20.3.2023 | Svátek má Světlana


TROJICE: Hodný, zlý a…

28.2.2023

Do té filmové trojice by měl patřit ještě „ošklivý‟. Hodného a zlého obsazené mám, hodného a zlého z pohledu takzvaného hlasu lidu.

Jsou to dva generálové, jeden penzionovaný, druhý na vrcholné armádní funkci. Jak Petr Pavel, tak Karel Řehka se v poslední době vyjádřili k aktuální bezpečnostní situaci, v souvislosti s Ukrajinou a ruskými postoji. Zatímco Petr Pavel si vysloužil pochvalné mručení, proti Karlu Řehkovi se zvedlo rozčilené brumendo.

Petr Pavel se na konferenci v Mnichově nepřipojil k válečníkům, kteří by nejraději zbourali Kreml a Vladimíra Putina přivlekli v okovech před haagský tribunál, kdyby to tedy někdo bylo ochoten a schopen udělat za ně. Zaujal realistické stanovisko. Přejme a podporujme to nejlepší, ale vezměme v úvahu i to nejhorší a finální rozhodnutí musí zůstat na Ukrajincích, to je jeho postoj vyjádřený co nejstručněji. Od lenoškových bojovníků si hned vysloužil nálepku kapitulanta a mnichovana, převážně ale byl jeho postoj brán s uspokojením. Takže v mé kategorizaci je on ten „hodný‟.

Karel Řehka dostal etiketu zlého. Nesdělil veřejnosti nic většího či menšího než to, že válka s Aliancí by se nás od první minuty konfliktu týkala. Máme profesionální armádu. Připomínám, tedy necituji: povinnou službu jsme zrušili. Řehka konstatuje, že naše armáda bude začleněna podle aliančních obranných plánů. To ovšem neznamená, pokračuji já, že by se konflikt nijak netýkal nás, co v armádě nejsme. A jsme zase u Řehky: stát by musel přistoupit k nějaké formě mobilizování materiálu a lidí, říká doslova. Připomíná, že náš právní řád zná brannou povinnost. Ano, taky mě překvapilo, že něco takového existuje. Máme na to od roku 2004 zákon číslo 585 a ten předpokládá povinnost občana, na základě které musí jedinci plnit úkoly ozbrojených složek státu, a to včetně podrobení se odvodnímu řízení, vykonávat vojenskou činnou službu či plnit jiné povinnosti. Řehka ale pokračuje: musíme se připravovat na budoucí potenciální střet s Ruskem, protože bez ohledu na výsledek války na Ukrajině bude Rusko pro nás nadále hrozbou.

Tak ten je hodně zlý.
Nic podobného jsme od nikoho za posledních třicet neslyšeli. Nepěkně se to poslouchá. Spontánní reakce byla – překvapení i odmítnutí. A zde vidím nebezpečí ze strany českého populismu. Kromě hesel o „pomáhání lidem‟ nastoupí kohorty chcimírů. Nebudou to jen obskurní figury tlučhubů z náměstí. Naše politická scéna je plná herců schopných převzít i titulní role. A umím si představit, že éra sebevědomé politiky Fialy jednajícího ze Zelenskym v obleženém Kyjevě bude jednou brána jako Pražské jaro 2, vystřídané novou normalizací. Ano, vystřídané politikou normálního podvolení Rusku. Ten, kdo tomu bude stát v čele, bude ten Ošklivý.
Na Slovensku k tomu mají našlápnuto, takže to žádná sci-fi není.