28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ŠUMAVA: Zlovůle mocných

Úřad ombudsmana je často poslední instancí, na kterou se obracejí čeští občané. V roce 2010 upozorňoval Ivo Vicena, lesní inženýr pracující na Šumavě od roku 1945, na rozsáhlou devastací přírody v Národním parku Šumava a žádal veřejného ochránce práv, aby se stavem věcí zabýval.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
E. Heusinger 14.8.2012 9:44

Před pár dny

proběhla na ČT 24 textová zpráva, že dle zahraničních vědců bylo kácení na Šumavě zbytečné.

K podrobnostem jsem se zatím nedostal.

D. Procházka 14.8.2012 14:39

Re: Před pár dny

A byli to vědci britští, nebo sovětští? Od od jedněch jak druhých lze očekávat cokoli.

V. Petrová 14.8.2012 9:34

Nesmí jít jen o výklad zákonů

ale především o podstatu věci. Kůrovec, jak známo, není choroba, bacil, virus, je to milosrdný pomahač nemocnému stromu, aby ho umírání tak nebolelo, aby se urychlilo a strom uvolnil místo dalšímu pokolení. Naše smrkové porosty jsou nemocné. Jsou sázeny do stále stejné půdy, která už nemá pro nové generace dost živin. Zkuste sázet jahody (brambory, stejnou zeleninu apod. ) do stále stejného místa a nepřihnojujte. Jaké budou výsledky po dvou, třech letech ...?  A smrk má tuhle devastaci vydržet ?  A teď ještě odvážíme poslední živiny, které půda může dostat, tj. zbytky po těžbě, do tepláren, biostanic apod. Místo, abychom je nechali na zemi zetlít, půdu nechali odpočinout a počkali, co se na ní vysemení samo. To ovšem nedovolujě ani dnešní lesní zákon, který poroučí zbytky po těžbě odklidit, nejpozději do dvou let holinu osázet a za dalších pět let MUSÍ být na této ploše porost odrostlý trávě i zvěři. Zkrátka -po vzoru svých socialistických předků poroučí zákon stromům, jak rychle a kvalitně mají růst, i když nemají z čeho brát k růstu sílu.  A teď k Šumavě a kůrovci: nezkoumejme pitomé zákony, ale zkoumejme přírodu. Vyhoďte ze Šumavy dřevařské a kšeftařské firmy a zaplňte ji vědátory z celého světa, udělejte z ní přírodní laboratoř a naléhejte na co nejčerstvější výsledky jejich práce. A teprve pak se pouštějte do debat o tom, jak si poradit s přírodou, která neposlouchá. Jenže - neměli bychom ji poslouchat spíš my, než ona nás ?  P. S.  Životnost smrku ve zdravém prostředí je 200 let. Ty naše se ztěží dožívají 80. let !!!!

D. Procházka 14.8.2012 14:03

Re: Nesmí jít jen o výklad zákonů

Proč to vymezení vůči chorobám? Ty přece taky pomáhají slabým jedincům ze světa. A lividace zbytků po těžbě? Vždyť to je přece základem obnovitelné energetiky. Já bych na Šumavu pustil lesníky a vyhodil zelené. Třeba by byla alespoň taková, jak ji pamatuji z 90. let.

J. Boleslav 14.8.2012 18:53

Re: Nesmí jít jen o výklad zákonů

V 80. letech byla Šumava z hlediska lesního porostu naším snad nejzachovalejším pohořím. Kde ty doby jsou...

J. Milfait 14.8.2012 22:12

Re: nejde o laboratoř,

dámo jde o to, aby jste se podívala z vrcholů Velkého Javoru, Luzného , Roklanu k nám dovnitř, (Poledník, Jezero Laka, Ždánidla, Polom atd.) či file://\\či to obletět celé letadlem a pak uvidíte výsledek Vašich společných blábolů s  Vámi preferovanými našich vědců z Jihočeské univerzity. Vše nejlepší k Vašemu prozření přeje Železnoruďák JM.

P. Čech 14.8.2012 8:17

Jen právní systém??

Nejedná se o nedůvěru občanů pouze v právní systém. Nedůvěra občanů zahrnuje systém celkový. Po roce 1989, kdy se systém tvořil, lépe řečeno byl tvořen, se voleb účastnilo 96% voličů. Od té doby volební účast neustále klesá, až při posledních, krajských volbách dosáhla rekordních 40% . To samozřejmě o něčem vypovídá. Nikoliv o tom, že roste počet ignorantů, jimž je vše jedno, to je výklad politiků a ovčanů, ale o tom, že klesá důvěra občanů v nefungující systém řízení státu, v naprosto nefungující systém vlády a moci politických stran nad občany, umocněný výrazně menšinovým, poměrným volebním systémem. Systémem, ve kterém vždy vítězí menšina nad většinou a vládne menšinová vůle občanů. Celkový systém, který je u nás politiky nazýván parlamentní demokracií, který ovšem s demokracií nemá téměř nic společného. Ano, u nás existují tři základní demokratické moci, moc zákonodárná, výkonná a soudní. Tyto moci však nejsou navzájem nezávislé. Nejen to. Všechny tyto demokratické moci podléhají moci další, jsou jí podřazeny a podřízeny. Touto další mocí, která nemá v demokracii co dělat je moc politických stran. Moc politických stran je historickým omylem a tam kde existuje, zejména tam, kde je mocí nad občany (v ČR), nemůže fungovat nejen žádná demokracie, vláda občanů, ale ani stát jako takový. Příklady tohoto lze vidět kolem sebe dnes a denně.

F. Pavlis 14.8.2012 7:48

Chudáci

Rožmberkové. Že oni se nedočkali zelených ! Ani jeden rybník by nevznikl z mokřadů a jižní Čechy by neměly podobu, kterou mají. Onehdy mi v Němcích sdělili, že ta zelená plíseň v tamních končinách už zamořila úřady, media, církev  a kdejakou instituci. Paní Příroda se stala bohyní, jejíž podobu tesanou a sochanou dotvářejí ideologičtí bursíci a jim podobní s brutalitou nevídanou od dob vrcholného pohanství. Na opačném konci stojí očividná devastace přírody v měřítcích, která od dob Babylona a jeho zasolených plání, snad také nemá obdobu. A vyberte si. Žluté pláně biopalivové řepky a hnědé pláně sežrané Šumavy a uhelné jámy pod Krušnými horami. Vrtule v moři a fotovoltaika na úrodných polích .... A kde zůstala úměra věcí a skutečný vztah k zemi, která je nám domovem i hrobem zároveň. Zajisté, i plíseň je bios a KSČM politická strana. Ale ty následky.....