Sobota 7. prosince 2024, svátek má Ambrož, Benjamin
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

UDÁLOSTI: Ohlédnutí

Po vánocích rezignoval na místo šéfredaktora Mladé fronty Dnes Pavel Šafr. Odchází po pěti letech, před tím od léta 1997 řídil Lidové noviny. Není mou věcí hodnotit jeho rozhodnutí ani to, co ho k němu vedlo a jak ho management firmy přijal. Jasné je jedno: každá věc, a zejména ta dobrá, má mít nejen svůj začátek, ale taky svůj konec. Jen přátelství se SSSR bylo na věčné časy. Jediné, co si dovolím, je jakési malé ohlédnutí. Osm a půl let Šafrova působení ve dvou předních českých listech není zase až tak krátká doba, aby nebylo možné je zpětně hodnotit.

Bezprostředně po listopadovém převratu se u nás zahnízdil – ve velmi ušlechtilém rouchu – dosti nestydatý politický lobbismus. Těžko se divit, právě v tom byla jakási kontinuita se starým režimem. První disidentská garnitura si ještě před listopadem 1989 pořídila Lidové noviny, po převratu se proměnily na deník. Jakmile skončila doba polistopadového nadšení, šlo to s nimi od desíti k pěti. Klaus a Macek pak kontrovali Telegrafem. Nikdy se pořádně neuchytil.

Pavel Šafr začal svou dráhu v Kudláčkově Českém deníku. Po konfliktu redakce s vydavatelem (konflikty redakce s vydavatelem se v těchto novinách periodicky opakovaly) přešel do zkomírajícího Denního Telegrafu a pokusil se ho zároveň zachránit a učinit samostatnějším. Denní Telegraf byl součástí ekonomicko-politického experimentu ODS: ovládala ho Hlavní kancelář strany prostřednictvím IPB. Šafrovi se podařilo za čtyři měsíce zvednout náklad a vymanit list z otrocké závislosti na stranické ideologii. Skončilo to pochopitelně vyhazovem, nicméně byl to pokus, který se dal těžko přehlédnout.

Zatímco Denní Telegraf vzal záhy za své, Lidové noviny se i v Klausově epoše vyprofilovaly jako noviny notoricky státotvorné a loajální. Tón udávala dvojice Bělohradský – Třeštík. Loajalita, notorická státotvornost a čtenářský zájem se nerýmují. Tehdejší švýcarští majitelé začali uvažovat o změně. Tak se stal Šafr šéfredaktorem jednoho z našich předních deníků. Jeho nástup znamenal důkladnou obměnu celé redakce. Přišli lidé z někdejšího Českého deníku, Telegrafu i lidé docela noví. Ti všichni měli dělat noviny nezávislé na praktické politice a zároveň noviny pro čtenáře. Tak se Šafr hned na počátku dostal do konfliktu s rozvětvenou hradní lobby, která si představovala, že Lidovky jsou nyní její přirozenou kořistí, že jako „zakladatel“ má na ně právo. Rozvinula se mohutná kampaň proti „bulvarizaci“ českého tisku (ale ve skutečnosti šlo o „bulvarizaci“ Lidových novin Šafrem a debulvarizací se rozuměl návrat do náruče Pravdy a lásky). Kampaň byla zpočátku iniciovaná a dirigovaná Respektem, pak se přidaly další politické zájmové skupiny. Je zábavné, že Šafrovi vytýkali to, co musí každý šéfredaktor dělat: starat se o to, aby jeho noviny někdo četl. Chyba je jen, když kromě toho už nedělá nic jiného.

Po dvou letech odešel Šafr do Mladé fronty Dnes. Největší český deník byl vůči lobbismu odolnější než Lidovky, a zároveň vzhledem ke své mohutnosti odolnější vůči jakémukoli řízení. Přesto prodělal během Šafrova šéfování změnu k lepšímu, která bude z většího časového odstupu nepochybně ještě patrnější, než teď.

Tento text nemá být nekrologem, jen ohlédnutím nad jednou periodou. Že z ní něco zůstává, je vidět např. na Lidových novinách. Člověk k nim může mít sto a jednu výhrad, ale těžko jim upřít nezávislost. Už jim zůstala.

Český tisk a česká média obecně čeká teď – v konfrontaci s nemravnými plány premiéra Paroubka - velmi těžká zkouška. Snad mají jakousi šanci na to, aby v ní obstály. Pokud se to povede, bude to zčásti i zásluha Pavla Šafra.

Lidé mé generace a mé ideové orientace neměli za minulého režimu na růžích ustláno. I v době jeho největší „liberalizace“ jsme byli pouze trpěni, převrat pro nás přišel příliš pozdě. Jsem rád, že jsem mohl v závěru svého veřejného působení trochu přispět k tomu, aby se u nás rozšířil prostor pro svobodu slova a omezil prostor pro jeho politickou manipulaci. Což je hlavní zásluha Pavla Šafra.

22. ledna 2006

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.

Aston Ondřej Neff
7. 12. 2024

Propagandisté ruské říše zla se nemusí namáhat.

Petr Bour
7. 12. 2024

Je zajímavé, jak se v médiích v poslední době diskutuje téma svobody.

Jan Ferenc
7. 12. 2024

Dolní komora francouzského parlamentu vyslovila nedůvěru vládě premiéra Michela Barniera.

Jan Šnábl
7. 12. 2024

Kdykoli jedu přes Kolín, bedlivě se rozhlížím, jestli alespoň jednoho z nich nepotkám. Zatím nic…

Aston Ondřej Neff
4. 12. 2024

Andrej Babiš rozpouští svěřenský fond, který od roku 2017 opatroval akcie jeho Agrofertu.

Aston Ondřej Neff
6. 12. 2024

Vládní koalice odvrátila útok opozice, namířený na předsedkyni sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou.

Aston Ondřej Neff
5. 12. 2024

Bojovníci za svobodu slova budou mít půl roku čem si třepit pysk.

Jan Bartoň
4. 12. 2024

ODS má největší podporu v generaci 45-54 let a některé zmiňují i ještě starší voliče.

Marian Kechlibar
4. 12. 2024

Normálnější jedinci jasno nemají a spekulace v IT světě neberou konce.

Jiří Vachtl
7. 12. 2024

Členové a příznivci Motoristů se před polednem sejdou v pražské Královce na prvním oficiálním...

Lidovky.cz, ČTK
7. 12. 2024

Vít Krejčí pomohl v basketbalové NBA čtyřmi body, sedmi doskoky a třemi asistencemi Atlantě k...

ČTK, Lidovky.cz
7. 12. 2024

Ministerstvo vnitra chce zavést nové ocenění Úřednický čin roku. Získat by ho měli úředníci, kteří...

ČTK, Lidovky.cz
7. 12. 2024

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol se v televizi omluvil veřejnosti za rozruch, který vyvolal, když...

bek Petr Bílek, ČTK
7. 12. 2024

Jaromír Jágr je zpátky, vítězná euforie nikoli. Guru hokejového Kladna vyléčil své tělo, ne však...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz