21.5.2022 | Svátek má Monika


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
čtenář zdrojů 9.3.2009 22:29

Re: No jo, ještě tak umět stanovit ten normál, že.

Pokud jste dementní a pletete si správnou teplotu s průměrem za určitou dobu, pak vám není opravdu pomoci. Správná teplota pro Zemi neexistuje. Ovšem proměrná teplota za určité období ano.

Oteplovač 9.3.2009 22:29

Re: Zaujímavé!

Termodynamika pláče, ... napsal to blbě. Sakra nedělejte se lidi tajemnými a řekněte, co jsem napsal špatně. Rád se poučím, nejsem neomylný :-).

Oteplovač 9.3.2009 22:25

Re: Zaujímavé!

Asi jste si spletl příspěvek. Já jsem o panu Lapinovi nepsal vůbec nic.

Oteplovač 9.3.2009 22:22

Re: Zaujímavé!

No, jo, v kategorii "ad hominem" jste mistr světa. K věci samé - nic, nula.

Honza42 9.3.2009 22:14

Re: Zaujímavé!

Napsal to blbě, ale myslel to asi dobře. Měřením teploty (zvláště pak vzduchu) se dopracovat k informaci o výměně tepla je opravdu potíž.

Honza42 9.3.2009 22:10

Re: Zaujímavé!

To nevím, ale bezpečně vím, že tituly (tak pečlivě uvedené) mají váhu naprosto nulovou. Rovněž tak býti někde vedoucím je spíše na přitěž. Kdybyste jen věděl kolik vysoce postavených blbců jsem již potkal!!  (Tím se pana Lapina nechci nikterak dotknout, toho pána vůbec neznám.)

doktor 9.3.2009 22:05

Re: Zaujímavé!

Opravdu si myslíte, že názory Prof. RNDr. Milana Lapina z fakulty matematiky a fysiky, šéfa katedry klimatologie na bratislavské univerzitě, nemají žádnou váhu?

Honza42 9.3.2009 22:04

Základní otázka, kterou Al Gore řeší, je výhled na pět let dopředu,

zvláště pokud jde o stav konta. Vybrat si veličinu velmi zvolna proměnou v čase byl jeho geniální tah. Až se to provalí, bude totiž bezpečně mrtvej. I když kdo ví:

http://www.euroekonom.cz/grafy/icecap-warm-periods-4000.jpg

L.Metelka 9.3.2009 22:03

Re: Zaujímavé!

Z toho, co jste napsal, termodynamika těžce pláče...

Emil XX 9.3.2009 22:01

Stačí přejít na atom a není co řešit

A stačí toto vědět a je možno nakopat klimaalarmisty okovanou botou. Klaus toto ví a vědí to všichni kromě těch, kteří jsou buďto úplně blbí (nebo naprosto neinformovaní, což vyjde skoro nastejno) nebo jsou placeni za to, že předstírají, že tato možnost nëexistuje (jako Bursík, Kuchtová a další).

Honza42 9.3.2009 21:58

Re: Zaujímavé!

Takže když Pánbůh nahřívá sluníčkem oceán, nedivím se mu, že se mu regulátor rozkmitá. Zvláš´t když v tom nemá strčený míchadlo. Odtud plyne rčení často používané na udobření zákazníka: "Milej pane, takhle přesně by neureguloval ani Pánbů".

ps 9.3.2009 21:56

Re: bo co neni stopro to mě dycky skoli

Miluju tyhle zvěstovatele temných zítřků. Nevím jak klima ale právě emise ovlivní tato krize nejpozitivněji (tedy nejpozitivněji z pohledu zelených). Jakmile nastala krize rapidně se snížila spotřeba ropy a tedy i výše emisí, tak nevím o co vám jde?

Myslím, že množství oxidu uhličitého, které vypustíme je to poslední co by našim potomkům dělalo těžkou hlavu. Naproti tomu jim těžkou hlavu možná bude dělat skutečnost, že nebudou mít dostatečné technické prostředky aby se globální klimatické změně (kterou, pokud nastane, určitě neboud sto nijak ovlivnit) dokázali dostatečně přizpůsobit, a to jen proto, že se dnes, z ideologických důvodů, omezují investice do výzkumů prostředků, které by jim v tom pomohly jako je jaderná energetika a GMO.

Oteplovač 9.3.2009 21:56

Re: Zaujímavé!

Hrubě nesouhlasím s Vaším tvrzením, že průměrná (globální)  teplota je stejný nesmysl jako průměrná výška mužské populace. Když sečtete výšku x mužů, tak předtím než ten součet vydělíte x, máte pořád číslo, které s ohledem na jeho rozměr dává smysl. Zato když sečtete x teplot, tak ten součet nemá žádný fyzikální smysl. Má podobný smysl, jako součet telefonních čísel v pražském seznamu. Ale průměr (a možná i globální) z toho spočítat můžou, to je fakt :-). Dále, u výšky mužské populace je zřejmé, že "aritmetický průměr" poskytuje jakž takž správnou a k něčemu použitelnou globální informaci. Proč u teploty je správný aritmetický (a ne třeba kvadratický) průměr - to nikdo neumí vysvětlit. Vztah mezi teplem a teplotou přece není jednoduchá lineární rovnice. Ze stavu "teplota1" do stavu "teplota2" se můžu dostat několika cestami a přírůstek (úbytek) tepla bude úplně odlišný. 

doktor 9.3.2009 21:54

Re: Zaujímavé!

Čemu všemu ještě podrobně rozumíte, Honzaku? Automobilnímu průmyslu, astronomii, ekonomice, fysice, textilnímu průmyslu, prachům, lopatě? Nebo že by i medicině? Fascinuje mne, když tady odborně debatují lidi, kteří nemají o věci ani páru, a skutečné odborníky zesměšňují. Víte, že je to typický komunistický postoj, Honzaku? Čest. MUDr.

Honza42 9.3.2009 21:54

Re: Zaujímavé!

Samozřejmě. Moje rodina nedokáže pochopit, že když je třeba někdy vyjímečně zapnout el. bojler, že i když běží, tak teplá voda je nejdříve za 4 hodiny. Stejně tak se diví, že když 48 hodin netopím, je doma furt teplo (topím do nádrže). Inu, voda je voda.

S tou žehličkou to byl blbej příklad, protože tepelná kapacita kovu je mizerná. Přesto když žehlička nabíhá, má topné těleso teplotu vysoko nad požadovanou. Proto po vypnutí teplota samozřejmě roste. Každý kdo dělal jakoukoliv průmyslovou aplikaci s regulací teploty ví co je to za patálii přesně regulovat (zvláště zařízení s větší tep. kapacitou).

doktor 9.3.2009 21:48

Re: Pane Wagnere,

Mám Gorovu knihu a viděl jsem dvakrát jeho "An Inconvenient Truth: The Planetary Emergency of Global Warming and What We Can Do About It," Nic z toho mi tou bombastičností nesedí, vím však odjinud, že má pravdu, jen ji hlásá po americku. Gore "graduated with a Bachelor of Arts degree in government cum laude on June 12, 1969"na Harvardu, a zapsal si tam také kursy jednoho z prvních teoretiků Global Warming Rogera Revella. Rozhodně je věrohodnější, než Klaus. Ono vzdělání v některých oborech lze získat i bez titulu. Kdo však něco dělá jako povolání, musí to studovat po celý život. To je můj případ. MUDr.

L.Metelka 9.3.2009 21:43

Re: Zaujímavé!

Tu poslední větu myslíte fakt vážně???

Honza42 9.3.2009 21:36

Re: Zaujímavé!

Abych pravdu řekl, tak články umístěné na Vámi zmíněném odkazu mne spíše ubezpečují, že jakýkoliv boj s GO je hloupost. Ale každý to vidí jinak.

Co si myslíte o tomto ? Furt to tady inzeruju a nikdo nic:  http://www.euroekonom.cz/analyzy-clanky.php?type=jz-globalni-oteplovani-ochlazovani

Zejména neschopnost v současné době spočítat vliv akumulace oceánu a proudění je zásadní. Nejsem meteorolog, ale jako technik si dovedu představit klíčový význam této veličiny, stejně jako setrvačnost systému v desetiletích. Vysokou sluneční aktivitu za posledních 60 let nelze přehlédnout a teplotu vidím jako vlečenou veličinu. Když vypnete žehličku, tak teplota desky ještě dlouho roste, nikoliv klesá.

Nalim 9.3.2009 21:32

Medvědí služba

starému pánovi z tohoto příspěvku přímo čiší.

A nemylme se, tento národ se svými vůdci vždy pokoušel udělat do světa díru tam, kde ostatní spíše látali drobné trhlinky. Žižka budoval táborský komunismus dávno před Leninem na Rusi. S obdobnou zavylostí a vyhlazovacími návyky. Zbořili jsme Rakousko tehdy, když to bylo nejvhodnější dobou pro přípravu střetu komunismu a nacismu na evropském bojišti.

Dnes už jen píšeme po zdech parlamentu nápisy o tom, kdo se zasloužil o stát. A sladíme Evropě a světu hospodářskou krizi poťouchlými extempore některých našich umělců a politiků, z nichž jeden sebechválou a naivitou zvláště vyniká.

Proč se do čela Klausovy doktríny o zimě na Hradě potvrzované čas od času navážením sněhu na umělé závodiště, případně snížením teploty v místnostech Hradu v důsledky blokády dodávek Gazpromem nepostavil skutečný přírodovědec, ale amatér? Je snad jednodušší pro ekonoma dohadování o ekologii než o hospodářské krizi? Tam by snad byl pan prezident alespoň trochu důvěryhodný, i když kupónová privatizace nebyla zcela nepodobná házení cizích šperků do společné kádě v Táboře za bratra Žižky. A neviditelná ruka některých soudruhů se objevila až ve chvíli, kdy se s enormním balíkem akcií začali pošklebovat drobným akcionářům z daňových rájů.

Není lépe nechat zhrzenou ješitnost potýkat se s důsledky své naivity, než se snažit hledat v nepodložených prohlášeních kámen mudrců?

Oteplovač 9.3.2009 21:31

Re: Zaujímavé!

Opravdu myslíte vážně, že to co píše Frant. Lukeš v 16.54, pod body 1. a 2. jsou příspěvky odborníka ???  Musíte si dělat legraci. Takové nesmysly netvrdí ani IPCC.

honzak 9.3.2009 21:31

Re: Zaujímavé!

"niekto napíše slušne čosi, čo sa dá nazvať odborným príspevkom (para, Frant. Lukeš)" to je směšné jachacha, tuze směšné jachacha, jak zpívá klasik. Oba jsou to jen feldkuráti oteplismu. 

Jinak mě fascinuje "globální teplota". To je neuvěřitelný pojem, beránek který snímá hříchy světa, oscilujíc o +/- 0,485 stupně. Je to stejná kravina jako globální kurs dolaru, nebo globální výška mužské populace. A to prosím souhlasím s tím, že se klima mění. A to tak, že osciluje kolem jakési rovnovážné hodnoty. A na té dobře demagogicky zpracované odchylce se dají vydělat slušné prachy, že Alberte G.?

Antonín I. 9.3.2009 21:16

Re: Pan Wagner si bud dělá legraci - nebo neví co píše - možná obojí.

Pane "para", podle Vašeho slohu soudím, že jste rodu mužského. Vaše věty "Že by za to mohl nesvobodný trh" anebo že pan prezident Klaus "vidí v přírodních zákonitostech bytostného nepřítele" Vás v mých očích plně charakterizují. Zřejmě jste si všiml, že jsou na světě dvě odlišné věci, tím myslím klima a ekonomika, které se mohou, ale nemusí ovlivňovat. Klima se může, ale nemusí měnit a jaksi tak nějak soudruzi se nám to poroučení větru-dešti dosud nepodařilo. Ekonomie klima moc ovlivnit nemůže navzdory  vyhazování peněz za nesmyslné projekty typu větrníky, solární panely, ukládat CO2 pod zem, a pod., dotované z  MÝCH PENĚZ, ale může být užita k odvrácení Apokalypsy kterou lidé jako Vy strašíte - tedy pokud k ní dojde. To ovšem jenom tehdy, jestliže budou prostředky k tomu dostupné, t.j. nebojme se věcí a neutrácejme miliardy k odvrácení něčeho, co se možná nestane, a nakonec připomenu kouzelné slovo: "Scientific consensus" - jsou vědci, kteří nevěří v GW, opravdu idioti? Anebo jenom jejich odpůrci (kdo je platí?) nám je tak malují? 

exulant 9.3.2009 20:58

Re: Trochu věcnosti by neškodilo

Jo, za vsechno muze uz neandrtalec, kdyz mu byla v jeskyni zima, vymyslel ohen a zacal topit drivim a pridaval  CO2 do vzduchu.A byl konec doby ledove, uz nekdy pred 14 tisici lety.

Princ Jasoň 9.3.2009 20:54

Wagnere, Wagnere

zase to popletení klimatu s počasím. Takové články pak věru nemá smysl číst. Takže jsem se nedozvěděl, kdo za tím spiknutím je.

exulant 9.3.2009 20:48

Re: Pane Wagnere,

Doktore, pokud jde o ty nevzdelane fanatiky,pan Gore a pan Klaus si mohou podat ruce.Akorat ze jsou na opacnych koncich spektra. Jakepak vzdelani ma pan Gore v paleoklimatologii? Jen ze ma dost penez na to aby delal svym nazorum svetovou reklamu .

M.Lapin 9.3.2009 20:40

Zaujímavé!

Je to zaujímavé, že akonáhle niekto napíše slušne čosi, čo sa dá nazvať odborným príspevkom (para, Frant. Lukeš), tak je odozvou arogantná poznámka bez akejkoľvek vecnej odbornej argumentácie. Chystal som sa čosi napísať, no asi to nemá cenu. Vzhľadom na to, že viacerí diskutujúci polemizujú aj o tom, čo sa bežne prednáša pre študentov meteorológie a klimatológie na univerzitách, odporúčam záujemcom zájsť na našu stránku http://www.dmc.fmph.uniba.sk/public_html/main9.html . Nemusíte súhlasiť, no odpoviem len na slušne formulované poznámky a dotazy.

Jan Pechanec 9.3.2009 20:29

Vyborne,

tesim se na druhy dil.

para 9.3.2009 20:21

Re: bo co neni stopro to mě dycky skoli

Naše pohodlí pomalu končí s dnešní stagnací a přijdeli krize raděj nedomýšlet.... To klima ta stagnace asi  také ovlivní - změní se toky a spotřeba energií a tím i imise. Horší bude to, že do drahých a čistších  technologií se nebude chtít nikomu investovat a tak zřejmě fosily spálíme jednou komplet. Teplota pak poroste stejně ještě dál stovku let potom.. . Naši generaci krize klimatická sotva postihne významě. Ale to co tu zanecháme dostanou do vínku ti po nás. Máme povinost na ně myslet? Jak je to s etikou k budoucím v kontrastu s přáním být svobodný nyní? Jaká je druhá strana mince Svobody - je to Odpovědnost?

para 9.3.2009 20:08

Re: Pane Wagnere,

Jo přemýšlej dobředu ale má to háčky. Dostat suroviny s této oblasti tam kde je lze zužitkovat bude podstatně dražší a těžba se nemusí vůbec rentovat. Část roku tam tak tak jako tak bude ještě dlouho led a vždy tma. Lodní doprava je ale jiná věc. Ta se tam asi rozjede daleko víc.

pavlik 9.3.2009 20:04

bo co neni stopro to mě dycky skoli

táráára táráára, tárááára rááráááárááára.

Ano, klimatologové se můžou plést - ale taky nemusí. Můžete za tím hledat agenty zlých mocností, kdo hledá nepochybně najde. Z Vašeho článku dedukuji, že nespokojený klérus se spojil s bolševiky aby získal lidi na svou stranu pokusem o odvrácení nereálné klimatické katastrofy.

Jenže co když je to jinak? Co když vědci počítali a počítali, až se dopočítali k tomu, že máme problém? Jistě, mohli se ve svých výpočtech splést. Ale co když se nespletli. Kolik jsme ochotni riskovat kvůli své pohodlnosti?