30.10.2020 | Svátek má Tadeáš


Diskuse k článku

SVĚT: Špatný je stát s málo dětmi?

Andrej Babiš pronesl na konferenci o demografii v Budapešti projev, ve kterém (mimo jiné) prohlásil, že dobrému státu roste populace i bez migrace. Při jisté vulgarizaci, tak dobrý stát je takový, kde je hodně dětí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 13.9.2019 9:16

Taky se na lidskou populaci díváte jako chovatel dobytka?

"Husákovy děti" je mýtus bolševické ;-O propagandy.

J. Jurax 13.9.2019 17:52

Není.

L. Novák 13.9.2019 21:39

Samozřejmě že je. Už tady kolem toho proběhla rozsáhlá diskuse (podobné populační vlny proběhly i v mnoha dalších státech po 2. sv. v. a v Československu měla vlna zpoždění kvůli problémům s komunistickou totalitou po roce 1948)...

K. Salajka 13.9.2019 6:36

Již staří Římané vydali Lex Julia (císař Augustus) ve kterém byly sankce pro patricie, kteří byli bezdětní.

V. Petr 13.9.2019 11:47

V Třetí říši měl neženatý bezdětný důstojník SS zaražený postup...

J. Krásenský 13.9.2019 5:03

Varianta dvě je představa téměř bolševická. Představa, že vytvoříme vhodné podmínky a lidé se pak budou chovat, jak si představujeme. To je nebezpečná dvojí iluze. 1. že lidem stačí vhodné podmínky k rodičovství 2. že lze programovat společnost. Mnohokrát jsme slyšeli, a z hlediska materiálního je to zcela jistě tak, že žijeme v nejbohatší společnosti v celé historii lidstva. Jak je tedy možné, že "vymíráme", že klesá porodnost pod reprodukční minimum? Kdysi, v méně "šťastných" dobách, měli lidé děti z těchto důvodů: zajištění života v nemoci a stáří, generační kontinuita a odpovědnost k předkům. To dnes není. K zajištění máme pojišťovny a na důchod stát, své kořeny nenávidíme (vina bílého muže) tak proč vlastně pokračovat? To je krize naší kultury, nezvládnuté svobody, cíleného nedospění dvou tří generací. Jesle, školky ani zkrácené úvazky k obratu trendu nepomohou. Hloupá je představa, že si můžeme dovolit vymírat, protože demografická křivka se obrací a početné ročníky důchodců, nemocných a nesoběstačných už začínají zatěžovat státní rozpočet. A nemylte se, ani druhý ani třetí ani jakýkoli další "pilíř" důchodového zabezpečení nepomůže. Nejsou-li potomci v potřebném množství, dostatečně vychovaní k odpovědnosti, vzdělaní, pracovití a ochotní, ani zlaté cihly stačit nebudou ke spokojenému stáří ani k přežití. "Potomky" si nedovezeme, k altruizmu je třeba víc než uspokojivé platy a materiální zabezpečení.

J. Zaorálek 13.9.2019 9:43

Souhlas, tak nějak.

Když si půjdete koupit rybičky do zverimexu, u každého druhu jsou napsány podmínky k chovu. No, u lidí to zjevně není tak jednoduché. Ty "vnější" podmínky, zdá se, nejsou tak důležité jako podmínky "vnitřní". Jenže ty nejsou vidět, proto se jimi velmi málo zabýváme. Kor politici.

P. Labaj 13.9.2019 2:53

A je nezbytné udržovat nebo zvyšovat stav obyvatelstva? Není přece nikde do kamene vytesáno, že v ČR musí být 10 mil. obyvatel. Tak jich bude třeba 8 mil. No a co? Větší plocha a více přírodních zdrojů na jednoho obyvatele je přece plus. A dnešní průmyslová společnost už dokáže s malým počtem produktivních lidí uživit mnohem větší počet lidí. V zemědělství pracuje malý zlomek obyvatelstva, průmyslová výroba se čím dál tím víc automatizuje. Takže materiální nedostatek nehrozí. Tak kde je problém?

R. Vašíček 13.9.2019 7:10

Pred pár rokmi nechala EK vypracovať štúdiu, koľko migrantov znesú jej štáty. Pre ČR bola plánovaná hodnota cca 65 miliónov celkového počtu obyvateľov (teda včítane pôvodných). Nerobím si srandu, aj keď citujem spamäti, nejaký drobný rozdiel môže byť.

V. Petr 13.9.2019 11:12

Ostatně soudím, že EU musí být zrušena!

P. Labaj 13.9.2019 13:31

Věřím, že Vy si srandu neděláte. Ale některé věci už se prostě musí brát jenom jako sranda, jinak by to bylo na mašli.