19.4.2024 | Svátek má Rostislav


TECHNIKA: Něco se chystá

22.8.2009

Je to placaté … a víc nevíme

Oddělit nafouknuté bubliny od skutečných záměrů. To je asi to nejtěžší při přemýšlení o budoucnosti či chystaných produktech firmy Apple. Mlžení, vypouštění polopravdivých informací i jiné provokování uživatelů se vlastně stalo už součástí jejího marketingu. Platí to i o očekáváném zařízení jménem Apple Tablet.

Za měsíc, počátkem příštího roku, nikdy. Všechna tato tři "data" připadají v úvahu pro uvedení nového výrobku na trh. Má jít o jednoduchý počítač bez klávesnice, pouze s velkým dotykovým displejem. Svým způsobem to není zas tak velká novinka, tablet si lze představit jako "přerostlý" iPod Touch.

O parametrech se nic neví, můžeme tedy jen spekulovat. Na webu i v médiích se objevily také obrázky, ale ve všech případech jde o "umělecké ztvárnění", nikoliv fotografie skutečného prototypu. Desetipalcový displej by měl nabídnout pohodlné surfování, čtení či sledování videa. Připojení k Internetu bude bezdrátové. Neočekává se, že by tablet "uměl" zároveň telefonovat. I proto se bere spíš za nástupce iPodu než iPhonu.

S otazníky je také předpokládaná cena někde mezi 700 a 800 dolary. Minulé pondělí přinesl renomovaný ekonomický deník Financial Times další ze "zaručených" zpráv, a totiž že tablet od Applu by se měl objevit na trhu už v září. Mohl by se tak stát jedním z tahounů předvánočního trhu v segmentu spotřební elektroniky. Až dosud se braly za bernou mince spíše zprávy obvykle dobře informovaného blogu Apple Insider, podle kterého se uvedení na trh připravuje až na leden příštího roku.

Proč právě tablet budí takovou pozornost? Tak předně samozřejmě proto, že výrobcem je Apple. Ne že by tato firma za svou historii nikdy nepřišla s propadákem, ale v posledních letech se jí novými výrobky povedlo minimálně dvakrát způsobit revoluci. Tou první představoval iPod, který sice nebyl prvním hudebním přehrávačem MP3, ale zahájil éru masového legálního stahování hudby a proměnil hudební průmysl. S nadsázkou řečeno "zachránil hudbu", v internetovém obchodě iTunes se prodalo již přes šest miliard skladeb. Počátkem desetiletí by nikdo ničemu podobnému nevěřil.

Druhou revoluci znamenal samozřejmě iPhone. Můžeme proti němu mít tisíc výhrad a odmítat ho jako módní telefon s nepříliš přesvědčivými parametry, ale nelze popřít, že znamená nový koncept telefonu, kopírovaný dnes všemi výrobci. A "aplikační bazar" jménem App Store zase znamenal ohromný impuls pro vývojáře softwaru a her. Majitelé iPhonů už si z toho obchodu stáhli více než půldruhé miliardy aplikací.

Jakou revoluci by mohl přinést Apple Tablet? Po novém zařízení s největšími nadějemi "pošilhávají" zástupci odvětví, které současná recese výrazně poškozuje, a to z médií a knižního byznysu. Tak jako iTunes umožnily "rozřezat" hudební alba a prodávat hudbu po jednotlivých nahrávkách, mohl by podobný obchod pro noviny či knihy nabízet jednotlivé články či části knih. A hlavně by čtenáře přinutil za ně platit, což se asi na běžném webu nepovede, nebo to bude velmi obtížné.

Hlavním konkurentem tabletu tak budou elektronické čtečky, konkrétně v USA velmi populární Amazon Kindle. Rozměry se bude blížit tomu většímu Kindle DX, který Amazon uvedl letos. Nabídne však mnohem lepší parametry, zejména barevný displej a plné funkční surfování, včetně přehrávání videa. Nic z toho Kindle neumožňuje, anebo jen velmi omezeně. Na straně "mínusů" v téhle konkurenční válce ovšem bude vyšší cena (minimálně o 300 dolarů), z hlediska "čitelnosti" méně příjemný displej (ten na Kindlu s technologií E-Ink se blíží pocitově papíru) a také asi větší rozměry i hmotnost.

Tablet by však měl podle údajných plánů Applu také více rozhýbat trh s hudbou. Byly to opět Financial Times, které napsaly, že firma tajně spolupracuje se čtyři velkými hudebními společnostmi (EMI, Sony Music, Warner Music a Universal Music Group) na projektu s kódovým označením Cocktail. Poslouchání hudby by se na tabletu mělo stát více multimediálním zážitkem, s možností zároveň prohlížet fotografie, číst texty atd. Ne tedy hudba za pochodu do uší, ale spíš soustředěnější prožitek vsedě.

V tom by byla také revlučnost či novost chystaného produktu. Apple ho určitě nebude nabízet jako alternativu k notebookům či kapesním počítačům. Firma si dobře uvědomuje, že všechny předešlé pokusy o úspěšný tablet zklamaly, a to navzdory tomu, že koncept podpořil i Microsoft svým Tablet PC.

Ale většina lidí dřív nebo později zjistí, že hardwarová klávesnice dělá počítač počítačem a že její absence začne uživatele dřív nebo později iritovat. Tomu se musí Apple vyhnout, a proto bude svůj tablet nabízet jako "stroj na zábavu" nového typu. Jistě, i iPod nebo iPhon umožnovaly zhlédnout video nebo číst knížku, ale obojí nekomforftně. Tablet naproti tomu nabídne příjemnou konzumaci vlastně všech typů médií.

Největší neznámou zůstává, jak zareaguje trh. Průzkumy mezi potenciálními zákazníky ukazují, že i vzhledem k těžkým ekonomickým dobám bude rozhodovat cena. Ta uvažovaná či spekulovaná v okolí 800 dolarů se zdá být příliš vysoká. Ale kdyby se ji naopak podařilo stlačit k 500 dolarů (kde jsou dnes nejlevnější notebooky čili netbooky), pak by asi tablet znamenal instantní úspěch.

Ono však nepůjde ani tak o bitvu mezi konkrétními značkami (Apple Tablet vs. Kindle Amazon), jako spíš koncepcemi. Budeme chtít zařízení "vše v jednom" (jako je iPhone), anebo si síš budeme kupovat zařízení, která umějí jen jednu konkrétní věc, ale zato perfektně (typickým příkladem je právě Kindle)? To se nikdo neodvažuje ani odhadovat.

Výhledy komplikuje i fakt, že pokud Apple tablet uvede, tak bude mít pravděpodobně ještě na letošním předvánočním trhu přímou konkurenci. Vlastní tablet totiž chystá také známý technologický blog TechCrunch, lépe řečeno jeho zakladatel a šéf (a bloger) Michael Arrington. Ten o jednoduchém placatém zařízení umožňujícím surfování na webu sní už přesně rok, kdy o něm napsal poprvé na svém blogu. A jak říká, jelikož se jeho myšlenky žádný z velkých výrobců nechopil, rozhodl se ji realizovat sám.

Deníku New York Times řekl, že v posledních šesti měsících věnoval projektu dvě třetiny svého času. Založil k tomu účelu samostatnou firmu CrunchPad, na vývoji samotného zařízení pracuje patnáctičlenný tým v Singapuru. Na rozdíl od tabletu od Applu víme jistě, že tento projekt existuje a že se CrunchPad na trhu objeví. Ale o parametrech může zrovna tak jen spekulovat. Zařízení bude nepochybně jednodušší, možná i menší a každopádně dražší. Cena se odhaduje někde kolem 300 dolarů. A to zní velmi lákavě.

Čeká nás zajímavý podzim.

(Psáno pro E15)

Převzato z blogu Extra se svolením autora.