3.3.2021 | Svátek má Kamil


Diskuse k článku

ŠUMAVA: Ekoaktivisté se jasných pravidel bojí

Skupina dvaceti senátorů pod vedením Pavla Eyberta předložila v Senátu návrh zákona o Šumavě. Návrh zákona nepsal nikdo z nás, podepsaných senátorů, ale osvojili jsme si návrh, který vypracovali odborníci z MŽP za vedení ministra Podivínského (KDU-ČSL).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Václavíková 11.4.2014 15:38

Re: Napůl propagační a napůl hanlivý článek

Pane Holý, smekám, že tuhle sisyfovštinu zde podstupujete.

B. Rybák 11.4.2014 15:32

Re: Napůl propagační a napůl hanlivý článek

Najděte si, kolik peněz na poměrně nenáročný popis umírající přírody už slovutní páni profesoři z daňových poplatníků vyždímali! Něco najdete zde:

http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekologie-jihocesti-vedci-a-sumavska-kauza-fgk-/p_ekonomika.aspx?c=A110827_210914_p_ekonomika_wag

http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekologie-omyly-vedcu-v-np-sumava-doe-/p_spolecnost.aspx?c=A101102_204158_p_spolecnost_wag

http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekologie-zelena-politika-na-sumave-dta-/p_spolecnost.aspx?c=A100407_113530_p_spolecnost_wag

http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-38143870-lesy-cr-kurovec-ze-sumavy-ohrozuje-sousedni-statni-lesy

B. Rybák 11.4.2014 15:22

Souhlasím s autorem...

Nejasná pravidla jsou "živou vodou" pro agresivní darebáky všeho druhu a pro ekologisty obzvlášť, protože jsou podporováni politicko-"korektními" masmédii i zákony "bruselem" nám vnucenými.

Jedinou nevýhodou takových pravidel je to, že za daných "EU-politických" podmínek jsou kompromisem až příliš vychýleným ve prospěch "našich" ekologistů.

Nádhera Šumavy je důsledkem staletí trvající symbiózy jejích obyvatel s tamní přírodou. Na bezzásahovém území v žádném případě nevznikne nic, co by se podobalo bývalým pralesům.

Tam, kde díky ztrátě vody nevznikne téměř mrtvá plocha vznikne smetiště (okolní) kulturní krajiny, obsahující její nejagresivnější (nejrozšířenější a tedy bezcenné) druhy. Vzácné (neprůbojné) přírodní druhy se udržují pouze v symbióze s člověkem, svědčí jim i rýhy po "těžké" technice. Zájem vyvolaný pohledem na zkázu přírody ("trní a bodláčí") sledovanou pouze z povolených chodníčků rychle uvadne a pro obživu tamních obyvatel bude nutno vybudovat přitažlivý turistický "průmysl". Srovnávají ti, kdo porovnávají naši a bavorskou Šumavu, kolik peněz na jeho vybudování mají oni a kolik my?

F. Eliáš 10.4.2014 22:13

Re: To nejlepší,...

Pro ekoaktivisty znamená příroda především osobní zisk.

F. Eliáš 10.4.2014 22:12

Re: Mýlíte se - "ekologický aktivista" je ZCELA

Ale ty připomínky jsou naivní a velmi často demagogické. Názory ekoaktivistů zní pěkně, ale zhusta čas ukáže, že byly chybné.

O. Holý 9.4.2014 20:58

Re: To nejlepší,...

To je částečně pravda, podle mého laického názoru by mohl být režim ochrany přírody v NP trochu mírnější a do některých uzavřených oblastí řízeně lidem umožnit přístup. Mohlo by to být třeba zpoplatněno, podobně jako jsou třeba prodávány povolenky na splouvání Vltavy ze Soumarského mostu. Vybrané peníze by se použili zpět na ochranu přírody.

O. Holý 9.4.2014 20:53

Re: Napůl propagační a napůl hanlivý článek

Nezlobte se na mě, ale Váš příspěvek je učebnicová demagogie, ukázka logických klamů.

"Většina protestujících přímo v lesích Šumavy byla naverbována za pár stovek ve školách." - nedoložitelný výrok, který je podán jako fakt. Na základě čeho se domníváte, že většina protestujících jsou najatí studenti? Můžete to nějak doložit?

"S těmi by se mělo diskutovat o budoucnosti Šumavy?" - otázka vycházející z nepodloženého fatku

"Sám musíte uznat, že kdo měl jiné názory než ekoaktivisté, byl v médiích dehonestován." - dovoláváni se souhlasu opět na základě nedoloženého faktu. V médiiích jsem nic takového nezaregistroval, pokud Vy ano, můžete sem vložit nějaký odkaz?

"Proto zákon stanoví jasná pravidla." - nesprávně vyvozený důsledek .. nebo snad zákon stanovuje jasná pravidla proto, že byl někdo dehonestován?

O. Holý 9.4.2014 20:36

Re: Mýlíte se - "ekologický aktivista" je ZCELA

Ano, v obecném povědomí jsou tito lidé zapsány právě tak .. protože se medializují právě tyto extrémní činnosti. Jejich přínosné činnosti téměř nikoho nezajímají. Halt jsme národ čtenářů Blesku. Kdo se podívá pod tuto zviditelňovanu slupku, tak pod ní uvidí i mravenčí práci lidí, kteří mají přírodu rádi a s nejlepším přesvědčením jí věnují svůj čas. Stačí navštívit webové stránky. Ale není podstatné, jaký má kdo názor na tuto skupinu lidí. Podstatné je, že by tento názor neměl zapříčinit ucpání uší pro připomínky k čemukoliv, že by měl člověk používat zdravý rozum a neopěvovat či nezavrhovat podněty podle autora, ale podle obsahu. Hájím tu připomínky k navrhovanému zákonu, kdy s některými zcela či zčásti souhlasím. A nelíbí se mi, že navrhovatel je bagatelizuje na základě nedůvěryhodnosti předkladatelel.

P. Papež 9.4.2014 19:57

Re: Napůl propagační a napůl hanlivý článek

Většina protestujících přímo v lesích Šumavy byla naverbována za pár stovek ve školách. S těmi by se mělo diskutovat o budoucnosti Šumavy? Sám musíte uznat, že kdo měl jiné názory než ekoaktivisté, byl v médiích dehonestován. Proto zákon stanoví jasná pravidla.

V. Novák 9.4.2014 17:37

Mýlíte se - "ekologický aktivista" je ZCELA

hanlivé označení. Člověk aby se dnes styděl za to, že býval kdysi ochránce přírody a bronťák.

A byli to "ekologičtí aktivisté", kdo slova jako "ekologie" nebo "ochrana životního prostředí" totálně vyprázdnili a udělali z nich synonymum pro vydírání, racketeering a ekoterorismus. V nejlepším případě cosi směšného - v tom horším velmi nebezpečného.

M. Prokop 9.4.2014 17:31

Re: To nejlepší,...

Ono to není nezajímavé, ale ekologisti je tam nepustí.

O. Holý 9.4.2014 16:50

Re: To nejlepší,...

Záleží čistě na prioritách .. pokud je jimi hospodářský les, tak pak s Vámi nelze nesouhlasit.

Příroda na Šumavě pro někoho znamená mnohem širší pojem a působení těžké těžební techniky zanechá na přírodě také škody, byť jiné než kůrovec. Přirozená obnova lesa funguje spolehlivě, kdo o tom pochybuje, nechť vytáhne pohorky a přesvědčí se na vlastní oči. Šumava je z ekologického pohledu v mnoha směrech unikátní i v evropském měřítku, nicméně chápu, že to je pro většinu lidí nezajímavé.

O. Holý 9.4.2014 16:27

Re: Napůl propagační a napůl hanlivý článek

Neberu Vám Váš názor, ale mohl byste ho prosím podložit nějakými argumenty?

Bez argumentů to je obecná pravda aplikovaná na určitou skupinu .. každý ze sebe dělá hlupáka sám .. dle vzoru: Hlupáky ze sebe dělají {doplň_si_podle_potřeby} sami .. např. Hlupáky ze sebe dělají politici sami :-)

O. Holý 9.4.2014 16:19

Re: Napůl propagační a napůl hanlivý článek

Mohu se zeptat, kde jste tento úkaz viděl? Já jsem za ty roky na Šumavě potkal tisíce turistů (pěšmo), stovky lesáků a myslivců (autmo) a jednotky ochranářů (pěšmo).

M. Prokop 9.4.2014 15:41

Re: Napůl propagační a napůl hanlivý článek

Zatím se tam prohánějí ekoaktivisté a ekostrážci.

M. Prokop 9.4.2014 15:39

Re: Napůl propagační a napůl hanlivý článek

Hlupáky ze sebe dělají ekologisté sami.

O. Holý 9.4.2014 13:57

Re: :-))

Ano, Šumava byla a stále je nádherné místo pro život, s tím se nedá než souhlasit. Mediálně vyhledávané akce jako je přivazování ke stromům na rázu Šumavy změnily pramálo. Nic proti pokroku, ale neimponuje mi představa, že z lesních cest budou asfaltové silnice a na nich se promenádují auta. Tak by to mohlo dopadnout, kdyby člověk nechal na Šumavě působit peníze. Stačí se podívat, jak se změnila třeba Modrava nebo Filipova Huť za posledních deset či dvacet let, pár megastaveb (Modrava) a malebný ráz vesnice je fuč.

K. Frauknecht 9.4.2014 13:39

Re: :-))

Teď vážně. Šumavu miluju, je to úžasné místo pro ŽIVOT. A o tom to je. Stovky let na Šumavě žili lidé. Pásli tam dobytek, těžili dřevo, pálili uhlí.... a příroda nikam neutekla! Teď tam bude bydlet kůrovec, tetřev, bobr... a občas z pražské centrály Duhy přijede pár zblblíků s náhrdelníkem z kozích bobků a připoutají se ke stromům. Samozřejmě, že v rámci grantu z MŽP (placeného námi všemi).

O. Holý 9.4.2014 13:18

Re: :-))

No pokud totéž bude platit pro všechny nemovitosti .. nechci žádnou protekci :-)

K. Frauknecht 9.4.2014 13:12

:-))

Neboť jste veřejně prohlásil, že: "V mých očích je ochrana přírody hlavním účelem NP.", důrazně od Vás požadujeme:

- šetrné odstranění chaty a všech souvisejících staveb,

- revitalizaci pozemku výsadbou původního smrkového porostu s dvěma kůrovci a jedním tetřevem.

Vyplněnou přihlášku spolu s požadovanou finanční podporou zašlete na níže uvedenou adresu.

Vaše DUHA

O. Holý 9.4.2014 13:00

Re: Napůl propagační a napůl hanlivý článek

Předkladatelem zákona je politik z ODS, jaký pytel máte připraven na něho? ;-)

O. Holý 9.4.2014 12:59

Re: Napůl propagační a napůl hanlivý článek

Z principu mi vadí přístup, kdy jedna strana nechce vyslyšet argumenty druhé strany, nestojí jí za to se jimi zabývat a vyvrátit předložené argumenty. A nevím z čeho vycházíte Vy, ale už nějakou dobu je "ekologický aktivista" skoro hanlivé označení. Což se velice hodí těm, kteří prosazují svoje zájmy a nechtějí, aby jim někdo koukal pod ruce. A my jim tleskáme, jak se těmi "ekoterotisty" zametli. Otázka je, co si budeme říkat, až se budou v 1.zóně NP legálně prohánět papaláši ve svých Jeepech, aby si ulovili svého paroháče.

Jsem pro jasná pravidla, ale ty pravidla by neměla být jen jasná, ale také optimálně nastavená.

K. Luboš 9.4.2014 12:49

To nejlepší,...

...co bychom mohli udělat pro Národní park Šumava, je zrušit Národní park Šumava a na území Národního parku Šumava hospodařit obvyklým způsobem. Ekologové se musí přiznat, že o pacienta tak starostlivě pečovali, až ho zabili! Cesta do pekel je vždy dlážděna dobrými úmysly.

Krkonoše a Jizerky zničily svého času kyselé deště, Šumavu pak lidská blbost.

O. Holý 9.4.2014 12:38

Re: Napůl propagační a napůl hanlivý článek

Odpověď - myslím že ani jedno :-) Nejsem ekologický aktivista, mám VŠ technickho směru a v tomto oboru také pracuji. Mám však chatu v klidné části NP Šumava. V té části Šumavy, kde se vyskytuji, jsem nezaznamenal žádnou škodu způsobenou "zelenými", za největší narušování přírody považuji aktivitu nájemců honitby, konkrétně pohyb terénních aut za účelem rozvážky krmení a lovu. Proto považuji minimálně za diskutabilní to, aby v 1. zónách NP Šumava byla "cíleně zvyšována chovná kvalita zvěře". Dále souhlasím s oponenty návrhu zákona např. v tom, že NP by se měl v první řadě řídit o ochraně přírody a krajiny a ne lesním zákonem. V mých očích je ochrana přírody hlavním účelem NP.

Nechci být fanouškem ani jedné strany a druhou vypískat, ať už řekne cokoliv. Chci dát prostor rozumným argumentům na obou stranách. Jestli to považujete za hloupost, tak s tím nic neudělám.

P. Papež 9.4.2014 12:35

Re: Napůl propagační a napůl hanlivý článek

Uvědomte si, že celou dobu dělali "ekoaktivisté ze svých   oponentů  (většinou dlouholetých odborníků na téma Šumava) nesvéprávné osoby. Teď vám opačný přístup vadí. Je potřeba, aby byl vydán zákon, který jasně stanoví pravidla. Po 25 letech se to daří až nyní.

R. Tesařík 9.4.2014 12:25

Re: Napůl propagační a napůl hanlivý článek

pro ty to platí především... Všichni do jednoho pytle.

V. Vlk 9.4.2014 11:57

Re: Napůl propagační a napůl hanlivý článek

Otázka. vy jste zelený a nebo hloupý? Váš odkaz jsem si přečetl. Snůška politických hesel, blábol a temné vyhoržování. Nic jiného tam není. Po dvaceti letech "práce" ekologů je Šumava zničená a zdevastovaná.Jako po době vlády komunistů byla celá země. Vždyť to jsou vlastně ti samí, že ?!

O. Holý 9.4.2014 9:43

Re: Napůl propagační a napůl hanlivý článek

Neberu Vám Váš názor na ekologické aktivisty, ale zavání mi házením do jednoho pytle. Názory ekologických aktivistů sdílí mnohé osobnosti, např. vědci  či profesoři na VŠ. Nemám důvod si myslet, že toto jsou hlupáci či gauneři. Našel jsem vyjádření hnutí Duha k předkládanému zákonu:

http://www.hnutiduha.cz/aktualne/bizarni-senatni-navrh-zakona-o-sumave-unikatni-priroda-v-np-byla-chranena-mene-nez-mimo-nej

Přišlo by mi solidní, kdyby se autoři zákona vyjádřili ke konkrétním výtkám a nesnažili se z oponentů udělat  nesvéprávné osoby.

R. Tesařík 9.4.2014 9:22

Re: Napůl propagační a napůl hanlivý článek

ekologočtí aktivisté jsou z části hlupáci a z části gauneři...Můžete proti tomu protestovat , ale jak říká JdC, to je všechno co s tím můžete udělat.

O. Holý 9.4.2014 8:39

Napůl propagační a napůl hanlivý článek

Autor si zčásti pochválil předlohu zákona a zčásti pohanil ekologické aktivisty, ze kterých udělal nevědoucí hlupáky, kteří netouží po ničem jiném než zviditelnění. Bohužel neuvedl konkrétní argumenty, které mají oponenti k předkládanému zákonu a podsouvá nám, že jejich výhrady vycházejí pouze ze strachu z pevných pravidel. Označit oponenty za hlupáky a s tím smést ze stolu všecny jejich připomínky mi přijde dětinské. Bylo by prospěšné dát prostor druhé straně, aby svoje připomínky k návrhu zákonu předložila veřejnosti. Řekl bych, že málokdo kromě úzké zájmové skupiny si přeje, aby zákon umožňoval vyvádění a privatizování pozemků v NP Šumava. A pokud dokáží navrhovatelé zákona vyvrátit připomínky na základě argumentů, tak to bude jedině dobře.