28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ŠUMAVA: Smutný výlet

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Hudzieczek 6.8.2010 20:31

Tundra na Šumavě?

Na Šumavě se kdosi pokouší převést hospodářský les na les "původní", "prales" nebo les "přírodě blízký" a domnívá se, že tak lze učinit z roku na rok zavedením principů "bezzásahovosti" a "přirozeného vývoje".  Zapomnělo se  na to, že hospodářský les je ekosystém, který ztratil mnoho z autoregulačních schopností přirozených lesních společenstev. Výsledkem je to co vidíme. Každopádně to co na Šumavě vzniká nebude určitě prales nebo přirozený les mírného pásma.  Ten koneckonců ve výškách okolo 900 m. n. m. na Šumavě ani nikdy nebyl. Tam v minulosti dominoval boreální les s převahou  smrku a  podílem břízy a jeřábu. 

Na Šumavě vzniká něco mezi tajgou a tundrou. V některých místech se zmlazuje smrk, někde jsou z minula umělé výsadby a někde je nastartováno k přirozenému boreálnímu cyklu. Obrovské plochy zůstanou bz stromové vegetace, protože na nich doposud žádné  zmlazení není a půda obohacená náhlým rozpadem celého stromového patra zaroste vitální buření a keři. V tom je skutečnost zcela jiná než měl na mysli Klostermann ve své myšlence o pomíjivosti lesních velikánů. Každopádně o pralese zde nelze hovořit.

Uschlé smrky u pramenů Vltavy jsou ostudným pomníkem nekvalifikované správy NP Šumava. K podobné situaci se schyluje v jádrové oblasti Boubína (zaplocená část pralesa), kde na přelomu června a července 2010 leželo kolem 40 m3 kůrovcového dříví

Š. Hašek 6.8.2010 19:49

Až si ujasníme,

že v Národním parku/divočině "mrtvý" strom z důvodu kůrovce, větru, námrazy, bažiny, věku, zastínění jiným odolnějším stromem, atd je normální přírodní jev, tak možná se to někam pohne.

Zatím vidíme, že navrch mají pěstitelé "záhonů zelí" (produkční smrk, kubické metry, Kč) ve spojení s vyznavači upravené přírody typu městský park/kolečkové brusle.

Kontrolní otázka: Když si nebudu určitého území v Evropě všímat, co se stane? Zahyne? Prdlajs!!!! Nastoupí neprůchodná džungle (les mírného pásma). Jako před takovými 600 lety. Šumava musela tehdy být boží. Ale je to delší než volební období. A nestojí to ani halíř.

Nikomu nic nevnucuji, jen se obávám, že vlastně nevíme, co chceme.

Já ten šumavský prales. A stezku pro pěší obdivovatele.

V. Kain 6.8.2010 14:39

Smutný výlet

Kdopak prosazoval proti kůrovci nezasahovat příroda si poradí sama.Kde jsou ti gauneři.

Ještě si někdo může myslet po této ekologické katastrofě,že zelení jsou ochránci přírody?

Všechny bych pozavíral a nechal jim tu nedozírnou škodu uhradit.

V. Pavel 6.8.2010 7:26

V čem je problém?

Pokud je mezi stavem lesního porostu na Šumavě viditelný rozdíl mezi částí nacházející se na území ČR a částí na německé straně, pak je na jedné ze stran chyba! Nejsem odborník, ale od svého stolu v Praze si troufám odhadnout s "pravděpodobností hraničící s jistotou", na které. Nemyslím si o nás, že jsme hloupější, než Němci. Spíš se domnívám, že je pravdivé, co o nás kdysi vyřvával jejich jistý neslavně proslulý státní představitel. Že si Češi neumějí sami vládnout!

B. Michal 6.8.2010 16:52

Re: V čem je problém?

Spíš je to tak, že naši aktivisti přebrali od Němců něco, co oni zkoušeli, ale vynechali jejich opatrnost a nepostřehli, že z toho potichu vycouvali. Navíc to převzaté povýšili na božstvo, o kterém je zapovězena diskuse a ještě ke všemu se tomu dostalo legislativní podpory.

V. Pavel 7.8.2010 10:42

Re: V čem je problém?

P. Michale! Vaši reakci chápu ve smyslu "Ano, tak to je /jak o češích já uvádím/" a pak, že konkrétněji specifikujete, proč? Rozumím Vám tak správně?