Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ÚSTAVA: Je zvíře totéž, co člověk?

diskuse (92)

Tato zdánlivě nesmyslná otázka se najednou stala v českém parlamentu otázkou praktickou, i když samozřejmě v politicky vábné formě tvrzením, že zvíře není jenom věc (to ovšem české zákony už dávno vyřešily). Jako vždy to vypadá na první pohled jako úžasně ušlechtilá myšlenka vložit do české ústavy povinnost státu dbát o ochranu zvířat. Tím se navíc veřejnosti „nenápadně“ podsouvá nepravdivé tvrzení, že u nás se o ochranu zvířat nedbá. Případně nedostatečně. A abychom se ukázali jako morální giganti, postavíme v ústavě zvíře na roveň člověku. Vzhledem k tomu že Ústava ČR zahrnuje „práva i povinnosti“, a to jak pro organizace, tak pro jednotlivce, hrozně rád bych věděl, jak ti, co tohle navrhují, chtějí zařídit, aby zvířata měla nějaké „povinnosti“ a dodržovala je.

Je pro současnou českou politiku symptomatické, že s takovým nápadem přicházejí politické strany, které v normálním politickém boji ztrácejí podporu voličů. A snaží se nějakým „úžasným nápadem“ získat ji zpět pro sebe. Takže v našem parlamentu podala tento návrh na de facto srovnání práv zvířat a lidí v Ústavě ČR skupina poslanců již prakticky politicky mrtvých anebo o budoucnost se strachujících stran, a sice piráti, hnutí STAN a TOP 09.

A jak se zdá není to jen, tak nějaký výstřel do vzduchu. Ale mají to už předem „odborně vyfutrováno“, například od ústavního právníka Jana Kudrny z katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Viz jeho článek „Zvíře není jenom věc. A patří i do české ústavy“, uveřejněný v MF Dnes 18. 6. 2024. No, když to říká takový odborník z tak zásadní instituce, tak to přece musí všichni pochopit. Že Ústava ČR není jen pro nějaké obyčejné lidi, ale také pro naše drahá a milá zvířata.
V preambuli tohoto ústavního zákona se říká, že: „my občané ČR v Čechách, na Moravě a ve Slezsku …. věrni všem dobrým tradicím dávné státnosti ČR a státnosti československé budeme budovat ČR jako vlast rovnoprávných svobodných občanů. Kteří jsou si vědomi svých povinností vůči druhým a zodpovědnosti vůči celku jako svobodný demokratický stát založený na úctě k lidským právům......

Tak nějak nevím, zda si pan doc. JUDr. Jan Kudrna Ph.D. představuje že do preambule ústavy ke slovům: „my občané“ přidáme „a všechna zvěř“ ČR v Čechách na Moravě a ve Slezsku.........jako vlast rovnoprávných, svobodných občanů „a zvířat“ ...odhodláni společně střežit a rozvíjet zděděné přírodní a kulturní, hmotné a duchovní bohatství, .......prostřednictvím svých svobodně zvolených zástupců přijímáme tuto Ústavu České republiky“.

Jinak si totiž nedokážu představit jak bychom do všech odstavců a článků ústavy ty zvířata dostali. No a také je zde základní otázka, kdo pak budou ti „svobodně zvolení ((a jak ?!?) zástupci zvířat ČR, vědět co si zrovna zvířata přejí. Protože právě přání, jaké má Bos taurus (tedy Tur domácí, česky také hovězí dobytek, se vůbec nemusí překrývat třeba s individuálními zájmy a potřebami Ováda hovězího (Tabanus bovinus) a už je úplně mimo potřeba přání žížaly obecné, (Lumbricus terrestris), lidově řečeno dešťovky či rousnice. Kdopak bude posuzovat, zda a kdy ovád – lidově řečeno „hovado“ smí anebo nesmí nalétat na krávy a bodat je, případně co se stane, když Bos taurus, rozšlápne žížalu obecnou. Jak říkával Václav Havel: „to jsou paradoxy pane Vaněk“.
No a aby ty paradoxy tady nebyly a abychom skutečně tu zvěř v naší ústavě dokonale ochránili, jak si přejí „pokrokoví“ lidé, je zde připravena celá eskadra, stovky a možná 1000 příznivců, a hlavně funkcionářů stran které se obávají že zlatý cecík dojné krávy zvané ČR by mohl vyschnout. A tak hledají, kde by se přicucli. Až ty volby úplně projedou a dopadnou jako ČSSD. Copak budou dělat mladí chlapci a děvčata od pirátů, ti, co dělají dneska náměstky všech možných ministrů, generální i jiné ředitele a různé poradce a podržtašky. Kampak se vrhnou všichni ty funkcionáři hnutí STAN, kteří, jak se ví třeba Brna, se umí ukrýt do různých penězovodů vedoucích od matičky vlasti. I naši lidovci, kteří se po konci Rakousko-Uherska přetvořili na sjednocenou Stranou lidovou a s výjimkou protektorátu byli ve všech vládách a všude si zajistili pěkná místečka, začínají mít obavy, protože konkurence je příliš mnoho.
Ovšem jedna věc je jasná. Pokud vedle lidí do ústavy přidám ještě i zvířata, otevírá se nám neuvěřitelné pole různých funkcí na všech ministerstvech, co máme, protože i v těžkém průmyslu se vyskytují nějaká zvířata, nemluví o zdravotnictví tělovýchovy a sportu zemědělství a dalších. Kde pole k dozorování, kontrolování a buzerování přímo široširé, jako ruská step anebo severoamerické pláně. Takže se bude kontrolovat, zda se zvířatům neubližuje, když se po 1000 vraždí jako třeba kuřata, copak ústavního udělat se zabíjením prasat a hovězího dobytka apod. aby to bylo bezbolestné humánní aspekt souladu s ústavou? No, co třeba neřídit celostátně veganství! Vždyť to provozují v Indii, a jak se jim vede. Až na to, že umírají asi o 30 let dříve než našinci, jedna čtvrtina jich je negramotná a víc, než miliarda nikdy neviděla splachovací záchod.

A co třeba myslivci, jak ti budou bezbolestně střílet lesní zvěř? A budou moci vůbec? Nebylo by lepší zvěř odchytávat a kastrovat a tímto způsobem omezovat stavy zvěře, které jsou prý příliš velké? Ostatně, on ten stromek je vlastně také „živý tvor…! A co takhle domácnosti? Ty venkovské, co chovají drůbež králíky, ovce a někdy dokonce i prasata, to by bylo míst pro nové úředníky. A co to pole působnosti, ale i ty městské chovatele psů a koček, co zcela určitě nedodržují všechny hygienické morálním a jiné předpisy v chování vůči svým čtyřnohým miláčkům? Co takto stanovit úředně doby vycházek koček a psů chovaných v bytech, a to včetně termínů kdy se tak smí konat a kdy se tak nesmí konat…. A vybudovat podle vzoru bývalých Uličních organizací KSČ Uliční výbory dozoru nad domácími miláčky?! To by si plno lidí užilo a byli by důležití!!!
Už chápete, proč se náhle objevil zájem dostat zvířata do ústavy? Co a proč se vylíhlo v článku dotyčného pana doktora, který napsal takový pokusný balónek, jak by to asi lidé přijali, to nevím. Co ale vím je, že ústava je pro lidi, a ne pro zvířata anebo třeba kameny.

Ti navrhovatelé změny ústavy buď musejí být naprosto šílení anebo jsou to – vědomě či nevědomě – zločinci, kteří jsou schopni pro svá teplá místa třeba i zničit svět.

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Výpadek celosvětového odbavovacího systému postihl i pražské letiště, zpožďují se kvůli němu lety....

Vilém Barák
19. 7. 2024

Na začátku července přijel maďarský premiér Viktor Orbán do Moskvy. Podle svého vyjádření chtěl...

ptt Veronika Pitthardová
19. 7. 2024

V úseku mezi Karlovým náměstím a ulicí Otakarova nejezdí tramvaje. „Příčinou události je poškozené...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Poslanec slovenské sněmovny z klubu nejmenší vládní Slovenské národní strany (SNS) Pavel Ľupták byl...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Petr Rada bude moci být na lavičce Dukly Praha v sobotním utkání úvodního kola prvoligové sezony...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz