5.10.2022 | Svátek má Eliška


Diskuse k článku

SVOBODA: Můžu být tlustá?

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Polák 15.8.2022 19:52

Dělejte si co chcete, ale když vás aerolinie vyzvou k zaplacení dvou sedadel, tak se prosím nedivte. Mimochodem mně se tedy po pasívním kouření ve vlacích,na schůzích a v kancelářích nestýská. Připomíná mi to jen moje astma.

Pani Kolářová dnes jste vedle, jak ta jedle.

M. Gróf 15.8.2022 10:59

Vcelku dobré, za minimalizaci vstupu státu a všemožných "pachatelů dobra" (osobně jim říkám jadrněji, ale to by možná sežral robot) se přimlouvám.

Drobnou výhradu mám k tomu rozsáhlému výčtu. Jsou tam namíchané věci zjevně správné (ty co ohrožují jen konatele), věci diskutabilní (mají vliv na ostatní, např. kouření) a i věci nemístné (sama autorka chce, aby stát zajišťoval bezpečnost, a k tomu patří např. jinde zmíněné omezení povolené rychlosti).

Jinými slovy, špatně jsou oba extrémy (hodně regulace i příliš málo regulace). S naší hustotou zalidnění prostě není možné, aby si každý dělal co chce bez ohledu na ostatní).

J. Zika 15.8.2022 10:51

Milou paní Kolářovou jinak "žeru", ale tady coby lékař -internista musím konstatovat, že za 90% interních nemocí si mohou pacienti svou otřesnou životosprávou sami a měli by si to také platit. Nevím, proč má být solidarita s těmi, kteří se vyžerou do +30kg a více nadváhy a kouří k tomu krabičku/den a pak čerpají milionové částky na "léčení" následků - ucpané cévy, mrtvice, cukrovka s všemi komplikacemi, rakovina plic atd. Stát ať výchovou ve školních osnovách zdůrazňuje všem mladým, že mají zdraví ve svých rukou a ten, kdo se "svobodně" rozhodne si zdraví aktivně ničit si holt bude muset připlatit na zdravotním pojištění. Nadváha je jeden z mála objektivních parametrů, který se dá lehce zjistit.

J. Zika 15.8.2022 10:52

Kovářovou, sorry za překlep..

I. Polák 15.8.2022 19:48

R^R^R^

E. Novotny 15.8.2022 21:03

To je jiste pravda a tady se to tak deje. Nicmene je to do jiste miry droga, stejna jako alkohol, nikotin atd..Takze zbavovani navyku je stejne tezke. Jako u vsech adiktivnich zalezitosti je otazka velke vule a odhodlani. Casto taky lidi, jimz selhal metabolismus diky spatne zivotosprave, se strani spolecnosti, pohybuji se min a v osamoceni pak ji o to vic. Neco jako "vzdyt uz je to stejne fuk". Nejlepsi lek asi je chodit pravidelne na preventivni prohlidky. Lidi pak nekdy (casto) odstrasi spatne testy a vysledky a dostanou strach. Je taky na lekarich, aby je varovali.

S. Lazárek 15.8.2022 9:57

Můžete, proč ne? Ale nepište prosím stížnost na vedení nemocnice, že vás nechtěli ošetřit na MR nebo CT, protože vaše hmotnost převyšuje nosnost stolů na oněch přístrojích.

To je bohužel realita, to se stalo.

J. Sládeček 15.8.2022 7:26

Samozřejmě můžete, proč ne.

D. Polanský 15.8.2022 8:48

A jako odměnu dostaneš lázně na křížek v Jeseníku. A příští rok zase atd. Ty můj milovaný státe, staráš se o vše.

A. Mohela 14.8.2022 17:17

Pamatuji si, jak nějakej John mrskal před volbami na a.cz dva blogy denně. Vv tehdy vyhořely. Po volbách bude mít autorka více času na lepší články. Tohle je bída, navíc motivovana korytem.

L. Franc 14.8.2022 15:45

V posledním odstavci je ďábel skryt. První věta začíná "nechci ouřad, který se stará...", druhá věta začíná "Stát by se měl...". Jenže stát by se měl v prvé řadě starat o vlastní úřad, administrativu. Politici by se neměli škorpit navzájem, ale důsledně kontrolovat, jak úředníci prováděcími vyhláškami přenášejí vůli lidu do zákonů. Kdyby politici dělali svou práci, nikdy by nevznikly tak ostrakizující vyhlášky kvůli pasivními kouření.

L. Zídek 14.8.2022 15:09

Kovářová opět za 1+. Ale ! Ve férové zemi by zdravotní pojišťovny měly určovat pojistné jednotlivcům dle toho, jak se pojistník stará o své zdraví a jak moc čerpá vlastní vinou. Jako u auta. Bouráš neustále - pojistka letí vzhůru. Tohle je ovšem v zemi rovnostářského, bolševického myšlení nerealizovatelné. Teď se např. celá země s radostí složí na léčení opičích neštovic těch veselých vyvolených , co se celý týden veselili v Praze.

A. Alien 14.8.2022 13:58

Stát by se měl starat v první řadě o daně. Aby nám tu jako relikt ODS+TOP09 šílenství (resp. šílenství komické trojky Nečas+Kalousek+ Schwarzenberg) nezůstávala "rovná daň" (kterou kromě nás má jen Bulharsko, Ukrajina a tuším Lotyšsko), ale aby bohatší platili ze svých příjmů až 65%, středněpříjmoví 30% a chudší alespoň 10%. Jako v Německu, jako v USA, jako ve Švédsku, Norsku, Francii, Rakousku, Polsku, Maďarsku, Finsku, Japonsku, Austrálii - zkrátka jako v celém civilizovaném světě. - Jenom tak budeme mít silný stát, který nebude sloužit mafii STAN, ODS, TOP09 a jiných, ale který si troufne mafii zlikvidovat.

L. Zídek 14.8.2022 15:01

Jasně ! ten kdo byl lempl, neučil se a vydělává 10 tis/měs. dnes nezaplatí daň žádnou. Ten , co se snažil a vydělá 100 tis. nebo 1 milion zaplatí např. 25 tis. či 450 tis. měs. Dle vašeho Sociálně kleptokratického přesvědčení by měli platit 65 či 650 tis. /měs. Opravdu spravedlivé !!!!

A. Alien 14.8.2022 20:44

Jasně! V zemi, kde je nástupní plat osmnáctileté prodavačky v Lidlu podstatně vyšší než plat docenta na Karlově univerzitě, můžete své pohádky o snažení vykládat komu chcete. - Věřit vám stejně nikdo nebude.

J. Sládeček 15.8.2022 7:28

Fuj, vy jste ale lhář a demogog.

A. Alien 15.8.2022 17:47

To ani náhodou:

Nástupní plat prodavačky u pásu v Lidlu: 37.000 hrubého. - Plat docenta Karlovy univerzity po 30 letech vědecké práce (máme ho v rodině, ukázal mi výpis z účtu): 36.000 hrubého.

F. Žůrek 14.8.2022 13:30

Každý je takový, jaký je. Zdař Bůh!

J. Vala 14.8.2022 12:09

na to, ze pani autorka je poslankyne, tak postrada analytickou logiku. Zdravotni pojisteni je pouze pojisteni, nikoli stat sam ( V CR je to ponekud zmatecni tim, ze stat je zrizovatelem VZP a diktuje, jake ktere ukony smi byt hrazeny. Coz je opravdu jista forma statniho dohledu) Pojdme predpokladat, ze pojistovny jsou opravdu pojistovny a ne statni ourady. Pak ovsem by mely pojistovny uplatnit bonusy a malusy, jako je to u havarijniho pojisteni auta. A ejhle, obezita/nadvaha je jednim z nejvyssich rizikovych faktoru pro nutnost zvysene zdravotni pece, vedle cukrovky a koureni. A svym zpusobem je pravda, ze jenom malo lidi ziskalo obezitu vinou nekoho nebo neeho jineho, nez jsou oni sami. .

takze-technicky vzato-by kontrola nadvahy byla slusne receno dobrym ekonomickym stimulem : mas normalni telesnou hmotnost ? muzes platit o 20% na zdravotnim pojisteni mene .......

Ś. Svobodová 14.8.2022 18:56

Jenže autorka nepíše o tom, zda pojišťovna má či nemá zohledňovat rizikový způsob života (mimochodem až polovina nemocí vč. rakovin a infarktů je způsobena stresem. To by mně zajímalo, jak by to pojišťovna zohledňovala). Píše o tendenci STÁTU regulovat zákonem i takové osobní věci.

L. Sindelar 14.8.2022 10:54

Znamená to snad, že bychom se měli denně holit? Já když se denně holim ...

J. Kostelanský 14.8.2022 10:53

Buďte ráda, že vás stát takhle omezuje (cituji):

"Na většině míst nám zakazuje kouřit, krabičky cigaret hyzdí hnusnými obrázky, daní pivo spotřební daní (na rozdíl od vína). Ukládá pokuty, když v autě držím v ruce telefon, a nutí nosit reflexní pruhy, když se pohybuju po silnici. Abych neuklouzla, maluje žlutočerné pruhy na hrany schodům a pranic mu nevadí, jak jsou ty pruhované schody hnusné. Vyžaduje protipožární dveře do kanceláře, a pranic mu nevadí, že je pak nedokážu otevřít. Nutí mi helmy na kolo, na lyže a na koloběžku."

Jinak je to demagogie, jen pravicová (?) nebo spíš pravicově-liberální (?) a názory jako tento je výsledkem "specializace" této ideologie jen jeden aspekt fungování lidí na úrovni společnosti - na egoismus. Nic není důležitější než JÁ, MOJE potřeby a MOJE pohodlí. Takže na vysvětlenou:

Na většině míst vám, kuřákům stát zakazuje kouřit, protože jste otravní jako vši. Kdyby nebylo zákazů, většina z vás by si klidně zapálila v autobusu plném dětí nebo v čekárně u dětského lékaře. Kouření na autobusové zastávce? No problem. Kouření v řadě lidí stojící frontu na gyros? No problem. Kouření na balkóně, přičemž hned ve vedlejším balkonu spí kojenec sousedky? No problem. Žádný zákaz není pro kuřáky dost přísný.

To samé je to i s mobilem. Problémem je v tom, že kdyby nebylo zákazů, tak by lidé klidně psali SMS-ky nebo koukali na filmy během jízdy (což se sice dělá, při absenci zákazu by se to ovšem dělalo masově). Tady nejde ani tak o to, že se řidiči něco stane. Ale manipulace s mobilem během jízdy je velkým nebezpečím pro ostatní účastníky silničního provozu, včetně řidičových pasažérů.

K těm helmám na kolo a k dalším "buzeracím". Jejich výsledkem je mimo jiné nejnižší počet obětí od šedesátých let (!) Přitom srovnávat provoz v 60.letech a v současnosti ani moc nejde. To jsou dva zcela rozdílné světy. Nebýt těch "buzerací", tak by nejeden váš známý nebo i člen rodiny byl už po smrti. To říká statistika.

J. Kostelanský 14.8.2022 10:53

Vzpomínám si na případ jednoho amerického motorkáře, který posmrtně (jak jinak) získal Darwinovou cenu. Byl účastníkem protestní jízdy, během které motorkáři protestovali proti povinnosti mít za jízdy helmu. Protestovalo se přirozeně bez helem. Ten motorkář během jízdy upadl na obrubník tak nešťastně, že zemřel.

Považuji se za konzervativce, ale ne za pravičáka. Každá společnost, co kdy byla, měla a má pravidla pro ochranu svých členů, zejména ze strany těch nezodpovědných. Lidé jsou blbí, pravidla potřebují. Nejlépe je to vidět u těch kuřáků, kteří mi - ani nevím proč :-) - nápadně připomínají toho protestujícího motorkáře.

L. Zídek 14.8.2022 15:14

Ať si jezdí bez helmy a chcípne . A když ne, tak ať si platí vysoké pojištění na jízdu bez helmy, nebo do smrti platí lékařské výdaje.

B. Rudolf 14.8.2022 7:59

Milá paní Danielo, samozřejmě, že můžete být tlustá. Podstatné je to, aby vám zůstal laskavý pohled na lidi s pochopením pro jejich běžné starosti a s tolerancí k jejich drobným prohřeškům.

P. Diviš 14.8.2022 9:33

Jo, zatím ještě může. Ale i v tom už jsou nějaké ty tendence řídit přemoudrými úředníky: Třeba snahy víc zdanit "nezdravé", když zatím ne rovnou zakázat.

P. Brecík 13.8.2022 20:38

Vážená autorko, protože "stát" se chystá rozhodovat, kolik st.C budete mít v obývačce, dojde i na váhu. Ekologové se přidají a vymyslí, jak zužitkovat povinně odsátý tuk. Náš spojenec - nynější, už před lety z tuku a kostí vařil mýdlo ;-(

H. Kotaz 14.8.2022 5:38

V EU vládnoucí, spojenec.

E. Novotny 13.8.2022 19:48

Jinak muj dojem je, ze autorka clanku tlusta neni. bojuje proti necemu jinemu nez je tloustka a bere to na sebe, ma odvahu, tudiz sklizi i derogativni poznamky, ktere sem samozrejme nepatri.

P. Dvořák 13.8.2022 19:30

Můžete. Ale kontrolujte se, jinak se do senátorské sesle nevejdete. ;-D