15.10.2019 | Svátek má TerezaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ŠUMAVA: Kůrovec? Prudce se zahřívající reaktorŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 200, poslední: 15.9.2009 21:19, přehled diskusí

Ještě může být další varianta::
Autor: hafusak2 Datum: 13.9.2009 8:52

Až zmizí všechny lesy a nebude se muset nic kácet, tak se stejně jako v Řecku, Španělsku a jinde nenápadně odhodí PETka s benzínem a delší zápalnou šňůrou, svahy potom budou i vyčištěny a mohou se na nich začít stavět sjezdovky, lanovky, horské hotely a všechno to, co teď stavět nejde. Co s lesem, který se dá kácet až za 80 let v případě smrků? To nic nevynese teď. Ale z takových sjezdovek a pod se dá rejžovat prakticky ihned.

Ještě není tak pozdě:
Autor: Občan Datum: 13.9.2009 6:21

si vážený pane senátore - opět ve funkci - připomenout Vaše  členství v KSČ, jak jste budoval naší novou spravedlivou republiku po roce 1945. Obraz Šumavy byl na několik desítek let devastován ideologických podvrhem zanedbaného, rozvráceného území, kde rejdí agenti ze Západu a socialismu nepřizpůsobiví lidé, a KDE JE NUTNÉ ZAVÉST POŘÁDEK. Jako ve filmu Král Šumavy. Už tam je Šumava prezentována jako Divoký západ, ač taková do května 1945 nebyla. Kdo srovnal se zemí desítky vesnic včetně kulturních památek, kdo zřídil vojenské výcvikové prostory a uvalil zákaz vstupu na rozsáhlá území tak, aby zůstala zdevastovaná? KOMUNISTI, JAKO JSTE BYL VY !!!! Už nic nedělejte, seďte v Senátu, a zabývejte se sám sebou. To stačí. 

hmm:
Autor: hehe Datum: 12.9.2009 20:21

No já nevim,mě se na šumavě líbí hlavně nádherná marina lipno,vkusně vybetonované pláže a nádherné chatové osady.smrk je zbytečnej

Nejlepší článek na toto téma:
Autor: mik Datum: 11.9.2009 23:42

http://www.konzervativnistrana.cz/nazory/nase-nazory/clanek/article/sumavsky-narodni-park-kruh-se-uzavira.html?tx_ttnews form;backPid]=7&cHash=8b5f264302

Re: Nejlepší článek na toto téma:
Autor: Pavel Datum: 12.9.2009 0:38

Lži a propaganda...

Re: Nejlepší článek na toto téma:
Autor: M. Gebauer Datum: 12.9.2009 23:31

R^R^R^

příroda si poradí:
Autor: . Datum: 11.9.2009 22:48

ale my si neporadíme se zelenejma tupejma mozkama

Víte vůbec co to je prales?:
Autor: Han Datum: 11.9.2009 21:40

  Smíšený les se vším bordelem a chamradím.;-P Záleží na tom čeho je víc-přírody nebo civilizace. Tady civilizace jasně vítězí.Není nad čistě uklizený les, kde ihned vidím kde je hříbek, prašivka, PET láhev, nebo ho-no.

Nejvyšší opatrnost:
Autor: Pavel Urban Datum: 11.9.2009 20:35

Dobře, tak kůrovec sežere půl Šumavy. A stane se co ?

Příroda dokáže zrekultivovat i napohled zcela zdevastovanou krajinu, jen je třeba jí dát pár desítek let čas. Otázka je, jakou přírodu vlastně chceme. Na co se chceme koukat;  mě osobně pohled na sežraný les esteticky zas až tak nevadí. Odvolávat se na staré mapy (viz Pavel níže) nemá cenu, tahle Šumava zanikla s vysídlením Němců.

Re: Nejvyšší opatrnost:
Autor: Hašek Datum: 11.9.2009 21:13

R^

Re: Nejvyšší opatrnost:
Autor: . Datum: 11.9.2009 22:45

co se stane? Zelený nebudou mít co řešit a to bude jedině dobře.

Re: Nejvyšší opatrnost:
Autor: MilanR Datum: 15.9.2009 21:19

V tom případě nechápu, proč jsme za desítky miliard odsiřovali elektrárny, když ty měly na horskou krajinu stejný efekt jako pěstování kůrovce zelenými ...

O Šumavě je už je rozhodnuto - bohužel:
Autor: Pavel Datum: 11.9.2009 19:03

O Šumavě už je v podstatě rozhodnuto, dnešní úvahy - zasahovat - nezasahovat jsou víceméně zbytečné (pokud se podíváte na krajinou po kurovci či těžbě harvestory - oboje je hnus a tragedie). To bylo aktuální na začátku - v roce 1991, kdy vznikla kalamita na Modravsku - u Černé hory. Dnes je bohužel zasažena kůrovcem velká část Šumavy a Pošumaví, za nedlouho dojde na celou Šumavu - postup se nezastavil, navíc několik větrných kalamit situaci dále zhoršilo. Bohužel nejde jenom o les, ale o změnu celého biotopu, vodního režimu, ekosystému ... na dlouhou dobu, která výrazně přesahuje jedno lidské pokolení. V dnešní době a stavu si s tím si příroda sama těžko pomůže. Kdo jezdí pravidelně na Šumavu a pozoruje změny - tak se může přesvědčit na vlastní oči, nepotřebuje žádné "komise". Pokud si dáte práci a vyhledáte v historických dokladech osudy a vývoj Šumavy - tak jednoznačně vyplývá, že současný "experiment" nemá opodstatnění a popírá její vývoj po několik století. Podívejte se na staré mapy, najdete zde stovky osad, stezek i počátků průmyslu (zpracování dřeva, sklářské hutě ...). Minulost Šumavy je známá, budoucnost, bohužel, krajně nejistá a odpovědnost toho, kdo to způsobil - žádná. Šumava nám mizí před očima, báchorky, že si pomůže sama - realita je někde jinde.

Re: O Šumavě je už je rozhodnuto - bohužel:
Autor: J:K Datum: 11.9.2009 19:09

Souhlas. Snad jen s vyjímkami některých lokalit, kde možná časem nějaká divočina vyroste, ale to nic nemění na tom, že tam nemá co dělat. Viz Váš popis.

Re: O Šumavě je už je rozhodnuto - bohužel:
Autor: Hašek Datum: 11.9.2009 19:51

Nějak jsem si nevšiml, že by něco mizelo před očima.

Po větru na Slovensku snad nám ty Tatry zmizely? Nepanikařte!

Zatím mizí smrkové monokultury, nic více.

Re: O Šumavě je už je rozhodnuto - bohužel:
Autor: J:K Datum: 11.9.2009 19:58

Máte něco s očima. Nevidíte co mizí, a nevidíte co je v příspěvku napsáno.

Re: O Šumavě je už je rozhodnuto - bohužel:
Autor: Hašek Datum: 11.9.2009 20:04

Na několik málo let zmizí starý smrkový les.

Pokud se jedná o genius loci staré Šumavy, to vše se dramaticky změnilo v minulém století po válce. Článek mi mimochodem připadá těžce jednostranný stran celé Šumavy atd.

No, každý tam chceme mít něco jiného.

Re: O Šumavě je už je rozhodnuto - bohužel:
Autor: J:K Datum: 11.9.2009 20:10

Ano, byla  poznamenaná, ale měla celkem slušná východiska. Jedním špatným rozhodnutím se možnosti zhoršily a je jich podstatně méně.

Re: O Šumavě je už je rozhodnuto - bohužel:
Autor: Pavel Datum: 11.9.2009 20:01

Mění se vodní režim, biotop ....  - zdaleka nejde jemom o "smrkovou" monokulturu jak se mylně domníváte. Pokud budete na Šumavě - tak se pořádně koukejte.

Re: O Šumavě je už je rozhodnuto - bohužel:
Autor: J:K Datum: 11.9.2009 20:04

R^

Re: O Šumavě je už je rozhodnuto - bohužel:
Autor: Hašek Datum: 11.9.2009 20:10

Ale samozřejmě, jen ať se nám ale nesnaží pěstitelé hospodářského lesa tvrdit, že divočina je škodlivá. A že bez nich vše zahyne, naopak.

Když necháte nějaké větší území samo sobě (jádro Šumavy), vytvoří se tam velice stabilní režim "všeho".

Skoro bych o tom koukání kolem sebe totéž doporučil i Vám.

Re: O Šumavě je už je rozhodnuto - bohužel:
Autor: J:K Datum: 11.9.2009 20:28

Ale o tom zde s Vámi, nikdo nepolemizuje. Ale to co se teď děje, k tomu, buď nevede vůbec, a nebo za velkou cenu, a s riziky na které mnoho lidí upozorňuje. Možná nevratná změna vodního režimu, flory i fauny, holiny, eroze a podobně.  Ale asi darmo mluvit.

Re: O Šumavě je už je rozhodnuto - bohužel:
Autor: Pavel Datum: 11.9.2009 20:35

Poprosím - upřesněte nám časový horizont a kam věcně chcete "Šumavu" vrátit. Obávám, se, že ve Vašem případě nemáte představu jak o čase, tak i o tom, jak vypadala Šumava v prvohorách... . Kde berete jistotu, že se na Sumavě v dnešních podmínkách vytvoří stabilní režim "všeho", když to spíše naopak mizí  ěmní se. To "všechno" - biotop, ekosystém, vodní režim .... procházelo dlouhodobým vývojem (v posledních stoletích i s vlivem člověka) - co máte na Vaší mysli (se "smrkovou" monokulturu si argumentačně nevystačíte).

Re: O Šumavě je už je rozhodnuto - bohužel:
Autor: Pavel Datum: 12.9.2009 0:41

"Stabilní režim" vytvoří jakýkoli kus země který necháte na pokoji.

Re: O Šumavě je už je rozhodnuto - bohužel:
Autor: vl Datum: 11.9.2009 21:58

No, jestli vám nevadí, že - pokud "politika nevměšování" bude pokračovat - zmizí postupně smrk jako rostlinný druh z našeho prostoru - pak ano. Nemyslete si, že se kůrovcová kalamita zastaví u cedule Národní park. Tohle je přece cílené vytváření velkoprostorové kůrovcové kalamity. A ta se zastaví až po vyhynutí smrku.

Re: O Šumavě je už je rozhodnuto - bohužel:
Autor: J:K Datum: 11.9.2009 20:16

A příměr s Tatrami je zcela nepatřičný. Je to úplně něco jiného. Není les jako les a park jako park. Šumava je (byla?) jen jedna.

Re: O Šumavě je už je rozhodnuto - bohužel:
Autor: jarouš Datum: 11.9.2009 21:41

Nechť mizí smrkové monokultury, ale ne takto. Co o tom víte? Všechno jde, ale ne takovými zvěrstvy. Kolik jste v životě zasadil stromů?

Re: O Šumavě je už je rozhodnuto - bohužel:
Autor: Eva D. Datum: 11.9.2009 20:08

R^

plánovači přírody:
Autor: J:K Datum: 11.9.2009 18:29

Ještě že se k tomu Pithart hlásí. Šlo o chybné politické rozhodnutí od smého počátku. Nebylo důvodu, vytvářet ze Šumavy umělou divočinu. Po celá staletí ji kultivovala lidská ruka a v roce 1989 se na ní dalo koukat.  V pruběhu času sice docházelo k chybám v soužití člověka se Šumavskou přírodou, ale vždy se podařilo díky selskému rozumu dobrých (až na vyjímky) hospodářů pokračovat v díle předešlých generací. Výsledkem toho byla Šumava, kterou všichni obdivovali, a ze které byl zároveň i užitek. To vše je vniveč, ve jménu jakéhosi budoucího pralesa, do kterého se nebude moci chodit a nebude z něj užitek (to sprosté slovo). Na kraji té divočiny budou tabulky s nápisem ejhle příroda. A touhle devastací se ještě někdo chlubí. A ti co se tím živí, to jsou ti největší škůdci Šumavy. Ta by i brouka přežila, ale je nepřežije.

Re: plánovači přírody:
Autor: Hašek Datum: 11.9.2009 19:54

Skromně bych podotkl, že svým jedním hlasem bych hlasoval pro divoké jádro Šumavy, zatím vyhrává pouhý jeden km od nejpřísnější rezervace (Pürstling), obyčejný průmyslový les. Kšeft je kšeft.