28.1.2022 | Svátek má Otýlie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
doktor 9.3.2009 22:05

Re: Zaujímavé!

Opravdu si myslíte, že názory Prof. RNDr. Milana Lapina z fakulty matematiky a fysiky, šéfa katedry klimatologie na bratislavské univerzitě, nemají žádnou váhu?

Honza42 9.3.2009 22:10

Re: Zaujímavé!

To nevím, ale bezpečně vím, že tituly (tak pečlivě uvedené) mají váhu naprosto nulovou. Rovněž tak býti někde vedoucím je spíše na přitěž. Kdybyste jen věděl kolik vysoce postavených blbců jsem již potkal!!  (Tím se pana Lapina nechci nikterak dotknout, toho pána vůbec neznám.)

para 9.3.2009 23:06

Re: Zaujímavé!... jo zajímavé...

Honzo máš můj souhlas s tím, že tituly sami o sobě maj hodnotu nulovou - propracovat se k nim přes poznávání už nulové nebývá. To úsilí člověka přeci jen poznamená a obvykle v dobrém slova smyslu. Ono se to na každém pak pozná podle toho co jak dělají. Existuje totiž i taková grafologie práce.  Např. mrknu na to co zůstalo za podpisy na stránkách za různými přispěvateli - a dá mi to obrázek - né absolutně zprávný - třeba jen inspirativní. Podívámli se na to co má za sebou Lapin - ..../alespo by sis mohl pročíst obsah když né samotné práce/ http://www.dmc.fmph.uniba.sk/public_html/main9.html    - tak je mě osobně smutno s toho jak sám jsem byl v životě dosud pro ostatní relativně neproduktivní. Ty asi zatím nemáš to štěstí něco podobného pocítit a je Ti zdánlivě dobře ve vlastní ulitce - vid? Pokud si nebudeš špinit karmu,  tak si na někoho třeba i "odplivni" - jestli se Ti pak poprávu uleví. Máš na to?;-)

Honza42 9.3.2009 23:40

Re: Zaujímavé!... jo zajímavé...

Máte pravdu, tyto starosti nemám. Já svoji práci prodávám na trhu a partneři si ji dobrovolně kupují za své. Takže kdybych byl neproduktivní, zemřel bych hlady. Jen lidé žijící z rozpočtu (věda samozřejmě taky) si mohou otázky které nastiňujete klást, protože žijí za cizí peníze a jejich přínos není až tak pečlivě vyhodnocován. Množství prací a citací to není.

para 10.3.2009 0:00

Re: Zaujímavé!... jo zajímavé...

Jo možná Tě to překvapí Honzo ale já také žiju sám se sebou jako pán i kmán. Pak mi právě nic nebrání svobodně přemýšlet - nejsem závislí ani na organizaci, instituci, grantu... jen mi limituje vlastní lenost, hloupost, roztržitost, zdraví a věk..... Materielní základ máme zdá se podobný a možnosti asi lepší než ti před námi. Přesto je mezi námi dosud průrva - čím to?

Oteplovač 9.3.2009 22:25

Re: Zaujímavé!

Asi jste si spletl příspěvek. Já jsem o panu Lapinovi nepsal vůbec nic.

Honza42 9.3.2009 21:36

Re: Zaujímavé!

Abych pravdu řekl, tak články umístěné na Vámi zmíněném odkazu mne spíše ubezpečují, že jakýkoliv boj s GO je hloupost. Ale každý to vidí jinak.

Co si myslíte o tomto ? Furt to tady inzeruju a nikdo nic:  http://www.euroekonom.cz/analyzy-clanky.php?type=jz-globalni-oteplovani-ochlazovani

Zejména neschopnost v současné době spočítat vliv akumulace oceánu a proudění je zásadní. Nejsem meteorolog, ale jako technik si dovedu představit klíčový význam této veličiny, stejně jako setrvačnost systému v desetiletích. Vysokou sluneční aktivitu za posledních 60 let nelze přehlédnout a teplotu vidím jako vlečenou veličinu. Když vypnete žehličku, tak teplota desky ještě dlouho roste, nikoliv klesá.

L.Metelka 9.3.2009 21:43

Re: Zaujímavé!

Tu poslední větu myslíte fakt vážně???

Honza42 9.3.2009 21:54

Re: Zaujímavé!

Samozřejmě. Moje rodina nedokáže pochopit, že když je třeba někdy vyjímečně zapnout el. bojler, že i když běží, tak teplá voda je nejdříve za 4 hodiny. Stejně tak se diví, že když 48 hodin netopím, je doma furt teplo (topím do nádrže). Inu, voda je voda.

S tou žehličkou to byl blbej příklad, protože tepelná kapacita kovu je mizerná. Přesto když žehlička nabíhá, má topné těleso teplotu vysoko nad požadovanou. Proto po vypnutí teplota samozřejmě roste. Každý kdo dělal jakoukoliv průmyslovou aplikaci s regulací teploty ví co je to za patálii přesně regulovat (zvláště zařízení s větší tep. kapacitou).

Honza42 9.3.2009 21:58

Re: Zaujímavé!

Takže když Pánbůh nahřívá sluníčkem oceán, nedivím se mu, že se mu regulátor rozkmitá. Zvláš´t když v tom nemá strčený míchadlo. Odtud plyne rčení často používané na udobření zákazníka: "Milej pane, takhle přesně by neureguloval ani Pánbů".

mueller 9.3.2009 23:09

Ale pán doktor,

to delate tedy slovenske klimatologii medvedi sluzbu. "para" neboli EROEI je takovy blábolil, ktery spojuje dohromady vygooglovana moudra, aniz by prilis chapal souvislosti. Lukes je to same v ruzovem. Oba opakuji porad ty stejne kydy, stejne jako lidi, co jeci proti jadernym elektrarnam. Jestli tyhle lidi povazujete za nejake odborniky, musim vas ja povazovat za pouheho propagandistu a ne zodpovedneho odbornika, to je mi lito. A prosim neargumentujte svym profesorstvim, profesoru-vychcanych blbu je spousta.

L.Metelka 9.3.2009 23:19

Re: Ale pán doktor,

Znáte prof. Lapina osobně? Znáte jeho odbornou práci? Neznáte... Ale vesele urážíte...

para 9.3.2009 23:31

Re: Ale pán doktor,

Jo Mulere internet je moře bezbřehé - tam se dá lecos vygooglovat a dělá mi to dobře. Ale když už se o mě otíráte nenabídl by jste mi výměnou nějaký jiný zdroj vědění? Já nabízím KE KLIMATOLOGII třeba Kadrnožku - GO Země - VUTIUM 2008  nebo Fyzika oblaků a srážek - Řezáčová a kol. ACADEMIA 2007 či Europeans enviroment The four assessment EEA Copenhagen 2007. Těším se.;-)

M.Lapin 10.3.2009 6:26

Re: Ale pán doktor,

Prečítal som si diskusiu pod mojim príspevkom a vidím, že "skeptici" nesklamali. Žiaden vecný argument, žiadna poznámka do diskusie, iba invektívy a urážky. Teda niet sa k čomu vyjadrovať. Pokiaľ ide o diskutérov "para" a "Frant. Lukeš", tak ja som ich neoznačil za odborníkov, to by som musel poznať ich nejaké publikácie, iba som ich uviedol ako príklad, že sa dá diskutovať aj slušne a namiesto invektív používať odbornú a vecnú argumentáciu. Nezaškodil by podobný prístup k diskusii aj iným diskutérom.

Jan Pechanec 9.3.2009 20:29

Vyborne,

tesim se na druhy dil.

pavlik 9.3.2009 20:04

bo co neni stopro to mě dycky skoli

táráára táráára, tárááára rááráááárááára.

Ano, klimatologové se můžou plést - ale taky nemusí. Můžete za tím hledat agenty zlých mocností, kdo hledá nepochybně najde. Z Vašeho článku dedukuji, že nespokojený klérus se spojil s bolševiky aby získal lidi na svou stranu pokusem o odvrácení nereálné klimatické katastrofy.

Jenže co když je to jinak? Co když vědci počítali a počítali, až se dopočítali k tomu, že máme problém? Jistě, mohli se ve svých výpočtech splést. Ale co když se nespletli. Kolik jsme ochotni riskovat kvůli své pohodlnosti?

para 9.3.2009 20:21

Re: bo co neni stopro to mě dycky skoli

Naše pohodlí pomalu končí s dnešní stagnací a přijdeli krize raděj nedomýšlet.... To klima ta stagnace asi  také ovlivní - změní se toky a spotřeba energií a tím i imise. Horší bude to, že do drahých a čistších  technologií se nebude chtít nikomu investovat a tak zřejmě fosily spálíme jednou komplet. Teplota pak poroste stejně ještě dál stovku let potom.. . Naši generaci krize klimatická sotva postihne významě. Ale to co tu zanecháme dostanou do vínku ti po nás. Máme povinost na ně myslet? Jak je to s etikou k budoucím v kontrastu s přáním být svobodný nyní? Jaká je druhá strana mince Svobody - je to Odpovědnost?

ps 9.3.2009 21:56

Re: bo co neni stopro to mě dycky skoli

Miluju tyhle zvěstovatele temných zítřků. Nevím jak klima ale právě emise ovlivní tato krize nejpozitivněji (tedy nejpozitivněji z pohledu zelených). Jakmile nastala krize rapidně se snížila spotřeba ropy a tedy i výše emisí, tak nevím o co vám jde?

Myslím, že množství oxidu uhličitého, které vypustíme je to poslední co by našim potomkům dělalo těžkou hlavu. Naproti tomu jim těžkou hlavu možná bude dělat skutečnost, že nebudou mít dostatečné technické prostředky aby se globální klimatické změně (kterou, pokud nastane, určitě neboud sto nijak ovlivnit) dokázali dostatečně přizpůsobit, a to jen proto, že se dnes, z ideologických důvodů, omezují investice do výzkumů prostředků, které by jim v tom pomohly jako je jaderná energetika a GMO.

para 9.3.2009 23:44

Re: bo co neni stopro to mě dycky skoli

Já to vidím tak, že pokud je nějaké nebezpečí v dohledu - proč si nepopovídat o tom co se s tím dá dělat. Osobně zítřky nevidím jako temné ač to někomu tak asi zarezonovalo. Temné to může být jen s pohledu dneška. Světlé to může být pro to nové co se může teprve zrodit. Emise s dopravy jsou nemilé ale ty energetické kde vede Čína a USA jsou dominantní a jen tak je něco nepřibrzdí.  Potomkům nebude asi tolik vadit CO2 jako jeho důsledky. Nedávno hořelo v Austrálii, Kalifornii, Řecku a klima v tom mělo svůj prstíček - zatím asi né rozhodující podíl - to může přijít. A to není problém z největších - ten bude potravinového charakteru a důsledků následných. vyvrat mi to ps.

ps 10.3.2009 0:58

Re: bo co neni stopro to mě dycky skoli

Tak to mi jen potvrzuje to, že jsi zvěstovatel temných zítřků. Nostradamus hadr. Já do budoucna nevidím, tak nevím zda bude dostatek potravy nebo nebude. Vím jedno, pokud nebude dostatek potravy, tak to určitě nebude kvůli tomu,  že vypuštíme CO2 ale kvůli růstu populace, kvůli znečištění vody  a kvůli dezertefikaci a kvůli erozi a odnosu půdu. Což se samozřejmě taky neděje z důvodu nějakého oteplování nebo CO2 ale z důvodu kácení a  vypalování lesů a vypásání savan  v oblastech zemí  třetího světa. Zabránit se tomu dá tím, že zemědělství v rozovjových zemích se modernizuje na evropskou úroveň a začne se masově využívat GMO. Takže pokud se budou lidé řídit zdravým rozumem a nikoli ideologií tak žádný hlad nehrozí.

odjinud 9.3.2009 18:54

pozor na KRIZI

http://dolezite.sk/Kedy_dopadneme_na_dno.html!!;-(8-o

fo-ol 9.3.2009 18:38

papir snese leccos

ale net toho snese mnohem vic, co wagner?

Kolombo 9.3.2009 20:00

Re: papir snese leccos

Proč fo-ol a ne fool? Pokud chcete "bojovat" proti klimatickým změnám, tož bojujte. Ale proč to chcete vnutit mně, když ty "změny" považuju za umělý humbuk?

Honza42 9.3.2009 18:09

Bude zima, protože indiání zvyšují zásoby paliva na zimu.

PARA píše: 1) Ale Slunce v poslední době spíše chladne kdežto Zem se otepluje.... 

http://www.chmi.cz/poboc/HK/OK/GW/SUNSPOT_CRU.png ....  Tak v čem to

tedy vězí?!

Vězí to v tom jaký zdroj informací si vyhledáte: http://www.euroekonom.cz/analyzy-clanky.php?type=jz-globalni-oteplovani-ochlazovani     Tady totiž pěkně teploty určuje sluníčko a CO2 k tomu nepotřebuje.

2) "A právě tato koncentrace se 600 000 let neměnila až nyní ji máma nejadnou o 30% vyší - víš "blbečku"?"   To je vskutku zajímavé. Za posledních 600000 se teplota měnila dramaticky při konstantním obsahu CO2??

para 9.3.2009 19:55

Re: Bude zima, protože indiání zvyšují zásoby paliva na zimu.

Ano Honzo42 vězí to v nutnosti hledat ty nejserioznější informace a to i za cenu, že se to nehodí do krámu.

1.  Pokud budeš hledat v beletrii a fantaziji můžeš dostat celou škálu možností i zajímavé inspirace a vybrat si.. Slunce je určitě dominantní zdrojový faktor ale v součastné době relativně stabilní tak jak málo kdy. I pokud by náhle pokleslo ozáření na tu nepravděpodobnou hodnotu Maunderova minima - přesto by pokračoval teplotní nárůst avšak pomaleji. V současnosti se Slunce opravdu chová neobvykle klidně.

2. koncentrace CO2 nebyla nikdy konstantní - viz vrty Vostok - ale měnila se relativně pomalu a nikdy v tomto období nedosáhla hodnot jako už dnes a výhledy jsou jaké? Dvojnásobné i víc?

Opakuji, že o nás přímo nejde - nás to postihne asi jen okrajově. Jde o ty co přijdou po nás. Máme právo či povinost na to myslet nebo máme právo to ignorovat?

koukám 9.3.2009 17:10

jak zmanipulovaný dav neznalý postaty skutečnosti

jen nadává,uráží a směje se,ač neví čemu!8-o Globální oteplování není v krizi jako je v krizi EXISTENCE ZÁPADNÍHO SVĚTA!!!!!!To by vás mělo nutit MYSLET a nekdákat na netu nesmysly o klima jak na schůzi KSČ,když žvanili o světovém míru.;-O VZPAMATUJTE SE UŽ -NÁRODE ČESKÝ!!>- JDE O NAŠI BUDOUCNOST BYTÍ.;-(NĚMCI S BRITÁNIÍ JSOU ENORMĚ ZADLUŽENI A MY SE S NIMI EKONOMICKY PROPOJÍME!!CO SE ASI POTOM STANE?? (Y)Chytrolíni český!Rv

para 9.3.2009 20:00

Re: jak zmanipulovaný dav neznalý postaty skutečnosti

Koukám, že koukám má rád ikonky a vyhraje si s něma jak malej kluk..... Ale at si hraje - pokud by měl pravdu - a ta může být i horší jak si myslí - pak mu tu radost ze světa neupírejme. Já si taky rád hraju - jen se tím nerad chlubím.;-)

Emil XX 9.3.2009 22:41

Pravdou je, že emise CO2 jsou ve škále toho, co nám

hrozí někde hodně vzadu. Hlavní nebezpečí představují muslimští imigranti, něco jako Mloci Karla Čapka...

xxxKubeš 9.3.2009 17:04

Autorovi

článku R^

Frant. Lukeš 9.3.2009 16:54

Trochu věcnosti by neškodilo

      Jak autor tak i ti co s ním souhlasí neuvedli - pokud jsem náhodou něco nepřehlédl - jediný fakt, který by potvrzoval jejich postoje. já tedy uvedu několik faktů, které nasvědčují tomu, že globální oteplování je skutečností:

      1) Koncentrace CO2 neustále roste vzhledem ke spalování uhlíkatých látek (uhlí, nafta, plyn) a lze snadno spočítat (najděte si na internetu jejich těžbu a skutečnost, že uhlík v nich obsažený přechází prakticky všechen v CO2 při spalování) a porovnáním zjistíte, že naměřený růst CO2 v ovzduší je prakticky totožný s tím co vyprodukoval člověk.

       2) Zvýšení koncentrace CO2 v ovzduší znamená automaticky - v důsledku platnosti fyzikálních zákonů - růst teploty atmosféry, potažmo povrchu země. Koncentrace CO2 vatmosféře vzrostla za posledních asi 70 let z 290 molekul CO2 v 1 milionu molekul vzduchu na 380 částic CO2, což je obrovský nárůst s ohledem na to, že v uplynulých asi 400.000 let ech se koncentrace co2 vatmosféře měnila asi v rozsahu 180-280 částic a to zpravidla v průběhu tisíců až desetitisícu let.

        3) Pokud někdo argumentuje tím, že v minulosti k žádnému katastrofickému ději pokud jde o oteplování nedošlo, tak ať laskavě vezme na vědomí skutečnost, že v daleké minulosti nebyli na zemi lidé, kteří by něco mohli ovlivnit, což dnes již neplatí jak jsem výše ukázal. Pokud autor a jeho noshledi argumentují tím, že letos bylo hodně sněhu a byla dlouhá zima tak pravděpodobně neuklízejí sníh. Já ho před svým domem uklízím a mám představu kolik ho asi napadne. A ta letošní zima mi vychází v tomto směru jako slabá. To že ho napadlo trochu více v horách, to se tam prostě stává. Navíc teploty v zimě byly velmi mírné - typicky (v Brně) do -5 až -8°C  ne jako v některých z dřívějších zim -15 až -20°C. Ten argument o sněhu v letošní zimě mne vskutku pobavil. Je to smutný doklad toho jak dětinsky a naprosto nekvalifikovaně lze argumentovat.