19.8.2022 | Svátek má Ludvík


TAK MĚ NAPADLO: Svět šablonovatí

23.11.2006

Tak mě napadlo, že nám ten svět tak nějak šablonovatí. Čím dál víc věcí se začíná dělat podle nějaké šablony, vzoru, foršriftu. Ne že by neexistovali tvůrčí lidé, ale připadá mi, že jejich poměr k celkovém počtu obyvatel Země se povážlivě zmenšuje.

Nedávno jsem objevil jakési internetové stránky, kde kdokoliv může zadat poptávku na provedení nějaké programátorské či disignerské práce a kdokoliv ze 150 tisíc programátorů a designerů z celého světa mu může předložit svoji nabídku. A tam jsem si poprvé zřetelně uvědomil, že i v tak různorodém prostředí jako je internet, je čím dál větší poptávka po pracích typu "chci kopii stránek www.blablaba.com", "chci upravit šablonu internetového obchodu" atd.

Dříve se stránky tvořily, co web, to originál. Kvalita pochopitelně různá, někdy nádherná, jindy hrůzná, ale pořád to byla tvůrčí práce - originály. Dnes si může každý, s odpuštěním trouba, stáhnout šablony pro školní, zahrádkářské, obchodní nebo novinové webové stránky a bez jakékoliv invence to začít provozovat. Také je to na hodně stránkách na první pohled vidět, že je to jen jinak vybarvená šablona. Některé se dokonce pyšní tím, že je to "system XXX".

Ale nejen internetové stránky zešablonovatěly. I náš život povážlivě šablonovatí. Díky televizi a rádiu používá většina lidí stejné fráze (aniž by jim rozuměla), díky velkoobchodům většina lidí pojídá jakési amarouny a nezažije to potěšení, že řezník Vonásek má mnohem lepší klobásky než Novák. Většina obléká a obouvá to, co tisíce a miliony jiných.

Ale dochází i ke ztrátě osobností a to je horší. Nejlépe je to vidět v naší vrcholové politice. Kolik tam najdete skutečně výrazných osobností bez ohledu na vaše politické zaměření? Klaus, Paroubek, Kalousek, Topolánek, Bursík a ještě pár dalších a konec. Ostatní jsou šediví, nevýrazní, bez vizí a bez osobnosti. Občas zazáří jako meteorit, ale pak dopadnou jako on - shoří a nic z nich nezbude.

Ale ani my, obyčejní občané (něco jako obyčejný prací prášek), nezůstáváme pozadu. Hledáte práci? Tak to potřebujete napsat životopis. A jak jinak, než že si na internetu nebo v knihkupectví pořídíte šablonu životopisu a vyplníte ji. Chcete napsat obchodní smlouvu? Já vím, že ne každý je právník, ale na jednodušší věci stačí selský rozum a trocha předvídavosti. Jenže to by znamenalo myslet vlastní hlavou a to bolí. Proč myslet, když se nabízí vzory obchodních smluv, již předžvýkaných. Stači zakoupit, ofotit nebo opsat, vyplnit šablonu a hotovo.

Snažte se být sví, nešablonovatí. Každý podle svých schopností a svého IQ, ale bez šablon.

Zivnosti.cz
Practisoft.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!