25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

TWITTER: Proč se ho levice tolik bojí?

V současné době probíhá kampaň levicových organizací a politiků, kteří požadují, aby Twitter, nyní vlastněný Elonem Muskem, pokračoval v cenzurování nenávistných projevů a dalších „nepřijatelných“ příspěvků.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Povolný 22.11.2022 11:30

Souhlas, pojem pravice a levice v původním významu těchto slov dnes už neezistuje. Ale i další pojmy ztrácejí svůj původní význam, jako liberalismus, liberální nebo i populismus, ze kterého se stala politická nadávka. Nebo i samotná cenzura. Je to takový orwellovský proces. Progresivismus je asi nejvýstižnější pojem pro tento politický směr (nebo směry), ale jeho charakter je levicový, některé metody jsou dokonce přímo komunistické.

O. Musil 22.11.2022 11:20

Policie případ prošetřuje, což ostatně musí, jestliže byl podán podnět - rasistické urážky. Stíhán ještě nikdo není, k tomu je ještě hodně daleko.

J. Anděl 22.11.2022 11:14

Vždyť jste nic nenapsal.

Jak se projevuje, že jim překáží?

Z. Lapil 22.11.2022 11:13

To je určitě pravda.

Pozitivní diskriminace je ovšem něco, z čeho já dostávám osypky. Víc se mi líbí čistě tržní úvaha, že nechť každý dělá, co umí nejlépe. Supermarkety a velkopodniky vůbec umějí masovou výrobu/prodej nanejvýš solidního zboží za solidní cenu a - což drobné podniky vysloveně neumějí - stále ještě použitelného zboží (gumové rohlíky JSOU jídlo) za nízkou cenu. Cokoliv speciálního, od čerstvě utržených biorajčátek po růžově nalakované auto s modrými puntíky a třeba individuální vzdělávání (klasická škola umí jen řekněme 90% děcek, ty příliš chytré a příliš nevzdělávatelné (včetně třeba neschopnosti sedět hodinu na pr... na zadku a po malé přestávce nanovo jí dělají problémy) si musíte zařídit a !!!zaplatit skrze více či méně individuální podniky.

A tady si právě myslím, že je radno nechávat oněm podnikům co největší svobodu od certifikátů a VELMI opatrně vážit každý předpis, včetně těch lidumilných. Jinak se to zvrhne buď do kartelů až monopolů, nebo potřebujete právě tu pozitivní diskriminaci, často s výsledkem na způsob Čapího hnízda; přičemž je jedno, jak dopadne soud, důležité je, že je to problém jak nepochybně desetitisíců "právníkohodin", tak pro několik miliónů lidí, kteří musí řešit, je-li TOTO ten důvod, proč volit či nevolit Babiše.

Viz třeba ty školy: státní/krajské dostávají peníze na vzdělání + příspěvky na obědy, mají zajištěné investice, provoz... Soukromá škola dostane jen na to vzdělání, takže - skutečný případ - v té samé jídelně za ten samý oběd platí "soukromí" žáci víc. Že si řekněme připlatí za lepší/dražší pomůcky, to mi přijde v pořádku, ale ty investice - to je diskriminace poctivá, nikoliv pozitivní.

Se mi to nějak natáhlo :-).

V. Mokrý 22.11.2022 11:04

Píšu to pořád. Ta hospodská demokracie jim překáží, je netolerantní.

J. Anděl 22.11.2022 10:56

A jak? Možná konečně napíšete, jak se projevuje to, že se dnešní do parlamentu zvolené strany bojí hospod.

O. Musil 22.11.2022 10:53

Nevím, klasická levice z osmdesátek a devadesátek je už asi v nenávratnu. A pro nové směry tak nějak chybí termíny, jenom nějaká více či méně hanlivá označení. Popravdě ale nevím, co přesně je na twitteru cenzurováno. Podle mě majitel jen reaguje na politické tlaky a případné žaloby. Viz např. Německo - až 5 mio. eur pokuty, pokud nebude závadný obsah smazaný do 24h. V EU musí FB odstranit nebo zamezit v přístupu k protiprávním příspěvkům nejen v dané zemi, ale i k těm „s rovnocenným obsahem (tj. natolik podobné, aby je dokázaly rozpoznat a vyfiltrovat automatické vyhledávací nástroje)“ v dalších zemích EU.

Závadný obsah je kromě klíčových slov většinou definován nějakým počtem bonzů, což je jistě vhodná platforma pro aktivisty, kteří jsou opravdu většinou levicoví nebo spíše všeobecně "progresivní".

V. Mokrý 22.11.2022 10:50

Jó, tak si tu žijem, jen na venkově trochu jinak.

V. Povolný 22.11.2022 10:43

Cenzurovány jsou názory, které nejsou v souladu s oficiálním mainstreamem. Těžko je označovat jen jako pravicové. Správnější je nemainstreamové. A manistream je levicový, tam je to jasné.

O. Musil 22.11.2022 10:18

Jaké pravicové názory jsou cenzurovány?

K. Novák 22.11.2022 10:18

Proč by zakazovali SPD ? Čemu bychom se potom smáli?;-D

V. Povolný 22.11.2022 10:13

Bojkotovat Twitter, pokud přestane cenzurovat? Zajímavá myšlenka, taková inovativní. Člověk by řekl, že bojkotovat by se měli ti, co cenzurují.

Jinak - obavy levice jsou pochopitelné. Twitter je rozšířená platforma s velkým politickým vlivem. Díky cenzuře levicová. Pokud se přestane cenzurovat, tak levice přijde o svoji "hlásnou troubu". A to se jí samozřejmě nelíbí. Ovšem nahlas to nikdo neřekne.

J. Anděl 22.11.2022 9:59

Já jsem si jí nakreslil a na špičce mám dva. Co s tím?

:-)

Ale vážně - každý je špičkou svého života.

J. Kalina 22.11.2022 9:39

Svoboda nespočívá v tom, že nějaký celosvětový Twiter či co dělá nebo nedělá cenzuru nebo u sebe nechce nějaké klienty. (i když i to zavání). Svoboda je v tom, že kdokoliv si může založit svoji platformu s jinými pravidly a přetáhnout tam uživatele a stát mu v tom nebude bránit.

Také si můžeme lebedit, že se jen cenzuruje a lže v TV, také by se mohla použít brutální síla a soudní procesy ala komouši. Aby si zase někdo moc nefandil, ony ty typy lidí co podporovali komunisty a dokonce prováděly procesy a vraždy jsou stále v populaci zastoupeny!

Až zakážou SPD a zavřou Babiše, budeme zhruba někde v roce 1946. A to výše zmíněné nemusím. Konec konců jak tak z médií sleduji, tak v USA s republikány a Trumpem je vhodně nakročeno a u nás veřejnoprávně podporováno. Ono i na té Ukrajině po Majdanu 2014 resp zima 2015 došlo k tomu, že ti co to tam vzali do rukou (navzdory slibu nových voleb prezidenta i parlamentu) to tam vzali tzv navždy a nikdy jinak. Jak se tady píše v jiném článku, nemusí vás zachránit ani to, že jste na správné straně. Nesmíte být ani náznakem možnou konkurencí pro vytvořenou (tvořící se) mocenskou pyramidou. Si ji nakreslete a zjistíte, že taková pyramida má velmi široký spodek, ale nahoře na špice je pouze jeden.

J. Anděl 22.11.2022 9:24

Príma. To nejsou svazáci, to jsou strany zvolené voliči ve volbách.

Jak se projevuje to, že se bojí hospod? Pořád to není z toho, co píšete, nijak zřejmé.

Do hospod či restaurací občas chodím, jsou plné, lidé si tam živě povídají a vyměňují názory, já sám zrovna nedávno, probrali jsme tam úplně všechno, od světové politiky přes náboženství a kulturu až po ženské, mohli jsme to probrat úplně stejně jako třeba před deseti nebo třiceti lety, tak by mě opravdu zajímalo, jak se to podle vás projevuje.

J. Anděl 22.11.2022 9:22

Určitě jich znám spoustu, akorát mi to tedy asi nedošlo, že jsem to zevšeobecnil. Uveďte příklad. Díky.

V. Mokrý 22.11.2022 9:16

5kolka a její předchůdci

O. Roldan 22.11.2022 9:10

Ne každá ideologie je nenávistně) jednosměrnq ́. Znáte málo odeologií.

J. Anděl 22.11.2022 9:02

Šetří to kvůli něčemu trochu jinému a třeba to taky odloží. Ano, řeší se to, co se oznámí. Souhlas nebyl "souhlas".

J. Anděl 22.11.2022 8:50

To jsou slova bez obsahu, stejně tak byste mohl napsat, že se bojí kofroňové.

Kdo jsou novodobí svazáci a jak se projevuje, že se bojí hospod?

A to si všimněte, že ponechávám bez komentáře národní památku a základ demokracie.

V. Mokrý 22.11.2022 8:47

Bojí se novodobí svazáci.

V. Mokrý 22.11.2022 8:46

nejenom vy

J. Pokoutný 22.11.2022 8:40

V 80. letech kradli jen Sověti až 80,000 různých patentů ročně, převážně díky levičákům, kteří "jim chtěli pomoci dohnat a předehnat imperialisty". Po nich to zopakovala mnohem chytřeji Čína, která má své jisté už u zdroje - na universitách a když nemá, pozve si toho člověka/firmu do Číny k "oboustranně výhodné spolupráci", ošlehne, co jde, naučí se know-how a začne vyrábět. A autor je tou dobou už doma a diví se, že mu za patenty nikdo neplatí a proč vlastně bylo ukončeno tak dobré partnerství. Ono totiž Číňané nejsou jako vynálezci nic moc, ale dovedou myšlenky propracovávat - a občas se dostanou i na novou kvalitu.

V. Kuhaj 22.11.2022 8:33

Včera jsem četl, že nějaký účastník demonstrace za vyváženost reportáží ČT je stíhán, že o redaktorovi Samkovi řekl: "Podívejte se, támhle jde ten parchant." Prý věc šetří kriminalisté. Docela by mě zajímalo, jestli kriminalisté šetří urážlivé výroky ministra spravedlnosti. Asi ne, on ho totiž nikdo konkrétní nežaloval. To Samko zřejmě ihned spěchal s udáním. A souhlas ministryně obrany s vraždou novinářky Duginové je taky v pořádku, prokurátor to odložil. Tak já nevím...:-/

J. Anděl 22.11.2022 8:31

Spíš liberál. Myslím v původním smyslu toho slova.

J. Anděl 22.11.2022 8:29

Začíná to jablkem v rajské zahradě, všechno ostatní už jsou důsledky.

Nuance jsou podstata právního systému. Asi bohužel, ale tak už to holt je. Nešikovně formulovaný zákon umožňuje kličkovat v mezerách, nebo naopak perzekuovat za peechoviny.

Slovo v nějaké podobě omezené je právním řádem i nyní a bylo vždy.

J. Anděl 22.11.2022 8:24

No, taky větší podniky mají silnější hlas. Různé agroferty asi mají, málo platné, větší vliv na legislativu, než malý místní pekař. Takže do sporů, přetlačovaných či lobbovacích aktivit s politiky se pustí spíš nějaký ten koncern či korporace, nežli pekař.

Řešit to lze vlastně jen regulací a pozitivní diskriminací malých podniků, bez regulace jsou malé podniky svým způsobem obětí fyzikálních zákonů.

J. Anděl 22.11.2022 8:15

Každá ideologie je nenávistně jednosměrná. Tak na tom nevidím nic překvapivého. Za socíku jste taky směl milovat socialismus a nenávidět kapitalismus.

Neexistoval však internet. Dnes existuje. Je těžké porovnávat dvě doby na něčem, co ve starší době neexistovalo. To je jako porovnávat pravidla silničního provozu s dobou, kdy ještě neexistovaly automobily, vliv elektrických norem a regulací s dobou před objevem využití elektřiny.

Co se týče internetu, nejsem si jistý, jestli lze na čínských sociálních sítích psát o vlastním systému (vládě atd.) totéž, co lze psát v ČR na Neviditelném psu. Jestli tam existuje nějaký legální ekvivalent Neviditelného psa. Nejsem si jistý proto, že neumím čínsky a nechodím na čínské sociální sítě.

Dalším důležitým faktorem je, že to, co se nazývá "novodobou cenzurou", není výhradně v gesci státu.

Z. Lapil 22.11.2022 8:11

Nemyslím, že by se "oni" báli hospod coby center svobody slova. Šikanování hospod je stejné jako šikanování všech malých podniků, počínaje řekněme prodejem jablek že sadu nebo sýra od těch pár oveček chovaných místo sekačky na trávu. Viz - kdy jste naposledy viděl malého místního pekaře? Na jedné straně jsou supermarkety, na druhé straně evidentní franšízy typu Mr.Baker, pravda, se solidním sortimentem oblozenych baget a koláčů a často i zákusků a prachmizernym kafem. Vše kromě toho kafe dodáváno "na klíč" odněkud zvenku. Což se člověk nemůže divit, protože ta jedna dvě ženské mají plné ruce práce u pultu a nemají čas rozkrajovat croissonty a strkat do nich plátek toho a plátek onoho a bobek toho a bobek tamtoho dresinku, nerkuli hlídat, jestli už vykynulo těsto na koláče.

Což je součást a mozna i podstata problemu: ono to šikanování není účelem, účelem je učinit vše dokonalým, takže coby obchodník i výrobce potřebujete certifikát snad i na mýdlo, kterým si myjete ruce. Což je drahá sranda ( všechno povinné je drahe) a pro malý provoz neúnosné.

A v základech toho stojí skutečnost, že parlamenty a vlády ustavující zákony vycházející z předpokladu, že lidé jako jednotlivci jsou nesvepravni.

J. Anděl 22.11.2022 8:09

No já nevím, proč by se jich kdokoliv bál, a z čeho jste to usoudil.