24.5.2022 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

ŠUMAVA: Lesy na Ptačím potoce ...

Území mezi kopci Malá Mokrůvka, Mrtvý vrch a sídly Filipova Huť a Modrava. A uprostřed tohoto území v současné době jedna z nejdiskutovanějších oblastí Národního parku Šumava – Ptačí potok. Dostanete se sem buď z Filipovy Huti po žluté turistické značce, nebo z Modravy po modré.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Jaroš 15.11.2011 21:20

Re: V článku je mnoho slov a téměř žádné důležité myšlenky.

máte nějaký výzkum, že většina obyvatel je pro zrušení NP? jak už zde zaznělo, "zelené běsnění" bylo legální. Pokud hájíte protiprávní postup proti legálnímu projevu občanské nespokojenosti, měl byste se slovem "demokracie" zacházet opatrněji.

P.S. Příroda není omyl.Omyl je Chalupa na MŽP a šéf turistů na NP Šumava.

B. Rybák 15.11.2011 14:15

Re: Pane Rybák....

O "ekologický" problém jde jenom "zeleným" parazitům. Většině občanů jde o lidi a o přírodu (o jejich oboustranně výhodnou symbiózu).

B. Rybák 15.11.2011 14:10

Re: V článku je mnoho slov a téměř žádné důležité myšlenky.

Pokud podstata NP umožňuje "zelené běsnění", které je v rozporu s přesvědčením většiny našich občanů, pak se tato jeho nedemokratická podstata musí rychle změnit.

P.S. Zkoušejte to kolikrát chcete, s omylem se dá dělat jenom jedno. Napravit ho!!!

M. Jaroš 14.11.2011 19:26

Re: V článku je mnoho slov a téměř žádné důležité myšlenky.

zkuste to ještě 1x. "Zelené" i zelené běsnění na Šumavě se zastavit nedá bez ohrožení její podstaty (podstaty NP)...

B. Rybák 14.11.2011 14:37

Re: V článku je mnoho slov a téměř žádné důležité myšlenky.

Za důležitou považuji každou myšlenku, která pomůže napravit důsledky "zeleného" běsnění na Šumavě. A žádná taková tam není. Místo myšlení mlžení.

P. Rada 13.11.2011 22:03

Re: V článku je mnoho slov a téměř žádné důležité myšlenky.

Jestli za důležitou myšlenku považujete např. rozbor cen nemovitostí  či možností podnikání v oblasti NP Šumava - pak chápu, že jste zklamán.

P. Rada 13.11.2011 22:00

Re: Pane Rybák....

Šumavské vesničky mají opravdu svá specifika. Např. podobně velké obce jinde v čechách se vylidnují a na Šumavě naopak. Metr čtvereční pozemku na Šumavě se spíš blíží okolí Prahy než ceně jinde v pohraničí.... Takže není divu, že tam najdete i specifické plakáty.

(V článku šlo ale především o ekologický problém kolem Ptačího potoka - nikoli o to, kdo kde vlastní pozemky a kdo by kde chtěl podnikat.... Možná to ale přeci jen souvisí - že pane Rybák.)

B. Rybák 13.11.2011 19:46

V článku je mnoho slov a téměř žádné důležité myšlenky.

B. Rybák 13.11.2011 19:42

Re: Alespoň jeden článek po dlouhé době,

Mě ale vadí, že ani zlomku té ochrany pro parazity se v "zeleném náboženství" nedostává zájmům drtivé většiny našich občanů (na rozdíl od zájmů na nás parazitujícího ekobyznisu a na Šumavě dokonce zájmů s "ochránci" spřátelených těžařských firem.

B. Rybák 13.11.2011 19:33

Re: Pane Kratochvíl...

Opravdu jste se pane Rada ptal obyvatel Šumavských na to co si myslí o "ochráncích přírody"? Já ano. A raději vám nebudu jejich názor tlumočit (není publikovatelný). Radím Vám, aby jste to raději nedělal. Zkuste si ale nenápadně přečíst plakáty, které mají na svých domech a obchodech. Nebyl jste náhodou mezi hrstkou zelených žoldnéřů, kteří raději zdrhli, než aby se setkali se zástupem neoblbnutelných, protože ze staletých zkušeností čerpajících a skutečnou tvář ochránců přírody dobře znajících šumavanů?

P. Rada 13.11.2011 19:06

Re: Pane Kratochvíl...

Jak se tak dívám na dnešní tzv kulturně osázenou krajinu šmoulímy domečky v okolí měst tak v ní mnoho estetiky neschledávám o efektivitě takovýchto investic nemluvě.

Plést si území které nabyla řada vlastníků prazvláštním způsobem mnohdy se spekulativním záměrem s významem CHKO či NP a zároven radit metody jak by si měl rozšiřovat vědomosti někdo o kom máte rovněž jen spekulativní odhad je snaha trpce úsměvná. Naopak snahu skupiny jak říkáte zelených aktivistů vyhodnotil soud podle demokratických pravidel k nimž se hlásíte následovně:

http://issuu.com/hnuti_duha/docs/rozhodnuti_ks_plzen_57a66-2011

Cituji: Schromáždění konané 25.7. 2011.... v oblasti Ptačího potoka ..... NEBYLO ROZPUŠTĚNO V SOULADU SE ZÁKONEM....

Takže jak vidno s rozsudku je možné parafrázovat právě na Vás pane Kratochvíl Vaši větu : "Demokracie jsou pravidla, která platí pro všechny i pro vás.".

J. Kratochvíl 13.11.2011 15:35

Re: Pane Kratochvíl...

Problém je v tom, že kulturní krajina není něco záporného nebo špatného, jak vy zelení fanatikové předvádíte, ale naopak. Kulturní krajina je obraz poznání, moudrosti, historie a estetiky vytvořená civilizovaným člověkem. Nemyslím si, že míst bez přímých zásahů je na našem území tak málo, ale naopak se mi zdá, že jich je až moc, hlavně když se podívate na území o které se nikdo nestará a vidím, že to jsou lokality dost nevábné, tak nerozumím tomu, ještě tyto nevábné lokality uměle rozšiřovat a zakládat třeba na Šumavě nebo někde jinde. A jestli máte zájem rozšiřovat si své znalosti, tak na to jsou bohudík jiné metody, než ty, že necháte zpustnout a zničit rozsáhlá území krajiny.. Nechci se vás dotknout, ale jestliže tolik toužíte po vzdělání měl byste využít standardních způsobů, tento co používáte k cíli nevede.

Dále si myslím, že násilí na Šumavě předváděla právě skupina zelených aktivistů, která se nechala přivazovat ke stromům a podobně a tím bránila činnosti řádných demokratických orgánů. Demokracie jsou pravidla, která platí pro všechny i pro vás.

P. Rada 13.11.2011 14:16

Re: Když tak čtu, co bylo napsáno

A Vy by jste pane Eliáš byl schopen těm tápajícím KONKRETIZOVAT ony myšlenky ekoaktivistů třeba na příkladu té Šumavy? Ptám se proto, že s Vašeho vyjádření není vůbec jasné kteréže konkrétní myšlenky "ekoaktivistů" jsou hloupé a které ušlechtilé? Není také jasné koho vlastně pod tím pojmem vnímáte.

Např. jeden s těch aktivistů co byli i na Šumavě pokojně protestovat předtím protestoval proti tomu jak se někdy rozdávají diplomy na právnické fakultě v Plzni....

Takoví lidé co si troufnou ukázat prstem na křivárny celospolečenských dopadů si osobně velice vážím ale chápu, že na sebe berou neobvyklá rizika, třeba typu že jsou "hloupí".... že na tom mohli vydělat... a takhle si nadělají jen nepřátele a život půjde stejně dál. Právě  v tomto smyslu i já považuji některé myšlenky ekoaktivistů za ušlechtilé.

P. Rada 13.11.2011 13:59

Re: Pane Kratochvíl...

Tuto konzumní skupinu návštěvníků parků, sjezdovek, hotelů... beru na vědomí, uvědomuji si co je to kulturní krajina i hospodářský les a že to může být i pěkné ale také vnímám, že přirozeně rozvíjejícího - alespon bez přímých zásahů - už je na našem území jen doslova pár procent.

Na druhou stranu právě Vy ale vemte na vědomí, že těch lidí co si stále více váží právě mizejících přírodních lokalit přibývá tím víc, jak poznávají, kde mají své kořeny, co je pro život podstatné a co se dá koupit jak pomíjivé pozlátko.  Je to také "určitá velká vrstva" a právě těm by jste měl ponechat alespon oněch pár procent a neuzurpovat si pod záminkou jiné skupiny, že s celého území uděláte kulturní krajinu po svém a at to ostatní respektují a jestli ne povolat sílu....

Právě v té demokracii mají lidé právo i na občanskou neposlušnost aby alespon mohli dát nenásilně najevo, že si váží společných hodnot které se nedají koupit. "Buďte tak inteligentní a respektujte to.!!!!!"

Jsem sice nevzdělaný zelený součastník ale svou vzdělanost poměřuji s tím vším co ještě neznám a právě o tom se také vypráví v té přirozené krajině. Tak mi nechte laskavě prostor abych se dál mohl vzdělávat. Děkuji.

J. Kratochvíl 13.11.2011 11:54

Pane Rada

berte na vědomí, že tady žije určitá velká vrstva občanů, kteří si na Šumavě,ale také jinde v republice,  přejí kulturní krajinu nebo hospodářský les, který tam byl již po mnoho generací a byl spravován a vytvářen kulturnimi a vzdělanými odborníky, kteří se nemusejí za své dílo stydět, na rozdíl našich od nevzdělaných zelených současníků,včetně vás,  kteří v kulturní krajině svými primitivními ideologiemi způsobují jen zkázu a spoušť. Buďte tak inteligentní a respektujte to.!!!!!  Policie, která zasahovala proti zeleným aktivistům, hájila také zájmy těchto občanů. Kulturní vzdělaní občané chtějí žít kulturním prostředí a v demokracii na to mají právo.

J. Skála 13.11.2011 11:10

Ano, pane Rado,

shledal. A je to chyba stará jak lidstvo: Vybíráte jen zdroje, svědčící pro Vás. Nemá to s objektivitou nic společného.

P. Rada 13.11.2011 1:06

Re: Pane Hašku,

Výmysl i výtvor lidí je předně kulturní krajina či hospodářský les... Hlásím se mezi omylné a právě proto dávám odkazy na zdroje. Shledal v nich snad pan Skála nějaké chyby?

J. Skála 13.11.2011 0:08

Pane Hašku,

národní park tu není od přírody ani od Boha. Je to výmysl lidí a lidé jsou omylní. I pan Rada.

F. Eliáš 12.11.2011 22:58

Re: Když tak čtu, co bylo napsáno

Velmi citlivě vnímám, když se mě někdo pokouší balamutit. Nemohu sočit na daňové ráje ani na zkorumpované politiky. Tam je vše každému jasné. Bohužel v  politice zelených lidé tápou a ti naivní věří, že ji dělají dobře. Ti hloupí dokonce považují myšlenky ekoaktivistů za ušlechtilé.

P. Rada 12.11.2011 22:29

Re: Alespoň jeden článek po dlouhé době,

http://www.climips.cz/images/stories/pdf/zprava_2010.pdf

Š. Hašek 12.11.2011 21:34

Alespoň jeden článek po dlouhé době,

který přináší jiné zprávy, než o "hynoucí a mrtvé Šumavě".

Z poučného článku bych vybral pouze jedinou větu, která ale bude znít nemístně pro všechny, kteří si pletou NP s běžným lesem:

V národním parku má kůrovec/hmyz stejný stupeň ochrany jako strom/rostlina.

Pan Rada má jednoduché, jasné argumenty.

P. Rada 12.11.2011 18:21

Re: Odpověd zní ...

Vzdělanost toho kůrovce tkví v dědičně předávané schopnosti analyzovat jemné chemické niance - uhlovodíkové terpeny - a dávat samičkám signál o vhodném cíli pomocí feromonů. Právě proto v začátcích množení bývají účiné feromonové lapače. http://cs.wikipedia.org/wiki/L%C3%BDko%C5%BErout_smrkov%C3%BD

Jen soustředěný cílený nálet totiž může udolat odranou barieru stromu. Ty málo vitální stromy jsou proto napadány cíleně jako prvé.

Při přemnožení v hospodářském lese jsou ale nálety masivní a takové udolají i jinak zdravé stromy. Až takovému jevu se pak říká kalamita. NP ale není hospodářský les i když jeho značná část byla takto ovlivněna dojde prostřednictvím souboru přírodních procesů postupně k diverzifikaci a zvýšení stability porostu. Toto je právě smyslem ochrany parku před těžbou, která vede k rozsáhlejším škodám než je ponechání dřevní hmoty k přirozené transformaci.  Je škoda že si pan D.N. alespon nezagugluje aby "dítka vůkol" mohl obohatit alespon základním povědomím o problému.

D. Nowodny 12.11.2011 17:54

Re: Odpověd zní ...

Pan Pavlis se "nevybarvil" ! Jste to naopak vy pane Rado.

D. Nowodny 12.11.2011 17:50

Re: Odpověd zní ...

Ten kurovec musi být zatraceně  chytrý a vzdělaný, když si " umí vybirat slabé a požkozené" !

Dostatčně jasné pro dítka v mateřské školce !

P. Rada 12.11.2011 14:58

Re: Chybí mi tam fotografie

Pan Krásenský snad potřebuje více argumentů jak stojí ve výpovědích účastníku protestu nebo si neumí vygooglovat rozsudek? Jaké argumenty víc než jsem v odkazech uvedl mu chybí? Co vlastně potřebuje ozřejmit? Jsou místa - a bude jich asi přibývat - kde se smrkový porost musí těžit jako jediné možné řešení. Jsou ale místa, kde těžařský zásah či jen kácení celou špatnou situaci ještě zhoršuje a toho je právě příkladem lokalita Ptačího potoka. To že pan Krásenský nevnímá takovéto rozdíly je škoda ale jak mu podat přijatelné vysvětlení když mě považuje za "aktivistu páru" a ani nenaznačí co mu za argument vlastně chybí. Zkusím tedy přidat pořad ČT:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10137347235-kalamita-aneb-srdecny-pozdrav-od-sumavy-k-tatram/20756223076/

J. Krásenský 12.11.2011 11:12

Chybí mi tam fotografie

uschlého a kůrovcem zničeného bezzásahového lesa. Je ho na Šumavě dost. Zajímavý je i jazyk, kterým dokáží lehce překrucovat skutečnost. Proč užívají termínu "těžba", když šlo kácení nakažených stromů. I to vše je dokladem pravdivosti článku. A k tomu ještě aktivista pára, který nedokáže argumentovat bez osočování: "...To že Vy se stavíte za totalitní zásah zkorumpované státní moci i zneužití pravomocí veřejného činitele je s Vašeho příspěvku zřejmé. Dnes jsme ale právě o těch 20 let dál a žel tolerantnost dle Vašeho se projevuje vláčením odpůrců bahnem, rozvážením po okolí.... prostě podobně jak bylo nakládáno s odpůrci režimu dříve. Pěkně jste se tu vybarvil." To máte takový nedostatek argumentů?

P. Rada 12.11.2011 10:57

Re: Odpověd zní ...

Panu Pavlisovy uniklo, že právě dnes se svět začíná měnit, krize prostupuje kdejaký rozvinutý stát, nervozita s toho plynoucí roste...  Né všem je to lhostejné, né všichni jsou "ponáspotopářsky" laděni. Právě o tom bylo nedávné rozhodnutí soudu jež dalo zapravdu postojům občanské neposlušnosti při pokojných protestech u Ptačího potoka. Právě toto je za posledních 20 let pane Pavlis přeci jen nové.

To že Vy se stavíte za totalitní zásah zkorumpované státní moci i zneužití pravomocí veřejného činitele je s Vašeho příspěvku zřejmé. Dnes jsme ale právě o těch 20 let dál a žel tolerantnost dle Vašeho se projevuje vláčením odpůrců bahnem, rozvážením po okolí.... prostě podobně jak bylo nakládáno s odpůrci režimu dříve. Pěkně jste se tu vybarvil.

P. Rada 12.11.2011 10:45

Re: Když tak čtu, co bylo napsáno

Panu Eliášovi je zdánlivě vše jasné jen nevnímá co se s ním i jeho okolím děje a hodlá to řešit přisleple po svém. Přitom na danové ráje nesočí, na kumulaci moci nesočí, na korupci ve vládě i společnosti mlčí...  Kdežto na změny složení půd, vzduchu, moří i růst konzumu společnosti by zřejmě nejraděj reagoval honbou na správce CHKO... Takto arogantně a samolibě si ale počínali totalitní vládci odjakživa a my se někdy divíme kde se mezi námi toto podhoubí bere.

P. Rada 12.11.2011 10:37

Re: Odpověd zní ...

Klima se mění, co svět světem stojí ale druh homo se namnožil a v mírném pásmu planety usadil až před pár tisíciletím za období klimatického optima a navíc začal okolní prostředí podstatným způsobem upravovat. Co se týká Šumavy tak okyselením podloží hlavně v 80tých létech a pak změnou druhové skladby dřevin jen zhruba dvě století zpět. Za tu dobu co předci vysázeli dnes stoleté smrky se ale místní klima změnilo do plusu o cca 1.5C a to znamená zhruba 150mm roční vláhový deficit. Deficit ale poroste do konce století ještě o dalších cca 300mm v důsledku pokračujícího trendu, za kterým nestíhá migrovat smrk a nemůže pro přemnoženost a tedy obsazenost i vyčerpanost přírodních zdrojů daných území migrovat člověk. Kůrovec se v teplejším a sušším klimatu bude množit vícegeneračně a právě proto je jeho postup prakticky nezastavitelný. Latentně je přítomen všude a stačí málo a jeho populace vzplane jak požár. Smrkové kultury mají totiž podlomené zdraví s vícero důvodů.

http://www.climips.cz/images/stories/pdf/Zprava_ClimIps_2009.pdf

http://www.pik-potsdam.de/news/press-releases/archive/2010/weakening-sun-would-hardly-slow-global-warming

F. Pavlis 12.11.2011 10:18

Re: Odpověd zní ...

Jem to smutné čtení, pane Rado. Pokud máte víc jak jednoho potomka, měl byste se stydět. K těm miliardám také přispíváte. Nicméně doba, kdy na Filipově huti byla sklárna a okolí  větší část roku jen obtížně přístupné, je ne tak dávno minulostí. Změnilo se jistě hodně, ale návrat k divočině je touha neskutečně scestná. Už nebudou jezdit formani, ani Vintíř kráčet netknutou krajinou. Pokud se nestane katastrofa, musíme asi racionálně řešit novou situaci a sladit možné s nutným. Nikdo by neměl trvat na ponechání dřevní hmoty na místě jen proto, že si  to přeje malá skupina ekologistů a její lobby. Obrázky by pak vypadaly jinak. Ale váš postoj je známý. Přejeme vám ho. Část společnosti má ovšem jiný. A pokud jde o demonstrace DUHY na Ptačím potoce, byla to její prezentace a její "šprajc". Přišli po svých, mohli po výzvě také po svých odejít. Že se nechali táhnout bylo jejich svobodné rozhodnutí a jistá míra mentální retardace... U aktivistů a sektářů je to běžný jev. Dnes tolerovanější než před lety..