Neviditelný pes

TWITTER: Ptáček je volný

1.11.2022

Tohle aspoň tvrdil Elon Musk hned poté, kdy za svých 44 miliard dolarů koupil sociální síť Twitter. Twitter, tento štěbetálek, má ptáčka ve svém logu, ptáčka v rozletu s otevřeným zobáčkem. Síť s globálním dosahem koupil muž, který až legračně připomíná postavy z filmů o tajném agentu 007 Jamesi Bondovi. Ovládá finance, pronikl do kosmu, určuje co bude jezdit po silnicích a teď si tedy koupil sociální síť. Koupil si cosi, co určí, jak a co a kdy a proč si budeme myslet.

Když si poslední větu po sobě přečtu, hrozím se. Je to pravda? Opravdu mají sociální sítě takovou moc?

Je jich na světě několik těch rozhodujících. Přiznám, že používám právě Twitter. Připomenu princip – musíte mít účet a pak si vyhledáte a ke sledování sledujete lidi, kteří vás zajímají. Ti na Twitter píší, mají k disposici 280 znaků, dá se to obejít. Zpátky ale k tomu podstatnému. Jak to, že ptáček s 330 miliony aktivních uživatelů měsíčně je volný, protože si ho koupil Elon Musk?

Odpověď zní, že to nevíme. Ledva Musk na Twitteru napsal, že je ptáček volný, začaly pršet otázky: otevře se volný průchod nenávistnému štvaní, urážkám a vulgaritě? A konkrétně: obnoví nový majitel účet bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi? Jak známo, Trump dostal takzvaný ban neboli česky dostal zaracha ještě v době, kdy prezidentem byl. Muselo ho to hodně bolet, protože na Twitteru do značné míry svoje prezidentování realizoval. Co tím tedy Musk chtěl říct, ptám se taky, když napsal, že je ptáček volný?

Svoji éru volnosti zahájil Musk tím, že vyhodil špičkový management firmy. Dále oznámil, že Twitter zřídí radu pro moderování obsahu, rada že bude složena s lidí s rozmanitými názory a za třetí, že dokud se rada nedá dohromady, s obsahem se nebude nic dít a – pozor – nedojde k obnovení účtů. Tedy zřejmě ani účtu Donalda Trumpa.

Že by vše při starém? Kam vstoupí Musk, tam nic nezůstane při starém. Teď ale vstupuje na mimořádně horkou půdu, do oblasti pohyblivých písků. Internet přirovnávám k velkému městu, přičemž sociální sítě a diskuse pod články dovedou zafungovat jako ohavná stoka. S tou volností by si to tedy měl nový majitel rozmyslet. Opravdu nejsem ten, kdo by chtěl radit Elonu Muskovi co mám dělat. Poradím ale tomu, kdo by si chtěl na Twitteru zřídit účet. Sledujte lidi kteří vás svými názory podpoří a pak ty, kteří naštvou, ale chytře a donutí vás k přemýšlení. Pak zjistíte, že je Twitter volný dost, i bez Elona Muska.



zpět na článek