6.7.2020 | Den upálení mistra Jana Husa


Diskuse k článku

ÚVAHA: Bestia triumphans

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ptáček 1.6.2020 10:37

"Svět se řítí vpřed a stále více se přibližuje svému konci."

Napsal anglický arcibiskup Wulfstam v Yorku už v roce 1014.

Myšlence nefandím, ale často se k ní vracím. Kéž by vedla aspoň k tolik proklamované pokoře.

P. Victorin 1.6.2020 8:53

Autor zřejmě poněkud přeceňuje svou, patrně nadstandardní sečtělost různorodých filosofických traktátů v tom smyslu, že se pokládá za jedince poměrně chápajícího "smysl života".

Zcela určitě však život ve veškerých podmínkách, daných lokálními přírodními i sociálními poměry v různých místech všech světadílů, dost dobře chápat vůbec nelze.

Lze se pouze osobně zaměřit na okruh vlastní možné působnosti a v něm usilovat, jednak o dobro a případně o jeho rozšiřování, jako veřejně prospěšný příslušník lidského druhu...

P. Rada 1.6.2020 10:00

S čeho vyvozujete uváděnou jistotu druhého odstavce?:

..."Zcela určitě ....chápat vůbec nelze"...

Mám na rozdíl od Vás za to, že definovat život srozumitelným způsobem je sice nepochybně obtížné ... ale nikoliv zcela určitě a v obecnosti nemožné. Živé od neživého přeci běžně rozlišujeme a definic k tomu nápomocných je už celá řada a od celé řady autorů. To dohromady mi v obecnosti dává slušnou naději na možnost porozumění.

J. Lukavsky 1.6.2020 7:17

"k přirozenému stavu věcí, k přírodě" v přírodě to ovšem chodí dosti drsně - žer nebo budeš sežrán!

"Podařilo se shromáždit velké množství etnografického materiálu." ano kupř. vzpomínky děvčátka, které unesli indiáni myslím v Amazonii a prožila s nimi kus života. Dosti nudné čtení: Naši vesnici napadli sousedé, zabili 2 muže a unesli ženu a dvě děti. Naši muži napadli sousední vesnici, zabili 3 muže a unesli 2 ženy a dítě. Sousední vesnice nás napadla...... Ideál ušlechtilého divocha vyfabuloval J.J Rousseau, který ovšem nikdy neopustil Francii ba ani Paříž. Jinak se ta touha po prostém životě klasifikuje v psychiatrii jako diogénizmus. Nakonec ale dnes má kdokoli možnost z té špatné odsunout do hor, pást kozy či ovce .... jednoho takového znám. Do civilizace se uchýlí jedině až ho chytne slepé střevo nebo rozbolí stolička... Probatum est. J.L. end

F. Houžňák 1.6.2020 8:32

Jo, velký myslitel Rousseau je vůbec typický, napsal spis "O výchově", jak vychovávat mládež, ovšem svoje děti dal do sirotčince, aby nebránily jemu ve filosofování a jeho družce v tom, aby se starala výhradně o něj. A takoví jsou všichni "pokrokoví duchové".

V. Petr 1.6.2020 16:53

SOUHLAS!

Š. Hašek 1.6.2020 21:07

Přesné.

P. Rada 1.6.2020 8:32

Proč ale při uchylování se do civilizace nerozlišovat civilizovanost udržitelnou a dluhově založenou?

P. Rada 1.6.2020 6:22

Strachem o vlastní zdraví... se lze vůči okolí nejsnáze nalnovat tím, že sebe sebestředně považujeme za něco extra vyjímečného s vlastnostmi od okolí naprosto odlišnými. Jako pokud by cizí planeta dokonce přiletěla k nám božským....

Vyhroceně egoistické úvahy pak přestávají bránit jakémukoli ničení vetřelce... a to s přáním nabýt zas libovolným způsobem pocit mýtické nadřazenosti.

Typuji proto, že o to zbavit se odpovědnosti za širší svět a nabýt zas jeho uzupováním a drancováním pocitu vyjímečnosti, autorovi v úvahách skrytě jde. Zakotvil si totiž egoistický antagonismus už do nadpisu.

K. Salajka 1.6.2020 8:24

Rozumím autorovi přesně opačně, než vy. Akce kulturní české elity Bestia triumphans byla odmítnutím nepřirozených zásahů do historického vývoje Prahy.

P. Rada 1.6.2020 8:47

Autor dnes v reakci na součastnou pandemii /obavy napsal závěrem doslova:

...Z křižovatky, kterou současná krize představuje, lidstvo vykročí se

strachem o vlastní zdraví, s důvěrou v civilizaci a v odporu vůči virům,

proti přírodě"...

"Nerozumím" tomu proč ale Vy tomu "rozumíte" ve smyslu aktivit Viléma Mrštíka s roku 1986 kterého však autor v plejádě jiných naopak necituje: ... (https://cs.wikipedia.org/wiki/Bestia_triumphans)

K. Salajka 1.6.2020 13:19

S ohledem na záhlaví článku jsem dospěl k závěru , že podobně jako Mrštík, který přestavbu ve prospěch "Bestie" odmítal, také autor aktuální situaci, kdy "lidstvo vykročí .....", nepovažuje za žádoucí.

P. Rada 1.6.2020 8:50

1896

J. Pankovic 1.6.2020 12:13

'Toble říká buď z blbosti, nebo za cizí peníze...' J. Werich. Rada to blábolí proto, že si myslí, že jednou bude zelený komisař a pak nám všem ukáže. Je pako

J. Pankovic 1.6.2020 12:14

'Toble říká buď z blbosti, nebo za cizí peníze...' J. Werich. Rada to blábolí proto, že si myslí, že jednou bude zelený komisař a pak nám všem ukáže. Je pako