25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pavel 2.9.2009 10:05

Chce to rychle začít

Miluji Šumavu. Toulám se po ní přes 30 let, od roku 1990 z obou stran hranice. Převážně mimo značené cesty, přiznávám, že velmi často i v prvních zónách. Už hodně pamatuji. Pamatuji Prášilské, Plešné i Roklanské jezero uprostřed zelených lesů, pamatuji zelený Březník, Roklany, Jezerní horu uprostřed vysokého zdravého lesa. Hraniční hřebenovka z Ostrého na Svaroh bývala pěšina vedoucí lesem bez výhledů  ... Je toho hodně o co jsme přišli, ale stále ještě mnoho krásy zbývá. To, že se experiment s nezasahováním nepodařil je teď už asi jasné oběma stranám sporu - příroda nemá sílu si sama poradit. Mělo by se okamžitě začít jednat a začít zachráňovat alespoň dochované zbytky Šumavy.

REX 2.9.2009 10:01

Březina a spol.

Připouštím, že Březinův názor je většinový. Ale špatný. Ovšem největší pohromou pro přírodu a tedy i pro Šumavu je dlouholetá lidská destruktivní činnost. Proč tedy nezkusit  se do toho konečně jednou neplést. Bude to sice trvat déle než jedno volební období, ale za pokus to stojí. Příroda má totiž úžasnou regenerační schopnost.

honzak 2.9.2009 11:09

Re: Březina a spol.

zase semenáčky... A kdo ponese zodpovědnost za to, když se to nepodaří? Kdo zaplatí kůrovcem zničené hospodářské lesy (díky experimentování zelených ideologů)?

j 2.9.2009 11:58

Re: Březina a spol.

ještě, že jste dodal hospodářské lesy:-) a co teprv hospodářské srnky,pstruzi,kachny ( ty jsou také chutné) 

Franta 2.9.2009 13:34

Re: Březina a spol.

Semenáčky vás dráždí? Jezdíte někdy kolem Příbrami? Viděl jste haldy? Začínají zarůstat. Zatím jen nenápadně, břízou, ale zarůstají. A to je hlušina vytěžená z dolů. A kdo na Šumavě sázel stromky, než sem přišel první člověk? Les na Šumavě už nikdy nemůže být stejný, jako byl ten, který teď známe. I po zásahu člověka bude struktura lesa jiná. A dospělý les já na Šumavě už určitě neuvidím, ať již bude vysázený uměle nebo vyroste ze "semenáčků", které vám tak vadí.

Yowda 2.9.2009 15:20

Re: Březina a spol.

téměř celá šumava je uměle osázená lidmi hraběte Schwarzenberka, po kalamitě způsobené orkánem.. Na Šumavě nežije původní vysoká zvěř, protože byla vystřílena, aby neožírala zasázené semenáčky.  Šumava je defakto hospodářský les s importovanou zvěří. Ty malé oblasti původních smrků, které přežily, zničil v současné době ochranou přírody chráněný kůrovec.

Franta 3.9.2009 8:33

Re: Březina a spol.

Ano, od roku 1870 tady po vichřici zasáhl člověk. Co se týká původních smrků, bohžel žádný strom neroste do nebe. Ano, ničí je kůrovec. Nebo pila. Nebo vichřice. Pod nimi vyroste (nebo se vysází) nový les. To je koloběh života v přírodě. Dá se to snad zastavit? Tady se skutečně nejedná o to, nechat CELOU Šumavu sežrat kůrovcem. Jen nechat její relativně malou část přirozenému vývoji. My máme tu smůlu, že vidíme právě tu "špatnou" situaci na Šumavě. Před 50-lety to vypadalo jinak, za 50 let to bude také vypadat jinak. A´t se kácí a sází celá Šumava nebo ne.

Vlad 2.9.2009 12:55

Re: Březina a spol.

Pěkně prosím, kupte si kus lesa za své peníze a tam si dělejte, co chcete. Vyhazujte si hodnoty hráběmi do kanálu. Samozřejmě tak, abyste neškodil sousedům. Ale nehrajte si na pánaboha za cizí, neinvestujte do toho cizí miliardy a celé jedno pohoří, jež vám nepatří, a to všechno zadarmíko, s uspokojením v srdci  a slzou v oku od třetího piva navrch

Franta 2.9.2009 13:49

Re: Březina a spol.

To je právě ta neznalost. Když si koupíte kus lesa a objeví se vám tam kůrovec, už vás lesní správa vyzývá ke kácení. Tam si prostě nemůžete dělat, co chcete, musíte dodržovat lesní zákon. Naopak, v 1. zónách NP Šumava nesmíte vyvážet vytěžené dřevo, musíte ho nechat na místě a "hodnoty hrabat do kanálu". Je to totiž stanovené zákonem. A co se týká investice celého jednoho pohoří, to je výraz podobný "kůrovcové pandemii" od p. Zimoly, prostě blábol.

yt 2.9.2009 8:45

?

Zajímavé, že i mimo šumavu je letos zvýšený výskyt kůrovce, že by za to mohl Just s Bursíkem? A má nějaký jiný důvod vsouvat do článku informaci o paláci p. Bursíka, než vzbudit závist? To jsou vaše argumenty tak slabé?

honzak 2.9.2009 8:46

Re: ?

kde je zvýšený výskyt kůrovce? Já to nikde neviděl, ale mohu se mýlit.

yt 2.9.2009 8:59

Re: ?

Např. Pelhřimovsko, nárůst přizbržděn červencovými dešti.

honzak 2.9.2009 9:16

Re: ?

tak tudy jsem letos zatím nejel.

Ludva 2.9.2009 8:24

Les se přirozeně neobnovuje ?

Zajímavé, že když se třeba na zahrádce pár týdnů nedělá, tak je tam prales jak vyšitý. Ten prales se obnoví i ve zničených smrčinách. Ale asi bez mačety nebo motorové pily tam nikdo neprojde. Každopádně bude zajímavé pozorovat, jak si s tím příroda poradí.

j 2.9.2009 8:36

Re: Les se přirozeně neobnovuje ?

nebojte, srnky to spasou, pokud je tedy nebudou regulovat myslivci z důvodu toho, že okusují stromečky, sv-ině jedny:-)

Zdeněk M 2.9.2009 8:39

Re: Les se přirozeně neobnovuje ?

Ano. Když se nebudete starat o svou zahrádku, poroste Vám tam tráva, pampelišky, bodláčí, kopřivy. A pokud tam necháte mrkev, aby sama vyrostla, že si jako poradí sama, hmm to asi ne.

No a stejně je to i s tím lesem. Pokud se o něj nebudete starat, vyroste tam tráva, ostřice, kopřivy, ostružina, naletí Vám tam bříza, jíva. atd. Ale rozhodně tam neporoste smrk, buk, dub.

Ano, když se o les nebudete starat, dopadne to s ním stejně jako s tou Vaší zahrádkou. Budete tam mít pampelišku,

Franta 2.9.2009 13:55

Re: Les se přirozeně neobnovuje ?

Pampeliškám se daří nejvíc na přehnojených loukách. Když zahrádku přestanete hnojit a sekat, bude jich výrazně méně. Smrk a buk jsou původní stromy nejvyšších částí Šumavy. Kdopak je tam asi před příchodem člověka nasázel?

honzak 2.9.2009 8:48

Re: Les se přirozeně neobnovuje ?

"vidí kosa a zjeví se" napsal o takových jako jsi ty F. Němec za 1. republiky.

Meleš akorát melounistickou matru.  Holiny po kůrovci (s popadanými soušemi) zarostou směsí listnáčů a dalších několik desítek let to bude hnusné houští. Když to dřív nespláchnou přívalové deště...

Ludva 2.9.2009 9:02

Re: Les se přirozeně neobnovuje ?

Vždyť píšu to samé, co Vy. Že to zaroste neproniknutelně. Ale pokud jsme se rozhodli, že tam bude bezzásahový prales, tak se nedá nic dělat. Jedině zrušit ten park.

R. 2.9.2009 10:41

Re: Les se přirozeně neobnovuje ?

Zaroste, ale tak za 50 let. To je dle meho odhadu delka "prechodoveho procesu" od smrkoveho lesa k nejakemu pralesu. To je taky delka produktivniho lidskeho zivota... Fuck off melouni.

Franta 2.9.2009 14:01

Re: Les se přirozeně neobnovuje ?

Když to osázíme, tak to bude o pár let dřív. Kolik z nás tam uvidí dospělý les? Já sotva.

Ludva 4.9.2009 12:45

Re: Les se přirozeně neobnovuje ?

Kdo by nevzal takovou práci ? - 50 let pozorovat.....Chci být ekologem.:-D

2.9.2009 8:02

Ekoteroristé v NPŠ a MŽP

nakládají s florou Šumavy podobně jako chovatel dobytka, který vyžena své ovce do lesa mezi vlky a medvědy a přestane se o ně jakkoli starat v přesvědčení, že jeho pra-pra-pradědicové za tři sta let z nich budou mít skvělé a velké stádo vlastními silami odolávající všem dravcům a poskytující hojnost mléka i vlny a navíc ještě s kvalitním masem a bečením tak libozvučným, že je budou lidé obdivovat více než opěrní pěvce.

honzak 2.9.2009 8:49

Re: Ekoteroristé v NPŠ a MŽP

doplním, že za těch 300 let bude stádo ještě oplývat strdím - jen tak to bude úplně eurodokonalé!

Franta 2.9.2009 14:08

Re: Ekoteroristé v NPŠ a MŽP

Ovce, kozy i mufloni v přírodě přežily i přes přítomnost medvědů a vlků. Hnát je mezi vlky by asi byla blbost (hospodářské lesy na Šumavě se normálně udržují a proti kůrovci chrání), proč ale nenechat na malém kousku přírody (1. zóna) "ovce a vlky" (smrky a kůrovce, samozřejmě!) žít tak, jak tomu bylo po staletí?

honzak 2.9.2009 7:51

melounisti dostali

v tomto státě téměř absolutní práva, aniž by měli alespoň teoretickou ZODPOVĚDNOST za své činy. Montujou se do všeho, rozumí tomu jako koza petrželi a výsledky se začínají ve své hrůzné podobě objevovat.  Větrníky, slunečníky, les v národním parku, atd. Co přijde na řadu příště?

Potřebovali by nakopat svoje zelené brusele!

j 2.9.2009 7:25

vše je tu pro naši potřebu a proto já rozhodnu co je správné

vždy se mi líbí jak se vše přepočítává na peníze. Prostě vše co nás obklopuje má nějakou hodnotu vyjádřenou v korunkách, jenom nechápu proč se říká, že lidský život má nevyčislitelnou cenu. Každej pitomec dokáže říci jestli tento nebo toto je škodná, potřebné nebo užitečné a přitom mi vždy vyjde na mysl, že to takto pojmenovali i Čínané když hubili vrabce. To jsem se nasmál  když se druhý rok vidělo jak to dopadlo. Poručíme větru a dešti, my všechno víme lépe než dokonalá příroda , která tu je miliardy let a člověk?

HlavaXXII 2.9.2009 7:30

Re: vše je tu pro naši potřebu a proto já rozhodnu co je správné

příroda dokonalá je, ale ten les co uschl už dávno přírodní nebyl, byl to hospodářský les, byť založený před stovkami let. Doufat že si v něm příroda pomůže sama je naivní.

j 2.9.2009 7:46

Re: vše je tu pro naši potřebu a proto já rozhodnu co je správné

nebojte pomůže ale těch peněz o o které by jsme přišli:-)

jj 2.9.2009 8:03

Re: vše je tu pro naši potřebu a proto já rozhodnu co je správné

Nejsem zvláštní jazykový purista, ale když někdo napíše by jsme nebo by jste dost to o jeho úrovni vypovídá a jen to dokresluje ten zmatený příspěvěk.