20.10.2020 | Svátek má Vendelín


ŠUMAVA: Mobilizace nestátních neziskových organizací

8.4.2011

V polovině března na veřejnost pronikl zápis z porady nevládních ekologických organizací (NGO)k momentální situaci kolem Národního parku Šumava. Zápis znamená totální mobilizaci ekologických NGO.

Se zápisu se dovídáme, že bude usilováno o:

- Ochranu přírodních procesů (kůrovce)
- Nepřijetí Zákona o Národním parku Šumava
- Odvolání Stráského (jenž je dva dny ve funkci!)
- Žaloby - využívat zákonné prostředky a žalovat. Jednorázově řeší Kjučuková - zajistit právní pomoc
- Zapojení lidí ze Správy parku (myšleno do aktivit proti parku)
- Schůzky s Tesařem (náměstek ministra životního prostředí)
- Ředitel České ornitologické společnosti Zdeněk Vermouzek považuje za nejdůležitější podání stížností, ale neví na co. Přesto - co nejdříve!
- Eva Chvojková se poradí s Mikem na znění mezinárodní výzvy.
- Honza Dušek zjistí, jak se postupovalo v mezinárodní kampani kolem Tater.
- Česká ornitologická společnost napíše Klubu českých turistů o chování Stráského
- Jako zdroj financí : "rychlé granty" od Nadace Via.
- Stupňování tlaku v médiích

Předmětem ochrany zůstává kůrovec, jenž má zajistit rozpad smrkových monokultur. Devastace Šumavy má pokračovat.

Nepřijetí Zákona o Národním parku Šumava by předurčilo trvalý právní chaos. Přijetí Zákona o Národním parku je nutností. Je specifický pro danou lokalitu, má jej každý národní park. Má určit zónaci a vyčlenit území, na němž se mohou rozvíjet jednotlivé obce. Měl by pojmenovat předmět ochrany i způsob ochrany. Vzhledem k tomu, že v tomto volebním období předkládají zákony pouze jednotlivá ministerstva, nemá Hnutí Duha možnost lobbovat a ovlivňovat jejich vznik. Hnutí Duha, jihočeská přírodovědecká fakulta a Česká geologická služba po mnoha letech přicházejí o právo diktovat, jak má vypadat ochrana přírody na Šumavě.

Úloha L. Mika při plánovaném vzniku šumavské divočiny je dlouhodobě známa. Smočil si ruce i ve slovenských kauzách, zasloužil se o vznik evropsky významných lokalit a především ptačích oblastí i v dalších postkomunistických zemích. Velké plochy chráněných území brání plnému hospodářskému využití krajiny. Právě ochranářská omezení v postkomunistických zemích zajistí vyspělým členům EU hospodářskou dominanci.

Česká ornitologická společnost bude psát Klubu českých turistů o chování jejich předsedy - Jana Stráského. Mravokárci z ekologických NGO se cítí být povoláni k tomu, aby hodnotili chování a charakter, měnili dějiny, vládní garnituru, desetitisíce hektarů šumavských smrčin v umělé smetiště či smrkové hřbitovy. Mají k tomu od někoho z nás mandát?

Vlastní aktivity financují prostředky ze státního rozpočtu či EU, ale také prostřednictvím nadací, které jsou z větší či menší části opět dotovány z rozpočtu ministerstev. Výše zmíněné Nadaci Via poskytují dotace: ministerstvo financí, ministerstvo zahraničních věcí. V letech 2005-2009 obdržela Nadace Via cestou ministerstva zahraničních věcí 6 728 000 Kč. Je to minimální částka ve srovnání s dotacemi pro jiné nadace nebo ve srovnání s výší podpory pro Český svaz ochránců přírody (ČSOP). Ústřední výkonná rada ČSOP - vedená Liborem Ambrozkem - obdržela v letech 2005-2009 od ministerstva životního prostředí přibližně 70 milionů Kč. Další desítky milionů pak putovaly do základních organizací ČSOP. Je nutno zmínit, že členy čestné rady jsou Ladislav Miko, Bedřich Moldan, Petr Dolejský, Svatomír Mlčoch a další. Například budování záchranné stanice pro živočichy ve Vlašimi (ČSOP Vlašim) spolklo 47 milionů Kč z operačního programu Životní prostředí.

Hnutí Duha rozhodně nemá žádný mandát k tomu, aby ovlivňovalo ochranu přírody. I lobbing HD proti jádru je dotován - a to převážně hornorakouskými institucemi. Hnutí Duha je především celospolečenským parazitem, jenž ochraně přírody neprospívá. Právě naopak. Veškeré její aktivity vedly k rozpadu cenných ekosystém Šumavy. A to vše za peníze daňových poplatníků. Její roční rozpočet se pohybuje od 11 do 16 milionů Kč. Většina financí pochází ze státního rozpočtu, z programů EU nebo přerozdělování financí prostřednictvím nadací. Letní aktivity Hnutí Duha v Národním parku Šumava pak dotuje především Nadace Partnerství. Daňové poplatníky přijdou nesmyslné ankety HD u Pramenů Vltavy ročně na 200 000 Kč.

Je otázkou, k čemu Hnutí Duha slouží tak vysoký roční rozpočet. Její výroční zprávy jsou na informace velmi skoupé. Kromě rekonstrukce památek na severní Moravě nezůstává po Hnutí Duha žádný hmatatelný počin. Jen zákulisní intriky, lživá propaganda a nekompromisní boj se vším, co jakýmkoli způsobem souvisí s civilizací.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.