25.9.2023 | Svátek má Zlata


Diskuse k článku

SVOBODA: Ať si ministři hlídají vlastní výdaje a ostatní nechají na pokoji

Smithovy knihy „Bohatství národů „ a „Teorie mravních citů „ položily základní kámen úžasného systému myšlenek. Jejich význam spočívá právě v tom, že hlavní část těchto idejí spojily do systematického celku. S obdivuhodnou logickou jasností a v dokonalé literární formě představily podstatu ideologie svobody, individualismu a prosperity.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Tichý 30.5.2023 16:56

Politici jsou zbabelci, kteri nemaji odvahu sdelit, ze zdroje nejsou. A podle toho se chovat i k sobe samym.

M. Pivoda 30.5.2023 15:10

Odlišnosti od historické doby Adama Smith. V době Adama Smith neexistovaly například dnešní moderní kurzy asertivity.

Dnešní kurzy asertivity vám dovolí sebevědomě hovořit na jakékoliv téma. Tedy například i o využití technologie umělé inteligence, AI.

Nemělo by vás to v ČR vůbec překvapit. Proč? Vždyť například i někdejšího absolventa Právnícké fakulty z Plzně, někteří politici navrhovali na předsedu Ústavního soudu v ČR. Mizerný je zadák.

Zpíval o něm už Karel Goot s (autorem textu i hudby) Ivanem Mládkem: https://www.youtube.com/watch?v=63lwZy49nHA

M. Pivoda 30.5.2023 11:52

Adam Smith by skutečně velký myslitel. Ve své historické době, Adam Smith měl určitě pronikavý vhled do tehdejší ekonomické reality. Platnost jeho kritických poznámek vůči politikům samozřejmě přetrvává dodnes. Na tom se mnoho nezměnilo. Ježe něco se přece už jen změnilo. (Neměnná, tzn. věčná, prý zůstávají jen poselství z biblických zjeveni.)

Ve 20. letech 21. století za velmi pronikavý postřeh do dnešní reality lze považovat názor současného autora, který často píše své vhledy do dnešního stavu ekonomiky. Uvedu něco z článku toho dnešního autora, které ho bych, dle jeho intelektuálních vhledů, přirovnal k někdejšímu historickému mysliteli Adamovi Smith. Nicméně jeho jméno zde zatím záměrně neuvádím. Takže cituji (z března 2023):

Prakticky dnes můžete všude slyšet výkřiky z rohových kanceláří po celém světě: „Jaká hru to s námi hraje ChatGPT? Jak na tom vyděláme peníze?" (You can practically hear the shrieks from corner offices around the world: “What is our ChatGPT play? How do we make money off this?”).

Komentář: Co je esencí svobody a prosperity ve 21. století?

Cituji (z podtitulu článku z března 2923): Nové velké jazykové modely promění mnoho pracovních míst. Zda povedou k všeobecné prosperitě, nebo ne, je na nás. (New large language models will transform many jobs. Whether they will lead to widespread prosperity or not is up to us)

M. Pivoda 30.5.2023 12:06

Zhorší ChatGPT již tak znepokojivou příjmovou a majetkovou nerovnost v USA a mnoha dalších zemích? Nebo by to mohlo pomoci? (Will ChatGPT make the already troubling income and wealth inequality in the US and many other countries even worse? Or could it help?)

M. Pivoda 30.5.2023 13:45

... Růst produktivity, což je způsob, jakým se země stávají bohatšími a prosperujícími, je od roku 2005 v USA a ve většině vyspělých ekonomik (Spojené království je zvláštním případem z tohoto koše) tristní. Skutečnost, že ekonomický koláč příliš neroste, vedla ke stagnaci mezd mnoha lidí. .... (Productivity growth, which is how countries become richer and more prosperous, has been dismal since around 2005 in the US and in most advanced economies (the UK is a particular basket case). The fact that the economic pie is not growing much has led to stagnant wages for many people. )

I. Schlägel 30.5.2023 11:50

Občané zruinují svůj stát stejně spolehlivě jako vláda. Stačí, aby jejích dostatečný počet skákal dostatečně dlouho na špek těm politikům, kteří hlásí, že bohatství vzniká dotacemi, daněním, přerozdělováním a proinvestováním se z krize. Po nich potopa, po všech bankrot.

F. Navrátil 30.5.2023 10:08

Ministři si hlídají vlastní výdaje, vlastní konta a peněženky. A zejména si hlídají vlastní příjmy a příjmy svých politických a rodinných přátel. Ovšem nehlídají výdaje státního rozpočtu naplněného daněmi občanům. Vždyť rozhazovat cizí peníze je tak příjemné.

P. Čížek 30.5.2023 7:36

Hm, v ustáleném stavu to možná platí. Jenže my nežijeme v ustáleném stavu a v době AS nebyly známy vlastnosti nerovnovážných stavů ani v technických a přírodních vědách, natož ve společenských.

Je to známé paradigma: Je výhodnější vrabec v hrsti nebo holub na střeše? Jde o časový horizont uvažování. Čím vzdálenější horizont, tím je to obtížnější.

Pokud to necháte na spotřebiteli, tak vždy dá přednost díru ve střeše přikrýt větví, než opravit střechu.

A místní rozhodování nikdy nebude investovat do projektů, které jsou dál než 'za humny'

P. Kubáč 30.5.2023 9:31

Proto soukromníci investují do svých nemovitostí až neúměrné sumy - a dobrovolně "aby měli vystaráno"

Proto je EU v rozvratu, protože díky regulacím se zpětné vazby vytratily a ani Duch svatý neví co dělat s obory jako je energetika žejo?

Kdybyste raději nepindal!

P. Čížek 30.5.2023 9:52

Vy snad 'za své' necháte opravit veřejnou cestu která vede k vaší nemovitosti?

Jestli jo, tak patříte vycpat a do muzea.

J. Jurax 30.5.2023 23:10

Když máte dostatek peněz, tak jo. A ještě to můžete prodat jako dobročinnost a když budete šikovný, odečtete si to z daní.

V. Povolný 30.5.2023 10:07

Ehm, co si představujete pod pojmem spotřebitel? Soukromý vlastník to určitě není. Spotřebitel je pojem pojem pocházející z doby, kdy tady vládli komunisti. V dnešní době bych za spotřebitele označil občana, který s nataženou rukou čeká, až se stát o něj postará. A stát o takové spotřebitele stojí, oni stát a státní štědrou politiku legitimizují. Ale to nemá nic společného se soukromým vlastnictvím a s ním spojenou starostlivostí. O takové soukromníky stát ve skutečnosti nestojí, protože oni "starostlivý" stát nepotřebují. Oni je potřebují, aby jim stát neházel klacky pod nohy. Každý může posoudit, k jakému státu směřujeme.

P. Čížek 30.5.2023 10:37

Hm. Ale když jedete po dálnici, tak určitě nejste soukromým vlastníkem. Leda toho auta. Za terminologii se omlouvám, ale lepší mne nenapadá. A nemám na mysli les natažených rukou. Ale investice, které nejsou 'z ruky do huby'.

L. Sýkora 30.5.2023 10:54

Akorát, že stát mnohdy přikrývá díru větví za cenu nové střechy.

P. Čížek 30.5.2023 11:23

R^

Přesto ocituji Winstona Churchilla:

I ta nejhorší síň (míněno sněmovní) je lepší než ta nejlepší předsíň.

D. Stirsky 30.5.2023 5:34

No, lidé z oboru se scházejí od nepaměti. Cechy atd. Není snad oboru, aby neměl svůj spolek, sdružení, komoru, profesní svaz. Vše je otázkou rozumné míry. Ta je, dle mého soudu, nyní překročena. Je to nikdy nezodpovězená otázka: co způsobí větší škodu? Žádná, nulová regulace? Nebo regulace ano? Určitě je třeba regulovat dejme tomu zavádění nových léků na trh. Musí být nějaká pravidla, pokud jde o výkon takových povolání, jako je třeba lékař, pilot nebo bankéř. Problém je, že nyní, vyskytne-li se problém, objeví-li se kauza, okamžitě se zpřísňuje regulace, zakládá se úřad a další úřad na jeho kontrolu. Cili skoro vše je přeregulované a laissez faire snad nikde už neplatí. Ani na venkovském trhu už ne.

H. Kotaz 30.5.2023 5:47

:-)

V. Kolman 30.5.2023 8:29

Stručně a lapidárně:

Kladkostroj DO URČITÉHO POČTU KLADEK!!!!!! práci ulehčuje. Přežene-li se to s počtem kladek, je kladkostroj horší, nežli ho vůbec nepoužít!!!!!!

J. Kopp 30.5.2023 5:24

Problém je v tom, co míní slovem bohatství Adam Smith a co míníte vy.

R. Langer 30.5.2023 5:45

A to jako co, tedy? Podle vás. 8-o

V. Kolman 30.5.2023 8:31

......rychlejší koně, starší whisky a mladší ženský......;-D;-D;-D

Z. Lapil 30.5.2023 12:52

R^:-)

J. Krásenský 30.5.2023 4:32

Jestliže bohatství pochází jen a jen z práce, jak je možné, že tolik lidí bohatne z obchodu na burze?

R. Langer 30.5.2023 5:46

Nebohatne. Ochuzuje ostatní. To je rozdíl. ;-)

H. Kotaz 30.5.2023 5:48

Lichva se dnes netrestá.

T. Diblík 30.5.2023 8:03

"Pod obchodní poctivostí rozumíme, že úplně všechny strany, na obchodě zúčastněné, musí být po uskutečnění obchodu bohatší, než byly předtím.“

Tomáš Baťa

Tresty poctivost nezajistí. Tu musí do lidí dostat mámy, dobří učitelé a obecně dobrý příklad.

V. Kolman 30.5.2023 8:34

Někdy také 25 ran holí na holou p***l těm, kteří rozumné domluvě nerozumí;-D;-D;-D

H. Kotaz 30.5.2023 10:47

!R^R^

Z. Lapil 30.5.2023 13:10

Proč tolik práce? Nevím, jak vy, ale já se od jednoho člověka nechám napálit maximálně dvakrát (poprvé jsem ochoten to považovat za nechtěnou chybu).

J. Jurax 30.5.2023 23:17

No, ono burza (akciová) umožňuje alokaci volných prostředků do oborů uznaných za perspektivní, což obecně prospívá.