20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

SVĚT: Předvolební rozjímání

"Když jsme byli mladí, většinou jsme si mysleli, že tohle je přechodná fáze a že, jak bude čas pokračovat, budeme mít lepší společnost založenou na sociální spravedlnosti, kde není korupce a stát bude prosperující. Všechno šlo od špatného k ještě horšímu a někdy to vypadá tak, jakoby stát směřoval ke zhroucení, ale lidé jsou vždy bezmocní …"

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Kosejk 10.10.2012 18:45

poučení z Výmarské republiky

Poučeme se z Výmarské republiky. Co se v Německu tenkrát stalo? Stalo se to, že občané odvrhli mladou a nedokonalou demokracii, protože podlehli blouznění o tom, jak prý je ten režim strašný - a našli si "čističe" Hitlera. A finanční magnáti Hitlera podpořili, protože jedni si mysleli, že je to správná volba správného člověka, a další zas měli za to, že Hitler bude jejich loutka ve vládě. A pěkně se přepočítali.

A co se teď děje u nás? Děje se to, že už po dvaceti letech budování svobodné společnosti lidé tvrdí, že by měla přijít další revoluce. Novináři hledají jen a jen špínu. A co dělají čeští magnáti? Janeček by chtěl změnit pravidla hry, brojí proti zavedeným institucím a spolupracuje  s fízlem Randákem. Babiš má rétoriku Duceho, zakládá si stranu a plive všude kolem sebe. Kellner lže o tom, že korupce v Rusku není tak hrozná jako v ČR (asi se bojí o obchody s Kremlem)... Jestli budeme v tomhle neplodném negativismu k demokracii pokračovat, tak si diktátorka nad sebou přímo zasloužíme.

Proč lidi netrvají na tom, že chtějí vstupovat do politických stran, aby mohli měnit věci k lepšímu? Proč není tématem číslo jedna otevřenost politických stran vůdči novým členům? Proč lidi všechno raději chtějí rovnou ničit, když to hned není ideální? A bych řekl, že je to proto, že lidi jsou líní - a tak čekají na spasitele, který to za ně vyřeší. A z takových spasitelů se většinou vykloubou lidi s diktátorskými a zločineckými tendencemi.

Slovy Jardy Svobody z Trabandu: "Stavíme zdi a pálíme mosty / A to je k zlosti!"  - to nám jde - bořit sochy císaře, nahrazovat je sochami T.G.M., ty taky potom zbořit, nahradit Leninem, Lenina zbourat, dát Havla... :)

O. Kadlec 10.10.2012 22:54

Re: poučení z Výmarské republiky

Spousta lidí žádného spasitele nechce, vyhovuje jim morální volnost, protože se jim v tom dobře proplouvá. Babiš i Janeček brzy poznají, že je lidi odzívnou. Počkejte na volby!

Máte pravdu, že jsou lidi většinou politicky líní, a menšinou se politicky realizují v nepolitických sférách.

L. Vaněk 10.10.2012 17:19

Pane Karpenko,

jděte dělat kněze ... Tady v tom státě zuří studená občanská válka ... a vy tady sníte o modrém z nebe. Tady si demokracii lidi budou muset zasloužit, protože toho ještě moc nevykonali !

Apropó, nejste náhodou tam někde od Děčína? Jeden Karpenko /právník/ , se postaral, abych nesl odpovědnost za bouračku, kterou zavinil kamarád Karpenka /synovce/.

M. Kosejk 10.10.2012 18:59

Re: Pane Karpenko,

Žádná studená občanská válka tu  nezuří. To je možná jen zbožné přání mnohých novinářů a tzv. intelektuálů. To jen věcí virtuální (mediální) reality. V reálné realitě si lidi žijou spokojeně svoje životy. A nadávají je, když se ožerou a dojdou jim témata. A nebo když se jich na to přímo někdo zeptá. A v našich končonách se na otázku "How are you?" neodpovídá "I''m fine!" :))

J. Bajgar 10.10.2012 9:38

Nikoliv služba státu, ale služba lidem

Autor článku bohužel zapomíná, že v podstatě každá moc korumpuje a že Václav Havel nemluvil jenom o pravdě a lásce, ale také o tzv. "moci bezmocných". Jedině tato paradoxní moc může nakonec společnost zachránit. I Václavu Havlovi uškodilo, že byl tak dlouho presidentem, neboť skutečně každá výkonná a řídící moc vede ve svých praktických důsledcích vždy ke korupci a jedině postupné odumírání státu, tak jak o něm již dávno snili někteří levicoví intelektuálové, povede nakonec k opravdové svobodě jednotlivých občanů.

J. Boleslav 10.10.2012 11:26

Re: Nikoliv služba státu, ale služba lidem

Postupné odumírání určitého státu povede pouze k tomu, že ho spolkne nějaký jiný, který neodumřel. Pokud ovšem myslíte odumírání státu jako instituce, to si skutečně nedovedu představit. Stát plní řadu nezastupitelných funkcí (obrana, bezpečnost, zahraniční věci, zdravotnictví,...). Kdo nebo co jej v tom podle Vás nahradí?

O. Zuckerová 10.10.2012 15:31

Re: Nikoliv služba státu, ale služba lidem

Tak tohle je naprosto přesná poznámka. Lidé jsou otráveni především tím, že stát nefunguje, jak má, ba je skoro v rozkladu! Rozdal průmyslové podniky různým existencím, které po nich chmátly "neviditelnou" rukou trhu (beztrestně - viz Poldi Kladno, Škodovka, "zmizelé" sirky Solo, nyní bytem v Indii - kdopak si asi nahrabal ? - OP Prostějov, Pleas Trutnov, Jablonecká bižuterie atd.), čímž tu právě BEZ ZÁSAHU STÁTU, který by byl tak potřebný,  zůstaly prázdné skořápky někdejších jmen a lidé bez práce.

O. Kadlec 10.10.2012 16:31

Re: Nikoliv služba státu, ale služba lidem

Nač potřebuje stát podniky? Stát potřebuje podnikavé obyvatelstvo.

To že je tolik lidí bez práce není tím že stát nemá podniky, ale tím, že stát pořádně nefunguje. Kdyby fungoval pořádně, přinutil by podnikatele zaměstnávat lidi a platit jim za práci - práce totiž není málo.

Jenže národ pomalu podléhá ideologii "šetření" - propadá se do stále větších problémů. Je stále víc chudých - a není divu: lidé nechtějí nic platit, a tudíž ani jim neplatí. A jestli krajské volby vyhraje šetřící mánie, propadneme se zas o stupínek dolů, a na dno je ještě daleko.

J. Jurax 10.10.2012 16:44

Re: Nikoliv služba státu, ale služba lidem

Práce je dost - ondyno nám zateplovali činžovní dům a česky mluvil akorát stavbyvedoucí - ale je málo lidí, co ji chtějí dělat. Za ty peníze ... jenže být ty peníze větší, tak je cena vyšší a my vezmeme levnější nabídku ... a kdyby jí nebylo, nezateplujeme, protože víc bychom zaplatit nemohli ...

A jak by podle Vás měl stát nutit podnikatele zaměstnávat lidi? Za komančů byla povinnost pracovat a přesto jsme byli nedostatková ekonomika, co šla s kopce ...

O. Kadlec 10.10.2012 16:59

Re: Nikoliv služba státu, ale služba lidem

Ale zateplujete...dříve jsem se živil mj. tím, že jsem na to zateplování zajišťoval úvěry. Obecně platí - protože jste špatně placen, nechcete platit. (osobně to neberte)

Stát má možnosti i dnes: nemilosrdně pronásledovat práci na černo, schwarzsystém, všechny pololegální podfuky toho typu že mají brigádníky na trvalá pracovní místa, poloviční úvazky na práci od rána do večera, peníze na ruku...to nejsou jen stavby, taky v pohostinství je vzácnost zaměstnaný pingl - jsou to nádeníci, večer prachy na ruku. Majitelé hospod někdy ani nemají účet! Jak by tedy mohli zaměstnávat? Tím že jsem pro ně dělal úvěry viděl jsem skutečný stav z druhé strany. A státu je to jedno. Úřad nedělá nic. Když není vyhnutí, občas někoho pokutuje, ale hříšníky sám nehledá.

A stát by mohl i víc - kdyby se vládě chtělo do sociálního zákonodárství.

J. Jurax 10.10.2012 22:00

Re: Nikoliv služba státu, ale služba lidem

No, my jsme panelák se cca 70 byty, takže ač jsem placen docela slušně, sám to nevytrhnu. A společenství vlastníků má nějaký limit, aby to ufinancovalo a splátky mohlo splatit, aniž by muselo zvýšit platby vlastníků nad míru pro ně únosnou.. Nejsme rozhazovačný stát, abychom se mohli zadlužit na generace dopředu.

No a švarcsystém se vyplácí zejména proto, že OSVČ jsou zdanění míň jak zaměstnanci. Ze superhrubé - což jsou mzdové náklady - dávám cca 49 procent státu. Švarcák na mém místě, kdyby dostal stejnou odměnu jako já superhrubou, zdaleka nezaplatí tolik. Kdyby se to oběma stranám nevyplácelo, nikdo to dělat nebude. Represe je drahá a neúčinná a na nápravu zdanění není politická vůle.

No a to ostatní - když stát není ochoten a schopen vymoci si daně tam, kde to není prosté a jednoduché, není ochoten kontrolovat a pokutovat  ... co dělají berňáky ... a taky pracovní zákonodárství, když je složité a drahé se zaměstnance zbavit, když už pro něj není práce.

O. Kadlec 10.10.2012 22:20

Re: Nikoliv služba státu, ale služba lidem

Jo - já vím taky proč to nefunguje. Jen jsem řekl že stát pořádně nefunguje. Čekám až se objeví někdo, jestli se objeví, kdo bude vážně chtít posílení státu, a ne ho furt jen ojebávat. A kdo to prosadí.

J. Jurax 11.10.2012 1:47

Re: Nikoliv služba státu, ale služba lidem

Ne posílení státu. Pouze to, aby stát dělal, co má. A co by mohl již teď bez posilování, kdyby jeho ouřady fungovaly jak mají.

K. Kužel 10.10.2012 5:43

Lepší společnost

založená na sociální spravedlnosti... podle autora sen většiny národa. Možná je to pravda a většina národa skutečně po sociální spravedlnosti touží jako po nejvyšší metě. Ale určitě je to malér. Spravedlnost si totiž představuje každý jinak, většinou velmi naivně a jednostranně. Stavět na ní ideální společnost je jako budovat stavbu na písku.

Daleko jasnější, a podle mne důležitější, je svoboda. I s ní bude problém. Zajistit, aby každý měl manévrovací prostor co nejširší a sladěný s potřebami ostatních není jednoduché a chce to čas. Ale výsledek, věřím, stojí za to.

J. Jurax 10.10.2012 16:49

Re: Lepší společnost

Co je vlastně sociální spravedlnost? Ani gůglením se nedobéřete jednoznačné, obecně uznávané definice ...

K. Kužel 10.10.2012 16:53

Re: Lepší společnost

Souhlasím s vámi. Kdysi jsem v knihovně narazil na regál knih, které rozebíraly otázky spravedlnosti jako takové. Sociální spravedlnost je termín ještě ošidnější. Tehdy jsem vzdal jakékoli pátrání a pídění se po (sociální) spravedlnosti a soustředil se na svobodu jako na nejdůležitější hodnotu.

Viz můj příspěvek, na který reagujete.

O. Kadlec 10.10.2012 17:03

Re: Lepší společnost

Definice je na nic. Zvláště vygůglená! Se sociální spravedlností je to jako se svobodou: Lidé vědí po tisíce let, co to je, a žádné definice na to nepotřebují. Buď to mají nebo ne.

J. Jurax 10.10.2012 22:14

Re: Lepší společnost

Naopak - bez přesné a obecně - nebo aspoň lokálně pro daný účel - akceptované definice se vlastně není o čem reálně bavit, protože nikdo neví, o čem je vlastně řeč. Lze ovšem široce a plytce pfilozóficky kecat 

Specielně pod pojmem sociální spravedlnost si představuje každý něco jiného. Když kupříkladu řeknu, že každému podle jeho práce, jsem napaden co asociál, neboť hodnota práce je atd. Když řeknu všem stejně, pasuji se na blba. Když řeknu všem podle přínosu pro společnost, zadrhnu se u hodnocení toho přínosu. Když použiju definice českého ekonoma Josefa Macka (1925 podle Wiki), že sociální spravedlnost je největší štěstí největšího počtu,  zadrhnu se na definici štěstí a navíc mi ta definice soukromě přijde pitomá. A tak dál.

A pozor - se svobodou to bude podobné :-) ... význam pojmu svoboda se v chápání anarchisty, konzervativce a marxisty bude určitě dost lišit ...

O. Kadlec 10.10.2012 22:32

Re: Lepší společnost

To jistě máte pravdu - ale vám jde asi o ty kavárenské řeči, to mně vůbec ne. Mně jde o praxi. Prostě "to" udělám a posuďte zda je "to" vono anebo co případně chybí, a dodělejte to.

To co píšete vy je problém jen když se mluví ale nic nedělá. Mimochodem stejný je to s náboženstvím.

J. Jurax 11.10.2012 1:43

Re: Lepší společnost

Ale kuš - prostě to v praxi uděláte a posuďte, zda to je to ono - a podle jakého kritéria prosím? To uděláte a vidíte, že je to dobré, neboť právě to je ona sociální spravedlnost? Jak to probůh poznáte, nemaje definice? A najde se ještě někdo, kdo bude Vaše mínění sdílet? A proč? A nepletete si sociální spravedlnost s milodary či humanitární pomocí?

Ono je celkem fuk, zda o tom mluvím, nebo to udělám - pořád, nemaje definice viz výše, ničeho se nedoberu. To, že Vás po činu někdo pleská po zádech není posouzení, nýbrž jen osvědčení skutečnosti, že s Vámi souhlasí. Totéž v obráceném gardu, hotoví-li se po činu Vám někdo nafackovat.

V tomto punktu je jedno, zda napřed konám a až pak myslím, jak preferujete Vy, nebo obráceně, což je bližší mně.

Ale postup, co navrhujete, a bez kavárenských řečí, je funkční tak leda když kopete jámu pro septik a ne když hodláte páchat sociální spravedlnost. Nerozmyšlená hurápraxe zde vede zákonitě k nespravedlnosti - a může to končit znárodňováním majetku vykořisťovatelů včetně místního holiče s jedním učněm, předáváním statků kulaků do rukou lidu, nivelizaci mezd, neboť všichni máme stejné žaludky a podobnými zhůvěřilosti - možná to pamatujete nebo aspoň máte nastudováno ze školy.

A mimochodem s náboženstvím to stejné není - tento pojem je definován po mém soudu dostatečně a tato definice je obecně přijímána,

J. Vozábalová 10.10.2012 1:47

Díky za článek

Moc děkuji autorovi za perfektní rozbor situace a pocitů nás, kteří jsme ročníky válečné a těsně poválečné a kteří vidíme, že je v posledních 20 letech lépe, byť do ldeálu jistě hodně daleko.

Koho volit je samozřejmě těžká otázka, ale naštěstí žiji v jižních Čechách - dalo se tu dohromady poměrně dost lidí, kteří z valné části již léta "pracují pro lidi" - mnozí z nich jsou (nebo byli) starostové a starostky (nebo v zastupitelstvech) měst i obcí, jsou tam kantoři (od základních až po vysoké školy) a mnohé jiné profese. Spojili se do hnutí JIHOČEŠI 2012, postavili velice vyrovnanou kandidátku (ne jen několik známých osobností na první místa).

Takže z hloubi duše souhlasím s dnešním prvním diskutujícím - budu volit svoji starostku a s ní i další, kteří nehledí na osobní prospěch a snaží se ve své profesi udělat pro ostatní vše, co je v jejich silách. Ono to možná zní trochu limonádově, ale starostové menších měst a obcí tak skutečně činí a činit musí, jinak nemají nejmenší šanci na úspěch.

Jen ještě pro všechny, kteří mají ten pocit (a třeba se zlobí) - ano, je to volební agitka, ale dnes a zítra se ještě může a pokud jsem se poprvé v životě  veřejně přihlásila k nějakému politickému uskupení, moc si přeju, aby uspělo. Moc dobře si uvědomuji, jak je kraj pro život občanů důležitý a chci, aby jej vedli schopní a pracovití lidé.  Přeji všem, aby ve volbách měli šťastnou ruku a zvolili takové krajské zastupitele (a senátory), kteří odolají mechanismu moci.

J. Boleslav 10.10.2012 11:29

Re: Díky za článek

Situaci vidím podobně a Vám přeju, aby Vám Váš politický optimismus s daným volebním uskupením vydržel co nejdéle. Já, přiznám se, sázím raději na politické subjekty s celostátní působností. Byť je to občas docela těžké.

O. Kadlec 10.10.2012 1:06

Volit budu

naši starostku. To je divné, žejo!

Ale jsem při smyslech, máme krajské volby, lidi je ignorují masově, a já disponuji jen jedním hlasem, možná několika, neb se mne asi někdo z rodiny zeptá.

A tyto volby jsou hřištěm starostů - kdo vyhraje nějaké místo a vliv, toho obec to pocítí. Nikomu jinému nedošlo, jak důležitý je takový krajský úřad, zastupitelstvo, rada. Pro osobnosti, kterých není až tak málo, je to buď daleko od jejich města anebo příliš nízko pro ego. Pro novináře je to nezajímavý zápas, protože se nevolí v Praze. A tak hrají starostové všech barev. Kdopak asi vyhraje? Strana žádná, vyhrají města, která jsou zastoupena ve všech silných stranách.

Proto si myslím že vím koho volit. Je to slušná ženská a schopná starostka, dostane to tedy i její strana.

J. Boleslav 10.10.2012 11:22

Re: Volit budu

To je zajímavá metoda, ale proč ne?

M. Bílý 10.10.2012 23:50

Re: Volit budu // Já stejně jako Vy, paneKadleci (01.:06) budu volit naši starostku. Dospěl jsem k tomu rozhodnutí nezávisle na Vás.

Jenže, asi jsme každý odjinud.

O. Kadlec 10.10.2012 23:57

Re: Volit budu // Já stejně jako Vy, paneKadleci (01.:06) budu volit naši starostku. Dospěl jsem k tomu rozhodnutí nezávisle na Vás.

V této zemi není málo dobrých starostů a radních. Jestliže tedy máme málo dobrých poslanců a ministrů, pak je ta chyba na straně nás voličů, že si je neumíme najít a zvolit.