1.12.2023 | Svátek má Iva


Diskuse k článku

ÚSTAVNÍ SOUD: Pohlaví není názor

Prezident jmenoval komisi složenou ze sedmi právníků a oslovit chce desítky institucí, aby mu navrhly vhodné kandidáty. Přeje si genderovou, regionální, politickou a generační pestrost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novak 23.3.2023 16:05

Ale do těch primárek se snad hlásí sám - nedeleguje ho Strana - nebo ano? Trump by přece neměl nejmenší šanci projít přes stranický výběr.

R. Toman 23.3.2023 16:20

Tak neznám jak to tam přesně chodí, jasné je, že se musí přihlásit sám, a pak ho musí zřejmě podpořit nějaká místní organizace strany v které je registrován. A je tedy jejím kandidátem. Trump pak samozřejmě prošel stranickým výběrem, protože v primárkách porazil všechny ostatní republikánské kandidáty. Rozhodli členové republikánské strany, že je nejvhodnějším kandidátem proti demokratickému kandidátovi. Tedy kandidátce v jeho prvních volbách.

L. Kuča 24.3.2023 18:40

Ano, už od prvního kola to vypadalo, že spíš vybíráte, jakouže chorobu chcete dostat. Víte, že něco chytnete a tak se jen snažíte vybrat něco co možná nejméně trýznivého, vědouce, že nelibé Vám bude cokoliv z nabízeného. Zajímalo by mne, jestli moudří, rozumní, odvážní lidé s dobrou schopností verbalizace myšlenek už vyhynuli, nebo prostě nemají ani v nejmenším náladu na to, nechat při každém rozhodnutí vláčet své jméno bahnem namyšlenými českými všeználky bez trošky respektu.

S. Sádovský 26.3.2023 16:52

Podle mě je správně za b). Vyhynutí moudrých nepředpokládám. V každém národě jich určité procento přetrvává.

R. Toman 23.3.2023 12:13

Ano, ten výběr byl žalostný. Také tam nebyl nikdo koho bych si vyloženě přál. Akorát jsem věděl koho si vyloženě nepřeji, jednoho z těch tří komoušů a Baštu. A podle toho jsem volil.

J. Vorlický 23.3.2023 12:28

Ano, otázka je, proč naše společnost nedokáže vytvořit a přilákat kandidáta, který byť třeba ne všemi oblíben, dokáže být společností přijat a uznán aspoň jako dobrý.

P. Dvořák 23.3.2023 9:10

To se nám to dnes pěkně seká a zařazuje, kam je ajtákovi nebo správci libo.

J. Vorlický 23.3.2023 9:10

Autorka článku píše, jak pan prezident bude vybírat kandidáty na ústavní soudce. Vyčítá mu, že se chová alibisticky. Že hází - po právnicku, že přenáší vlastní odpovědnost, povinnost? za výběr na ,,odborníky" (její uvozovky).

Tzv. přenos výkonu povinnosti je v ČR zvykem od jejího začátku. Pan prezident se ke zvyku pouze vrací. Bývalý prezident pan Zeman byl výjimka.

Sám zvláštní ústavní orgán soudního typu (jinak též ÚS) se nechová jinak. On o ničem konkrétním nerozhoduje. Namísto ve věci rozhodnutí vydá ZÚOST nález, kterým přenese věc na soud. Zdráhám se psát, že to, co ZÚOST přenáší, je pro soud rozhodnout povinnost. Soud totiž nezřídka věc tak nechápe a nález ignoruje. I mně není zřejmé, zda ZÚOST nějakou povinnost a právo ji konat vůbec má.

Závěrem, pan prezident Pavel se vlastně chová jen tak, jak od něj státní instituce zřejmě očekávají.

P. Diviš 23.3.2023 9:17

Možná byl Zeman vyjímka, nebo jsme pouze jeho "poradní sbor" neviděli (to, co bylo vidět, bylo mimořádně odpudivé), každopádně výsledky jeho volby byly spíš horší. Kdekdo nadává na současný ÚS a hlavně Rychetského. I ten je dílem Zemana.

J. Vorlický 23.3.2023 9:57

Nikoho se nezastávám, jen popisuje své postřehy.

ještě k Vorlický, výše, důvod proč ZÚOST nemůže být soud, natož ústavní, je pro chápavé prostý:

Aby ZÚOST mohl být soud a pak ústavní, musela by se mu přiznat svrchovanost v právu. Musel by mít POVINNOST a PRÁVO vydávat rozsudky, které by pro každého (jak občany tak stát a jeho instituce) byly závazné, a to bez jakéhokoli odporu. Nebylo by možné přece mít ÚS, s kterým by se mohl každý jiný soud hádat a jeho rozsudky nepřijímat.

Svrchovanost v právu (tedy v rozhodování) mu není v ČR možné přiznat, protože celé české právo, jeho administrativa a výkon, je postaveno na velmi zvláštním principu.

To, že soudce rozhoduje svobodně dle svého nejlepšího vědomí a svědomí je správné (je to dokonce jeho povinnost) a naprosto zásadní pro výkon spravedlnosti. Vyšší soud však může rozhodnutí nižšího soudu přebít, tzn. MUSÍ existovat soudní hierarchie. Ta tu neexistuje, nemůže tedy existovat v ČR v právu nejvyšší soud. Proto Wikipedie (kterou však jinak nemusím) píše, že soudy povinnostmi a právem je vykonávat nejsou sobě nadřazené ani podřízené, jsou to jen články?!

V pozadí tohoto všeho stojí orgány moci veřejné, které disponují, PROTIPRÁVNĚ, veřejnou mocí. Tedy mocí, která je autoritativní. Podstatou demokratického a právního státu je lid a jeho moc, která právě autoritativní NENÍ a která je dělená na tři, atd., atd.

O. Kaucký 23.3.2023 11:19

Myslím, že se mýlíte, protože Rychetský byl jmenován ještě presidentem Václavem Klausem. Chápu, že nemáte Zemana ani Klause rád, ano udělali oba chybu.

Okamžitě se stal jeho největším kritikem, že ohýbá ústavu, kvůli amnestii. Zeman ho jen znovu jmenoval. Rychetský slíbil, že bude úřad vykonávat jen do r. 2017, inu koryto se těžko opouští.

A opět ho kritizoval kvůli ohýbání ústavy, aby pak udělal ještě větší faul, který vynesl tuto podivnou směsici stran do vlády.

P. Diviš 23.3.2023 12:06

Poprvé Klausem, podruhé Zemanem.

Každopádně, je jen jedním z patnácti a při vyložené chybě jsem ho nepřistihl.

Úprava volebního zákona to určitě nebyla.

O. Kaucký 23.3.2023 13:55

Ano, jako pro fanouška této skupiny podivínů, to žádný podraz nebyl. Jen bez té „úpravy”, by se z pětikoalice dostali do sněmovny Piráti a ODS. Tedy ultra-levicová strana a s přimhouřením obou očí pravicová strana.

J. Kalina 23.3.2023 9:05

SENÁT rozhoduje o tom, kdo se stana ústavním soudcem. A viděli jsme za Klause, že je senát schopný odmítat jednoho za druhým pokud mu není po chuti.

A vy tady o pestrosti!! A to do toho nemíchám EU, kovid, Ukrajinu. Tak jaká to pestrost??, JEDNOTA !!!!

P. Diviš 23.3.2023 9:07

Jednota se dnes jmenuje Coop! :-P

D. Polanský 23.3.2023 8:28

No, Vy máte na něj vysoké nároky, přitom on jenom poctivě alibisticky šlape.

P. Diviš 23.3.2023 9:08

Zatím neměl moc možností něco zásadně i zásadově rozhodovat, jen jednu věc a tam se rozhodl celkem správně.

K. A. 23.3.2023 8:02

To se dá od Pavla čekat. Naprosto konformní s vládnoucí ideologií.

P. Diviš 23.3.2023 9:09

"Kdyby seděl, stejně by nepustil" :-P

F. Navrátil 23.3.2023 7:53

Jsou případy, kdy požadavek genderové pestrosti neplatí. Po volbě papeže následuje tradiční historický rituál. Papež si vyhrne sutanu a sedne na židli s otvorem uprostřed. Pověřený kardinál sáhne zespodu papežovi mezi nohy, zatáhne a prohlásí: "Koule, pevně visící!" Pak je volba skutečně platná.

S. Sádovský 23.3.2023 9:21

A kandidáty na ústavní soudce by v rozkroku měl podle Vás, pane Navrátile, prohrabávat prezident, někdo v Senátu, nebo až předseda Ústavního soudu?

F. Navrátil 23.3.2023 10:44

Jde o historickou hříčku na genderové téma. Já například považuji genderismus za nesmysl a přidělování funkcí podle pohlaví, kterých je prý 72, za projev degenerace společnost. Ale můžete mít na věc opačný názor.

S. Sádovský 23.3.2023 10:54

:-) Ne, nebojte, jsem genderově (co do počtu pohlaví) rezervovaný.

T. Kučera 23.3.2023 7:40

Njn, Babiš nevyhrál, je to zlé. Akorát platí, že kdo platí, ten porouci.

D. Polanský 23.3.2023 8:33

Zlé není to, že Babiš nevyhrál, zlé je to, že se dostal do finále! Tam měl stát proti Pavlovi někdo jiný, schopnější, samostatně myslící. Babiš nechtěně Pavlovi pomohl stát se prezidentem, neboť již předem bylo jasné, že nemá nárok. Já také ve finále volil Pavla, ale ne proto, že jej považuji, za hodného tohoto úřadu, kdepak, ale protože Babiše jsem za prezidenta nechtěl. Prostě malá tragédie.

P. Diviš 23.3.2023 9:10

Voliči vybrali - z nabídky nic moc, ale to je taky věc voličů a celého politického spektra.

P. Vychodil 23.3.2023 9:52

PePa byl voličům vybrán !

P. Diviš 23.3.2023 10:25

Mohl jste se přihlásit sám a neměl by naději. :-P

V. Kučer 23.3.2023 19:27

Jediný kandidát na prezidenta který působil za totáče v disentu a komunisti ho zavřeli byl Jaroslav Bašta. Volit jsem ve druhém kole nešel jinak bych musel volit Babiše protože se vyzná v byznysu a není grýndýlista.

O. Kaucký 23.3.2023 11:03

Platí občané této republiky, dokonce i ti, co jsou některými duševními giganty nazýváni „dezoláty”. A nevšiml jsem si, že by měli možnost poroučet.