6.12.2022 | Svátek má Mikuláš


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Zrcek 9.10.2022 14:28

V dějinách jsou období rozvoje a vymírání. Dřív se o to staral poměr stoupající životní úrovně k občasným hladomorům, případně epidemiím. Jsme dál, ani covid nás rapidně nezredukoval, tak snad to dokáže vzrůstající lidská blbost. Ta západní, s naoktrojovaným grýndýlem, i ta východní s naprosto šílenou válkou za mátušku rossiju i za putiná. Stačí, když pár pošukům hrábne, a civilizace jde do kopru.

Nejsem proti pokroku, ale ten se nedá plánovat na roky dopředu. Nejdřív z toho šíleli reálsocialističtí plánovači. Nevycházely jim nejdřív pětiletky, a pak už to neuměli ani do švestek. Teď to samé způsobuje ujímání aktivistickým wokům. Zmákli neziskovky, vlády jim jdou na ruku, zlanařili banky, ale problém je člověk. Dokonce i ten well-behaved, co ho naučili věřit v klimakatastrofu. Nějak jim neprodukuje pokrok podle jejich přání a fyzika se kupodivu nechce nechat okecat.

Jde naplánovat a částečně i realizovat obří investice, ale růst se jaksi nekoná. Ani ten udržitelný. Měřitelně chudnem a fabriky místo na zisk vyrábějí na dotace. Všimli jste si, jak končí poslední výroba Škodovky?

Vyrábějí furt, ale nejde to prodat a teď už ani dokončit. Nemít součástky se stává vítanou obezličkou. Zavřít fabriku nemůžou, to by především ustaly dotace. Tak musí markýrovat výrobu jako za socáče a doufat, že až to praskne, tak už u toho nebudou.

Uvidíme, jak prorokované globální oteplení zaúřaduje letošní zimu. A co to udělá se stádem věřících oveček.

D. Hrubý 9.10.2022 15:19

Nabídnu vám odpověď na nevyřčenou otázku. Ten báťuška Putin napadl Ukrajinu a možná doufá, že někomu dojde, jak důležitá je kolonie Ukrajina pro západ. Dopad útoku se projevil okamžitě. Tak důležitá je Ukrajina a její zdroje. Ten lebensraum, o kterém snil už Hitler. Výbuch NS 1 a 2, je pomsta Rusku. Rusko a Ukrajina sedí na surovinách, co by vystačily lidstvu na dalších 500 let. Afghánistán má obrovská ložiska mědi a kobaltu. Ale tam to s budováním demokracie moc nedopadlo a navíc se tam do toho míchá i náboženství. Teď je těží Čína. Obchodovat s Rusem na normální úrovni, znamená rozvoj Rusa ze zisků z prodeje. Stačí se podívat, jak se vyšvihly země obchodující s ropou za posledních 70 let. Potenciálně hrozí, že Rus by se stal lídrem. Třeba za 100 let. Ale stal. 400 let se "západ" rozvíjel díky surovinám, které lacino získal. Kdyby je kupoval, rozvíjel by se pomaleji a ti, které drancoval, by se rozvíjeli rychleji. Protože by z těch surovin měli větší zisky na investice. Ale pořád se dá někdo koupit. Někdo jako Havel, Jelcin, Zelenskyj... V dobytých koloniích taky někdo vládnul. Pořádek musí být. Kolonizátoři zchudli. A potřebují nového nepřítele. A potřebují slouhy, co pohrdají vlastním národem pro trochu prestiže.

F. Zrcek 9.10.2022 16:27

Nikdo na celém světě nemohl rusákům zakázat, aby profitovali z Ukrajiny. Pokud by to dělali jako jinde, investovali tam a hrabali zisk. Klidně to pro ně mohla být surovinová základna, navíc šikovně blízko technologicky pokročilejšího západu. Takoví Schröder, Merklice, Scholtz, Macron by rádi kšeftovali a cpali penízky rusákům, tak jako jsou dneska nuceni dávat je Ukrajincům.

Bohužel, vládcové ruska k takovému pojetí ještě nedospěli a chovají se dodnes jako tataříni. Možná s výjimkou posledních Romanovců, ale doopravdy civilizovat vlastní obyvatelstvo se jim dodnes nepovedlo. Takže uvažují pořád v intencích vojenského ovládnutí cizího území jako Zlatá horda. Dobře vědí, že je to v déledobém horizontu na nic, že se stejně budou jednou muset pakovat zpátky, ale oni nic jiného neumějí. Ovšem velkohubě si nárokují zcela absurdně další a další území. Vůbec se putínkovi nedivím, že nekapíroval ftip o připojení Královce k Česku. Oni to berou stejně vážně jako jejich vlastní požadavek na Aljašku. Jen pro kontrolu - dokážete si představit, co by s ní asi dělali? Když si zatím nevědí rady ani se Sibiří...

Člověk by řekl, že se rusáci aspoň poučí z vlastních dějin. Nevelmi se jim dařilo ve východní Evropě, kterou si uzurpovali. Nakonec neudrželi ani Sojuz, co jim zbyl po ruském impériu. Ale oni neumějí nic jiného než něco vojensky obsadit a pak vybírat tribut. Tak je to Bátú chán naučil a oni se fakt nic nového od té doby nepřiučili.

Traduje se, že rusáci jsou Slovani. Já si to nemyslím; viděli jste, aby Slovan nazýval koně lóšaď a loď sudó? Důležitější je, že povahově opravdu do Evropy nepatří. Snad za pár desítek generací, až se civilizují.

V. Čermák 9.10.2022 18:06

Maličký pan Zrcek, drobounký Tupínek, na jehož buclaté tvářičce vyrašil Pupínek. Zmerčil to i Havílek ráček, náš humanitární bombarďáček. Mimochodem, pomýlený Zrcku, malinkatý Prcku, Rusové jsou potomci Vikingů, v krvi mají i geny statečných Mongolů a války neprohrávají. Poradili si s Napoleonem i Hitlerem a poradí si i s nabubřelým Západem..;-DRv

F. Zrcek 9.10.2022 19:42

S těmi Vikingy: Podle kronik potomci Rurika, čili rurikovci vládli nejdřív v Kyjevě. V moskvě jsou doložení až ve 14.stol a vymřeli Fjodorem, přeživším synátorem Ivana Hrozného. Za něj však vládl jeho švára Boris Godunov. Fjodorův brácha Dimka umřel záhadně ve vyhnanství, a tak přišel první ze Lžidimitrijů a založil hezkou tradici ruských lžicarů. S Mongoly se to má tak, že mongolský chán Bátú, vnuk Džingiz (t)chána založil Zlatou hordu (pozdější název) s centrem někde u Astracháně, která sahala až kamsi k Obu. Od něj se zotročení rusáci naučili, že říše končí tam, kam dojedou na koni (lóšadi). Český Jarda ze Šternberka možná prohnal západní část tatařínů v Polsku někdy po roku 1241, ale není to dost doložené. Na Rus přišel Timur Lenk, Tamerlán, chromý Timur, ale to už byl Turkik jako poleno, který ty skvělé Mongoly konečně vyhnal. A na oplátku rusákům zaváděl jako novinku islám.

Je vám to nyní jasné, ó veliký pane Čermáku?

D. Hrubý 9.10.2022 21:37

Vy se chlape ugůglíte, než něco sesmolíte. Pointa je, že na to jak znáte historii, nechápete kontext. Nebo vám uniká. Tak vám to dám polopatě. Když smečka vlků číhá na medvěda, většinou ho i uštve. Romanovci sdírali mužiky v dějinách Ruska možná nejvíc. To jen na okraj. Antipatie k Rusovi se u nás pěstovala už za komanče a je fakt, že tomu dost pomohli. Nicméně dala se na tom stavět propaganda. V době, kdy bohatly arabské státy na ropě, probíhala studená válka. Západ bral ropu od arabů a na východ bylo uvalené embargo. Ani ten plyn se dřív od SSSR nebral. A první se na plynu vždycky napakovala Ukrajina a vždycky když byla krize, tak jen proto, že Ukrajina nechtěla platit za plyn a chtěla víc za tranzit. Proto se budoval NS1. Aby Rus vyšachoval Ukrajinu. Ukrajinci se pomstili vyháněním Rusů po Majdanu. Mezitím si západ udělal z Ukrajiny dojnou krávu a okukuje po ruských surovinách. Potřebuje v ruské vládě člověka formátu Havla, Jelcina nebo Zelenskýho. Vliv Ruska rostl s tím, jak vydělávalo na surovinách a západ to těžce nesl. Ta parta kolonizátorů si mezi sebe nepustí toho, koho hodlá kolonizovat. Když zemřel Jelcin, západ se mohl přetrhnout kondolováním. Havlovi taky plácali pravou rukou po rameni, jakej je borec a v levé už měli kalkulačku a počítali, kolik jim ten idiot přinese zisku. A přinesl. Měl byste rád Putina, kterej nedá nebo Zelenskýho, kterej by se rozdal, jen aby si udržel post prezidenta kolonie? Protože i Zelenskyj má dost patolízalů, aby si připadal jako persona.

J. Lukavsky 10.10.2022 7:36

"okukuje po ruských surovinách" nemusí pokukovat, až se to vrátí do normálu tak si je prostě nakoupí. A Rus musí prodat neb prodej sorovin je 3/4 příjmů jejich rozpočtu. Co ruského můžete koupit? Ruské vejce, ruskou zmrzlinu, tank co se otvírá jako sardinky.... dřív alespoň kopírovali americká auta, německé foťáky.... J.L. end

J. Lukavsky 10.10.2022 7:30

"poradí si i s nabubřelým Západem.." jak vidíme každý den. Teď kupř - čistě z cvičných důvodů - přebudovali Krčský most na most padací.... J.L. end

P. Princ 9.10.2022 16:37

"vlády jim jdou na ruku,... ale problém je člověk."

Přesněji : problém je volič, neboť vlády jsou sestaveny víceméně na základě volebních výsledků. Problémem je rovněž absence vlivné osobnosti typu Viktora Orbána ve veřejném (mediálním) prostoru.

D. Hrubý 9.10.2022 12:25

Co slovo, to perla. Tohle by se mělo přidat k tomu článku o pokrytectví. Společnosti svázané náboženstvími mají vždycky vysokou porodnost. A nejen náboženstvími. Prostý fakt, že lidstvo od nepaměti válčí, způsobuje nedostatek válečníků. O tom, že technologická převaha a kvalitní výcvik neznamená automaticky výhru, už se mnozí přesvědčili. Evropa se mění díky technologiím a rozvoji. Lidi se prostě přizpůsobují novým podmínkám. Není to o tom, že by se ženy uspokojily jedním potomkem. Je to přirozená ochrana toho potomka. Co mu odkážou? Jen to, co mají. Pokud jim to direktivně neseberou třeba fetky. Robotizace, efektivní výroba, zavádění úsporných opatření atd. Lidi nejsou potřeba. Lidská povaha je průser sám o sobě. Když se rozkoukáte, zjistíte, že se vám nechce makat. Když najdete víc podobných a máte dar výřečnosti a je dost zdrojů, vytvoříte si vlastní ekosystém. Tak vznikají politikové, aktivisti a podobná verbež. Makat se vám nechce a těch, co makají, je čím dál méně. V zájmu zachování koryta ale musíte obhájit svoji pozici. A zajistit příjmy sobě a taky těm, co jsou s váma na jedné lodi. Rovnováha byla narušena. Ještě nedávno jste drancovali země třetího světa. To byl panečku život. Dosadili jste si vhodného panovníka a kolonii drželi v nevzdělání a chudobě. Je ironií, že kdyby se ty země třetího světa po staletí nedrancovaly, byly dost možná dnes daleko vyspělejší. Země OPEC se díky ropě dostaly na takovou úroveň, že si nás kupují za peníze, který jim 70 let platíme za ropu. Technologický rozmach Číny způsobil vývoz technologií kvůli levné pracovní síle. A kecy o návratu k přírodě, to už je fakt úlet. Imigranti se nevrátí k přírodě, ale začnou využívat to, co jsme vybudovali. Jsou chytří. Zatím. Je vlna pokrytectví teprve čeká. A kdo ví, třeba si vychovají vlastní Hlubučky. My se toho nedožijeme.

J. Lukavsky 10.10.2022 7:59

"kdyby se ty země třetího světa po staletí nedrancovaly, byly dost možná dnes daleko vyspělejší." Jak vidíme na těch co svrhly jho kolonií.... vyrazily raketově nahoru a my jenom žmouláme kapesník při pohledu na Afriku že? Pro Araba co pase velbloudy je ropa pod zemí nezajímavá, navíc je nutno jí vytěžit, dopravit, prodat... nezájem. Byla to Anglie která udělala z Indie velmoc, sjednotili ji, postavili železnice, školy, nemocnice, zavedli očkování proti neštovicím.... a Indové z různých států se mezi sebou domluví jen anglicky. J.L. end

J. Lukavsky 9.10.2022 8:23

"uspokojí ho jedním, maximálně dvěma potomky, což nestačí ani na prostou reprodukci" dříve umírala polovina dětí na různé choroby takže bylo nutné porodit alespoň 5 dětí aby zbyly 3. Dneska už umírají děti zcela mimořádně, navíc už jeden sedlák uživí 10 nesedláků... takže není to o počtu rukou. No a "vyčerpání surovin"? Doba kamenná neskončila protože došel pazourek a člověk si vždy našel něco lepšího. Jen nesmí propadnout blbnutí všelikých jurodivých a mašíblů. J.L. end

K. Křivan 9.10.2022 12:14

Táta byl ze 7 dětí. žádné neumřelo, i když zuřila 1.svétová váka, jeho otec byl italský legionář, a matka musela chléb zamykat. Na to vždy vzpomínal. Tři kluci (všichni vystudovali) a čtyři holky. Moc tvrdej život.

J. Lukavsky 10.10.2022 7:32

Můj táta byl z dětí devíti a jen jedno jim umřelo. Nocméně to byla spíš výjimka. Až do očkování proti černým neštovicím děti umíraly docela běžně. No a v Africe děti umírají pořád. J.L. end

H. Rybnická 9.10.2022 15:02

Marie Theresie měla 16 dětí a "obyčejné" ženy jejího století obdobně. Jen v těch tehdy převážně vesnických rodinách přežilo dětský věk zpravidla jen několik. Za to zpravidlase tyto ženské nedožily nějakého vyššího věku.

J. Lukavsky 10.10.2022 7:50

"Marie Theresie měla 16 dětí" a z nich se skoro polovina dožila dospělosti. A určitě ty děti nestrádaly hladem. J.L. end

V. Sember 8.10.2022 21:58

Letošní čistý populační přírůstek na Zemi: 62.5 milionů

Současná světová populace: 8 miliard

https://www.worldometers.info/cz/

V. Sember 8.10.2022 22:05

Ano, přemnožujeme se. Hra s covidem na tom nic nezměnila, ačkoli asi byla snaha. Nemáme kam emigrovat. Planety ve Sluneční soustavě jsou neobyvatelné. Pár lidí by se tam samozřejmě mohlo za dost šílených podmínek uhnízdit, ale to na věci nic nemění. Lety k blízkým hvězdám jsou nerealizovatelné. Nemáme na to technologii a dlouhodobě mít nebudeme. Zapomeňte na pohádky z literatury či filmu science fiction. Máme pouze planetu Zemi. Co s tím...

K. Novák 9.10.2022 9:08

Zkuste vzít provaz a jít se zastřelit do rybníka!!R^

J. Jurax 8.10.2022 15:03

Inu, tohle už bylo před víc než 150 lety. Může vůbec Země uživit víc než miliardu lidí?

K. Křivan 8.10.2022 17:27

Podle Římského klubu (Club of Rome) je optimální počet lidí 0,4 miliardy. Tedy dvacetina dnešního stavu. Problém není jen kvantita ale i mizerná kvalita. Právě ty "nekvalitní" islámské země se zdvojnásobí během dvaceti let. Egypt a severní Afrika, .....

P. Brecík 8.10.2022 21:52

R^R^R^

K. Novák 9.10.2022 9:09

A Vy se nezdvojnásobujete?:-P

K. Křivan 9.10.2022 12:00

Bohužel ne.

F. Zrcek 8.10.2022 13:40

Příroda, potažmo její část homo sapiens, už razantnější řešení přelidnění našla. Je jím vynucování souhlasu ženy s rozmnožovacím aktem. Jde o souhlas legislativní, písemný a s podrobným výčtem toho, co s ní majitel penisu může dělat. A běda, kdyby chtěl dělat něco jiného. Buď bude penalizován hned, rozlouší se s kariérou, zaměstnáním, a bude rád, když ho zaměstnají u popelářů. Ten už se nerozmnoží, žádná o něj už ani prstíčkem neškrtne. Nebo ho, úplně senilního, oškubou asi za 90 let příbuzní jeho tehdejší partnerky o celoživotní úspory. Pokud se dopracoval k nějakému majetku, napasou se na něm kromě ženiných právníků i její pravnučky, prasestřenice a snacha.

Sehnat materiál pro rozmnožení už půjde jenom ze zkumavky. S rizikem pro doktora, který provede umělé oplodnění a ta ženská si bude stěžovat. Stačí, když si ten nešťastník nezkontroluje všechny papíry, které jí dá před tím podepsat. Něco se najde a bude platit a klinika dá od něj moudře pracky pryč.

Chlapi už mají nárok jen na robotky. Zatím, ale nejspíš ne na dlouho.

I. Širůček 8.10.2022 11:48

Já vidím hlavní problém v tom, že zdravé ženy dávají přednost kariéře, ať již sportovní, nebo profesní, a že těhotenství odkládají na pozdější dobu.

K. Křivan 8.10.2022 13:16

Chceš holka študovat ? Tak nejdřív se vdej, poroď alespoň dvě děti a až začnou chodit do školy, můžeš chodit i ty. Feministky by se pokakaly. ;-D

H. Kotaz 8.10.2022 15:29

Nějak se je zapomínáno na to, že nejlepší léta pro rození dětí, tak od 20 do 30roků žen.

A to by mělo být neustále připomínáno, jde i o zdraví jak žen, tak dětí.

!!

K. Křivan 8.10.2022 17:29

Tomu by odpovídalo pravidlo, "nejdřív déti, potom studium a kariera."

H. Kotaz 8.10.2022 21:08

I ta té blbé doby před " sametem ", mnohé ženy zvládaly obojí. Samozřejmě že za podpory manžela, rodiny.