29.5.2023 | Svátek má Maxmilián, Maxim


ŠUMAVA: Neetická kampaň ekologistů

24.2.2017

Míra demagogie ekoaktivistické kampaně podporované některými vládními politiky, státními úředníky, vědci, herci, zpěváky a všemi veřejnoprávními médii, má svou historickou paralelu v roce 1938. Tehdy podlehli kampani obyvatelé Sudet, dnes jí podléhá celý národ a podlehnout má zejména Poslanecká sněmovna.

Způsob kampaně, vedené ekologickými aktivisty z Hnutí DUHA, kteří jsou veřejnoprávními médii vydáváni za špičkové ekologické experty, přesáhla míru etiky a elementární slušnosti. Pravda je taková, že Senát nezvyšuje pravomoc obcí, ale navrací obcím pravomoc v mezích současného zákona. Senát neumožňuje stavby developerských projektů - lanovek, sjezdovek, akvaparků, lunaparků.... Kácet les pro takové projekty je na Šumavě zakázáno a nepovoluje to územní plán žádné šumavské obce. Zakázáno je jakékoliv betonování nejcennějších částí přírody a mimo současný prostor obcí, jakékoliv přírody. Senát pouze upřesnil prostor obcí, pokud jsou součástí národního parku, v souladu s nařízením vlády, kterým byl vyhlášen šumavský park. Ten činí v případě Šumavy 4,95 procenta výměry národního parku. Tolik potřebují místní lidé pro svůj život a tolik potřebují návštěvníci Šumavy pro své základní potřeby – zaparkovat, dojít si někam pro informace, najíst se, vyspat se, dojít si na záchod a míst jistotu, že je v případě potřeby někdo zachrání. Žádný jiný prostor územní rozvoj neumožňuje.

Jediný development, který je na Šumavě možný, je ten finanční. Za posledních osm let utratilo Hnutí DUHA ve svých šumavských projektech více jak 150 miliónů korun! Vědci, kteří namísto věcných vědeckých argumentů na ochranu přírody argumentují pomluvami a polopravdami, utratily za patnáct let zkoumání šumavské přírody 3,3 miliardy korun.

40 milionů lidí mohlo celý rok dýchat kyslík ze 4 miliónů stromů, které musely zahynout v rámci šumavského vědeckého experimentu, zvaného divočina. Senát navrhl, že další experimentování nebude probíhat na základě diktátu, ale na základě celospolečenské dohody. Jediný Senát navrhl skutečné otevření národního parku pro veřejnost. Vládní návrh Šumavu otevírá pouze pro vyvolené a uzavírá rozsáhlé oblasti Šumavy pro úpravu běžkařských tratí.

Věříme, že Poslanecká sněmovna nepodlehne placeným lžím. Navrhujeme Poslanecké sněmovně zamítnout celou novelu zákona o ochraně přírody a začít celý legislativní proces od samého začátku, v souladu s dikcí zákona, zákonem pro každý národní park. Sama ekoaktivistická kampaň ukázala, že jde jenom o Šumavu.

Autor je předseda Svazu obcí NP Šumava