa tím, že mají žáky, příznivce a neskončí smrtí jejich zakladatele.

Nechápu tedy, proč bych neměl věřit tomu, že biblický Bůh seslal archanděla Gabriela k Mohamedovi, aby mu našeptal svatý Korán. To bych pak nemusel věřit vůbec ničemu, dokonce ani v existenci Boha jako takového.

J. Zaorálek 18.6.2021 17:21

Ok. Je to Vaše volba. S hledáním pravdy ovšem nic společného nemá.

J. Zaorálek 18.6.2021 17:22

Ale to Vy vlastně snad ani netvrdíte, takže v tom problém nevidím.

A. Renjascu 18.6.2021 7:20

Ano Wiki i když je v tomto případě nedostatečná, tak to tam má také:

"Alláh se obvykle překládá jako “Bůh“, přesto určitá část muslimů s tímto nesouhlasí, protože tento přepis podle nich porušuje jedinečnost, jakou může mít prý jedině jméno “Alláh“."

V některých zemích je slovo Alláh zákonem vyzrazeno pouze pro muslimy a žádné jiné náboženství jej nesmí používat pro označení boha, právě proto, že Alláh je specifické a jedinečné označení muslimského boha. Je to obdobné jako v hebrejštině, kde El je obecné označení pro boha, ale konkrétní označení je JHWH (Jahve). Čili zjednodušeně řečeno Alláh není JHWH a JHWH není Alláh. To je skutečným muslimům, ale i křesťanům samozřejmě naprosto zřejmé (zkuste říct nějakému muslimovi na předměstí Paříže, že jeho Bůh je hebrejský JHWH), protože při porovnání Bible a koránu zjistíte, že obě entity mají naprosto odlišné atributy, jednání, záměry, vztah k lidem, požadavky... Wiki může být někdy užitečným pomocníkem k získání základní orientace, ale pro hlubší pochopení je to zoufale málo a to nemluvím o určitých nepřesnostech či nedostatečném ozdrojovaní na což i zde upozorňuje.

Jazykové příbuznost či sémantický základ neznamená automaticky totožné výrazy a významy.

M. Mařák 18.6.2021 7:34

Vy jste opravdu velmi umanutý, ale z černé bílou ani při největší snaze neuděláte.

Snažíte se marně.

A. Renjascu 18.6.2021 7:48

Umanutý? Dnes už ani ne, jen jsem se pokusil poukázat na to, že jste napsal nesmysl a mluvíte o tématu, který znáte jen z rychlíku. Už nemám ambici přesvědčovat ty co se domnívají, že vše ví a jejich domněnky jsou pro ně důležitější než hledání objektivní pravdy. Užijte si tudíž i tento svůj názor.

M. Mařák 18.6.2021 8:38

To není názor, nýbrž tvrzení, tedy relevantní informace. Pokud máte s bibloidy z nějakých důvodů problémy a nesedí Vám jejich původ, ideologie, nebo já nevím co, dejte se k nám, k pohanům.

J. David 17.6.2021 15:50

Hemeroid.

P. Adámek 17.6.2021 13:18

Zajímal by mě původ slova "bibloid". Učil jsem se , že koncovka "oid" znamená "(tomu) podobný" - geoid = Zemi podobný, elipsoid = elipse podobný, havloid = Havlovi podobný (no fuj! že se nestydí) , bibloid = bibli podobný?

I. Gálová 17.6.2021 13:47

Bibloid bude takový tlustý a hranatý jedinec to dá rozum:)

V. Klepetko 17.6.2021 16:38

Omyl.

Bibloid, to je stoupenec Bibiho:-)

J. Kočvar 17.6.2021 14:01

Právě na výrazech typu "havloid" nebo "zemanoid" je vidět, že ta koncovka rozšířila svůj význam a používá se i k dehonestaci stoupence či uctívače někoho či něčeho, s čím nesouhlasíte.

I. Gálová 17.6.2021 14:18

Výrazy podobného typu užívají víceméně jedinci s nižším stupněm vzdělání, kteří nějakou etymologii příliš neřeší. Nevadí jim proto, že užívají slovo v kontextu, který nedává moc smysl. Ale tak nějak to dobře zní, žejo:/

M. Mařák 17.6.2021 14:35

Vystudoval jsem právnickou fakultu v Brně. A co Vy?

;)

D. Bowman 17.6.2021 15:57

No, jo Brno. Tak to je jasný. To je jak kdyby jste studoval sexuální etiku v Sodomě a Gomoře.;-D

V. Klepetko 17.6.2021 22:12

Náhodou, pořád je tam kvalitnější výuka než v Plzni :-)

Mimochodem, přemýšlel jsem o tom monarchismu v podobě Republiky se záslužným volebním právem a osvíceným monarchou, uplatňujícím wu-wej... Jako abstraktní ideál dobrý, jenže kdyby se to někdo pokusil implementovat na úrovni EU, tak na Hitlera bychom vzpomínali jako na laskavého dárce svobody :-)

A na národní úrovni s tím we-wejem by to taky bylo těžký, kdyby proti Vám stála v Bruselu ta netaoistická nadřazená struktura... Takže v praxi problém.

D. Bowman 17.6.2021 22:45

Monarchismus v podobě Republiky? NEEEE

Já myslel MINARCHISMUS - to jest minimální stát....ale rozhodně ne slabej. Brusel by si ani neškrt. Do pár let by ten model zkopírovali. V tý knížce se to taky šířilo ze Skotska až z toho byla celosvětová Terran Federace.

Politika, stát, autorita je založena na násilí. S Wu-Wei se to tak dost tluče ale v tom Minimální Státu se to tluče nejmíň, protože necháváte lidem vco nelvonější pole působnosti....pokud tak činí i vůči ostatním...pokud ne, tak seřezat bambusem.

V. Klepetko 18.6.2021 0:23

Aha, "minarchismus"... Přiznám se, že to slovo neznám. Připadá mi napůl libertariánské, napůl anarchistické, něco si o tom přečtu, díky!

Dobrou noc.

D. Bowman 18.6.2021 0:35

O Aanrchii se nejedná, protože Vládu má. Anrchie je doslova bezvládí.

S Libertriánským konceptem to má společného hodně, až na jeden detail. Libertariáni považují stát za nezbytné zlo. Minarchisté za nezbytnost :-)

Mě oslovil ten Heinleinův model, protože zabraňuje korupci BioLeninismem. Takže to nedopande jak USA, které postupně nabobtnali, až do dnešního "progresivistického" impéria, kde vládne šlechta byrokratů a hedge fund vlastníků za podpory lůzy a užitečných idi-tů s titulem z teorie lesbického tance.:-(;-D

V. Klepetko 17.6.2021 16:53

Martine, mimochodem si vůbec nemyslím, že bys byl "Havloid". Ostatní Havloidi Tě součástí své smečky nevidí... Z nezávislého a nezaujatého pohledu se jevíš spíše jako...

... Valhaloid! :-)

M. Mařák 17.6.2021 17:10

Tak asi budu havloid speciální, nebo tak něco.

I. Gálová 17.6.2021 19:26

To na Vás vrhá poněkud příznivější světlo:-)

V. Klepetko 17.6.2021 21:36

Dobrý večer. Havel měl ve velké oblibě různé korporátní struktury, kterými je Martin fascinován... A v jistém období si představoval jako pozitivní vizi náš návrat někam až před Josefínské reformy...Nepolitická politika... Moc bezmocných... Společnost jako živý organismus cechů a občanské společnosti v podobě neziskovek...Stranická politika fuj...

Myslím, že Martin navazuje právě na tohoto Havla. On byl ale i jiný, a "můj" je právě ten jiný. "Havloid" je obludné slovo, k tomu bych se snad ani nehlásil:-)

D. Bowman 18.6.2021 0:39

To zní jak Popperova Open Society. Oblíbená to kratochvíle maďarského Jirky S. .