29.11.2021 | Svátek má Zina


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J.G. Pašek 16.7.2008 17:34

V 1987 jsem z USA navštívil ČSSR . . . .

pohřbít matku.

Bylo to kencem února, smutná událost násobená pošmurným počasím.

Všude na budovách velké nápisy PŘESTAVBA   . . .  SSSR NÁŠ VZOR . . . POD VEDENÍM KSČ . . atd.  . . . Stavěl jsem se v  kdysi oblíbeném na Prokopce obchodě  KNIHY, kde to zatuchle páchlo klihem a výběr jako U Snědeného Krámu . . .  koupil jsem si tam knihu naosanou Gorbačovem  PŘESTAVBA PRO SOCIAIALISTICKÉ STÁTY A CELÝ SVĚT . . .  tak nějak se ta knížka jmenuje. Požádal jsem orodavačku a sáček, který prej nemá . . . tak jsem knihu jen tak držel v ruce a kolemjdoucí se na mě divně koukali. Dovtípil jsem se. zrejmě mylně, že jim vadí na obalu fotka Gorbačovy hlavy s pihou, tak jsem obal obrátil naruby, aby mně tam nedal některý z kolemjdoucí přes hubu . . .  . Kristepane, ten Gorbačov byl ignorantní naivní vůl . . . .

ČR se má čím chlubit, co dokázala po pádu KSČ za těch 19 let vydupat  . . .  

 

radka 16.7.2008 15:55

Re: osmička v letopočtu

souhlasim, v minulem stoleti se to tak nejak stalo 1918, 1938, a pak rychle 1948, 1968, a 1988 (ktery se u nas udal az na sklonku 1989),  co zajimaveho bude v 2008? take si myslim, ze osmicky nebyly instrumentem nasich dejin, jen shodnym  nasledkem vyvoje v Evrope, ale proc bychom si aspon nekdy nemohli zahrat na dulezita data? jen bych mela vyhradu k Vasemu zhodnoceni situace v USA, rozhodne bych jejich zahranicni aktivity neoznacila jako "zlocinne zasahy do vnitrnich zalezitosti jinych zemi". obhajovala bych pravo kazdeho statu k adekvatni obrane, pokud si ten stat mysli, ze doslo k ohrozeni jeho existence, nebo k utoku na  nej, pak ma pravo se branit prostredky- zpusoby, ktere uzna za vhodne.

rzl 16.7.2008 15:12

Re: Re: Re: Taky díky

Myslite? A proto se o tom v tisku ani nikde jinde skoro nemluvi - tedy v americkem tisku? To je zvlastni, clovek by rekl, ze kazda administrativa by se rada pochlubila uspechy, zvlast ve chvili,kdy je ze vsech stran napadana. nepatrim k tem, kteri ji napadaji, jen mam pocit, ze Afghanistan nejak utichl. Ani tak, ani onak.

Palo 16.7.2008 14:06

Re: Re: Re: Taky díky

A co když už Usáma nežije? Občas se sice objeví nějaké zprávy, ale nezaregistroval jsem, jestli byly hodnověrné, objevil se pouze jeho hlas, ale obrazový záznam, pokud vím, tak ne.

svědek 16.7.2008 13:39

díky

Jirko,  jménem spolužáků z XI.B Ti děkujeme, je vidět, že jsi nepozbyl nic ze svého nadhledu. Někdy se na našem pravidelném srazu ukaž!

Karel 16.7.2008 13:12

...

No, sláblo to postupně a jen pro někoho. Zatímco ještě na podzim 1989 mému bratranci vyhrožovali v Bartolomějské u výlechu, že mu odeberou děti, tak už v roce 1987 si komunisti začali za pakatel kupovat do osobního vlastnictví (!) vily, ve kterých bydleli.

Kecal. 16.7.2008 12:50

Re: Rok s dvěma osmičkami, 1988 přinesl naději

Hydry se těžko zbavuje.

F. Čech 16.7.2008 10:43

Re: Re: Taky díky

Myslím si, že Bush to vyřešil a ne že ne. K dořešení zbývá už jen postupně zlikvidovat pár zbývajících zdecimovaných Talibanských bojůvek ato se nesporně v dohledné době podaří.  V Afganistánu je dnes větší klid než např. v sousedním Pákistánu a některých dalších muslimských státech. Zcela zásadní je, že Bush spolu se spojenci z NATO vzal mudžahídům k sílu, kteru jim předtím USA musely poskytnout, aby uspěli  proti nenasytným Rusům. Spojenci, kteří vyhnali Talibán, který zakázal kino, televizi a zpěv, stejně jako fotbal a na hřištích popravoval ženy, které si odkryly část obličeje se mezi drtivou většinou Afgánců těší značné podpoře, protože talibánský teror a roztahování cizích arabských dobrodruhů z Al kajdy(Afgánci arabové nejsou) se jim už dlouho zajídalo a ted si nabytou svobodu užívají. Dalším pozitivem je, že pacifikací Afganistánu vzal Bush  Al kajdě obrovskou výcvikovou základnu zahrnující prakticky celý Afganistán - základnu cvičící tisíce teroristů, kteří by dnes už ohrožovali nejen USA, ale celý svět. A žádný náhradní prostor za toto "legální" cvičiště dnes Al Kajda nemá. Usáma dnes schlíple sedí někde v jeskyni v pákistánském pohraničí, třese se hrůzou, kdy ho vytáhnou z nory jako Saddáma a bojí se i zatelefonovat. O nějakém bungalovu z něhož jezdil mercedesem na inspekci výcvikových středisek teroristů rozesetých po celém Afganistánu, kde byl "vzácným hostem" Talibánu se mu může jenom zdát. Když se ale probudí  a spadne ze své pryčny, zpotí se hrůzou a uvědomí si, že prohrál. Je dnes v podobné pozici jako Hitler ve svém Berlínském bunkru a jeho dřívější velká moc, která mu umožňovala zaútočit dokonce i ve středu New Yorku, je dnes definitivně zlomena.

Oskar 16.7.2008 9:49

Díky za připomenutí a ilustraci

té zapomenuté doby.

realysta 16.7.2008 9:21

osmička v letopočtu

Osmička v letopočtech významných pro ČR, není izolovaným jevem české scény. Zapadá do vějších souvislostí. To že byla v roce 1918 vyhlášena samostatná ČSR - to by se nestalo, kdyby neexistovaly vnější okolnosti - tj konec první SVĚTOVÉ války s výsledkem, který to umožnil.... Právě tak události roku 1938 byly jedním z kamenů tehdejší evropské politiky rozpínání německého fašismu. I rok 1948 byl kontextem evropského boje sovětských komunistů o upevňování moci v poválečné Evropě. A rok 1988 (resp. u nás 1989) byl vyústěním situace v SSSR.

Současně si všimněme, ž etyto tzv. osmičky mají další společný jmenovatel. A to je, že se opakují zhruba v periodě 20let. - Pravděpodobně je to dáno dvěma jevy - jednak nastolená hospodářská linie selže a ekonomická opatření spojená s "novým systémem" vedou do recese, za druhé vyroste nová generace, která nemá zkušenosti s minulým systémem a především jí vadí amorální chování toho současného establishmentu a chce vzít nápravu věcí do svých rukou.

I současná světová situace ať pramenící ze situace v USA (hospodářská krize, nedemokratické zločinné zásahy do vnitřních záležitostí jiných zemí), či podivná europolitika bruselských autobyrokratů naznačuje - že 20tiletá perioda by v dohledných měsících mohla přinést významné změny!

rzl 16.7.2008 4:55

Re: Taky díky

Ja tedy nevim, dava to hlavu a patu? Je to pripomenuti soudobeho tisku, coz je dobre, ale hlava a pata mi chybi. Presouvame se od zacatku, kdy nadseni mudzahedinove vzdoruji a porazeji SSSR az ke konci, kdy je tim zadelano na problem, ktery resil az prezident Bush a dluzno poznamenat, bohuzel, ze nevyresil. A nadseni mudzahedinove stale bojuji, tentokrat proti opacne strane. j

Jenom podotykam, ze bych byl rad, kdyby tento problem byl vyresen.

lahman 16.7.2008 2:22

Rok s dvěma osmičkami, 1988 přinesl naději

Nebýt vás kecalů teoretiků a filozofů kteří jenom o všem vedou takzvané odborné diskuze tak dneska tady nevládne zločinecká organizace jménem KSČ. Vždycky jste jenom kecali a skutek utek. Bolševici konali a dodneska v tomhle sajrajtu vládnou. Přestańte kecat a začnete jednat at´se bolševika zbavíme nebo zde bude opravdu na věčné časy.

Vasekpasek 16.7.2008 2:00

Taky díky

Je fajn, když si člověk může přečíst článek, který dává hlavu a patu a který obsahuje zajímavé informace a zamyšlení.

Stanislav 16.7.2008 1:07

Zaímavé čtení, díky,

ovšem další osmičky budou, obávám se, ve znamení boje s tím, co si v rámci studené války velmoci navařily ...