3.6.2023 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

UMĚLÁ INTELIGENCE: Co všechno nám našeptává rozum

Do jaké míry je možné to, co umělá inteligence dokáže, oproti tomu, co dělá člověk. Rozdíly jsou evidentně obrovské.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Urban 22.3.2023 19:01

Naučit umělou inteligenci trpět by asi bylo jednodušší, než ji naučit rozeznávat válečného zločince od dítěte. Jistě, můžeme tvrdit, že v případě UI je to jenom "jako" - ale jak se to pozná? Umělá inteligence založená na neuronových sítích je něco jiného, než simulace na von Neumannovských počítačích. Mozek taky není nic jiného, než neuronová síť. A inteligence, čest, utrpení, to všechno jsou projevy této sítě.

I. Polák 22.3.2023 15:31

Je úžasné si přečíst o si pan Hvížďala představuje pod pojmem umělá inteligence.

Tak trochu se mi vybavuje jedna poznámka prof. Koníčka: Zabývám se počítačovou grafikou, protože sám neumím kreslit. ...

M. Pivoda 22.3.2023 17:06

Už dávno za dob českého reálného socialismu, jeden pán, aby se zviditelnil, pravil: "Pro nedostatek inteligence vlastní, dal jsem se na studium inteligence umělé". Ha. Ha. Ha.

Teď vážněji, ale jen velmi stručně

Inteligenci lze poměřovat jen vzhledem k prostředí, kde inteligentní tvor působí. Důležitá je také kvalita senzorů toho inteligentního tvora.

Například: pes má tak citlivý čich, že dokáže rozpoznat rakovinový nádor s podobnou přesností jako mají nejmodernější lidské přístroje.

...

M. Pivoda 22.3.2023 17:25

Přece jen uvedu ještě jeden příklad:

Nějaké opice, snad gibon (nejsem ale zoolog), dokáží bezpečně přeskakovat z větve na větev rychlostí až 50 km/hod a ve výšce cca 20 metrů. To jim pán tvorstva, člověk (s nevyšším IQ), může jen závidět. !!!

J. Majzlík 22.3.2023 21:39

Nebo: Zabývám se využitím UI v praktickém životě, neboť jsme si blízké/cí.

B. Rudolf 22.3.2023 15:07

Nevím, jestli umělá inteligence nemá žádnou čest, žádnou vůli, žádnou odpovědnost, žádnou hrdost a neumí se stydět.

Ale myslím si, že z určitého důvodu to není podstatné. A ten důvod zní takto: Umělá inteligence se může chovat tak, jako kdyby měla čest, měla vůli, měla odpovědnost, měla hrdost a uměla se stydět.

J. Majzlík 22.3.2023 14:28

Jestliže člověk, vybavený znalostmi, nabytými při pozorování přírodních zákonitostí narazí na jemu neznámé souvislosti mezi několika zdánlivě nesouvisejícími úkazy nebo poznatky, může nad tímto faktem dále přemýšlet, může si jej matematicky nebo experimentálně potvrdit, může jeho hlubší analýzou dospět k potvrzení nebo zpochybnění svých předešlých úvah. Člověk se při prosazování svých názorů a poznatků může dostat do pře se svým okolím i sám se sebou.

Pokud se do programu vloží požadavky na zpracování rešerše, zprávy, analýzy, zkoumání určitého okruhu odborného problému, můžeme připustit, že se zde náhodně, spíš omylem rovněž vytvoří spojovací můstek mezi několika relevantními poznatky, které dosud nebyly nikde do souvislostí uvedeny. Je však velmi pravděpodobné, že UI, nedisponujíc vlastní inteligencí, význam náhodného objevu neocení a zamotá si jej pouze do svého blábolivého monologu. Neboť systém UI pracuje alibisticky, s povšechnými, ověřenými, většinovými, nekonfliktními obraty a vrací nám pouze to, co jsme do něj vložili.

V pravém slova smyslu se tedy jedná o moderní komunikační systém.

P. Vychodil 22.3.2023 13:36

Existuje popis a konsensus, co to vlastně je AI ? ve všech možných odpovědích zaznívá, kromě jiného,: "stroj schopný se učit".

Z tohoto pohledu, podíváme-li se na poslední AI, chatGPT, ten se naučil to, co mu předložili vývojáři do 9/2021...za tuto časovou hranici neví nic. Je to definice "učení"?

V jistém smyslu asi je, nicméně není spontánní, stroj sám nehledá nové informace. co do něj nacpeš, to přežvýká a vy...

"Tvůrci" této AI jen prostě nakrmili tuto mašinu nějakými daty, tudíž odpovědi této mašiny budou v intencích jeho tvůrců.

To dává neuvěřitelnou možnost manipulace s davy, s odkazem, že to řekla přece nestranná AI !

což mi připomíná moje rodiče a prarodiče, "to přece dávali v televizi, tak to musí být pravda"

PS mimochodem, toto téma mě velmi zajímá, nejsem odpůrcem pokroku, jen jsem kritický k pokroku, který může negativně ovlivnit budoucnost. A protože lidstvo umí být velice destruktivní, jsem skeptický...

PPS všem pisálkům na téma AI,rovněž tak všem oponentům, doporučuji, aby si prožili sami svoji zkušenost se současnou AI. A chtějí-li být alespoň trochu seriozní, nechť si zaplatí VIP přístup.

P. Kubáč 22.3.2023 12:40

Moji techno-optimističtí známí už v době kdy DeepBlue porazilo Kasparova, že lidstvo skončilo.

Tak jsem jim řekl, že začnu mít obavy až umělá inteligence - přijede šachový na turnaj hromadnou dopravou a vyjde po schodech až k šachovnici.

To že nějaká mega-tunová výpočetní farma, která spotřebuje megawatty elektrického proudu - se tak-tak vyrovná slohovému výkonu středoškoláka s jeho kilovým 25wattovým mozkem, který mimo to zvládá desítky dalších věcí - to ještě není důvod k panice.

Horor bude až současné "kripl-umělé inteligence" zaplaví internet svojí produkcí a vytlačí z něj informace vyrobené lidmi.

A mimochodem "neškodění lidem protože nemám pudy" je pěkná blbost - má parní válec pudy ?

M. Pivoda 22.3.2023 13:11

K zabití člověka není třeba vysoké inteligence. Viz vojenské aplikace strojového učení, tj. dnes dominantního vývojového směru AI.

M. Pivoda 22.3.2023 7:29

Jakmile do technologické záležitosti, jakou je AI, začnou žvanit filozofové, je nejvyšší čas ukončit čtení.

Cituji: "... to, co nedávno na této stanici nazval filosof Daniel Kroupa jiskřičkou nadějí ..."

R. Langer 22.3.2023 7:28

Nemám naprosto žádnou obavu z umělé inteligence, ale mám přímo hrůzu z umělé blbosti. A ta se nám bohužel začíná projevovat v obrovské míře. :-(

I. Schlägel 22.3.2023 9:48

Mám obavu spíše z přirozené blbosti. Je jaksi přirozeně rozšířenějśí.

P. Vychodil 22.3.2023 13:50

a děláš chybu, synku..blbost, a především propaganda, se totiž začne skrývat za "neutrální, všeznalou" AI...

to to je nebezpečí..

nemaje nic lepšího na práci v sychravých dnech, testuji AI...to bys nevěřil, co propagandistických blábolů dokáže vyrobit...

můžeš vyzkoušet téma euromajdanu, karibské krize, prostě jakékoliv kontroverzní politické události, a dostaneš jako odpověď propagandistický žvást.

Teď jsem otestoval AI na téma pád WTC7, abych se dozvěděl, že tento mrakodrap spadnul proto, že odlétjící třísky z WTC 1,2 jej podpálily a tato budova se následkem tohoto zřítila...

tož měj obavu z AI, propaganda ji využije !

Z. Lapil 22.3.2023 7:24

Obávám se, že tenhle text je blbost na blbost. Především- už před rokem 1997 bylo napsáno spousta knížek a povídek o vzbouřené umělé inteligenci, a mnohé z nich jsou zatraceně dobrá literatura.

A druhá podstatná věc: je pud opravdu tak speciálně živočišná záležitost? I ten pitomý šutr padá shora dolů bez zásahu člověka a samoridici auto se "pudově", tedy že své stvořené podstaty, vyhýbá překážkám. Ma-li stroj, i ta automaticka pračka, samostatně plnit svůj úkol, musí k němu být nějak puzena.

Existuje letecká havárie způsobena tím, že letadlo odmítlo na přistávací dráze uposlechnout pilotů příkaz k brzdění, protože zcela svévolně usoudila, že letadlo je ještě ve vzduchu (přistání bylo příliš měkké, takže ho nepostrehla).

B. Liborek 22.3.2023 3:29

"Umělá inteligence nemá žádnou čest, žádnou vůli, žádnou odpovědnost. Ani nemá žádnou hrdost, neumí se stydět.".To vše je obraz současné vlády a nemyslím si, že jsou AI;-D;-D;-D

H. Kotaz 22.3.2023 5:10

R^

R. Langer 22.3.2023 7:26

Dobře ty! R^ [>-] ;-D