16.4.2021 | Svátek má Irena


TECHNIKA: Kdopak to mluví?

14.2.2009

Říkají "tedy", "vlastně" nebo "éééé". Někdy se zakoktají, ztratí niť nebo dokonce zapomenou, o čem mluvili. Když jsou rozčílení nebo zamilovaní, tak používají příliš mnoho citoslovců. O kom je řeč? Přece o lidech.

No a pak jsou tu ti, kteří mluví bez chyb. Mají stále stejnou barvu i tón hlasu a jejich věty mají správnou stavbu. Jsou zkrátka dokonalí. I když správně bychom měli napsat, že jsou dokonalé. Ano, řeč je o strojích, konkrétně generátorech lidské řeči.

Podle časopisu Businessweek si firma IBM patentovala software, který umí vkládat do strojové řeči přeřeknutí, náhlé odmlky či projevy emocí. Jinak řečeno, který umí zařídit, aby počítače a další digitální přístroje mluvily více lidsky.

Není to pouze patolízalství vůči novému americkému prezidentovi, jehož inaugurační řeč i prezidentský slib byly takových chyb plné. Ukauje se, že opravdu platí staré známé, že "chybovat je lidské". Ono je to někdy dokonce také užitečné. Lidská mysl totiž není na vnímání dokonale strojového hlasu tak úplně uzpůsobena.

Klasickým příkladem je letecké neštěstí v roce 2002, kdy se nad jižním Německem srazila dvě letadla. Zatímco palubní navigace radila jednomu z pilotů, aby se srážce vyhnul otočkou doleva, letecký dispečer na pilota křičel, že musí udělat manévr přesně opačný. Emoce byly v danou chvíli mnohem více uvěřitelné než chladný nezúčastněný hlas. jenže počítače na rozdíl od lidí nechybují. Katastrofu nikdo nepřežil.

Software lépe napodobující skutečnou lidskou řeč pochopitelně využijí firmy, které provozují automatizované zákaznické či informační linky. Ale využití najde i jinde. Na příklad v autonavigacích. To jsou asi přístroje, kde se většina z nás setkává s nevzrušenými pokyny nejčastěji.

Už se na to těším. Představuju si ženský hlas, který vám včas oznámí: "Za sto metrů odbočte doprava", pak se zachichotá a těsně před křižovatkou se opraví: "Vlastně doleva!", a když odbočíte, tak vám řekne: "No, upřímně řečeno jste taky mohli jet rovně, ale to už teď máte jedno. Leda byste se při nejbližší příležitosti otočili a jeli zpátky. Hi hi."

A ty nejdražší modely zvládnou i hysterický záchvat.

Převzato z blogu Extra se svolením autora.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.