16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

UDÁLOSTI: Saša Uhlová a Mikuláš Kroupa účtují s národem

Výročí Charty 77 probíhá, jak se dalo očekávat, jako dunivá slavnostní kanonáda, která chtě nechtě odvádí pozornost od toho, co se dnes děje s bortící se českou demokracií. Není vůbec žádná náhoda, že se na ní tak mohutně podílí Babišova média, zejména Lidové noviny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Peřina 11.1.2017 17:47

Už minimálně po sté

píši,že Charta 77 byla řízena STB a komunisty.Jak jinak si vysvětlit,že jejími signatáři byli Fr.Kryegl,Zd.Jičinský,Vl.Mlynář,P Kohout a spol?Když jsem přišel za svým dědou,aby podepsal Chartu 77,tak mně vynadal,že když to podepíši,tak mně nikdy nechce vidět,protože jejími signatáři byli většinou lidé,kteří byli pro popravu gen.H.Píky,političku M.Horákovou a dalších.Také se zasloužili o uvěznění desetitisíců poctivých lidí,kteří nesouhlasili s nastoleným režimem,mezi které právě patřil i můj děda,který si odseděl necelých 7 let v uranových dolech a k tomu předtím ještě 3 roky ve Stalinových gulagech.Svým podpisem se chtěli tito lidé očistit,ale to přeci nejde,když měli na svých rukou krev.Proto jsem mu dal za pravdu a na tom si trvám i dnes.Jsem si vědom,že mezi chartisty byli i slušní lidé,jako pan Doležal a další,ale těch bylo opravdu jen málo.Nechci zamlčovat snahu těch slušných,ale ti ostatní se chtěli jen vykoupit,nebo být zase nějak středem pozornosti,aniž si uvědomili,že je řídí jejich oponenti z STB a KSČ.

M. Prokop 11.1.2017 22:08

Re: Už minimálně po sté

Pište klidně po stoprvé, ale ono tehdy nic jiného nebylo a zaplať pánbůh alespoň za tu Chartu.

Pokud byste tehdy založil něco, do čeho by zaručeně neinfiltrovala STB a komouši, rád bych vás podpořil.

Chápu vaše námitky, jsou oprávněné, ale svět není tak jednoduchý.

J. Kanioková 11.1.2017 23:14

Re:

"ale těch bylo opravdu jen málo."

Nakonec jich bylo přes 1800, takže málo bylo jistě těch "špatných"

V. Vaclavik 11.1.2017 16:24

Zehrat na narod je pomylene

zejmena proto, ze vetsina clenu kazdeho naroda je jen schopna 'nechat se casy vezt', tedy nejsou a nikdy nebudou politicky aktivni, ale prijmou, treba s brblanim v soukromi, volky nevolky prakticky kazdy rezim, nauci se pod nim nejak zit a na ty, kteri by chteli rozhoupat lod aby nabrala jiny kurs, se divaji minimalne s podezrenim, nechteji s tim nic mit. Takova je realita prakticky v kazdem narode, nejen u nas.

Nastesti, nebo prave proto, zmeny prichazeji vzdycky primarne od uzsi, mensinove obcanske skupiny, ktera casto miva jedineho, ci hlavniho intelektualniho tahouna. Stezovat si na verejnost jako takovou tak jen prozrazuje na stezovatele nepochopeni, jak veci v zivote narodu funguji.

P. Vaňura 11.1.2017 16:05

Ono se to dá shrnout úplně jinak a toto by asi mnozí

nerozdýchali. Základné otázka totiž zněla "měli jsme na to, abychom roku 1968 vyhnali sovětská vojska, nebo neměli???" Pokud zní odpověď neměli, pak už je sporné, co jsme tedy měli vlastně dělat. Fakt je ten, že reformisté alespoň udělali vše proto, aby politická cena, kterou sovětské vedení za tu okupaci zaplatilo, byla co největší.

Dá se také říci, že jediné, co mělo reálný smysl byl ozbrojený odpor skupiny bratrů Mašínů, špionáž pro západ a možná nějaká ta sabotáž!

P. Vaňura 11.1.2017 15:59

Ono se to dá shrnout úplně jinak

F. Žůrek 11.1.2017 15:31

Je obtížné hodnotit minulý režim, ale

byl to bezesporu falešný režim či společenský systém. Dokazovat to nebudu.

Soudruzi zde vládli. Proč? Protože oni byli ti nejlepší. Kdo nebyl v té době komunistou, tak to byl pomýlený člověk, který de facto neznamenal nic.

A ještě: komunisté bojovali - to byl základ, ale přitom bezostyšně unfair. Kde byly nějaké dobré mezilidské vztahy, např. nebyla závist, tak to jim také překáželo. Komunisté ničili všechny dobré mezilidské vztahy, naši společnost, učili občany pokrytectví a sobectví, ale k tomu se nikdo nechce přiznat, což je problém, neboť i ti druzí mají také své chyby.

Takže všechno je pouze takový KOLOTOČ.

J. Urban 11.1.2017 15:26

Pane Bože, stojí Uhlovic neomarxisticko-

trockistická famílie za takovýhle článek?? a za nějaký článek vůbec??

J. Fridrich 11.1.2017 14:52

Trefená husa - a níže se husy ozvaly a

Trefená husa - a níže se některé husy ozvaly a kejhají a kejhají... Minulost a reálnou historii prostě nezmění...

Vaše malost, zapšklost a závist k těm, co se opravdu té zrůdné komunistické moci postavili - jmenovitě, tedy ne anonymně je ZŘEJMÁ..

Vy patříte k Vénovi Klausovi, který si váží hlavně SEBE a té většiny, která byla potichoučku a bojovala tím prazvláštním způsobem - že prostě NEBOJOVALA...

J. Kanioková 11.1.2017 15:24

A jak jste vy bojoval, že si troufáte soudit ?

J. Kanioková 11.1.2017 15:29

p. Doležal chartu podepsal

J. Kraus 11.1.2017 14:16

Pamatuju si ta 70. léta nějak jinak.

Lidi se dělili na ty, před nimiž se dá mluvit nebo před nimiž se nedá mluvit. Stačilo malé oťukání a bylo jasno. Těch druhých bylo nepatrně a i tak většinou jen udržovali dekorum. Byli to všichni oportunisté, opravdoví idealističtí komunisté zmizeli po roce 1968. Buď tu faleš prokoukli sami nebo je vyházeli. V technických kancelářích a na stavbách se ani nemuselo oťukávat, nějaký uvědomělý by tam ani nevydržel. Stalo se, že jeden technik podepsal Chartu a jak se to rozneslo, většina mladých že podepíše taky („všechny nás vyhodit nemůžou“). Jenže nepodepsal nikdo, se strany chartistických elit nebyl zájem. Kdo byl vybrán jako kádrová reserva, hned kolegům hlásil, že jim to tam (komunistům) bude rozvracet zevnitř. A v roce 1989 už to bylo pěkně rozvrácené ideově, nikoli ale profesně. Odborná, technická úroveň stoupala, lidi práce bavila. Práce jako taková, nikoli degradovaná pouze na zdroj peněz. V jednom velkém podniku, kde se projektoval třeba Temelín, bez problému zaměstnali syna západního letce, kterého právě vyhodili z vysoké a který pravidelně chodil na Olšany na Poppy day, britskou vojenskou akci, občas i na jiné akce pořádané britskou ambasádou pro západní letce a jejich rodinné příslušníky, o návštěvách v British Council v Mozarteu nemluvě. Pravda, nevyprávěl o tom každému, ale jak pak z kádrových materiálů zjistil, věděli o něm.

Podepisování, První máje. Nepamatuju si, že bych kdy něco podepsal, ani někdo z mých kolegů. Nejspíš se nám, technikům, to neodvážili předložit, aby se neblamovali a neztratili tvář. Skoro každý poslouchal nějakou tu štvavou stanici a měl jasno. Na První máje jsem se ale hlásil rád, hrála tam dechovka. Otec vzpomínával na První máje za první republiky, jak v jejich městě každá politická strana měla vlastní průvod s vlastní hudbou a jak kluci nestačili přebíhat, aby jim nějaký břeskný pochod neunikl.

J. Kraus 11.1.2017 14:19

dokončení

Ještě ohledně slavného vinohradskédo disidenta. Kdyby někdo našel některého z rodičů spolužáků dětí tohoto hrdiny, dozvěděl by se, jak to dopadlo, když soucitné vinohradské maminky chtěly pomoci dětem psance, aby v zimě nechodily v hadříkách a bez ponožek. Kolegyně na to s rozčilením vzpomínala ještě po letech.

Marné psaní. Kde není intuice, tam rozum zavádí na špatné cesty. Kdo četl Vaváka, Dlaska, Dědinu, Jílka, Stehlíčka a kolik jich bylo, vidí před sebou plastický obraz jejich doby. Dozvuky nevolnictví, život za roboty a po ní. Jejich potomci, kteří mnohdy jejich rukopisy redigovali, hledí na ně s úctou a dojetím, též čtenář. Pohled na dnešní mladistvé samosoudce svého národa vyvolává odpor k osobám zkaženým, přivolávajícím si odplatu těch, které soudí a kteří, zaštítěni vyšší mocí, je pozorují.

J. Schwarz 11.1.2017 20:40

Re: Pamatuju si ta 70. léta nějak jinak.

Ono asi dost záleželo na osobních vztazích. Když si někdo na člověka zasedl, mohl využít politických žvástů a třeba dosáhnout aby jednoho vyhodili ze školy nebo z práce, ale automatické to nebylo. Kupříkladu v mém případě mne vždy před prvím májem navštívil příslušník VB / většinou mezi jedenáctou a půlnocí / aby mne důrazně upozornil abych zůstal doma a nenarušoval tak jásot Lidu. Jako omluva ve škole to stačilo abych do průvodu nemusel, ze školy mne nevyhodili. Na vojně jsem jako nespolehlivý nebyl cvičen na důstojníka a protože jsem v době, kdy předpokládaní budoucí důstojníci absolvovali Marx-Leninismus neměl co dělat byl jsem nakomandován, abych vedl politické školení mužstva. Taky si vzpomínám na jásot mužstva po Pinochetově převratu, že bolševik konečně někde dostal přes hubu.

J. Kanioková 11.1.2017 23:11

No, kvůli mě chodili lámat mého ředitele,

ale ten se po jejich odchodu jenom smál. Jelikož jsem pracovala ve firmě v nejnižší pozici, tak to měl vůči nim snadné..

R. Morava 11.1.2017 12:13

Komunismus a komunistka Saša Uhlová?

Realita normalizace byla taková, že většina lidí žila v "bublině" že komunismus má svoje výhody proti Západu, jen se máme ekonomicky hůř. Proč by pak nepodepsali něco proti i dnes podivnému Uhlovi z Charty 77? Možná tak 40% lidí o komunismu víc či míň pochybovalo, a poslouchalo Hlas Ameriky, ale takových 70% lidí nemlčeli, oni prostě kapitalismus ani Chartu nechtěli. Dnes kdosi začal psát o bublinách. Myslím, že je to dobrý popis právě tehdejší situace. Hlas Ameriky mluvil pohledem tehdejší USA a možná navíc té pravicovější nebo silně protikomunistické. Je jasné že s tímto programem nemohli oslovit lidi v druhé bublině, kteří sice komunistům přestávali věřit ale na tehdejší socialismus "extrémním" názorům Hlasu taky nevěřili. Možná jen 10..20% lidí by Chartu 77 podepsali, kdyby za to nebyl postih.

Souhlasím, že větší problém byla spolupráce s STB, pokud někdo udával souseda či kamaráda. I v registrech STB byli ale lidi, kteří třeba jen jezdili služebně do zahraničí a pokud psali o Francouzích, tak to udávání nebylo.

Paní Saša Uhlová je naprosto mimo, uzavřena ve svých podivných neomarxistických názorech v době kdy je informační svoboda. Její dědeček Šabata by dál podporoval komunismus, kdyby ho z pozice komunistického primátora nevyhodili. Když občas čtu názory Uhlové i Uhla třeba na migranty, nebo socialismus, bylo by logické aby byli zavřeni i dnes. Jen je to nehumánní, tak je nechme na svobodě.

J. Vlček 11.1.2017 12:05

Kdyby se národ,...

...se kterým dnes tyto dvě disidentské dětičky účtují, nezachoval v roce 1989 tak jak se zachoval, co by dnes tito mudrlanti dělali? Svoje moudré kecy by si mohli psát leda do šuplíku. Udělali by lépe, kdyby místo svého účtování s národem svoji kritiku zaměřili na chování a číny třeba takové paní Šabatové.

Ś. Svobodová 11.1.2017 12:16

Re: Kdyby se národ,...

Šabatová byla snad jediná, která byla ochotná předávat rodinám zatčených disidentů peníze ze zahraničí a doručovat balíčky do věznice. To svědčí o její statečnosti.

R. Morava 11.1.2017 12:28

Re: Kdyby se národ,...

Tak to snad u dcery disidenta (bývalého funkcionře KSČ) a navíc ještě manželky (či družky) druhého disidenta není až tak neobvyklé. Namočená už byla, tak čím byla statečnější než ostatní Chartisté? Přesto souhlasím s tím, že stateční Chartisté byli.

Ale aniž bych tím chtěl někoho urážet, nebo připodobňovat, stateční jsou i sebevražední atentátníci ISIL, jen jsou na špatné straně barikády...

R. Morava 11.1.2017 12:18

Re: Kdyby se národ,...

Ta se svými názory matku udávat nebude. Ani sama Saša Uhlová není neškodná. Propagace hnutí omezující práva a svobody, vlastizrada, to se k ní za propagaci Islamizace a komunismu hodí nejlíp.

J. Kanioková 11.1.2017 14:50

Saša Uhlová je ujetá až běda, v podstatě i její brácha

s tím rodokmenem není divu.

Nedávno provokovala u soudu, kde se jednalo o nepřijetí zdrav. školou těch dvou muslimek.. No a teď proběhl rozhovor Veselovského s Kateřinou Janouchovou, která docela dost naplno hodnotila, jaký průšvih jsou prchlíci ve Švédsku. A "milá" Saša okamžitě kontaktovala a bonzovala do Švédska Hynka Pallase, tamního novináře a syna chartisty, a ten okamžitě o tom napsal šílený článek do Dagens Nyheter, kde ji obrovsky pomluvil.

Saša U. a hlavně on "maximálně spolupracovali", na reportáži "Občané Oanpassbara - příběh pronásledování českých Romů" (v Česku). Oba neskuteční sluníčkáři, vítači, vyznavači multikulti, atd. Děti chartistů..

J. Kanioková 11.1.2017 15:22

Re: Saša Uhlová je ujetá až běda

Od včerejška sleduji švédská média, jimiž se šíří dehonestace K. Janouchové. Teď jsem na jejím FB našla její reakci. Myslím, že se tam do ní strefuje kdekdo, tak se ona brání. Dřív jsem ji neznala, a asi bych s ní moc nesympatizovala, protože jsem teď zjistila, že je velkým stoupencem gender blbostí, že je dost feministka. Ale teď, v jejím odporu vůči švédské migrační politice, tak jsem silně na její straně a držím jí všechny palce..

https://www.facebook.com/katerina.janouch.7/posts/10206221313290667

J. Kanioková 11.1.2017 15:27

Zkráceně

http://jdem.cz/cv5c38

R. Morava 11.1.2017 18:05

Re: Saša Uhlová je ujetá až běda

To je ovšem horší než jsem si myslel. Ta K. Janouchová jak jsem se dočetl je totiž ve Švédsku téměř celebrita. A protože všichni víme, jak je to dnes ve Švédsku se svobodou slova, je možné, že jí zničili kariéru. V tom případě jsem měl ale na udavačství Saši Uhlové čuch. Takže to, co jsem myslel s nadsázkou, že je lepší když Uhel, Uhlová, Šabatová sedí v kriminále, je nakonec pravda :)

J. Schwarz 11.1.2017 20:59

Re: Saša Uhlová je ujetá až běda

Ta Uhlová je stejná práskačka jako dřív spolupracovníci STB - jen si myslí, že když udává "na té správné straně" tak není obyčejná svině, ale "bojovnice za světlé zítřky lidstva". To si ale komunisti a STBáčtí udavači mysleli taky.

J. Kanioková 11.1.2017 22:56

Přesně !

R. Morava 11.1.2017 16:38

Re: Saša Uhlová je ujetá až běda, v podstatě i její brácha

Tak to ukazuje proč Uhlová nevidí takový problém ve spolupráci s STB. Svým způsobem, anebo naprosto je sama udavačka. Vzhledem k tomu, že se řeší různé lidskoprávní kauzy z ČR u Evropského soudu, je jasné že ti naši neomarxisté a multikulturalisté udavači jsou.

P. Vaňura 11.1.2017 11:44

Jinak obecně, nikomu se nepodařilo najít způsob, jak

se postavit režimu s přijatelným rizikem. Podepsat Chartu totiž znamenalo stát se revolucionářem z povolání!

J. Sova 11.1.2017 14:04

Re: Jinak obecně, nikomu se nepodařilo najít způsob, jak

Dalo se nechodit k volbám, nebýt v ROH a v podobných organizacích. Nevím, jestli to bylo přijatelné riziko.

P. Vaňura 11.1.2017 15:39

Soudruhu, Vy dokonce ani nechodíte k volbám, jak

potom můžete po nás chtít, abychom Vašeho syna přijali na střední školu?!

Je toto přijatelné riziko?

Jinak o těch odborech, já jsem mimo vydržel necelé tři roky, než mě začali moc vyhrožovat. Jenomže jsem nebyl sám. Když počátkem roku 1970 odvolali úředně závodní vábor ROH a najmenovali nový, VYSTOUPILA z ROH snad třetina podniku. Pak je během několika let dostali postupně zpátky, ale nastal druhý extrém, oni se těch lidí začali do jisté míry bát! Neměli dost komunistů, aby obsadili vedoucí funkce a tak se obávali, co jim členové odhlasují. Někdy kolem r. 1983 jsem byl svědkem toho, jak se jeden soudruh rozčiloval, že "pravici se málem podařilo rozbít celozávodní konferenci ROH..."