19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

SVĚT: Permanentní nedostatek všeho

Nejdříve byl nedostatek kojenecké výživy, teď je zase nedostatek tamponů. Ceny tamponů vzrostly o 10 % kvůli rostoucí ceně ropy, která ovlivňuje náklady na výrobu plastů, a vyšším cenám bavlny kvůli masivní výrobě respirátorů a válce na Ukrajině.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Braun 3.7.2022 17:45

Hodnotím to jako agitku bez obsahu. Autor v podstatě poplival Demokraty a velké korporace, víc toho v článku není. Chybí mi tam návrh alternativy. Pokud bych to vzal obrácením znaménka tak podle autora by byl na zemi ráj, kdyby vládli Republikáni, podniky byly malé, nebyly by žádné regulace a nebyla by globalizace. Takový ideální svět cca o několik set let zpět. Je zajímavé, že to tedy nezůstalo jako v nějakém 16 nebo 17 století, když to bylo tak ideální. Pochybuji, že jedinými důvody byly regulace zavedené Demokraty, jak podsouvá autor v článku.

T. Hraj 3.7.2022 18:07

Myslím, že to hodnotíte přísně. Problém není dle autora v globalizaci jako takové (její přínosy jsou zřejmé), ale v globalismu a globalistech. Tj v organizacích a jejich byrokracii (obludně rostoucí), které o sobě tvrdí, že jsou pro "zajišťování fungování" globalizace nezbytné. Ty totiž (stejně jako každý deep state) začnou v určitém momentu žít vlastním životem a kopou za vlastní zájmy. Vehementně se pak staví jakékoli aktivitě, která šíření globalizace brání, i v případě, že má taková aktivita velmi dobré důvody.

F. Kusák 3.7.2022 9:54

Já bych tu globalizaci, resp. její vývoj chápal spíše pozitivně. Ona fungovala velmi dobře. Výsledkem byly nízké ceny výrobků, ovšem často na úkor kvality a kratší životnosti. Vyšší výroba byla pro mnohé požehnáním, zejména ve východní Asii, ale také v Africe a Latinské Americe. Copak by bylo něco takového možné bez globalizace. Byl by Západ schopen takové potřeby sám uskutečňovat. Asi těžko, že? Jenže všechno toto sebou nese zásadní změnu poměrů ve světě. A Západ ztrácí své postavení hegemona. To se bohužel děje i nám, je naší hlouposti, že jsme na to nebyli schopni reagovat. Alespoň jako Tchaj-wan, jehož postavení je po všech stránkách mnohem složitější než to naše. Je na to jednoduchá odpověď. Jsou prostě schopnější. A nejen Tchaj-wan. Nerad to říkám, protože i my jsme dříve patřili na čelo peletonu. Nic ovšem není ztraceno, jen bychom se jako celek měli více snažit. Schopných a chytrých lidí tu je dost, ale vládnout si neumíme.

P. Hák 3.7.2022 14:20

"Schopných a chytrých lidí tu je dost, ale vládnout si neumíme."

Nebojte, Fiala a spol. z pověření Brusele zařídí, abychom byli tohoto břemene zbaveni.

V. Mokrý 3.7.2022 14:38

ROZPUSTÍ EU ?

P. Hák 3.7.2022 15:07

Abychom byli zbaveni břemene vlastní vlády, kterou prý neumíme.

Takže spíš naopak...

P. Skřivan 2.7.2022 20:57

Nebyl bych takový pesimista. Mj. proto, že ty extrémisty posílá často Putin. Sice se k nim nehlásí, ale bez jeho pomoci a motivace, by jim to moc nefungovalo.

Samozřejmě, když je něco optimalizované, tak to často bývá zranitelné při změně podmínek. To ovšem neznamená, že se nenajde řešení. :-)

P. Hák 2.7.2022 20:53

Demokratický kapitalismus stojí na svobodném podnikání. Podnikání vyžaduje efektivitu. Centralizace výroby umožnila růst efektivity. Centralizace výroby vedla k centralizaci distribuce. Obojí vedlo k velkým korporacím. Vznik velkých korporací vedl k poklesu efektivity kvůli růstu komplexity (Parkinson) a k omezení demokracie.

V. Mokrý 3.7.2022 5:57

Korporace přerostly přes hlavu politikům mnohých států a některé mají i na šňůrkách - to je ten problém !!

P. Hák 3.7.2022 9:25

Ano. To je důsledek růstu korporací, který není omezen na velikost státu.

M. Pivoda 2.7.2022 19:45

Článek je takový "guláš", ale poměrně dobře odráží stav mysli pisatele článku. Takže komentuji:

1. Zjednodušeně vysvětlím, že tržní ekonomika fakticky funguje jen mezi konkurujícími si firmami na trhu. Uvnitř podniku/fimy se nekonkuruje. Tam funguje centrální plánování.

Cituji z článku: "... Zastánci globalizace vytvořili obdobu marxistického centrálního plánování ..." Komentuji: Velká firma má silné centrální plánování.

2. Just-in time delivery and manufacturing se ujalo tam, kde je málo prostoru a ten je dost drahý (například v Japonsku).

3. Zajímavá je i analogie (v článku nezmíněná!!!), tzv. "just-in-time teaching", což je fakticky "consulting" pro svérázné podnikatele, kteří nemají čas ani chuť chodit na výuku do školních tříd, kde se levně vychovávají budoucí poslušní zaměstnanci .

V. Mokrý 3.7.2022 5:58

Demokracie končí před bránou každého podniku, firmy.

M. Pivoda 3.7.2022 6:27

A také moc každé "akreditované" univerzity končí za univerzitními branami. To nám v Česku předvedl především Jiří Zlatuška z Masarykovy univerzity, který dokázal zničit dílo (matematika doc. Václava Poláka) v dnešní miliardové hodnotě. Ale v České demokratuře se o tom dosud nesmí mluvit. Jenže ta "hra" dosud neskončila.

V. Braun 3.7.2022 17:50

Tak i uvnitř firmy funguje jistá "konkurence" byť řízená. Zmíněný Procter&Gamble byla například první firma, která zavedla řízení podle značek, kdy si na trhu konkurují výrobky stejného druhu zaměřené na jiné segmenty zákazníků, které se mezi sebou částečně kanibalizují. Cílem je ovšem právě zkanibalizovat se navzájem, je to pořád lepší než to nechat konkurenci jiných firem.

M. Pivoda 3.7.2022 18:08

I zlínský Tomáš Baťa praktikoval vnitropodnikové ceny. Ale to nebylo vnitropodnikatelství, jak to mylně učili čeští překabátění Marxisté po listopadu 1989. Proto jsem musel být vyhozen z českých univerzit.

Kapišto, pepíku?

M. Drašner 2.7.2022 10:58

Doporučuji shlédnout toto, komentářů netřeba:

https://www.youtube.com/watch?v=LCSVXo8ZUiA

F. Navrátil 2.7.2022 10:30

Závěrečný odstavec o americké výjimečnosti mnohé osvětluje. Až USA pochopí, že neexistuje žádná americká výjimečnost a USA jsou součástí globalizace a ne jejím majitelem, bude země opět kulatá.

L. Kuča 2.7.2022 14:13

Spíš by se od toho globalizačního nesmyslu mělo ustoupit zpět k internacionalismu a zachování hodnotných národních specifik namísto unifikace všeho s bonusem neustálého přepravování nákladu nízké hodnoty na jednotku váhy na obrovské vzdálenosti. Pochopitelně, že existuje jistá americká výjimečnost. Podobně jako třeba italská ...

P. Hák 3.7.2022 15:10

R^

Ovšem zatím je trend minimálně v našem prostoru opačný. Ono to nevydrží kvůli klesající efektivitě, ale návrat k rozumnějšímu systému bude bolet.

Jinak národní specifika mají význam i jako "knihovna" různých modelů, z nichž si lze vybrat. Umožňuje flexibilitu ve vývoji společnosti. Pokud se vše unifikuje, systém je strnulý.

L. Kuča 3.7.2022 22:05

Jo bolet to bude. Zvykli jsme si mít v Lidlu (či jinde) zboží za ceny neuvěřitelně nízké. Na celkově rostoucí dostupnost a neskutečný výběr všeho možného a ono to najednou začíná zadrhávat. A jiné už to zřejmě nebude. Líp už bylo.

To s tou 'knihovnou modelů k výběru' je zajímavá idea a podnět k zamyšlení. Byť bych i ten univerzalismus nevyhodil oknem úplně kompletně jako třeba V.Klaus. Jsem spíše té tendence tíhnout k představě, že systém, který generuje kulturní vzorce, které jsou 'konzumovány' a přijímány ve velkém rozsahu či přímo celosvětově, jde správnější cestou než ten, který tuto schopnost nemá. Byť si jinak o obecném vkusu a etice nedělám iluze.

P. Hák 4.7.2022 12:17

První odstavec - souhlas.

Druhý odstavec - jeden systém je v určitém okruhu nejvýhodnější, to je v pořádku. Jde o to, že někdy se změní podmínky a je třeba systém změnit či aspoň výrazně modifikovat. No a v tomto okamžiku je dobré, pokud jsou k dispozici jiné systémy, které nastalé situaci čelí také. Lze pozorovat, jak se se změnou podmínek vyrovnávají ony.

Používám analogii s genetickou výbavou. Určitý soubor vlastností je za dané situace nejvýhodnější, ale... Vývoj pak nastává hlavně v menších populacích, které jsou dynamičtější. Velké systémy mají tendenci konzervovat status quo.

L. Kuča 27.8.2022 21:29

Že se k tomu po takové době ještě vracím ....

Je asi fakt, že jedna velká globální kultura by asi nebyla s to absorbovat a udržovat všechny užitečné kulturní, společenské a obecně myšlenkové vlivy a navrch k tomu ještě iniciovat vznik nových. I takto, při existenci oddělených kultur se leccos ztratí. Byť na druhou stranu v současné době snadného sdílení informací je povědomí o různých estetických, filozofických ba i technických formách v rámci jedné společnosti (tedy, jak které) široké jako nikdy. Ovšem i tak neshledávám v unifikaci žádný užitek.

Ve srovnání s genetickou výbavou bych byl opatrný. Tam jde totiž o limitovanou variabilitu. Právě v malých populacích, osidlujících malé plochy může dojít rychle k velkému posunu průměrného fenotypu, ale je to způsobeno vpodstatě jen environmentálním tlakem. (Když pro zjednodušení zanedbáme epigenetiku.) Normálně má přírodní výběr jedinou užitečnou roli - eliminuje genetické vady. Tady zapůsobí jako výhradě destruktivní mechanismus, který dramaticky sníží vnitrodruhovou diverzitu ve prospěch momentálně výhodných znaků, při změně podmínek je "pool", z něhož lze čerpat menší než před změnou, což funguje jen do doby, dokud je co ztrácet. Jelikož se genetická informace pouze ztrácí a ta existující podléhá postupnému poškození, o koncích takového společenství raději nepřemýšlet. Tedy ona konzervativnost populací větších a rozprostřených po větších územích je vlastně dobrá. Je to i ten důvod, proč lze z vlka vyšlechtit X různých plemen (ano, obsahuje i ve starých vzorcích geny pro možnou malou velikost, zjištění celkem nedávného data), zatímco třeba současný Shar Pei je téměř "nadoraz" a už se z něj téměř nic jiného udělat nedá.

L. Kuča 27.8.2022 21:29

Že se k tomu po takové době ještě vracím ....

Je asi fakt, že jedna velká globální kultura by asi nebyla s to absorbovat a udržovat všechny užitečné kulturní, společenské a obecně myšlenkové vlivy a navrch k tomu ještě iniciovat vznik nových. I takto, při existenci oddělených kultur se leccos ztratí. Byť na druhou stranu v současné době snadného sdílení informací je povědomí o různých estetických, filozofických ba i technických formách v rámci jedné společnosti (tedy, jak které) široké jako nikdy. Ovšem i tak neshledávám v unifikaci žádný užitek.

Ve srovnání s genetickou výbavou bych byl opatrný. Tam jde totiž o limitovanou variabilitu. Právě v malých populacích, osidlujících malé plochy může dojít rychle k velkému posunu průměrného fenotypu, ale je to způsobeno vpodstatě jen environmentálním tlakem. (Když pro zjednodušení zanedbáme epigenetiku.) Normálně má přírodní výběr jedinou užitečnou roli - eliminuje genetické vady. Tady zapůsobí jako výhradě destruktivní mechanismus, který dramaticky sníží vnitrodruhovou diverzitu ve prospěch momentálně výhodných znaků, při změně podmínek je "pool", z něhož lze čerpat menší než před změnou, což funguje jen do doby, dokud je co ztrácet. Jelikož se genetická informace pouze ztrácí a ta existující podléhá postupnému poškození, o koncích takového společenství raději nepřemýšlet. Tedy ona konzervativnost populací větších a rozprostřených po větších územích je vlastně dobrá. Je to i ten důvod, proč lze z vlka vyšlechtit X různých plemen (ano, obsahuje i ve starých vzorcích geny pro možnou malou velikost, zjištění celkem nedávného data), zatímco třeba současný Shar Pei je téměř "nadoraz" a už se z něj téměř nic jiného udělat nedá.

P. Hák 29.8.2022 14:16

Měl jsem na mysli tlak vnějších podmínek.

Jinak pro lidi je samozřejmě lepší stabilní společnost. Ovšem někdy ta stabilní společnost destabilizuje sama sebe mechanismem "co nás pozvedlo, to nás zničí" nebo se prostě změní okolí.

V. Mokrý 2.7.2022 15:02

Bude to ještě chvíli trvat, náběh už to však má.

J. Nevrkla 2.7.2022 9:19

Snad jen dodám, že ty pobočky McDonald's za babku koupil nějaký Rus, stovky už jich pod jiným názvem byly otevřeny, do konce září mají fungovat všechny.

Z. Lapil 2.7.2022 10:28

Nejde o to, že je koupil Rus nebo dokonce že je koupil za babku. Jde o to, že trh stojí a padá s existencí alternativy, přičemž když se do toho nese... necpe stát nebo podobný velkošéf, tak se okamžitě vyrojí tisíce a milióny lidí tu alternativu vymýšlejících. Jednak podnikatelů, protože cokoliv, co nahradí drahý (čti: obtížně dostupný) element, je prima kšeft, jednak spotřebitelů, protože když nemám jeřáb a potřebuju zvednout cosi kamsi, nezbyde mi než vymyslet kladku a pár bivojů k tomu. Nebo vrtulník.

Podobně: podle všeho v Nigérii a jistě i jinde v Africe nemají spolehlivé dodávky elektřiny. Výsledek - každý lepší barák má dieselagregát.

Z jiného podobného konce: brněnská přehrada se stavěla v dobách krize 30. let. Zadání znělo: minimum technologie. Ta věc je skoro celá postavená ručně. Podobně v Indii a podobných krajích je - na rozdíl od těch našich - solidní alternativou jeřábu několik set/tisíc mravenečků s koši na zádech.

Odbočka: součástí problému nedovozu pšenice do Egypta je to, že ti lidé nejedí nic než chleba (není to zvykem, nepodezírám je ze zmlsanosti), TAKŽE ten chleba "musí" dotovat stát (jinak hladomor a revoluce), a tím pádem se ti lidé nedozvědí, že existují - nemám ponětí, jak v těch krajích drahé - možnosti jíst rýži a brambory a nějaký maniok nebo co se to v Africe ve velkém jí. Na rozdíl od našich krajů, kde se bez mouky čili chleba, knedlíků a těstovin celkem slušně obejdeme.

Potíž s "globálním korporativismem" je ta, že skrze státní zákony a předpisy coby novovýrobce neprodáte nic, co není kryto globální značkou a globálnímu předpisy. V dobách chybějících autočipů třeba electronic free auto na způsob ať Trabanta, ať luxusního závoďáka.

J. Nevrkla 2.7.2022 11:36

Nevím, jak to s ruskými hamburgery souvisí. Zkušených lidí už tam mají tisíce, nová firma se jmenuje Chutný a tečka.

Putin nedávno na Petrohradském fóru řekl, že budou podporovat soukromé podnikání a přestanou kriminalizovat nejake chybějící administrativní povolení, licence. Život si najde cestu.

Z. Lapil 2.7.2022 16:41

Zní to dobře, kromě toho, že to (hamburgry) smrdí průmyslovou krádeží nebo jak to nazvat. S licencí to asi nekoupil, když se to jmenuje jinak.

Podpora soukromého podnikání zní taky dobře. Bál bych se toho, že v Rusku je extrémně mnoho bohatství soustředěno do extrémně mála rukou, přičemž - pozor - ty ruce ke svému bohatství přišly skrze politické konexe (čti: známost s Putinem). Tak aby "to nedopadlo jako vždycky" :-).

Ještě mě napadá: soukromé podnikání podporuje také Čína, a že by to zvenčí vypadalo jako nějaká svoboda nebo extra šťastný život... Ale uznávám, argument "dřív nebylo co jíst a dnes si můžu rejži dokonce osladit, jak moc chci, tak mi jdi se svobodou k šípku" vůbec není od věci.

J. Nevrkla 2.7.2022 17:15

Po tolika neobhajitelnych obviněných, sankcích, zmrazování a kradení majetku si západ nemá na co stěžovat, sám porušuje smlouvy a zákony nejvíce.