UMĚLÁ INTELIGENCE: Neodolatelná nabídka
Chystám na Neviditelném psu malý pokus a jsem zvědav, jak dopadne. Tedy, já nechystám. Nabídl mi čtenář, budu mu tu říkat pan Eduard, protože jsem se ho nestačil požádat o dovolení zveřejnit jeho jméno, že mi bude posílat generované zpravodajské fotografie. Dejme tomu, že se v médiích objeví zpráva, že prase kozu potrkalo. Vyvolá to pozornost. K případu se budou vyjadřovat zoologové a etologové a ochránci zvířat a Liga kozomilů a Spolek přátel vepřů. No jo, ale nikdo událost nevyfotil. Přijde pan Eduard a pomocí umělé inteligence vytvoří dynamickou, dopodrobna věrnou fotografii zachycující vítězný zápas prasete s kozou.
Technicky to možné je. Pan Eduard mi poslal ukázky a jsou přesvědčivé. Je to den, dva, co v Americe zase spadlo letadlo, stalo se to tam politováníhodným zvykem. Na obrázku je jeho rozmlácená troska. No jo, ale není to fotka, je to generativní vyobrazení vytvořené umělou inteligencí.
V půlce devatenáctého století už existovala fotografie, ale expoziční doba se počítala na minuty a skutečná reportážní fotografie v pravém slova smyslu neexistovala. Noviny a časopisy zaměstnávaly kreslíře a ti zachytili výjev svou tužkou. Najděte si na internetu časopis Pražský ilustrovaný kurýr, ten byl takových kreseb plný ještě na začátku dvacátého století. A dodnes jsou v mnoha zemích kreslíři v soudní síni, kde se nesmí fotit. Reportážní kreslíři skoro zmizeli a to že zůstali kreslíři u soudu, to je něco podobného, jako že po vyhynutí dinosaurů máme ještěrky. Co když ale přijdou o chleba fotoreportéři? Ono se to děje už dnes, protože každý máme v kapse mobil s foťákem. Ale časem nebude nutné ani to minimum, tedy tahat z kapsy mobil.
Obraz vykouzlí umělá inteligence a když někdo přijde s fotkou pořízenou na místě, vyhodí ho. Ta umělá bude lepší, zajímavější.
Namítnete, že to bude jen náhražka, umělá strava. Bude se ale líbit, v přeneseném slova smyslu chutnat. Lidi snesou všechno. Přišli v těchto dnech Číňané a nabídli službu umělé inteligence DeepSeek. Když ji budete používat, někdo se o vás dozví všechno, od čísla bot po všechna další čísla, ani se neodvažuju je vyjmenovávat. Data se sbírají a ukládají v Číně. Všichni jsou nadšeni, že mohou pokládat dotaz „co se stalo na náměstí Tien mien‟ a DeepSeek odpoví něco ve smyslu „vlez mi na záda‟. Skvělý nástroj a hlavně, je zadarmo! Slyšte a sbíhejte se zblízka zdáli, je to zadarmo!
Tomu nelze odolat. Můžeme se těšit i na skvělé reportážní obrázky, taky zblízka zdáli. Že budou mít s realitou pramálo společného? Vypatlané hlavě to vadit nebude.
Psáno pro ČRo Plus