25.4.2024 | Svátek má Marek


TECHNIKA: Čím platíme za informace?

3.5.2008

Glosy postaršího technokrata

Zvykli jsme si, že informace jsou nám přístupné kdykoli a kdekoli. Ostatně vynakládáme nemalé peníze na technologické hračky počínaje počítači, mobily, PDA, softwarem a připojením. Poté, co jsem si přečetl, že každý rok uložíme 3,1 milionkrát víc dat, než kolik jich je v dosud publikovaných knihách, budu opatrnější. V tom přívalu půjde spíše o data než o informace. Jaká je skutečná cena takového luxusu?

Výdaje na elektřinu spotřebovanou datovými centry stouply letos na 4,5 miliardy dolarů. To je roční spotřeba 5,8 milionů domácností. Platí nový “Moorův” zákon: spotřeba elektřiny spojená s informačními technologiemi se každý rok zdvojnásobuje. Z každého dolaru utraceného v datových centrech jde polovina na energii. Pokusy o úspory jsou eliminovány strategiemi vedoucími k další spotřebě. Možná alespoň zelení by měli omezit používání počítačů a vyhledávačů!

Pokusy “vylovit” a zneužít vaše data, hesla a elektronické útoky na vaše peněženky se profesionalizují. Prim hraje sociální inženýrství. S naivní “spoluprací” uživatelů při tvorbě hesel, otevírání čehokoli a sdělování citlivých údajů to jde podstatně rychleji. Technologie zaměřené na zneužívání logicky předbíhají technologie na obranu. Lupiči prodávají díry v software za 75 000 dolarů, pronajímají počítače na šíření spamů za 0,037 dolaru za týden. Kus software změní váš mobilní telefon na přístroj k přenosu vašich telefonních hovorů, esemesek a odposlouchávání pro kohokoli. Upravená data v GPS vás zavedou, kam budou chtít. Můžete se stát paranoiky a obrnit se důkladnou hradbou. Cena je vysoká. Nesmíte věřit nikomu a vaše hračka se stane prakticky nepoužitelnou. Minuty bude kloktat jen algoritmy ochrany a procházet knihovny útoků. Každý bajt bude podroben důkladnému průzkumu.

Mimochodem platíme nejen technologie a jejich příslušenství. Roční rozpočet FBI na obranu a prevenci kybernetických zločinů činí 258 milionů dolarů. Pocházejí samozřejmě z kapes daňových poplatníků. U nás to vyjde zatím levněji, ale vzhledem ke globálnímu propojení nás zdražení nemine.

Nechci hlásat návrat k tužce a papírovým sešitkům. Možná by stačilo zaznamenávat jen informace, které vám nebo někomu k něčemu jsou a mohou se prakticky využít k usnadnění života. Také “tiky” nutící vás každou chvíli kontrolovat své maily, mobily, kurzy akcií a aktuální zprávy jsou iracionální a léčitelné. Vždyť jsme ještě nedávno žili bez nich. Paranoia a uzavření do pevností asi řešením nejsou.

Euro 16/2008